پاییز امسال، سیاه‌چاله عظیم مرکز کهکشان ما با ابر کوچکی از گاز عبوری از خود پذیرایی خواهد کرد. اما بر اساس مشاهدات جدید، شاید توده گازی مورد نظر تنها لقمه اول غذای سیاه‌چاله کهکشان ما باشد!

محمود حاج‌زمان: اواخر سال جاری میلادی / پاییز امسال، سیاه‌چاله عظیم مرکز کهکشان ما با ابر کوچکی از گاز عبوری از خود پذیرایی خواهد کرد. این توده گازی که هم اکنون خیلی نزدیک به آن در گردش است، با حرکتی مارپیچی به سوی دهانه این سیاه‌چاله در حال حرکت است. اما بر اساس مشاهدات جدید، شاید توده گازی مورد نظر تنها لقمه اول غذای سیاه‌چاله کهکشان ما باشد.
تلسکوپ فضایی هرشل (که به تازگی خاموش شده) مقدار عظیمی از مولکول‌های گازی فوق داغ را در نزدیکی مرکز کهکشان شناسایی کرده است. این گازها شاید در حال فرو غلتیدن به درون سیاه‌چاله باشند، و یا اینکه صرفا در حال گردش به دور آن هستند. از آنجایی‌که قلب کهکشان راه شیری نزدیک یک منبع رادیویی به نام قوس A* یا به اختصار Sgr *A قرار دارد؛ گاهی اوقات با این نام خوانده می‌شود.

تلسکوپ هرشل به این دلیل توانست آن را ببیند که چشمان فروسرخ آن قادر بودند تا در غبار میان ستاره‌ای بین ما و سیاه‌چاله نفوذ کنند. دانشمندانی که با داده‌های هرشل کار می‌کردند، چندین نوع مختلف از مولکول‌های گازی را در قلب کهکشان راه شیری شناسایی کردند، و دریافتند که این گازها بسیار داغ هستند و حدود 1000 درجه سانتی‌گراد حرارت دارند. این در حالی است که ابرهای میان ستاره‌ای معمولا تنها اندکی گرم‌تر از صفر مطلق هستند. اخترشناسان گمان می‌کنند که دلیل داغ بودن گازها امواج ضربه‌ای گازهای مغناطیسی، و تابش فرابنفش ستارگان ساکن نزدیکی مرکز کهکشان است.
به گفته خاویر گوئی‌کوچه‌آ از مرکز ستاره‌شناسی اسپانیا و سرپرست نویسندگان مقاله مربوط به نتایج به دست آمده، این گاز فوق داغ ممکن است به سوی Sgr A* سرعت بگیرد. وی می‌گوید: «شاید سیاه چاله کهکشان ما درست پیش چشمان هابل مشغول پختن شام خود بوده است.»


یافته‌های جدید گامی رو به جلو در درک مکانیزم سیاه‌چاله‌های فوق پر جرم است، و این اتفاق در حیاط خلوت کیهانی ما در حال رخ دادن است. قرار است تا مقاله مربوطه به این یافته‌ها در شماره پیش روی Astrophysical Journal Letters به چاپ برسد.
 53275

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 291773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شقایق IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
  2 4
  ای که وگفتی یعنی چه؟
  • mohammad IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۹
   2 2
   لئوناردو داوینچی