مشت‌کردن دست راست و چپ به ترتیب به فرد کمک می‌کند بهتر به خاطر بسپارد و بهتر به یاد بیاورد. شاید دلیل این بهبود تغییر موقت نحوه عملکرد مغز یا اثر بر مناطق خاصی از آن باشد که در شکل‌گیری حافظه مؤثر هستند.

محبوبه عمیدی: باورکردنش مشکل است؛ اما محققان دانشگاه مونت‌کلیر می‌گویند، مشت‌کردن دست راست باعث می‌شود خاطره پررنگ‌تری از یک اتفاق یا فرایند در ذهن شما شکل بگیرد و هنگام به خاطر آوردن خاطرات این مشت‌کردن دست چپ است که به یادآوری آنها کمک خواهد کرد.

به گزارش ساینس دیلی، روث پراپر و همکارانش در دانشگاه مونت‌کلیر که نتایج تحقیق خود را در این شماره نشریه PLOS ONEمنتشر کرده‌اند، در آغاز این پژوهش داوطلبان را به 4 گروه متفاوت تقسیم کردند. آنها از شرکت‌کنندگان در گروه اول خواستند درست 90 ثانیه پیش از آغاز به خاطر سپردن 72 کلمه دست راست خود را مشت کنند و همین کار را پیش از به خاطر آوردن کلمات نیز انجام دهند. گروه دوم پیش از به خاطر سپاری کلمات و یادآوری آنها در همین 90 ثانیه دست چپ خود را مشت می‌کردند. گروه سوم و چهارم برای به خاطرسپاری کلمات یک دست و برای یادآوری آنها در این زمان دست دیگر را مشت می‌کردند و گروه پنجم یا گروه کنترل بدون اینکه دست‌ها را مشت کنند، تلاش می‌کردند کلمات را به خاطر سپرده و به یاد بیاورند.

آزمون‌ها نشان می‌دادند گروهی که هنگام به خاطر سپردن کلمات دست راست خود را مشت و برای به خاطر آوردن آنها دست چپ خود را مشت کرده، در به خاطر سپردن کلمات از سه گروه دیگر و گروه کنترل به‌مراتب بهتر عمل کرده است.

پراپر که محقق ارشد این پژوهش بوده، می‌گوید: «با اینکه این تفاوت‌ها از نظر آماری معنی‌دار نیست، نشان می‌دهند بعضی از حرکات ساده بدن - به این دلیل که به شکل موقت نحوه عملکرد مغز را تغییر می‌دهند- می‌توانند حافظه را بهبود دهند. ما در تحقیقات آینده اثر این حرکات را روی بهبود درک افراد از فضای پیرامون خود یا درک شنیداری بررسی خواهیم کرد».

نویسندگان این مقاله می‌گویند به آزمون‌های بیشتری نیاز دارند تا ببینند این شیوه که در به خاطر سپردن لیستی از کلمات مؤثر بوده، می‌تواند در تحریک بینایی و به خاطر سپردن بهتر چهره‌ها یا درک سه‌بعدی فرد از فضای پیرامون خود و به عنوان مثال به‌ یادآوردن محل قرار گرفتن کلیدها نیز اثربخش است یا نه! آنها بر اساس پژوهش‌های پیشین احتمال می‌دهند مشت‌کردن دست‌ها مناطق خاصی از مغز را فعال کند که در شکل‌گیری حافظه دخالت دارند.

53273 

کد خبر 289056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =