تازه‌ترین تحقیقات نشان داده که خریداران ممکن است فقط و فقط برحسب رنگ بسته‌بندی و بدون در نظر گرفتن اطلاعات درج شده روی‌ آن، در مورد سالم‌تر بودن یا نبودن مواد غذایی در مقایسه با هم تصمیم بگیرند.

بهنوش خرم‌روز: انگار مهم نیست که انسان‌ها چه‌‌قدر باهوش باشند، به هر حال، باز هم فریب حقه‌های تبلیغاتی را می‌خورند و تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند. از جمله شاهدان این ادعا، مطالعه جدیدی است که نشان می‌دهد رنگی که برای بسته‌بندی آب‌نبات‌ها و شکلات‌ها به کار می‌رود، در متقاعد کردن شما برای این که این مواد سالمند و می‌توانید آن‌ها را با خیال راحت‌تری بخرید،‌ موثر است.
جاناتان شولد، استادیار ارتباطات در دانشگاه کورنل، در بخشی از مطالعه خود، ‌از 93 دانشجو خواسته تصور کنند که در صف صندوق فروشگاهی هستند، گرسنه‌اند و به بسته‌بندی‌های آبنبات‌ها نگاه می‌کنند. سپس به آن‌ها آبنبات‌هایی را نشان داد که روی بسته‌بندی آن‌ها،‌ اطلاعات مربوط به کالری، با رنگ سبز یا قرمز درج شده بود. در بین آن‌ها، میزان کالری، متفاوت بود و تنها رنگ‌ها بود که در دو دسته کلی وجود داشتند. با این حال،‌ دانشجوها تصور کردند که آبنبات‌های دارای برچسب کالری سبزرنگ، کم‌کالری‌تر و در نتیجه سالم‌ترند، در حالی که این دسته از آبنبات‌ها از این نظر تفاوتی با آبنبات‌های دارای برچسب بسته‌بندی قرمز نداشتند.
سپس شولد مطالعه خود را به صورت آنلاین انجام داد و آبنبات‌های با برچسب کالری سفید یا سبز را به 39 نفر نشان داد. این‌بار اغلب افراد، تصورشان این بود که آبنبات‌هایی که برچسب کالری سفید داشتند، کم‌تر از سبزها سالم بودند، که درست نبود. بنابراین،‌ باز هم رنگ سبز، افراد را متقاعد کرده بود که آبنبات‌ها سالم‌ترند.
به اعتقاد شولد، بر این اساس، قوانین موجود در مورد درج اطلاعات بر روی بسته‌بندی‌ها را می‌توان تغییر داد. در واقع نتایجی که او به دست آورده نشان می‌دهد که احتمالا اصولی در زمینه تاثیرگذاری رنگ بر خریداران وجود دارد و این که رنگ برچسب روی بسته‌بندی‌ها چه باشد،‌ خیلی بیشتر از اطلاعات نوشته شده جلب توجه می‌کند و اطلاعات بیشتری به خریداران می‌دهد. 
 53272

کد خبر 283754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رها IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۴
    12 0
    دقیقا همین طوره...رنگها گویای حس خوب وبد هستند همیشه رنگ قرمز نماد تندی ورنگ آبی وسبز نماد کندی وآرامش است