چرا اصلاح قانون کار در ایران دشوار است؟

محمد جهرمی، وزیر کار دولت نهم درباره اینکه چرا اصلاح قانون کار در ایران با دشواری روبرو است توضیح می دهد.

جهرمی که در کافه خبر حضور پیدا کرده بود در بخشی از توضیحات خود  و در پاسخ به این سوال که چرا اصلاح قانون کار در ایران دشوار است گفت: « در رابطه با قانون کار اعتقاد دارم که قانون کار به اشتغال و حفظ اشتغال ضربه زیادی زده است. نه اینکه قانون کار بدی است اتفاقا قانون کار خوبی است اما برخی از بند های آن باید اصلاح شود. یکی از بند ها ی آن سبب می شد کارفرمایان به سمت قراردادهای موقت بروند. من قرارداد موقت را در بیمه بیکاری آوردم. این به کارگرانی که قرارداد موقت داشتند کمک کرد. دوم اینکه آمدیم گفتیم چرا کارفرما می ترسد از اینکه قرارداد دائم ببندد؟ یک قرار دادی را با هم امضا کنند که توافق بین کارگر و کارفرما باشد که اگر این شروط را آنان رعایت نکردند خود به خود فسخ شود. سبب نشود که کارفرما « نقره داغ » شود و دیگر قرارداد دائم نبندد. »

وزیر کار دولت نهم ادامه داد: « این به مجلس رفت وتصویب شد. چون قانون کار در مجمع تشخیص مصلحت وقت تصویب شده بود باید دوباره به آنجا می رفت. به مجمع رفت و تایید شد. متاسفانه بعد از ما خیلی به این موضوع بها ندادند تا پخش شود و در اختیار کارگران و کارفرمایان قرار بگیرد. حتی زمانیکه من بودم فرم قرارداد را در سایت گذاشتیم تا تمامی کارفرمایان و کارگران بدانند این فرم قرار داد است و می توانند بر اساس آن توافق داشته باشند. زمان آقای کمالی بخشنامه داده بودند که قرارداد موقت سه ما یک بار است. » 

متن کامل این گفت و گو را می توانید ایــــــــــــــــــــــــــــنجا بخوانید. 

3939

کد خبر 303858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محسن A1 ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵
  2 0
  چون اصلا کار تعریف نشده تو کشور تا بخوان براش قانون بزارند. عدالت. یعنی پارتی بازی. باند بازی. برای رفتن سر کار
 • بی نام IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
  2 0
  آقایان قانون کارما دست وپا گیر وبرگرفته از احساسات است نه عقلانیت. بنده به خاطر این قانون مدرسه غیرانتفاعیم را تعطیل کردم چون هر روز باید می رفتم اداره ی کار. شما به جای اشتغال زایی رفتید متوسل به این قانون شدید . آقایان اگرشغل باشد بنده می روم جایی کار می کنم که بالاترین دست مزد را بدهدولی وقتی کار نیست کارگر مجبور است با کمترین دستمزد کار کند کار فرما هم به علت رکود ناچار است دستمزد کم بدهد
 • بی نام IR ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
  2 0
  اگه اصلاح قانون هاي ديگر آسان بود اصلاح اين قانون هم آسان مي بود!
 • کار فرما A1 ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  0 0
  قانون کار ما ضد تولید و ضد کار آفرین هست...این موضوع باعث شد تا سرمایه ها به سمت دلالی برود و عملا شغل ها از دست بروند