۰ نفر
۱۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۶

آب قطره‌قطره فرومی‌ریزد؛ اما هنگام ریختن عسل از آن رشته باریک و بلندی تشکیل می‌شود. مدل ریاضی که توسط یک محقق ایرانی ارائه شده، نشان می‌دهد همه‌چیز به ویسکوزیته و سرعت حرکت مایع در اثر جاذبه برمی‌گردد.

محبوبه عمیدی: عجیب است؛ اما با اینکه همگی ما تاکنون با این واقعیت که عسل و دیگر شربت‌های غلیظ (سیروپ) بر خلاف آب و دیگر نوشیدنی‌ها هنگام انتقال از ظرفی به ظرف دیگر کش می‌آیند، برخورد کرده‌ایم تا به امروز توضیح قانع‌کننده‌ای برای این تفاوت وجود نداشته است. به تازگی آرمان جوادی و همکارانش در اکول نرمال سوپریور پاریس، فرانسه پاسخ قابل‌قبولی برای این پرسش پیدا کرده‌اند. آنها می‌گویند این موج‌های کوچک هستند که باعث تفاوت رفتار در مایعاتی با ویسکوزیته متفاوت می‌شوند.

شاید تصور کنید این ویسکوزیته مایع (وشکسانی، لزجت یا قوام) آن است که باعث کش آمدن آن می‌شود؛ اما تحقیقاتی که پیش از این انجام شده بود نقش ویسکوزیته را در کش آمدن مایعات در هنگام ریختن درون ظروف مختلف رد می‌کرد و به همین دلیل توضیح قانع‌کننده‌ای برای تشریح تفاوت رفتار آب و عسل در برابر جاذبه نداشت.

شیوه‌ای که جوادی و همکارانش در اکول نرمال سوپریور برای تشریح این تفاوت انتخاب کرده‌اند، مبتنی بر تفاوت ویسکوزیته دو مایع است و می‌‌تواند توضیح قانع‌کننده‌ای در مورد علت کش‌آمدن مایعات ویسکوز ارائه کند.

این گروه از یک مدل ریاضی استفاده کرد تا پیش‌بینی کند چطور امواج کوچک حاصل از سیلان مایع که به طور طبیعی در هنگام ریختن آن تشکیل می‌شوند، می‌توانند روی رفتار آن در هنگام ریزش تأثیر بگذارند. در حقیقت این موج‌ها بودند که میزان کش آمدن جریان مایع را تعیین می‌کردند. اگر آنها از حد مشخصی بلندتر می‌شدند، رشته مایع از هم شکافته ‌شده و به قطراتی از آن تبدیل می‌شد.

می‌دانیم که موج‌ها در مایعات ویسکوز آهسته‌تر شکل می‌گیرند، پس می‌توانیم انتظار داشته باشیم که هر چقدر مایع غلیظ‌تر باشد، رشته حاصل از ریزش آن طولانی‌تر شود. از سوی دیگر می‌دانیم که مایعات ویسکوز تحت اثر جاذبه کندتر از مایعات دیگر حرکت می‌کنند و پیش‌بینی احتمال کش‌آمدن یک مایع با دانستن ویسکوزیته آن چندان ساده نیست.

جوادی و همکارانش نشان دادند در مایعاتی مانند عسل که ویسکوزیته بالایی دارند، سرعت حرکت سیال در اثر جاذبه بیش از سرعت شکل‌گیری موج‌های کوچک در آن است و در نتیجه رشته باریک و بلندی از مایع می‌تواند شکل بگیرد که در نهایت توسط این موج‌ها شکسته خواهد شد.

 

آزمون تجربی

این گروه موفق شد در آزمون‌های تجربی که با روغن سیلیکون در ویسکوزیته‌های متفاوت انجام شدند، درستی پیش‌بینی مدل ریاضی خود را نشان دهد.

جنز اگرز، یکی از اعضای این تیم که ار دانشگاه بریستول در انگلستان با آنها همکاری کرده، می‌گوید: «حل مسائل فیزیک به کمک ریاضیات فوق‌العاده است. گروه‌های دیگر شیوه‌های متفاوتی را انتخاب کردند و به جواب صحیح نرسیدند».

شاید این تحقیق در آینده نزدیک بتواند به ما در تولید نسوج سنتتیک و فایبرگلاس کمک کند؛ اما دیوید ویتز از دانشگاه هاروارد که در این تحقیق مشارکت نداشته، می‌گوید: «کاربردهای صنعتی این آزمون مسئله اصلی نیست. جذابیت این آزمون‌ها به لذتی برمی‌گردد که به فیزیکدانان هدیه می‌کنند. این آزمون‌ها هم مانند علم فیزیک جذاب، سرگرم‌کننده و لذت‌بخش هستند».

 53273

کد خبر 285544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
  58 3
  اين آقاي تو عكس، عسل فروش طالبانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • سازمان سیا IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
   21 2
   این آخرین تصویر بن لادنه که قبل از دستگیری در میان انبوهی از ریش استتار کرده بود و توسط دستگاههای مادون قرمز ما در میان استتار شناسایی و کشف شد.
  • یاسر IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
   28 1
   والله منم میخواستم به عکس اعتراض کنم دیدم شما اشاره کردی مثبت دادم این آقای افراطی توی عکس باعث شد از عسل یه مدتی دور بشم!!!!
 • بدون نام IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
  8 7
  اخبار علمی تون واقعا ضعیفه کی گفته تا حالا مدل نشده!! به سیالاتی مثل عسل سیال "ویسکوالاستیک" می گویند! تمامی سیالات ویسکوالاستیک به قول ضما به این شکل کش می ایند!! معادله ساختاری (متشکله) چنین سیالاتی متفاوت با سیالات نیوتنی (مثل آب) است بدین معنی که باید یک معادله دیفرانسیل برای میدان تنش همراه با معادله پیوستگی و بقای ممنتم (معادله حرکت کوشی) حل شود تا بتوان به درستی پدیده های شامل چنین سیالاتی را شبیه سازی کرد ....
  • بدون نام GB ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
   13 3
   شما كه اينقدر مكانيك سيالاتت خوبه و باسوادي بگو كجاي متن نوشته تا حالا مدل نشده؟
 • بدون نام IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
  4 4
  به خاطر اینکه قحطی خبر است و مملکت در امان ....
 • بدون نام IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
  14 0
  عسل این یارو خیلی تابلو شکریه
 • جودت IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
  21 0
  یه عکس بهتر نداشتین بذارین؟ حتما باید از تروریست ها عکس بذارید؟!
 • puria erfani IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
  1 0
  توقعی بیشتراز این نمیشه ازشما داشت که هرچیزی حتی مرگ دیگران را .......
 • بدون نام US ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
  16 8
  هرکی ریش داره تروریسته؟ چه راحت قضاوت میکنن ملت از رو ظاهر افراد. تو پاکستان خیلی ها این شکلین اتفاقا آدم های شریفی هم هستن این هم شاید عسل فروشه نون حلال میبره خونه برا زن و بچش. بترسیم یه خورده از قضاوت و اظهار نظر در مورد افراد
  • بدون نام IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۵
   3 1
   افکار همون خیلی ها به افکار طالبانی شبیه است. یادمه وقتی بن لادن ترور شد، خیلی ها تو پاکستان ناراحت شده بودند. برعکس ایران و باقی دنیا.
 • بدون نام EU ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۰
  20 0
  من که عسلشو نمیخورم توش کلی ریش هست !