هزاران نفر روزشنبه با گردهمایی در شهر حلبچه عراق، یاد قربانیان بزرگترین بمباران شیمیایی جهان علیه غیرنظامیان را که 25 سال پیش توسط ارتش صدام حسین انجام شد، گرامی داشتند.

نچیروان بارزانیˈ، نخست وزیر اقلیم کردستان، در این مراسم، خواستار شناسایی 16 مارس به عنوان روز جهانی مبارزه با سلاح شیمیایی شد. حاضران در مراسم، ساعت 11:35 دقیقه صبح به وقت محلی کردستان عراق، به مدت یک دقیقه سکوت کردند و یاد کشته شدگان حمله جنایت بار صدام حسین را گرامی داشتند. در چنین زمانی بود که ارتش بعث عراق در سال 1988 با سلاح های شیمیایی به شهروندان غیرنظامی حلبچه حمله ور شد. بمباران شهر حلبچه در مرز ایران و عراق توسط ارتش صدام حسین، به کشته شدن بیش از پنج هزار غیرنظامی انجامید که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند.

امروز در شهر حلبچه برگه هایی پخش شد که روی آنها جملاتی مانند ˈاز اشک تا امیدˈ یا ˈاز نفرت تا بخششˈ نوشته شده بود. در اسفند 1988، ارتش صدام حسین برای عقب راندن مخالفان کرد موسوم به ˈپیشمرگˈ که بر حلبچه تسلط داشتند، منطقه را بمباران کرد. مخالفان به ناچار، خانواده هایشان را ترک کردند و به بلندیهای پیرامون شهر پناه بردند. در این زمان بود که جنگنده های عراقی بر فراز شهر حلبچه به پرواز در آمدند و به مدت پنج ساعت، گازهای اعصاب روی آسمان شهر رها کردند.

سه چهارم قربانیان این جنایت جنگی، زنان و کودکان بودند.

منبع: رویترز

52261

کد خبر 282800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =