توکلی با اشاره به فوت یک وبلاگ نویس در زندان، خواستار سعه صدر بیشتر مسئولان و پاسخگویی دستگاه قضا و وزارتخارجه درمورد این اتفاق شد.

احمد توکلی نماینده تهران در نطق میان دستور خود در جلسه امروز مجلس، با اشاره به اینکه ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی در یک سال گذشته کمتر از نصف شده است، گفت: به دلیل طولانی شدن دوره بحران ارزی و افزایش پرنوسان مداوم، بی اعتمادی به مسئولان مالی و پولی کشیده شده است. ریسک و نااطمینانی ناشی از این وضعیت به شدت به تولید آسیب زده و از سرمایه گذاری جلوگیری کرده است.
وی با بیان اینکه قدرت خرید مردم به دلیل آثار اجرای ناشیانه قانون هدفمندی یارانه‌ها و ـشفتگی بازار ارز به شدت آسیب دیده، است، تصریح کرد: این نکته را که من در گزارش خصوصی به شما {رئیس مجلس} نوشتم این بود که آثار شوک‌های اقتصادی با وقفه ظاهر می شود و در چند ماه آینده وضعیت مناسبی نخواهیم داشت.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ادامه داد: از طرف دیگر اخراج‌های ناشی از رکود تولید، طلبکار بودن کارگران از بنگاه‌های تولیدی و حقوق معوقه، حذف اضافه کاری در کارگاه‌های صنعتی و تولیدی، حذف اضافه کاری از بودجه دولت و کاهش بودجه عمرانی به2/16 درصد در 5 ماهه اول سال باعث شده قدرت خرید حقوق بگیران پایین بیاید و تورم به شدت بالا می رود و آثار رانتی این مساله هم به شدت بالا بوده است.
این چهره اقتصادی مجلس در ادامه نطق خود به بیان راهکارهایی برای حل این معضلات اشاره کرد و گفت: سیاست تثبیت اقتصادی که دولت در پیش گرفته، سیاست درستی است. اما باید اصلاحاتی در آن صورت گیرد. دو نرخی بودن ارز باعث فساد و رانت شدید شده است، عذر اینکه می خواهیم قیمت کالاها را ارزان نگه داریم، عذر پذیرفته شده ای نیست. چون اگر بخواهیم ارز را ارزان بدهیم تا نقطه آخر مرزی هم باید کالاها را کنترل کنیم در حالیکه شدنی نیست. در این شرایط که دریافتی مردم کاهش می یابد و قیمت کالاها به شدت افزایش می یابد، مسلما وطیفه داریم حداقل یک سبد مصرفی برای همه مردم تصمیمن کنیم.

وی با بیان اینکه سیاست‌های بازرگانی داخلی و خارجی و سیاست های توزیعی باید تابع سیاست‌های ارزی شود، خاطرنشان ساخت: از سیاست‌های انبساطی مالی مثل افزایش یارانه های نقدی باید به شدت پرهیز شود و از سیاست های انبساطی پولی مثل اعتبارات مسکن مهر هم باید به شدت پرهیز کرد.
توکلی در ادامه با اشاره به اخبار منتشر شده درباره ستار بهشتی وبلاگ نویسی که اخیرا در زندان فوت کرده است، گفت: اخیرا یک وبلاگ نویسی به نام ستار بهشتی ظاهرا به اتهام اهانت به مسئولان و فراخوان دادن در وبلاگش بازداشت و در زندان جان به جان آفرین تسلیم کرده است.
وی افزود: الان چند روز است که رسانه‌های خارجی و دولت‌های غربی غوغا به پا کردند. من سوالم این است که چرا دستگاه قضا و وزارت خارجه هیچ توضیح نمی‌دهند؟،به هرحال مرگی در زندان اتفاق افتاده و باید مسئولان پاسخ دهند. البته پاسخ ها باید قانع کننده هم باشد.
این نماینده اصولگرا با بیان اینکه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید فعال شود و حقیقت را کشف کند، گفت: ما باید سعه صدرمان را بیشتر کنیم، علی (ع) با خوارج تا زمانی که آشوب درست نکردند برخورد تند نکرد. حالا یک وبلاگ نویسی در جایی چند حرف نامربوط زده باشد، یا حتی فراخوان داده باشد، چقدر به فراخوانش عمل شده است، چقدر تاثیر داشته که با این اقدامات نظام مظلوم جمهوری اسلامی را زیر سوال ببریم و آبروی شهدا برای این کارها هزینه شود.
وی توصیه کرد: به جای سخت گیری به رسانه ها به دنبال مسئولان و صاحب منصان فاسد یا متهم به فسادی بگردید که با سوءتدبیر و نادانی و ناتوانی و فسادشان این بلاهای معیشتی را بر سر مردم آورده اند.

به گزارش خبرآنلاین، محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رییس مجلس که اداره جلسه علنی امروز را پس از لاریجانی بر عهده داشت، در خصوص وضعیت این وبلاگ‌نویس، گفت: کمیسیون امنیت ملی در جریان این حادثه قرار گرفته و کمیته‌ امنیت این کمیسیون، مسئولیت پیگیری این موضوع را عهده‌دار شده است.
وی افزود: من از آقای بروجردی رییس کمیسیون، خواستم نتیجه گزارش کمیسیون را بعد از نهایی شدن به اطلاع همکاران و ملت عزیز برسانند که اگر خدای ناخواسته نکته خاصی بوده اطلاع داده شود.
ابوترابی با بیان اینکه انسان در معرض آسیب است، یادآور شد: از کمیسیون امنیت ملی خواستیم گزارش نهایی را برای روشن شدن اذهان عمومی ملت ارائه کنند. آنها هم کارشان را شروع کرده‌اند و ان‌شاءالله در ارائه این گزارش تسریع خواهند کرد.
/29220

کد خبر 257116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۲
    2 3
    البته تو اين آشفتگي ها ، اظهارات و كارهاي شما هم بي تاثير نيست !!!!!!!!!!!!!!!!