هیئت 5 نفره پارلمان المان که در قالب گروه دوستی و پارلمانی آلمان و ایران به کشورمان سفر کرده با دبیر ستاد حقوق بشر دیدار و گفتگو کرد.

 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این دیدار بیژن جیرسرایی رئیس هیئت دوستی و پارلمانی آلمان و ایران گفت: هدف ما از این سفر که برغم مخالفت هایی در اروپا انجام شد این است که روابط دوجانبه را گسترش داده و بهبود ببخشیم و از برخی واقعیت های ایران آگاه شویم.
جیرسرایی که خود ایرانی الاصل است در ادامه با اشاره به اینکه تصویر سیاستمداران غرب و اروپا از ایران و مسائل مربوط به آن لزوما آنچیزی نیست که در رسانه های غربی منتشر می شود گفت: با این همه رسانه های اروپا و حتی آلمان مطالب منفی زیادی علیه ایران و حقوق بشر آن منتشر می کنند که می تواند روی طرز فکر توده های مردم درباره ایران تاثیر گذار باشد و لازم است که دو کشور ایران و آلمان تدابیری را برای نزدیک شدن مطالب رسانه ها به واقعیت درباره ایران، اتخاذ کنند.
او در ادامه با تصریح به اینکه هیئت المانی با هدف گفتگو و ایجاد زمینه های ارتقاء همکاری های دوجانبه در زمینه های مختلف به ایران سفر کرده و قصد هیچگونه دخالتی در امور ایران از جمله دستگاه قضایی را ندارد، به چند مورد که هم اکنون در رسانه های غرب مطرح است اشاره کرده و گفت : دراروپا این سوال مطرح است که چرا ایران اجازه نمی دهد افرادی که بعنوان مدافعان حقوق بشر برنده جایزه شده اند آن را دریافت کنند یا اجازه داده نمی شود این جایزه در ایران به آنها برسد و یا چرا گرفتن جایزه از کشورهای غربی در ایران یک نقطه منفی برای افراد تلقی می شود.
دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان ضمن خوش آمدگویی و استقبال از سفر هیات پارلمانی آلمان گفت : ایران همواره از دیالوگ و گفتگوی دو جانبه بر اساس احترام متقابل ، حمایت کرده است. ما از گفتگویی که در آن طرفین آراء یکدیگر را بشنوند و قضاوت های خود را داشته باشند نه اینکه یک طرف صرفا انتقاد کند و انتظار داشته باشد طرف مقابل همه آنها را قبول کند، حمایت می کنیم.
مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه در فضای شدیدا غبار آلودی که رسانه های غربی علیه ایران پدید آورده اند، اینگونه دیدارها از ایران و گفتگوها می تواند تصویر دقیقی از وضعیت و مسائل مطرح شده به طرفین ارائه کند گفت: مواردی که توسط هیئت شما و یا سایر مسئولان غربی درباره ایران مطرح شده و می شود بخشی از یک تهاجم رسانه ای و سیاسی علیه کشورماست و متاسفانه حقایق مربوط به ایران که در قالب پیشرفت های قابل تامل در همه زمینه ها قابل رویت است در رسانه های غربی جایگاهی ندارد.
لاریجانی در ادامه با اشاره به مواردی که توسط هیئت المانی و یا در رسانه های آنها مطرح شده اند گفت : برای همه این موارد پاسخ های روشن قضایی و قانونی وجود دارد و افراد و دولت هایی که مایل هستند واقعیات را بدانند می توانند از ستاد حقوق بشر جویا شوند.
مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه با تشریح برخی از موارد مطروحه، درباره ارتباط آنها با موضوعات حقوق بشری ابراز تردید کرد و گفت: عجیب است که دولت های غربی و اروپایی اینچنین نگران برخی موارد می شوند ولی از سوی دیگر با رژیم صهیونیستی که بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان است و یا با برخی کشورهای منطقه که از کوچک ترین سطح دموکراسی برخوردار نیستند روابط بسیار خوب و نزدیکی دارند و نه تنها آنها را مورد حمایت های اقتصادی و سیاسی، بلکه نظامی و تسلیحاتی قرار می دهند.
لاریجانی با اشاره به اینکه روزانه صدها مورد جنایت و نقض حقوق بشر از سوی متحدان و شرکای استراتژیک کشورهای اروپایی و حتی المان رخ می دهد و هیچکس نگران نمی شود گفت: به محض اینکه در اینجا چند نفر از قوانین تخطی کنند و با آنها برخورد قضایی و قانونی شود ناگهان حملات رسانه ای و سیاسی آغاز می شود و جالب این است که همه آنها ناگهان مدافع حقوق بشر می شوند و حتی جایزه هم می گیرند. بنابراین منطقی است که ما فکر کنیم حقوق بشر تنها بهانه ای برای این مواضع خصمانه نسبت به ایران باشد و هدف آنها چیز دیگری است.
مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه در ادامه به مسئله هسته ای ایران اشاره کرده و گفت: نمونه واضح آن برخورد دوگانه و عاری از عدالت و ضد حقوق بشری غرب و اروپایی ها با پرونده هسته ای ایران است. در حالکیه جمهوری اسلامی ایران عضو فعال ان پی تی است، همواره گفته است که به دنبال تولید بمب نیست و تعهدات روشن خود را توسط نظارت های تفصیلی نشان داده ، مورد تحریم ها و تبعیض ها بوده است اما رژیم صهیونیستی که نه تنها عضو ان پی تی نیست بلکه بمب هسته ای نیز دارد و پایبند به هیچ تعهدی نیست و هیچ بازرسی از تاسیسات اتمی خود را نمی پذیرد مورد توجه هیچ یک از این رسانه ها و مسئولان سیاسی غربی و اروپایی نیست. با این وضعیت این سوال مطرح است که آیا واقعا دغدغه غربی ها مسئله هسته ای و یا حقوق بشر است؟
لاریجانی در پاسخ به سوال جیرسرایی در ارتباط با تلقی و برداشت منفی از اعطای جایزه از سوی غرب به چهره های فعال حقوق بشری در ایران گفت: موضوع جایزه فی نفسه خیلی مهم نیست. ما خوشحال می شویم همه ایرانی ها در سراسر جهان جایزه بگیرند. اما مقاصد سیاسی و خصمانه ای که در پشت این اقدامات قرار دارد تاسف بار است. مردم ما سال هاست که با رفتارهای تبعیض آمیز و خصمانه غرب نسبت به جمهوری اسلامی ایران آشنا هستند. غرب از سویی به قاتلان و ترویست هایی مثل منافقین (مجاهدین خلق) یا تروریست های پژاک که دستشان سال هاست به خون جوانان این مرز و بوم  و ملت ایران آلوده است، پناه می دهد و با آنها مراوده می کند و در همه تحریم های غیرانسانی علیه ایران بدون کوچکترین نگرانی از تبعات انسانی آن شرکت می کند اما ناگهان فارغ از همه این رفتارهای نا موجه، از حقوق بشر دم می زند و به کسانی که براساس قوانین این کشور متخلف و مجرم شناخته شده اند، جایزه حقوق بشری می دهد.
او ادامه داد: لذا منطقی است که مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران این اقدام را نیز در راستای تشدید دشمنی های بی منطق غرب علیه ایران تعبیر کنند با این تفاوت که این نوع دشمنی صرفا یک لعاب دفاع از حقوق بشر به خود گرفته است. مردم ما حق دارند نسبت به رفتار غرب با شک و تردید نگاه کنند زیرا انچه از سوی غرب دیده می شود اقدامات خصمانه ناموجهی است که در اشکال مختلف ظهور و بروز یافته است و یکی از کارکردهای این گفتگوها تبیین این تبعیض ها و دوگانگی ها در رفتارهای غرب نسبت به ملت ایران است.
رئیس هیئت پارلمانی آلمانی با تایید اینکه نگاه و روش رسانه ها در برخورد با ایران و بازتاب مسائل مربوط به آن در غرب نامناسب است و ایران نیز بایدبخشی از مسئولیت اصلاح این نگاه را برعهده بگیرد گفت: ما آن دسته از گروه های تروریستی را که شما نام بردید را بخوبی می شناسیم و بارها به آنها گفته ایم که شما را به عنوان نماینده مردم ایران نمی شناسیم و برای آنها مشروعیتی قائل نیستیم.

لاریجانی در خاتمه با اشاره به نقش ستاد حقوق بشر در پاسداری از حقوق شهروندان ایرانی به تشریح موارد عدیده ای از تلاش های این ستاد برای هرچه بهتر رعایت شدن حقوق شهروندی و مکانیزم عملکرد این ستاد پرداخت.
این دیدار با ابراز تمایل گروه دوستی و پارلمانی آلمان و ایران برای استمرار دیدارها و گفتگوهای دوجانبه در زمینه حقوق بشر و استقبال طرف ایرانی از این درخواست به پایان رسید.

49261

کد خبر 255084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =