اسماعیل تو کیست؟/ بیانی متفاوت از دکتر شریعتی درباره قربانی کردن

قطعه ای از نوشته دکتر علی شریعتی درباره مفهوم قربانی کردن در عید قربان

امروز روز قربانی کردن اسماعیل هایی است که به آنها دلبسته ایم و هر جا که می خواهند دل ما را با خود می برند، آن قدر که از خدای خودمان دور کنند و در ورطه بی خبری و حیرانی سرگردان کنند. امروز باید همگام با ابراهیم بزرگ اسماعیل ها را به قربانگاه بیاوریم و در برابر خدا زانو بزنیم و بگوییم که مطیع حرف و کلام اوییم و از هر چه جز اوست بند دل می بریم.

و چه زیبا وصف کرد این قربانی ها و قربانگاه را، دکتر علی شریعتی که گفت:

«... این را تو خود می دانی، تو خود آن را، او را - هر چه هست و هر که هست - باید به منا آوری و برای قربانی، انتخاب کنی، من فقط می توانم نشانی هایش را به تو بدهم:

آنچه تو را، در راه ایمان ضعیف می کند، آنچه تو را در "رفتن"، به "ماندن" می خواند، آنچه تو را، در راه "مسئولیت" به تردید می افکند، آنچه تو را به خود بسته است و نگه داشته است، آنچه دلبستگی اش نمی گذارد تا " پیام" را بشنوی، تا حقیقت را اعتراف کنی، آنچه تو را به "فرار" می خواند. آنچه تو را به توجیه و تاویل های مصلحت جویانه می کشاند، و عشق به او، کور و کرت می کند؛ ابراهیمی و "ضعف اسماعیلی" ات، تو را بازیچه ابلیس می سازد.

در قله بلند شرفی و سراپا فخر و فضیلت، در زندگی ات تنها یک چیز هست که برای بدست آوردنش، از بلندی فرود می آیی، برای از دست ندادنش، همه دستاوردهای ابراهیم وارت را از دست می دهی، او اسماعیل توست، اسماعیل تو ممکن است یک شخص باشد، یا یک شیء، یا یک حالت، یک وضع، و حتی، یک " نقطه ضعف"!

... و اکنون، ابراهیمی، و اسماعیلت را به قربانگاه آورده‌ای. اسماعیل توکیست؟ چیست؟ مقامت؟ آبرویت؟ شغلت؟ پولت؟ خانه‌ات؟ باغت؟ اتومبیلت؟ خانواده‌ات؟ علمت؟ درجه‌ات؟ هنرت؟ روحانیتت؟ لباست؟ نامت؟ نشانت؟ جانت؟ جوانیت؟ زیبایی‌ات؟ و .... من چه می‌دانم؟ این را باید خود بدانی و خدایت. من فقط می‌توانم نشانی هایش را به تو بدهم، آنچه تو را در راه ایمان ضعیف می‌کند، آنچه تو را در راه مسئولیت به تردید می افکند،آنچه دلبستگی‌اش نمی‌گذارد تا پیام حق را بشنوی و حقیقت را اعتراف کنی، آنچه تو را به توجیه و تاویل‌های مصلحت‌جویانه و ... به فرار می‌کشاند و عشق به او کور و کرت می‌کند و بالاخره آنچه برای از دست ندادنش، همه دستاوردهای ابراهیم وارت را از دست می دهی، او اسماعیل تو است! اسماعیل تو ممکن است یک شخص باشد یا یک شیئی، یا حالت، یا یک وضع، و یا حتی یک نقطه ضعف! تو خود آن را هر که هست و هر چه هست باید به منی آوری و برای قربانی انتخاب کنی. چه: ذبح گوسفند به جای اسماعیل قربانی است، و ذبح گوسفند به جای گوسفند قصابی!!! »

/6262

کد خبر 317615

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین A1 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  40 7
  واقعا زیبا بود
 • بی نام A1 ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  30 2
  درسته... باید دلبستگی هامون رو قربانی کنیم
 • ناشناس IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  29 0
  روح بزرگش شاد
 • سيما A1 ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  22 3
  كاش بشه وابسته نبود كاش بتونيم وقتهايي فكر كنيم كه چي از اين دنيا ميخواهيم. اونوقت ميفهميم ما اونيم و بتونيم معنويت بخواهيم
 • بی نام FI ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  12 0
  درود بر معلم شهید
 • رضا A1 ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۴
  7 0
  دوستان التماس دعا دارم. برای هم دعا کنیم که عاقبت به خیر شیم. همتونو به خدا میسپارم.
 • اهوازیم US ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
  10 0
  خدایش رحمت کناد؛که تنش به بلاد غریب خفت چون اندیشه اش که درموطنش غریبست؛جانش نیستانی بود که باد حقیقت در آن بسیار دمید...
 • محمد کریمیان A1 ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
  3 0
  همه در وجودمان اسماعیلی داریم برا ی ذبح عظیم . خدایا توفیق شناخت عطا کند در آنصورت عاقبت به خیری در انتظارمان است.