نخستین دفتر شعر بهار محمدی با عنوان «در تنهایی چای» منتشر شد که در اغلب اشعار این مجموعه موضوع و کلمه «چای» نقش ایفا کرده است.

ایبنا گزارش داد: مجموعه شعر «در تنهایی چای» دربرگیرنده 83 قطعه شعر بسیار کوتاه است و کلمه «چای» فصل مشترک تمامی آن‌ها است؛ به عبارت دیگر اغلب این شعرها به نوعی درباره موضوع چای هستند یا کلمه «چای» در آن‌ها دیده می‌شود.

محمدی درباره این مجموعه شعر گفت: شعرهای این مجموعه از اسفند سال 1390 تا نیمه‌های نسخت 1391 سروده شده‌اند. انگیزه نخستین سرایش چنین شعرهایی همان علاقه شخصی من به نوشیدن چای بود و چای برای من فارغ از یک نوشیدنی مانند موسیقی همان چیزی بود که سبب می‌شد بیندیشم یا بنویسم. برهمین اساس در آغاز فقط موضوع چای در این شعرها مطرح بود، اما پس از مدتی احساس کردم خود چای می‌تواند عاملی برای سرایش باشد. بنابراین گاهی این چای کلمه و نوشتاری است و گاهی دیگر عاشق یا معشوق و به‌طورکلی یک فرد است که عاشق می‌شود، می‌نویسد یا به دیگران کمک می‌کند که فکر کند.

این ادامه داد: از این روی می‌توانم بگویم از جایی به بعد این شعرها وارد فضای هرمنوتیکی شدند؛ چراکه در این شعرها به چای به عنوان چای به عنوان نوشیدنی صرف نگاه نشده و دارای موجودیت است و فضایی برای کلمه و نوشتن ساخته و خود عامل نوشتن شده است. برهمین اساس در سرایش این شعرها به مکان‌هایی که چای در آن‌ها نوشیده می‌شود یا به‌طورکلی انواع چای، طعم‌های مختلف آن یا این‌که در چه نوع لیوان یا استکانی چای بنوشیم، نیز نگاه شده است.

دو نمونه شعر از این مجموعه:
«به خواب رفته
چای
و من رویای تو را
به صبح‌اش می‌رسانم.»

«استکان کمرباریک
خودنمایی می‌کند
چای لاغری.»

بهار محمدی متولد 1361 و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی‌ارشد رشته علوم ارتباطات اجتماعی از دانشگاه تهران است. مجموعه شعر «در تنهایی چای» پاییز امسال(1391) در 96 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت سه هزار و 800 تومان از سوی نشر بوتیمار منتشر و راهی بازار کتاب شد.

 

همچنین بر اساس گزارش این خبرگزاری، مدیر انتشارات «سپیده باوران» از انتشار کتاب «سرزمین شعر» دربردارنده گزیده اشعار امروز خراسان، تا پایان این هفته خبر داد. «عابس قدسی» اظهار کرد: کتاب «سرزمین شعر» گزیده شعر امروز خراسان با اشعاری از حدود 40 شاعر به زودی منتشر می‌شود. این کتاب در دو جلد منتشر می‌شود که جلد نخست شامل اشعار کلاسیک و جلد دوم، اشعار آزاد را شامل می شود.

قدسی با اشاره به جمع‌آوری این اشعار در مدت یک سال گفت: قاسم رفیعا و محمدرضا بهبودنیا، دو تن از شاعران خراسانی جمع‌آوری و گردآوری این مجموعه را به عهده داشته‌اند.

وی همچنین از انتشار کتاب «شین» خبر داد و یادآور شد: این کتاب مجموعه 80 رباعی‌ عاشورایی از جلیل صفربیگی است که تاکنون منتشر نشده‌اند. کتاب «شین» با مقدمه‌ای از یوسفعلی میرشکاک تا پایان هفته جاری منتشر خواهد شد.

وی سپس از انتشار کتاب «شاعری به این تنهایی» خبر داد و گفت: این کتاب گزیده اشعار محمدباقر کلاهی اهری، شامل گزیده اشعار منتشرشده و منتشر نشده وی است که به کوشش محمدسعید شاد منتشر شده‌اند.

قدسی با اشاره به انتشار گزیده اشعار علی معلم دامغانی، توضیح داد: گردآوری این کتاب، یک کار گروهی است و سید ابوطالب مظفری و محمد نوراللهی شرحی بر واژگان و تعابیر اشعار وی نگاشته‌اند. در این کتاب علاوه بر اشعار، ویژگی‌های هر شعر بیان شده‌ و محمدکاظم کاظمی ویرایش آن را به عهده داشته است.

انتشارات «سپیده باوران» از سال 1386 در حوزه ادبیات و علوم انسانی فعالیت خود را آغاز کرده است.

6060

کد خبر 267057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =