۰ نفر
۴ مهر ۱۳۹۲ - ۱۷:۴۸

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در حاشیه نهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام،طیور و شیلات آلوده بودن مرغ های بازار به سرب را تکذیب کرد.

 به گفته مشکات، در سال گذشته نمونه های مرغ عرضه شده در سراسر کشور در اختیار سازمان دامپزشکی استان خراسان رضوی قرار گرفته که خوشبختانه در تمام این نمونه ها فلزات سنگین در پایین ترین حد مجاز قرار داشته است.

معاون بهداشت و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور خاطرنشان کرد: اطمینان می دهیم نگرانی از این بابت وجود ندارد و مردم می توانند با خیال راحت مرغ مورد نیاز خود را از بازار خریداری کنند.

وی درعین حال به سلامت غذا اشاره کرد و افزود: آزمایشگاه های تخصصی مرجع در این خصوص در سراسر کشور تاسیس شده و هر روزه تمام موادغذایی از جمله گوشت قرمز و سفید عرضه شده در بازار آزمایش می شوند.

مشکات همچنین به آنفولانزای فوق حاد پرندگان اشاره داشت و گفت: هیچ گونه نشانه ای از وجود این بیماری که به انسان هم سرایت می کند در ایران وجود ندارد اما باید نسبت به آماده شدن برای مقابله با احتمال ورود آن به کشور هشدار داد.

وی از احتمال بوجود آمدن یک ویروس با قابلیت ویروس کشنده سال 1918 گفت و ابراز نگرانی کرد که اگر امروز ویروسی همانند ویروس سال 1918 جهان را در بر بگیرد با وجود یک میلیارد و 800 میلیون نفر جمعیت موجود در جهان این اتفاق می تواند به یک بحران جدی جهانی بدل شود.

وی از نگرانی متخصصان در راستای تغییرات ژنی آنفولانزای فوق حاد پرندگان گفت و متذکر شد که اگر چنین اتفاقی بیفتد قطعا چالشی جدی گریبان گیرجهان خواهد شد.

به گفته مشکات نگرانی جامعه جهانی نسبت به این موضوع بسیار زیاد است و باید از امروز به فکر آماده کردن کشور برای مقابله با هر حادثه ای باشیم هر چند که خوشبختانه هیچ گونه رودپایی از بیماری آنفوالانزای فوق حاد پرندگان در ایران دیده نشده است.

/31221

کد خبر 314860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =