برترین خبرهای علمی هفته گذشته را به انتخاب معتبرترین نشریه علمی جهان یعنی نیچر بخوانید: جاعل سلول‌های بنیادی، اشتباه گران‌قیمت، اخلاقیات و تحقیقات انسان‌شناسی و هزینه دسترسی رایگان به مقالات.

جاعل سلولهای بنیادی
پژوهشگری که ماه گذشته داستان‌هایی درباره استفاده از سلول‌های بنیادی قلب و نخاع برای درمان نارسایی قلبی ساخته بود، دو ادعای خود را در این خصوص پس گرفت. هیساچی موریگوچی از دانشگاه توکیو گزارش‌های تحقیقات علمی خود را ساختگی عنوان کرد. او همچنین از ادعای پیشین خود مبنی بر وابستگی به بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد عقب نشینی کرد.

 

اشتباه گران قیمت
طبق گزارشی که در 6 نوامبر 2012 منتشر شد، اشتباهات بزرگی که در حسابرسی بودجه مصوب طرح‌های پژوهشی در اتحادیه اروپا طی سال 2011/1390 رخ داده، می‌تواند بالغ بر 3 درصد کل بودجه مصوب این منطقه باشد؛ یعنی چیزی در حدود 360 میلیون یورو. نتایج دادگاه حسابرسی اروپا نشان داد که بیشتر هزینه های اعلام‌شده خطای معمول درخواست‌کنندگان بود که البته بررسی‌ها نشان داد که احتمالا در بیشتر موارد به صورت غیرعمدی صورت گرفته است.

 

اخلاقیات و تحقیقات انسان‌شناسی
هفته گذشته، اعضای هیئت اخلاقی انجمن انسان‌شناسی آمریکا با اکثریت آرا خط‌مشی‌های نوین اخلاقی خود را درباره تحقیقات انسان‌شناسی اعلان عمومی کرد. این بازنگری نوین به دلیل تبعات پیش‌آمده از دخالت انسان‌شناسان در جنگ‌های افغانستان و عراق بود. قانون جدید اصول انعطاف‌پذیرتری دارد، از جمله اجتناب از آسیب‌دیدن و آسیب‌رساندن به موضوع مطالعه و جلب رضایت آگاهانه آن‌ها برای انجام تحقیقات.

 

قارچ‌ها قاتل درختان زبان گنجشک انگلستان
علی رغم اعلام برنامه‌هایی برای کنترل بیماری‌های قارچی توسط دولت انگلستان در نوامبر/آبان، به نظر می‌رسد چیزی در حدود 90 میلیون اصله از درختان زبان گنجشک انگلستان به طور کل نابود خواهند شد. درختان بیمار از بین خواهند رفت و ممنوعیت واردات نیز به قوت خود باقی خواهد ماند. قارچ عامل بیماری در ابتدا توسط قارچ‌شناسان شناسایی شد و کار کنترل شیوع این قارچ را در سطح قاره اروپا برای دولت انگستان بسیار دشوار کرد.

هزینه دسترسی آزاد
آژانس بررسی بودجه انگلستان در ششم نوامبر اعلام کرده است که در طول پنج سال آینده بودجه ای بالغ بر 100 میلیون دلار را به کار تولید آثار پژوهشی با دسترسی رایگان اختصاص خواهد داد. این کمک مالی هدیه ای است به تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی این کشور که از دل بودجه علوم انگلستان بیرون خواهد آمد. شورای تحقیقات انگلستان اعلام کرده است که ازآوریل 2013 /فروردین 1392 تمام کارهایی که با این بودجه انجام می‌شود باید در قالب دسترسی آزاد منتشر شوند. البته بودجه داده شده برای سال آینده برای چیزی در حدود 45 درصد کل مقالات سال آینده کفایت می‌کند.

 

درگذشت جانورشناس برجسته
فاریش جنکینز، دیرینه‌شناس، جانورشناس و آناتومیست دانشگاه کمبریج در هفتاد و دو سالگی درگذشت. او یکی از برجسته‌ترین چهره‌های شناخته‌شده دنیای جانورشناسی و دیرینه‌شناسی بود. او یکی از کاشفان ابتدایی‌ترین مهره‌دار خشکی‌زی بود-یعنی یکی از جانوران حد واسط میان ماهی‌ها و دوزیستان.

 

مشاوره در معرض خطر
هفته پیش نامه ای سرگشاده در رابطه با درخواست بودجه اضافی، از طرف کارشناسان دفتر علوم و تکنولوژی پارلمان انگلستان، دو تن از وزرای علوم سابق انگلستان و یک برنده جایزه نوبل برای جلوگیری از کاهش بودجه مربوط به مشاوره‌های فنی و علمی منتشر شد. امضاکنندگان معتقدند کسر بودجه 17 درصدی در این بخش بهره گیری از مشاوره در این بخش پارلمان را بمخاطره خواهد انداخت.
5353

کد خبر 259284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =