رییس جمهور امروز اتهاماتی را در صحن علنی مجلس علیه رییس این قوه مطرح کرد.

محمود احمدی​نژاد پس از بیان نظراتش قصد داشت جلسه امروز مجلس را ترک کند اما رئیس مجلس خطاب به او گفت: تشریف داشته باشید مطالبی مطرح می​شود که برایتان خوب است بشنوید. علی لاریجانی در واکنش به اعتراض نمایندگان مجلس به سخنان رئیس جمهور گفت: آقایان! امروز روز مهمی است. بگذارید حرف‌هایشان را زدند، حالا من هم پاسخ می​دهم.
او که به نمایندگان می​گفت به آنها اجازه تذکر دادن نیز خواهد داد، افزود: منظورشان {منظور رئیس جمهور} از نام بردن از فاضل لاریجانی اهاله موضوع به من بود. استیضاحی مطرح شده که می‌خواستند به من ربطش بدهند.
او از نمایندگان خواست تا نظم جلسه را رعایت کنند تا او سخنانش را بگوید و بعد تذکر دهند.
لاریجانی که می گفت جلسه خوبی است و خوب است که این مسائل حل شود تا در جامعه بحثی پیش نیاید، از نمایندگان به خاطر تحملشان تشکر کرد و گفت: ایشان چند بار گفتند که من نواری دارم که خود این حرف هم ژستی است! ما هم گفتیم که بگویند.
رئیس مجلس با لحنی آرام و ملایم ادامه داد: من چند نکته را بگویم. اینکه می گویند تنظیم قوا به هم خورد، اینگونه نیست. این نظر رئیس جمهور است که جایی نظر شورای نگهبان را قبول ندارند.
احمدی نژاد به سخنان رئیس مجلس واکنش نشان داد که لاریجانی از تریبون خطاب به وی گفت: شما در این جلسه اتهاماتی به من وارد کردید. شما حقی ندارید که دیگر چیزی بگویید و بیش از حد باز حرف زدید. تمام حرفتان به رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه زدید. رئیس قوه قضاییه اینجا نیست که پاسخ شما را بدهد اما من هستم و به دلیل تهمت‌هایی که به من زدید مطابق آیین نامه دو برابر وقت پاسخگویی دارم.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه تنظیم روابط قوا به هم نخورده است، خطاب به رئیس جمهور گفت: این سلیقه شما است که می​گویید باید تشخیص بدهید چه مواردی را اجرا کنید! قانونی که تصویب می​شود، لازم الاجرا است و باید اجرایی شود.
وی ادامه داد: شما افرادی را به عنوان یاران خودتان عنوان کرده​اید که پرونده​هایی دارند ولی شما نمی‌گذارید که به آنها رسیدگی شود. شما که از موضوع این نوار سخن گفتید، این پرونده را بدهید به قوه قضاییه تا رسیدگی شود. باید به تخلفات همه حتی نزدیکترین افراد به ما رسیدگی شود. حتی اعضای خانواده ما.
لاریجانی با بیان اینکه در کشوری که ولایت فقیه هست بن بست نیست، افزود: شما اگر شکایتی داشتید باید به رهبری ارجاع می​دادید. کما اینکه قبلا هم این کار را کردید و ایشان موضوع را به هیات حل اختلاف ارجاع دادند. پس بن بستی نیست.
رئیس مجلس سپس به اعتراض رئیس جمهور نسبت به اختیارات خودش، اظهار داشت: در مورد اصل 138 قانون اساسی، مجلس قانون عادی تصویب کرده است که البته شما به آن تمکین نکرده​اید. شورای نگهبان هم مصوبه مجلس را تایید کرده است که اگر هیات وزیران مصوبه ای خلاف قانون داشت، باید آن را لغو کرد. اگر شما اعتراضی به مصوبات مجلس دارید، شورای نگهبان باید آن را بررسی کند. اما شما تمکین نمی‌کنید. نامه هم به رهبری نوشتید چرا پاسخ ایشان را نمی گویید؟ رهبری این موضوع را به شما ابلاغ کردند. اگر از ولایت فقیه تمکین می​کنید، پس بپذیرید. ایشان فصل‌الخطاب هستند، چرا این کار ار نمی‌کنید؟
وی در واکنش به اینکه رئیس جمهور به قیاس دو رویکرد دیوان عدالت اداری در سال 78 و امسال پرداخته است، گفت: اگر قبل از سال 88 اتفاقی افتاده، دیوان عدالت حق داشته {که بگوید سازمان تامین اجتماعی یک نهاد خصوصی است و بررسی شکایت از ان در صلاحیت ما نیست}. سال 88 مجلس قانونی تصویب کرد که سازمان تامین اجتماعی زیر ممجموعه وزارت رفاه باشد و وزیر باید در قبال عملکرد آن پاسخگو باشد. اما شما قانون را زیر پا گذاشته اید. چرا می گویید قانون دست و پای مار را می بندد؟ یا قانون را نمی دانید که باید بپرسید و بعد هم باید به قانون عمل کنید.
رئیس مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: تنظیم قوا به هم نخورده است؛ این سلیقه شما است. لاریجانی در ادامه پاسخ‌های خود به سخنان رییس جمهور با بیان اینکه گفته بودید که چرا دیوان محاسبات دادگاه دارد، گفت: دیوان محاسبات دادگاه ندارد قوه قضاییه در دیوان شعبه‌ای دارد. یعنی دادستان و دادگاه دارد و این قانون است و مجلس تصویب کرده و شورای نگهبان آن را تایید کرده است. شما به چی ایراد دارید؟! پس بفرمایید که نظر شورای نگهبان را قبول ندارم، شما نمی‌توانید این را بگویید! شما رییس جمهور این مملکت هستید و باید نظامات حاکم بر کشور و قانون اساسی را قبول داشته باشید.
وی تصریح کرد: دادسرا برای خیلی‌ها حکم صادر می‌کند، به دادگاه می‌رود، دادگاه حکم بدوی برای رییس کل بانک مرکزی داده است، می‌تواند برود تجدید نظر شکایت کند، شما به چه چیزی شکایت دارید؟ این عین عدالت است. مگر می‌توانیم بگوییم برخی‌ها بهتر از بقیه هستند و در دادگاه به امور آن‌ها رسیدگی نشود.
رییس مجلس با بیان اینکه شما نباید هاله‌ای بگذارید که دادگاه دخالت نکند بلکه باید استقبال کنید نه اینکه مانع شوید، افزود: بنابراین دیوان محاسبات تخلفی نکرده است.
لاریجانی در ادامه به بخش هایی از صحبت‌های رییس جمهور که گفته بود رییس مجلس باید حاکم باشد گفت: رییس وظایف روشنی دارد، طبق قانون رییس مجلس را موظف کرده‌اند که هرجا مصوبات دولت خلاف قانون یا روح قانون بود تشخیص دهد و رد کند. محدوده ما همین است نه در کار اجرا دخالت داریم. می گویید چرا در نصب مرتضوی دخالت کردید؛ رییس مجلس به مرتضوی کاری ندارد. رییس مجلس می‌گوید مصوبه‌ای که قانونی بوده را لغو کرده و دور زده‌اید و سازمان را زیر نظر معاونت اول بردید؛ این خلاف قانون است.
لاریجانی گفت: نتیجه آن بود که آقای شیخ الاسلامی نمی‌توانست بیاید اینجا و بگوید مسئولیتش با من نیست چون دولت تخلف کرده و من هم اعلام کردم و بنابراین این سازمان زیر نظر ایشان بود ولی تمکین نکرد. این‌ها روشن است و ما به استقلال قوه مجریه کاری نداریم.
وی با بیان اینکه نفس این کار و این تهمت‌هایی که در این جلسه نثار من کردند هیچ ربطی به موضوع استیضاح نداشت، افزود: اگر مرّ آیین نامه را رعایت می کردم نباید اجازه می دادم حرف بزنند اما چون دیدم هی می‌گویند فیلم و بیاناتشان... آمدند درباره رییس مجلس حرف بزنند گفتم بگذارید حرف‌هایشان را بزنند و خوب شد که زده شد.
لاریجانی با بیان اینکه ابتدای بحث استیضاح وزیر کار از باب جلوگیری از تشنج بین دولت و مجلس و تعامل بین دو قوه تلاش‌هایی را برای لغو این استیضاح داشتم، گفت: این اقای مظفر معاون نظارت اینجا هستند اگر من خلاف می‌گویم شما شهادت دهید. من به ایشان گفتم شما استیضاح کنندگان و وزیر را دعوت کنید ببیند می‌توانید به تفاهم برسید که اسیتضاح مطرح نشود.
وی تصریح کرد: این آقایان جلسه گذاشتند و متن را با خوشحالی پیش من آوردند آوردند که همه امضا کرده بودند که آقای وزیر کار قبول کرده که هیات امنا مرتضوی را عوض کند و گفتند وزیر گفته من این را امضا نمی‌کنم ولی اجرا می‌کنم بعد از اینکه این کار انجام شد وزیر رفت و علی الظاهر این کار انجام شد.
رییس مجلس با اشاره به مصوبه اخیر دولت در تفویض اختیارات وزیر کار به معاون اول رییس جمهور، گفت: اما ما به یکباره با مصوبه دولت مواجه شدیم که این سازمان را خلاف قانون زیر نظر معاون اول بردند و وزیر هم گفت من دیگر مسئولیتی ندارم. این مسخره کردن قانون و خلاف قانون است، چطور می‌تواند رییس مجلس حرف نزند.
لاریجانی با بیان اینکه من مرتضوی را بیشتر از شما می‌شناسم، ادامه داد: من حرف آقای حسینیان را رد نمی‌کنم در گذشته هم خدماتی کرده‌اند ولی این دلیل نمی‌شود که ما اینجا کسی خلاف قانون حرف زد حرفی نزنیم، برادرمان هم باشد هم جلویش می‌ایستیم.
رییس مجلس ادامه داد: طبق این ماده صراحت دارد این کارشان خلاف قانون بوده است، هیات تطبیق را لغو کرد. آقای شیخ الاسلام هم به من زنگ زد و چون من گله‌ای کرده بودم که ایشان تخلف کرده ایشان به من زنگ زد که من می‌خواستم بگویم شما توجیه شوید که من تخلفی نکردم از عهده من خارج است دولت تصویب کرد و من دیگر نتوانستم کاری کنم. من به ایشان گفتم این خلاف قانون است و این برعهده شماست.
رییس مجلس گفت که پیش از جلسه علنی امروز مجلس از سوی آقای فروزنده معاون پارلمانی دولت تهدید به پخش کردن یک نوار شده است.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روز دوشنبه هفته قبل بنا به دلایلی با رییس جمهور دیدار داشتم، گفت: به ایشان گفتم که این استیضاح مطرح است آقای مظفر هم دخالت کردند تا حل شود ولی نشد حالا یا من وساطت کنم یا شما وساطت کنید این مساله حل شود. راهش این است که بروید در جایی دیگر به کار بگیرید چون حضورش در این سمت غیرقانونی است. و من هم از استیضاح کننده بخواهم این امضاها را پس بگیرند اما ایشان نپذیرفتند. بنابراین ما آن اندازه که بین خود و خدای مان وظیفه داشتیم عمل کردیم تا تشنجی در کشور ایجاد نشود ولی ایشان نپذیرفتند.
رییس مجلس ادامه داد: امروز صبح ساعت 7 آقای فروزنده معاون پارلمانی ایشان گفتند که یک پیغام فوری از رییس جمهور دارم و می‌خواهم با شما صحبت کنم، من با اینکه کار داشتم اما گفتم بیایند و حرف بزنند.
لاریجانی تصریح کرد: گفتند بیایید این را جمع کنیم، ممکن است آقای رییس جمهور حرف‌هایی بزند. من سیر این موضوع را برایشان توضیح دادم، هم آقای مظفر ورود کردند هم خودم صحبت کردم اما فایده‌ای نداشت بیشتر از این از من کاری بر نمی آید. مگر اینکه رییس جمهور بپذیرند مرتضوی را جابجا کنند.
رییس مجلس افزود: ایشان گفتند رییس جمهور که نمی پذیرند و گفت که آقای احمدی نژاد گفتند که اگر این مساله حل نشود من نواری از بستگان رییس مجلس دارم که پخش می‌کنم، در واقع من را تهدید کردند.
لاریجانی با بیان اینکه «من به فروزنده گفتم من نمی‌دانم موضوع این نوار چیست اما اگر مربوط به بستگان من باشد برای من فرقی نمی‌کند»، افزود: و من اگر ایشان حرفی زدند در این زمینه نوار را می‌بینم پاسخ می‌دهم البته من اطلاعات زیادی دارم ولی به مصلحت نمی‌دانم راجع به اطرافیان ایشان حرفی بزنم من مثل ایشان لازم نمی‌دانم کشور را متشنج کنم.ولی به آقای فروزنده گفتم این یک تهدید است تا ما از استیضاح صرف نظر کنیم.
رییس مجلس با تاکید براینکه من منتفی کردن استیضاح به این دلیل را به مصلحت نمی‌دانستم، خاطرنشان ساخت: مجلس جایگاهی است که قانونش باید حفظ شود و رییس مجلس قسم خورده است که شان و جایگاه مجلس دفاع کند. شما راجع به بستگان من هرچی دارید بگویید. من هیچ مشکلی ندارم. من که گفتم استیضاح باید انجام شود پس این حرف‌ها را برای چه این‌ها را گفتید.
وی افزود: به نظر شما این یک اقدام توطئه آمیز علیه رییس قوه مقننه نبود،که اقای مرتضوی یکی از بستگان ما را به دفترشان دعوت می کند، و بعد فیلم می گیرند پس معلوم است برنامه داشتید مگر شما به اتاق های ما می آیید ما فیلم میگیرم نمی دانم در دستگاه رییس جمهور به چه نحو است ولی ما فیلم نمیگیرم. به نظر شما توطئه امیز نیست که یک نفری را صدا می کنند بیاید و بعد با هم صحبت می کنند و فیلم می گیرند پس برنامه ای داشتید که یک روزی بیاید اینجا و اینها را علنی کنید من نمیدانم چه فایده ای بر این کار است اما خود نفس این کار یک کار مافیایی نیست یک کار توطئه آمیز نیست؟ به نظر شما این اخلاق است؟ این کار درسطح یک رییس جمهور است رییس جمهوری که مرتبا دیگران را تهدید می کند و در مورد اسیتضاح رییس مجلس را تهدید می کند این رفتار درست است؟
رییس مجلس گفت: مشکل این است که رییس جمهور ما اولیّات اخلاقی را رعایت نمی‌کند.
علی لاریجانی در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه من با برادرم ارتباطی ندارم، گفت: در کشور خیلی‌ها هستند که با هم نسبت دارند و رفتارهای متفاوت دارند ما با هم ارتباطی نداریم. آقای فرهنگی تماس گرفته بود با ایشان، من از ایشان می خواهم متن مذاکره تلفنی شان را بیان کنند.
در ادامه محمد حسین فرهنگی عضو هیات رییسه گفت: اتاق فرمان چون گفته بودند صدا مطلقا روشن نیست و ما می خواهیم آن را پخش کنیم، و چیزی مفهوم نیست من ظهر امروز با آقای فاضل لاریجانی تماس گرفتم و موضوع را سوال کرد.
وی افزود: آقای فاضل لاریجانی که من وقتی سمت ایشان را پرسیدم گفتند رییس دانشگاه آزاد آمل و مشاور رییس دانشگاه پیام نور هستند، گفتند مدت ها آقای مرتضوی پیگیر این ملاقات بود و وقتی بعد از پیگیری های زیاد رفتم عمده نشست را ایشان صحبت کرد و ضمن ابراز ارادت زیاد به خانواده لاریجانی از من درخواست کرد که واسطه ملاقات با رییس قوه قضاییه شوم. مطالبی را هم علیه قاضی پرونده خود مطرح کردند فیلمبرداری هم آنجا در جریان نبود بعد من بعد جلسه با رییس قوه صحبت کردم اما ایشان نپذیرفت.
در ادامه لاریجانی با بیان اینکه این موضوع چه ربطی به استیضاح داشت، ادامه داد: چندبار آقای مرتضوی از من وقت خواست که من گفتم چون اصل بر این است که قانون رعایت شود آمدن ایشان یعنی اصل این است که ایشان باقی بماند من هم اصرار دارم قانون اجرا شود نپذیرفتم. آقای مرتضوی میخواست برای پرونده خود پیش رییس قوه قضاییه و برای استیضاح پیش من بیاید ولی من مصلحت ندیم و عمل نکردم.
لاریجانی تاکید کرد: آقای رییس جمهور! اینها را ما صداقت نمیدانیم، این رفتارها و بداخلاقی ها بلای جان کشور شده است. فرض کنید اصلا یکی از بستگان من اشتباهکار بوده چه ربطی به من دارد، اگر من مثل شما جلسه ای را که اخوی شما داوود احمدی نژاد با من داشت و مطالبی زیادی نسبت به اطرافیان شما و جریان انحرافی و ارتباط شان با منافقین، فساد مالی و ارتباط با خارج عنوان کردند فیلم می گرفتم و پخش می کردم برایتان خوب بود؟ برادر شما نظراتی دارد چه ربطی به شما دارد.
رییس مجلس گفت: اما شما همین مقدار اخلاق را رعایت نکردید اگر یکی از بستگان من اشکال دارد مثل هر کس دیگری باید رسیدگی شود ما نه تنها مانع نیستیم بلکه موید هستیم، پرونده ای درست شود و رسیدگی شود. مگر کسی مانع شد.
وی خطاب به رییس جمهور با بیان اینکه چرا تا امروز این مطلب را به من نگفتید، اظهار داشت: چرا نگفتید زد و بندی هست مگر همین را نمیخواستید بگویید خب قبل تر می گفتید رسیدگی می شد نه به من گفتید نه به رییس قوه قضاییه و گذاشتید اینجا پشت میکروفن بگویید. اینها مشکلات جامعه ما است.
لاریجانی تصریح کرد: این آقایی که شما نام بردید اصلا در اطراف من نیست؛ هیچ مسئولیتی از جانب من ندارد اما فرق من با شما این است که با این همه مشکلاتی که اطرافیان شما دارند که برخی تحت تعقیب هستند و پرونده دارند همچنان شما ابقا می کنید و رویش هم می ایستید. مشکل این است. دوتا طر تفکر است ما می گوییم اگر اطرافیان ما مشکل دارند بروند رسیدگی کنند ولی شما مانع می شوید؛ یکبار هم گفتید که خط قرمز هستند.
رییس مجلس با بیان اینکه این رویه خلاف حق است، افزود: این خلاف عدالت است، چه فایده ای دارد که مرتب از عدالت صحبت کنیم ولی با این روش ها کیان اخلاق جامعه را به فساد بکشیم. مشکل این است که رییس جمهور ما اولیات ما اخلاقی را رعیات نمی‌کند اگر شما مطلبی داشتید چرا اینجا مطرح کردید استیضاح نمایندگان ربطی به رییس مجلس نداشت چرا اینجا مطرح کردید.
لاریجانی در ادامه با بیان اینکه اتفاقا خوب شد که این مسائل مطرح شد، اظهار داشت: خوب شد شما که دائم بگم بگم در کشور به راه انداختید امروز این فیلم را پخش کردید تا مردم شخصیت شما را بهتر بشناسند.
وی خطاب به رییس جمهور گفت: آقای رییس جمهور یک حدیث قدسی است که پیامبر گرامی اسلام نقل کرده که اگر کسی به مسلمانی اتهامی بزند که او را خوار کند باید خودش را با جنگ خداوند آماده کند. نمیدانم به این باور دارید یا نه این حدیث قدسی است.
لاریجانی تصریح کرد: امیدوارم که خداوند همه ما را هدایت کند تا وقتی در مساند بزرگ می نشینیم اندیشه حکیمانه داشته باشیم، عدالت پیشه کنیم، عدالت فقط به زبان نباشد به رفتار و عمل باشد.

17219

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 274948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =