کتاب «پیامدها و زیان‌های ایران در جنگ جهانی اول و دوم» نوشته محمدمسعود بهمنی منتشر شد که به مسایلی که در طول دو جنگ جهانی در ایران و به‌ویژه برای ارتش ایران پیش آمده می‌پردازد.

بهمنی درباره کتاب «پیامدها و زیان‌های ایران در جنگ جهانی اول و دوم» به ایبنا گفت: در جنگ جهانی اول و دوم قدرت‌های متخاصم، بی‌طرفی ایران را نقض و در راستای سیاست‌هایی که داشتند به ایران حمله کردند و ارتش ایران پس از مقاومت مختصری تسلیم و کشور جولانگاه روسیه از شمال و انگلیس از جنوب شد.

کتاب در دو فصل «جنگ جهانی اول» و «جنگ جهانی دوم» به ساختار ارتش ایران در این دو جنگ و تلفات، ضایعات و پیامدهای حاصل از آن می‌پردازد. در واقع در منابع دیگر به ارقام اشاره شده است اما ترجیح دادم به‌جای آوردن اعداد و آمار، چگونگی مساله را بررسی کنم.

نویسنده کتاب افزود: «پیامدها و زیان‌های ایران در جنگ جهانی اول و دوم» برپایه اسناد تاریخ ارتش ایران و انقلاب اسلامی، همچنین گزیده اسناد منتشر شده مربوط به جنگ‌های جهانی تدوین شده است. مرور وقایع دو جنگ جهانی و پیامدهای آن‌ها در ایران از مسایلی است که باید چراغ راه آینده باشد، چرا که نتیجه تسلط و نفوذ بیگانگان باعث از میان رفتن استقلال ایران در هر دوره‌ای خواهد بود.

نویسنده کتاب درباره کم‌برگ بودن کتاب نیز گفت: تاریخ‌نگاری برای جوانان و علاقه‌مند کردن آن‌ها به این مسایل کار دشواری است. مخاطب با کتاب‌های کوچک که سریع و راحت خوانده شوند، بیشتر ارتباط برقرار می‌کند، بنابراین تلاش کردم تا آن‌چه می‌خواهم در تاریخ بررسی کنم و در اندک صفحاتی بگنجانم.

«دلایل آغاز جنگ جهانی اول»، «ایران و قدرت‌های بزرگ در آستانه جنگ جهانی»، «قحطی بزرگ در ایران در زمان جنگ جهانی اول»، «ساختار ارتش ایران در دوران جنگ جهانی اول»، «مواضع ایران در قبال جنگ جهانی دوم»، «ساختار ارتش ایران در دوران جنگ جهانی دوم» و «تلفات و خسارات نیروهای متفق به ارتش ایران در جنگ جهانی دوم» برخی از بخش‌های کتاب به‌شمار می‌روند.

چاپ نخست کتاب «پیامدها و زیان‌های ایران در جنگ جهانی اول و دوم» نوشته محمدمسعود بهمنی، در 80 صفحه، شمارگان 500 نسخه و بهای سه‌هزار تومان از سوی انتشارات نظری به بازار کتاب‌های تاریخی راه پیدا کرده است.

6060

کد خبر 269828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =