۱۰ نفر
۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۲

تمرین‌های یوگا، فقط باعث احساس خوب و آرامش نمی‌شود، بلکه در سطح ژنی، تاثیری روی بدنتان می‌گذارد که باعث تقویت دستگاه ایمنی می‌شود. تاثیری فوری که احتمالا پایه تغییرات بلندمدت‌تری هم هست.

بهنوش خرم‌روز: اگر اهل یوگا باشید، احتمالا آن را برای آرامش بیشتر، قوی‌تر کردن بدنتان یا سالم‌تر بودن انتخاب کرده‌اید ولی بعیداست که در حال انجام حرکات یوگا به ژن‌هایتان و اتفاقی که برای آن‌ها می‌افتد فکر کرده باشید. اما به هر حال یوگا تاثیر خودش را می‌گذارد و خیلی هم فوری، روی سیتم ایمنی بدنتان تاثیر مثبت می‌گذارد، آن هم با عمقی در سطح ژن‌هایتان.
مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه اسلو در نروژ نشان داده که در مقایسه با ورزش‌های سنتی‌تر، یوگا برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مفیدتر است.
محققین این مطالعه در این‌باره می‌گویند: «این اطلاعات نشان می‌دهد که تمرین‌های یوگا در سطح مولکولی تاثیری فیزیولوژیک بر بدن دارند که به صورت کاملا فوری بعد از تمرین‌ها به وجود می‌آید و به احتمال زیاد، پایه تاثیرات باثبات بلندمدت‌تری در آینده می‌شوند.»
به بیان دیگر، اگر درست بعد از حرکت‌های یوگا احساس خوبی دارید، احتمالا به دلیل تاثیری است که 111 ژن در بدن شما از این حرکات می‌گیرند و نحوه آشکارسازی آن‌ها در بدنتان دستخوش تغییراتی می‌شود.
محققین این اطلاعات را از مطالعه بر روی 10 شرکت‌کننده طی یک هفته به دست آورده‌اند.
شرکت‌کنندگان در این مطالعه، دو روز اول را با تمرین‌های یوگا گذراندند: دو ساعت حرکات یوگا، تمرین‌های تنفس و مدیتیشن. سپس دو روز بعدی را به وقت‌گذرانی در طبیعت، قدم زدن، گوش دادن به موسیقی و مانند آن طی کردند.
وقتی محققین آزمایش‌های خون شرکت‌کنندگان در قبل و بعد از این دو مرحله را با هم مقایسه کردند، به این نتیجه رسیدند که تعداد ژن‌هایی که آشکارسازیشان در حین تمرین‌های یوگا دستخوش تغییراتی شده، سه برابر تعداد ژن‌هایی است که همین اتفاق در طول پیاده‌روی در طبیعت و گوش دادن به موسیقی برایشان افتاده است: 111 ژن در تمرین‌های یوگا در برابر 38 ژن در زمان پیاده‌روی و گوش دادن به موسیقی
البته پیش از این هم محققین به این نتیجه رسیده بودند که تمرین‌هایی که باعث به وجود آمدن پاسخ آرامش در بدن می‌شوند،‌ احتمالا در آشکارسازی ژن‌ها تاثیراتی می‌گذارند، اما انتظار نداشتند که این تاثیر این‌قدر فوری و سریع باشد. 
 53272

کد خبر 289700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۹
  25 4
  یه بار تو رادیو یه به اصلاح کارشناس ... چقدر از این یوگا بد میگفت ....
  • بی نام A1 ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
   0 0
   اقا یا خانم عزیز میشه اسم اون کارشناس بگی....
 • بدون نام IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۹
  27 30
  یوگا اگه به اسم ورزش باشه خوبه وگرنه بزرگترین تشویق و تبلیغ برای بودایی ها و مرتاضهاست.
 • بدون نام IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۱
  13 15
  آخه بيكاري تا اسم هر چيزي ميايد دنبال تفسير ميرويد يوگا ، مرتاض بابا بسه بيا برو ببين يوگا چيه /
  • بی نام IR ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۸
   3 1
   دمت گرم کا......
  • بی نام IN ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۷
   1 2
   تا حالا پاتو تو زادگاه یوگا گذاشتی که از حرف اون بنده خدا ایراد میگیری؟