ایرنا نوشت:

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به گزارش امروز یوکیا آمانو مدیرکل آژانس در مجمع عمومی سازمان ملل، از بی اعتنایی آژانس به زرادخانه هسته ای خطرناک رژیم صهیونیستی بشدت انتقاد کرد.
محمد خزاعی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به ارایه گزارش سالیانه فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی اختصاص داشت، به گزارش آمانو که توسط یکی از کارشناسان قرائت شد، طی سخنانی از برخورد تبعیض آمیز برخی قدرت‌های غربی در موضوع هسته ای و کمک آنها به رژیم صهیونیستی به رغم تداوم بی اعتنائی این رژیم به ان پی تی ابراز تاسف کرد.
وی ضمن تاکید بر لزوم رعایت اصل بی طرفی و رفتار حرفه ای از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی، اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران همراه با سایر کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، تلاش برخی کشورها برای سیاسی کردن فعالیت‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی از جمله برنامه همکاری‌های فنی آن را رد می کند و خواستار پایان هرگونه مداخله در کار آژانس می باشد.
خزاعی تاکید کرد اینگونه اقدامات می تواند اقتدار ،کار آمدی و اعتبار آژانس بین المللی انرژی اتمی را در معرض خطر قرار دهد و اعتبار ان پی تی و حق مسلم اعضای آن برای توسعه تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی هسته ای با اهداف صلح امیز و بدون هرگونه تبعیض را با مشکل مواجه سازد .
نماینده دائم ایران در سازمان ملل از رویکرد تبعیض آمیز، گزینشی، محدود کننده و توام با انگیزه های سیاسی کشورهای توسعه یافته در همکاری‌های هسته ای ابراز تاسف نمود و اضافه کرد: در حالی که رژیمی مانند اسرائیل تاکنون به ان پی تی نپیوسته و دارای برنامه خارج از پادمانهای هسته ای می باشد،اما براساس اسناد متقن برخی از قدرتهای غربی مانند آمریکا،انگلیس و فرانسه به رژیم صهیونیستی کمک اتمی نموده اند و این رژیم در حال حاضر دارای یکی از بزرگترین زردخانه های سلاح هسته ای در جهان است که بسیار مایه نگرانی است، اما در گزارش امروز مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ اشاره ای به آن نشده است .
وی اضافه کرد جمهوری اسلامی ایران مفتخر به اعمال حق مسلم خود در استفاده صلح امیز از انرژی هسته ای است و در عین حال کاملا به تعهدات حقوقی خود در این رابطه متعهد و فعالیت‌های هسته ای ایران کاملا با اهداف صلح امیز بوده و هست .
خزاعی در ادامه سخنان خود در خصوص مطالعات ادعائی در باره برنامه هسته ای ایران که در گزارش آژانس به آن اشاره شده است گفت : این ادعاها در واقع گزارشات و نمودارهای جعلی هستند که معتبر نبوده و به همین دلیل آژانس از در اختیار قرار دادن آنها به ایران خودداری می کند و با توجه به اینکه اکثر این اطلاعات توسط رژیم صهیونیستی ومتحدانش تهیه شده است به راحتی می توان نتیجه گیری نمود که اینگونه اطلاعات به همان اندازه کاریکاتور بچه گانه ای که توسط نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اوایل مهر ماه گذشته در این مجمع نمایش داده شد،بی اعتبار است.
یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که به گفته بسیاری از کارشناسان مستقل مسایل هسته ای، گزارش های او را غیر حرفه ای و غیر حقوقی می دانند، در گزارش های این مدیر کل غیر حرفه ای هرزگاهی به دلیل نفوذ برخی دولت های غربی ادعاهای واهی علیه برنامه های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود. آمانو در گزارش اخیر خود بار دیگر مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری نمی کند.
گفتني است در جریان نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، جمهوری اسلامی ایران از گزارش دبیرکل این سازمان درخصوص وضعیت حقوق بشر در کشورمان انتقاد کرد و آن را سیاسی، گزینشی و غیر معتبر دانست.
یک عضو هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در این نشست ضمن اشاره به ماهیت قطعنامه های حقوق بشری صادره علیه جمهوری اسلامی ایران بعنوان مبنای چنین گزارشی که برآمده از اقدام کاملاˈ سیاسی، مغرضانه، گزینشی و دوگانه معدودی از کشورهای گروه غرب بشمار می رود، مفاد گزارش دبیرکل را غیرقابل قبول خواند و مطالب و اطلاعات مندرج در آن را غیرموثق، تحریف شده، نادرست و غیر معتبر دانست.
وی همچنین ضمن انتقاد از عدم انعکاس و اعمال نقطه نظرات و پاسخ های ارائه شده از سوی کشورمان در گزارش دبیرکل سازمان ملل و همچنین عدم اشاره به اقدامات و تحولات و پیشرفت های مثبت حقوق بشری در ایران، چنین رویکردی را نادرست، غیر منطقی و غیرحرفه ای دانست و بر ضرورت اصلاح رویکرد مذکور تاکید کرد.
نماینده کشورمان تاکید کرد: چنین اقداماتی باعث کاهش اعتبار و مشروعیت سازوکارهای بین المللی حقوق بشر و تضعیف توان و ظرفیت کشورها برای حمایت و ارتقاء حقوق بشر خواهد شد.
وی همچنین بر فعالیت همه جانبه کشورمان برای تحقق حقوق بشر و ایجاد جامعه ای پیشرفته بر اساس اصول عدالت، برابری، استقلال، آزادی های مشروع و توسعه اقتصادی و اجتماعی و نیز همکاری و تعامل سازنده با سازوکارهای حقوق بشری در چارچوب منشور ملل متحد در عین اجتناب از اعمال استانداردهای دوگانه، سیاست زدگی و تقابل تاکید کرد.
/2929
کد خبر 256159

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =