هشدار آهنگ کوثر برای نجات شیراز!

یک دانشمند نامی وطن با وجاهتی ملّی و اعتباری بین‌المللی اخیراً هشدار داده است که چنانچه همچنان مدیریت آب استان فارس بر ساخت سدی موسوم به تنگ سرخ در بالادست دریاچه مهارلو اصرار بورزد، ممکن است آیندگان دیگر شیراز را خانه‌ی دانش ننامند، بلکه دیار فرزانگانی چون سعدی و حافظ با نام سرای نادانی در حافظه تاریخ ثبت شود! چرا؟ مگر چه اشتباه فاحشی رخ داده است؟ چگونه است که مدیریت حاکم بر آب کشور این اشتباه فاحش را نمی‌بیند؟ موضع مسئولین محلی در این میان چیست؟ نوشتار پیش رو، کوشیده است تا پاسخی ارایه دهد بر همه‌ی این پرسش‌ها ...

    سید آهنگ کوثر، استاد پژوهش در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس و بنیانگذار دانش آبخوانداری نوین در ایران را اغلب پژوهشگران و کارشناسان حوزه منابع طبیعی، محیط زیست و آب می‌شناسند؛ مردی که بیش از سه دهه از عمر خویش را برای معرفی یک جایگزین کم‌خطرتر، ارزان‌تر و کارآمدتر به جای سازه‌های بتونی غول‌آسا، مخرب و هزینه‌سازی به نام سدهای بزرگ مخزنی مصروف کرد تا ثابت کند، رمز رسیدن به تعادل در آبخوان‌های کشور محتاج پیروی از آموزه‌های شگردی است ایرانی به نام آبخوانداری. شگردی که سبب شد تا از سوی سازمان ملل متحد، چندین جایزه‌ی بین‌المللی را به عنوان قهرمان آب تصاحب کند و البته هرگز آن گونه که جهانیان او را ستودند، مافیای سدسازی اجازه نداد تا وی در داخل کشور هم شناخته شده و ابتکارش به درستی به اجرا درآید.

چرا هشدار آهنگ کوثر را در تنگ سرخ جدی نمی‌گیرند؟!

    با این وجود، این دانشمند 77 ساله ایرانی، هرگز امیدش را از دست نداده و همچنان به پزوهش‌ها و مطالعات خویش در دفتر کار کوچکش در خیابان خاکشناسی شیراز ادامه داده و هر از گاهی، یادداشتی را به زیور طبع می‌آراید و در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد. تازه‌ترین اثر مطالعاتی آهنگ کوثر که در آخرین روز از تیرماه 1392 در صفحه شش روزنامه شرق منتشر شد، عنوانش این است: «خطری که شیراز را تهدید می‌کند؛ از دریای سرخ تا تنگ سرخ!» مقاله‌ای که در آن نسبت به ساخت سد تنگ سرخ در بالادست دریاچه مهارلو هشدار می‌دهد و اصرار بر ادامه‌ی ساخت چنین سدی را در حقیقت اصرار بر ویرانی بخش بزرگی از شیراز در حد فاصل شهرک بهشتی تا قصر دشت می‌داند. دکتر کوثر به این هم اکتفا نکرده و می‌گوید: این سد حتا اگر ساخته شود، به دلیل استقرارش بر روی سازند سست گچساران، دچار نشست شده و در نهایت از میان می‌رود. افزون بر آن، به دلیل حجم قابل توجه رسوبی که در مخزن این سد انباشته خواهد شد، حتا پیش از نشست این سازه، ممکن است شیراز را در معرض وقوع یک سیل ویرانگر قرار دهد. وی به صراحت می‌گوید: «پیامد انباشتن آب درپشت سد تنگ سرخ، حل شدن گچ در زیر سد و آبگیر آن، نشستن نایکنواخت و شکستن سد، روان گشتن سیلی بزرگ، ویرانی شیراز در مسیر سیل، کشته شدن گروهی پر شمار، و بالاخره دگرگونی لقب شهر ما از خانه‌ی دانش به خانه‌ی نادانی است.»
    شگفتا که چگونه چنین هشدار جدی، خردمندانه و مبتنی بر داده‌های زمین‌شناسی و اقلیمی مستحکم را نمی‌پذیریم و همچنان بر ساخت این سد اصرار می‌ورزیم؟ شگفت‌آورتر آن که در گفتگویی که با ایشان داشتم، مشخص شد که حتا ماتریس ارزیابی محیط زیستی این سد هم توسط مشاور مربوطه منفی درآمده و اداره کل محیط زیست استان مجوز ساخت این سد را تأیید نکرده است. با این وجود، همچنان اراده‌ای قوی و ظاهراً مافوق قانون وجود دارد برای آن که این سد ساخته شود! چرا؟
    این در حالی است که حتا برخی از اعضای شورای شهر شیراز هم آشکارا مخالفت خود را با ساخت این سد اعلام داشته‌اند.
    یادمان باشد که بیش از دو دهه‌ی پیش، دکتر کوثر نسبت به جانمایی غلط سد سیوند هم اخطار داده بود، اما آنها آن سد را ساختند، سدی که مانند سد کریت طبس، سد لار تهران، سد شهید مدنی تبریز و ...تبدیل به یک رسوایی عبرت‌آموز شد! نشد؟
باشد که با پیروی از دانش و پند بزرگان دیار حافظ و سعدی، کاری نکنیم تا این خطه‌ی دوست‌داشتنی وطن، به جای درک باد روح‌نواز صبا، دچار عقوبت باد برزخی دبور شود!

     برای مطالعه بیشتر:

    - به بهانه ی سخنرانی روشنگرانه ی دکتر آهنگ کوثر در همایش جهانی بوداپست

    - سرزمین ما برای انباشت آب در پشت سد مناسب نیست

    - برای آهنگ کوثر که شریف است، حکیم است و عاشق!

    - آهنگ کوثر: سدها محیط زیست را خراب، بیماری‌ها را تشدید و مردم را بی‌خانمان می‌سازند!

    - اشاره به دستاوردی غرورآفرین برای دکتر کوثر و یارانش!

    - اعطای جایزه بزرگ رودخانه دست بشر به دکتر آهنگ کوثر

کد خبر 305431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 39
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  130 2
  شیراز با این مسئولین غیربومی که پست های دولتی را راهی برای ثروت اندوزی در مدتی کوتاه برای تمام عمر می بینند سال های سال است که به ویرانه ای مبدل شده. جز نام و تاریخی مبهم چیزی از شکوه گذشته نمانده. ننگ بر آن کس که خود را مسلمان و بنده ی خدا می نامد و اینطور بدون هراس از آخرت به مردم خیانت می کند.
  • بی نام IR ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   86 5
   خود شیرازی ها هم در داشتن چنین مسئولین غیرکارشناسی که بیشترشان از دانش مدیریت روز برخوردار نیستند، در سطح استان فارس مقصر هستند.
  • رضا-شیراز A1 ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   28 3
   به جرات میگویم: شیراز، روستای توسعه یافته ای بیش نیست ! شهرداری شیراز سالهای سال است که عملا هیچ کاری برای آبادانی شهر شیراز نکرده است جز افتتاح چند پل غیر ضروری و غیر کارشناسی در سطح شهر که آنهم پس از ده ها سال ساخته شده و خواهد شد !!!!
  • بی نام A1 ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   26 5
   شیراز 4 تا خیابون درست نداره دیگه چه برسه به سد !!! آقای پاک فطرت هم که متاسفانه هیچ کاری از دستشون بر نمیاد. واقعا باعث خجالت است اگر به شیراز بگیم پایتخت فرهنگی!!!
  • بی نام EU ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
   2 0
   به مسئولین غیر بومی ارتباطی ندارد. اتفاقا مسئولین بومی نادان و طابفه بازی مسئول همه اینها هستند.
  • بی نام A1 ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
   4 0
   من شیراز زیاد سفر میکنم. یه ده بزرگ بیش نیست! در نهایت محرومیت از همه چیز. طی 15 سال گذشته که من رفتم هیچ پیشرفتی که ندیدم هیچ پسرفت هم کرده.
 • سلیمان خانی A1 ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  65 0
  من مانده ام چگونه همچنان و بر خلاف قانون اصرار دارند که چنین سدی ساخته شود؟ سازمان محیط زیست هم که ارزیابی آن را رد کرده است.
  • مرتضی IR ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   83 0
   پاسخش که معلومه! حتماً برای بعضی ها نون داره، اگه واسه مردم شیراز آب نداره!!
 • بهمن A1 ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  46 4
  انشاءالله در دولت آقای روحانی شاهد توجه به نظرات کارشناسان باشیم .
  • بی نام A1 ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   34 4
   آمین ...
  • بی نام IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   16 2
   كار با اين حرفا درست نميشه سالها براي اين مملكت زحمت كشيده شده حالا يك عده نادان دارن تخريبش ميكنن خب يكي بياد دست اين مافياي سدسازيرو كوتاه كنه يعني اينقدر....
 • سهيل A1 ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  42 2
  باز هم دم دكتر كوثر گرم كه هنوز نااميد نشده و به روشنگري هايش ادامه مي دهد.
  • noname IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   17 2
   پروفسور کوثر. ایشان دارای درجه استادی هستند
  • بی نام IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   12 2
   درود بر دکتر کوثر عزیز ...
 • فرج الله محمودی A1 ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  40 2
  ساختن سد بر روی تشکیلات گچساران یک اشتباه بزرگ و جبران ناپذیر است. امیدوارم مسئولین اجازه چنین اشتباهی را ندهند.
  • مجتبی پاک پرور A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   19 0
   استاد فرج اله محمودی خود از استادان مسلم پیکر شناسی زمین است. نظر ایشان که هیچگاه از سر جلب منافع شخصی نبوده و واقعا «کارشناسی» است، خود دلیل دیگری بر ناساز بودن سازه سد در تنگ سرخ است. امید که گوش شنوایی یافت شود.
 • بی نام IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  45 3
  خیلی دلم برای شیراز می سوزه ... خیلی ...
  • شهروند جامعه غیر مدنی IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   65 1
   دلت برای شیراز نسوزه. برای ایران بسوزه. شیراز همینه. تهران همینه. اهواز همینه.رشت همینه بجنورد همینه مشهد همینه اصفهان همینه خرمشهر سابق همینه همه جاهای دیگه که سواد کم من جواب نمیده همینه. مشکل اینه که در همه جای ایران هستند یک عده ادم بی سواد بی دانش و بی مسئولیت که تنها به فکر انباشتن جیب خودشون متاسفانه سوار بر کار شده اند. مشکل اینه که معیار پذیرش تو مشاغل بعضا شده طول و قطر ریش نه سواد و علم و دانش. اینجوریه که ادم های مسئولیت پذیر با سواد ما میرن اروپا و امریکا بعدا ... ( جناب خبر انلاین منتشر کن. انقدر سانسور نکن نظرات مردم رو. حرف بدی نزدم به کسی توهین نکردم. اسم اشخاص نیاوردم و ...)
 • سهراب IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  50 0
  بنده یک کارشناس هستم که در یکی از جلسات شورای برنامه ریزی استان شرکت داشتم . در ان جلسه مشاورین در مورد ساخت این سد هشدار دادند ولی متاسفانه آقای استاندار از ادامه بحث های کارشناسی جلوگیری کرد و گفت در باره این سد دیگر بحثی نباشه و این سد باید ساخته بشود. این آقای استاندار در مورد جداشدن 50 هزار هکتار از اراضی فارس و ضمیمه شدن به استان کرمان هیچ عکس العملی نشان نداد.
  • بی نام IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   52 0
   این همان استاندار معروف است که می خواست گورخرهای منطقه حفاظت شده بهرام گور را به خانه های مردم در نیریز بسپارد؟!
  • علی IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   14 1
   مساله سیستم مدیریت در دولت جناب احمدی نژاد است که از مدیران بالایی تا زیردستی را دربرگرفته است،همه باید سرباز باشند و صدای مخالف از هیچ کس نیاید(و اگر صدایی در بیاید ابزارهای مختلفی برای ساکت کردنش هست)و کارشناسان هیچ نظری ندهند،چون جناب آقای مدیر بهتر از همه فرمایش می فرمایند.این در همه جا رسوخ کرده حتی در محیط هایی مانند دانشگاه ها و حتی در مورد کارهای روزانه و معمولی،محیطی که طبیعتا باید حرف و سخن کارشناسی در اولویت باشد. بیشترین خسارت به کشور هم از همین جا ناشی می شود،ایجاد یاس در کاربلدان این کشور.خدا کمکت کند جناب روحانی اگر واقعا بخواهی که تغییرات اساسی در این سیستم بدهی، به تمام مسایل سیستم بروکراتیک کشور سیستم احمدی نژادی هم اضافه شده است.و در پایان درود به دکتر کوثر به خاطر امیدش
 • بی نام EU ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  39 0
  استانداری که شهردار منطقه 7 تهران بوده و دوست جون جونی دکتر احمدی نژاد هست، نظرش بهتر از این نمیشه دیگه! یکی دو ماه دیگه هم صبر می کنیم. بالاخره رفتنی هستن ایشون! جالبه مه همکارای ایشون در فارس یا مدیران ادارت بیشترشون شمالی هستن که خواب مدیریت بر فارس رو هم نمی دیدن!
 • شين A1 ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  37 0
  من نمي فهمم چه اصرار ي است ، وقتي دانش كافي همه جانبه را ندارند اقدام به ساخت سدهاي چند ده ميليارد توماني مي كنند و اين ملت را فقير تر از پيش ! چه بايد كرد تا اين فرياد هاي به گوش ِ شركت هاي غول ِ سدسازي برسد و رسوايي هايي چون گتوند را به بار نياورند و بعد جشن ِ خودكفايي هم بگيرند و سمفوني كارون هم بسازند !
  • بی نام IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   30 0
   سمفونی کارون را خوب آمدی که داغ دل مان تازه شد ...
 • شين A1 ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  25 0
  خدا به ما رحم كند تا وقتي كه دانش و دانايي را همگام نمي كنيم !
 • حسين پور A1 ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  24 0
  متاسفانه براي ساخت سد همانند بسياري از كارهاي ديگرمان دچار افراط وتفريط شده ايم! واقعا تاكجا بايد ادامه يابد؟ درياچه اروميه، پريشان، بختگان و ... در اثر اينگونه بي‌مبالاتي‌ها نابود شده‌اند، اما كسي بفكر نيست! مديران بخش آب توسعه ساخت سدها رابر روي كمترين آبراهه‌ها هدف قرار دادند! منابع كشور را بي جهت وبراي چه چنين بي محابا هزينه ميكنند! چه كساني ناظرند وپرسشگر؟ والبته كسي هم پاسخگو نيست! آن از رود كارون با سد گتوندش و ... ! چرا كسي مشاوران اين پروژه‌ها رابه پرسش نمي گيرد؟ اين نابساماني درحوزه راه وحمل ونقل نيزديده ميشود! من هم فكر ميكنم بايد هرچه زودتر ساخت هرگونه سد بزرگ در كشور كاملا متوقف و منابع اين بخش مصروف احداث شبكه‌هاي جمع‌اوري فاضلاب وتصفيه‌انها شود تابتوان قدري جبران مافات كرد.
 • عصبی A1 ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  23 0
  عامو از مغول بدترن!
 • بی نام A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  17 0
  وقتی سدسازی میلیاردها میلیارد برای برخی سود داره چرا نسازند؟؟!!! حمایت دولت هم پشتشون باشه دیگه هیچ نیرویی نمیتونه جلوشونو بگیره !!!!!!!!
 • بی نام A1 ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  13 0
  مافیای سدسازی اجازه نداد تا وی در داخل کشور هم شناخته شده و ابتکارش به درستی به اجرا درآید
 • ali A1 ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  4 8
  در مورد ساخت سد با اقای قادری نماینده شیراز هم مصاحبه کنید نماینده شهر هستند ایشان
  • بی نام A1 ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
   17 0
   شما احیانا نماینده ایشان هستید یا مدعی العموم؟!! هر کاری نیاز به متخصص خودشو داره. آقای قادری رو چیکار به سد سازی ! که همیشه تو هر مسئله ای ایشون باید صاحب نظر باشن !!!!!
 • بی نام IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  16 0
  احتمالا جناب ...ایرانی نیستند شاید یه مغول یا تازی یا....... البته احتمالا که چه عرض کنم حکما ایشون غیر ایرانی هستند البته وقتی مغولان در عصر سعدی اومدن شیراز کمی با فرهنگ شدند اما نمیدونم وی در کدام عصر پایشان به شیراز باز شد
 • باربارا IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  18 0
  من که هیچ امیدی به بهبود اوضاع ندارم! مثلن چه کسی میخواد جلوی مافیای سدسازی، مافیای .... رو بگیره؟ کی؟ این آقایون نمایندگان مجلس - اصلاح طلب و اصولگرا فرق نمیکنه - کجان؟ سر دعوای دوتا خانم بر سر چندتا نخ مو بیانیه میدن و چه فضایی درست میکنن. آقایون ائمه جمعه همه حواشون به موی خانمهاست. اینها چرا اصلن -اصلن - حرفی نمیزنن؟ مگه میشه این آقایون از چیزی خبر نداشته باشن؟ فقط یک امید باقی می مونه و اون هم رسانه ها - از جمله همین خبرآنلاین- که به وظیفه خودشون عمل کنند و با رو روشن کردن مردم فشار رو بر سیاسیون و مافیای پرقدرت سدسازی و راه سازی و.... آنقدر افزایش بدن که .....! اونم البته شاید!
 • ج IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۵
  11 2
  خوشا شيراز و وضع بي مثالش خداوندا نگه دار از زوالش
 • بی نام EU ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
  11 0
  مافیای سد سازی ... عبارت بسیار زیبا و جالبی بود. آثار عظیم باستانی این مملکت به اسم سدسازی توسط این مافیای یهودی-انگلیسی به صورت پنهانی خارج میشه و هیچ مقام ناآگاهی هم نیست که ندانه در این میان چه میگذره. سد شیان(کرمانشاه-اسلام آبادغرب) که بعد از احداث و غارت آثار ملی معلوم شد که بزرگترین آتشکده غرب ایران بوده. سد گیلانغرب ( کرمانشاه- گیلانغرب) که ساخت سد کوچکش چند دهه به طول انجامید و یک تمدن جدید در دو طبقه ی باستان شناسی کشف شد که هرگز از تمدنش هم نامی برده نشد. سیوند و دهها سد انگلیسی دیگه هم بمانند.
 • امین IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
  1 7
  با سلام، متاسفانه این گزارش سد تنگ سرخ یاسوج رو با سد تنگ سرخ شیراز اشتباه گرفته! در قسمتی که نام سد تنگ سرخ رو بصورت لینک درج کردین به سایت سازنده ی سد تنگ یاسوج برده میشه نه شیراز! "سازند سست گچساران" هم مطمئنا ربطی به منطقه ی تنگ سرخ شیراز پیدا نمیکنه و مربوط به استان همجوار بویراحمد میشه. اما در پاسخ به برخی دوستان باید براشون تاسف خودر که با کینه ورزی نسبت به شهردار شیراز صحبت میکنن. شهردار شیراز در طول حدود 3 سال حضورش در شیراز تحول بزرگی رو ایجاد کرده و با ساخت تعداد زیادی پلهای سه سحطی، تونل و اتوبان شیراز رو در بین شهرهای پیشرو در زمینه عمرانی قرار داده. بر خلاف نظر شما شیراز کلانشهری واقعی و زیبا هست.
 • حسین CN ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۹
  3 0
  کریم خان زند هم غیربومی شیراز بود اما عاشق ایران و ایرانی بود.
 • امیر RS ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۲
  0 1
  بعد از این بر وطن و بوم برش باید ... به چنین مجلس و بر کر و فرش باید ...
 • شايان A1 ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
  0 2
  نميدونم چرا معدود افرادي نسبت به شيراز و شيرازي مغرضانه صحبت ميكنن. شيراز شهر زيباي ما اگه روستا باشه به قول شما ما در همين روستا بهترين زندگي رو ميكنيم و از همه مردم ايران خوش تريم.