۰ نفر
۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۰
دانستنی‌هایی برای سواد بصری در 9 بخش

چاپ سی و چهارم کتاب«مبادی سواد بصری» نوشته دونیس ا. داندیس، با ترجمه مسعود سپهر از سوی انتشارات سروش منتشر و راهی بازار کتاب شد.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «مبادی سواد بصری» که اولین بار در سال 1368 منتشر شده و تا به امروز بارها مورد تجدید چاپ و استقبال بسیاری از علاقمندان به ویژه دانشجویان رشته‌های هنر و معماری قرار گرفته است، به عنوان یکی از کتاب‌های مرجع و پایه در این رشته‌ها مورد استفاده و معرفی قرار می‌گیرد.

ناشر در توضیح کتاب آورده است: «اهمیت دانش بصری در جهان امروز برکسی پوشیده نیست و برای همه دست اندرکاران تولید و خلق تصاویر و کسانی که توجه به محیط بیرون را لازم می دانند، به دنبال افزایش دانش بصری هستند. نویسنده و پژوهشگر این کتاب در عین برخورد عملی با موضوع مورد بحث و ارائه تمرین های بسیار به خوانندگان بر سه نکته تاکید کرده است. قیاس منطقی میان دو شیوه عمده یعنی کلام و تصویر که انسانها برای ایجاد ارتباط میان خود برگزیده اند که نویسنده از این قیاس منطقی طرز آموختن خواندن و نوشتن زبان برای ایجاد و فهم صحیح تصویر برای نقل و رساندن پیام در طرح و پرداخت موضوع استفاده کرده است. نکته دوم این است که نویسنده کوشیده نشان دهد خلق یک اثر هنری نتیجه تفکر و تعقلی کاملا دقیق و منضبط است و از اصول و فنون معینی پیروی می کند که پس از آزمودن های بسیار به ثمر رسیده است. نکته سوم نیز طرح موضوع پیوند و ارتباط کلیه رشته های مختلف هنرهای بصری با هم است که این ارتباط در طول عصرهای مختلف شکل های گوناگون به خود گرفته است.»

«خصوصیت و محتوای سواد بصری، ترکیب بندی: راهنمایی‌های دستوری برای سواد بصری، عناصر اولیه در ارتباط بصری، تشریح پیام بصری، جنبش و تحرک در کنتراست، فنون بصری: برنامه هایی برای ارتباط بصری، برآمدن سبک بصری، هنرهای بصری:کار ویژه پیام و سواد بصری: برای که و چگونه؟» از عناوین فصل های این کتاب است که هر کدام آموزش هایی اساسی و مفید را با اشاره به هنرهای تصویری ارائه می دهند.

همچنین با درک و آموزش مواد خام و اجزای یک جریان بصری شامل: نقطه، خط، شکل، جهت، رنگمایه، بافت، نسبت و مقیاس و کنتراست(تضاد)، خواننده می تواند به آگاهی بصری دست بیابد که رسیدن به آن در زمان حاضر امری ساده نیست و نیاز به تمرین و شناختی عمیق از هنر و تاریخ آن و نیز فنون آن دارد.

چاپ سی و چهارم این کتاب در 252 صفحه، مصور، با قیمت 8500 تومان توسط انتشارات در اختیار علاقمندان و دانشجویان رشته طراحی و هنر قرار گرفته است.
6060

 

کد خبر 313206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۴
  4 0
  بابا حالت تهوع گرفتیم بسکه اینترنت رو شل و سفت میکنن. یک ساعت خوبه دو ساعت داغون
 • دانشجو IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۴
  3 0
  مرسی به جسارت دانشجو های رشته های هنر... و البته تریپ با حالشون :)
 • بی نام A1 ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
  2 0
  کاری به متن حاضر که معرفی یک کتاب است و البته مفید هم هست ندارم اما خبر آن لاین مدتیه آن لاین نیستی ها چه کار می کنی؟ چرا این قدر شل و ول شدی؟ نکنه دوستان رفتن جای دیگه خدمت؟!