پنجره در گفت و گویی با صادق خرازی نوشت:

* دولت اصلاحات با شناخت از تحولات جهانی و منطقه‌ای، اصول سیاست خارجی و دکترین امنیت ملی، کار خود را بر دو محور اساسی سیاست تنش‌زدایی و اعتماد‌سازی بنا کرد که این دو محور مورد تایید همه ارکان نظام بود. روابط ایران با الجزایر، بحرین و مصر کاملاً قطع بود. جالب است بدانیم که آن موقع مناسبات ایران با اروپا کاملا معلق بود و چند ماهی بود که تحت تاثیر دادگاه جنجالی می‌کونوس واقع شده بود. ما با پدیده توطئه جهانی صهیونیسم در آمریکای لاتین و اروپا روبه‌رو بودیم که تصویر ناثوابی از انقلاب، امام و رهبری ترسیم کرده بودند. اصلاح این تصویر و بیان چهره واقعی اسلام و انقلاب و ایران با زبان دیپلماسی از منظر این پاردایم توانست موفق شود.

* دولت آقای خاتمی استراتژی تمام عیار فناوری هسته‌ای را دنبال می‌کرد و توانست در ابعاد مختلف موفقیت‌هایی در زمینه دست‌یابی به فناوری هسته ای کسب کند و البته طبیعی است که ناکامی‌هایی هم مثل همه امور داشت. در دولت اصلاحات، در دو، سه جنبه فناوری هسته‌ای و کسب دانش هسته‌ای کار جدی صورت گرفت. نخستین دست‌آورد‌های تکنولوژیک هسته‌ای، مجاهدت‌های دو دهه را به همراه داشت و شاید بتوان گفت تا قبل از این که جنجال جهانی و فرافکنی که اسراییل و منافقین نسبت به دانش اتمی ایران نشان دادند، دولت اصلاحات بیشترین توجه را به روند کسب دانش هسته‌ای و سرمایه‌گذاری صنعتی و تکنولوژیک صورت داد. نکته دوم تلاش جدی‌ای بود که کارشناسان در صحنه جهانی به خرج دادند و توانستند به بهترین وجه به لحاظ حقوقی و سیاسی گام‌های تعیین‌کننده بردارند. در واقع ورود ایران به باشگاه هسته‌ای با پیشرفت فناوری هسته‌ای و دست‌آورد‌های نظام و دولت‌های گذشته همراه و هماهنگ بود. بدون تحمیل هزینه سنگین و بدون ماجراجویی، در کل باید گفت‌ فناوری هسته‌ای دست‌آورد نظام است و نه دولت‌ها. بی‌تردید کلیه کار‌های اساسی در حوزه فناوری هسته‌ای در زمان دولت‌های قبل انجام شده بود.

* موفقیت سیاست خارجی دولت آقای خاتمی مورد تاکید همه نخبگان و نظریه‌پردازان است. سیاست خارجی آقای خاتمی از داخل و خارجی مورد نقد رقیب و رفیق قرار گرفت. برخی تند‌روی‌ها که با روح عزت و حکمت و مصلحت سازگار نبود، مواضع غیر‌مسئولانه و شتاب‌زده که بیشتر خاستگاه حزبی و جنجال آفرینانه داشت و.... از اتفاقاتی بودند که رئیس دولت و رئیس دستگاه دیپلماسی را ناراحت کرد. ایران بی‌نهایت برخوردار از استعداد و ظرفیت بوده و هست. باور من این است که هرچه توفیق در سیاست خارجی داشتیم،‌مرهون سه عنصر اصلی بود: توجه و اعتقاد و حمایت رهبری معظم انقلاب، ابتکار عمل و قدرت مانور و جهان‌بینی درست رئیس جمهوری و تلاش بی‌تکلف کارگزاران سیاست خارجی.

29301

کد خبر 300998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سجاد رفاقت A1 ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۰
  7
  آیا ممکن است خود نظام یک نظر سنجی بذاره ببینه واقعا مردم این فناوری رو می خوان یانه؟ البته که نمی خوان. البته اینجوریشو نمی خوان وگرنه فناوری که در کنار نان و گوشت و مرغ باشه جونمونو هم براش قربونی می دیم. اما اول نان، گوشت، مرغ، اقتصاد و درآمد بالا، بعد هر فناوری با هسته یا بی هسته...
  • بی نام A1 ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۰
   0
   از طرف خودت فقط حرف بزن. اولا اینکه چه فناوری هسته ای باشه چه نباشه تحریم ها بوده و خواهد بود. در ضمن خیلیا از برنامه هسته ای دفاع میکنن و نظرسنجی هم توسط شبکه خبر انجام شده.
 • بی نام IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۰
  8
  چرا مواد حاصل شده ناشی از 10 سال فعالیت هسته ای را نمیفروشید تا درامد کسب کنید؟