۰ نفر
۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۰۳:۵۵

همشهری تندرستی نوشت:

کار کردن علاوه بر اینکه زندگی را تأمین می‌کند، به همه اعتماد به نفس و استقلال می‌دهد بگذریم از اینکه بعضی از شغل‌ها به معنای واقعی کاذب هستند و خیر چندانی برای بشریت ندارند اما در حالت کلی کار کردن برای تأمین زندگی، سلامت جسم و روح، بالا رفتن اعتماد به نفس، بیشتر شدن روابط اجتماعی و کسب تجربه‌های گوناگون خوب و در عین حال لازم است. اما متأسفانه این روزها پشت میزنشینی، زل زدن طولانی مدت به مانتیور و عدم تحرک در محیط‌های کاری رفته رفته تبدیل به مشکلی شده است که به زودی دامن خیلی‌ها را می‌گیرد. ساعت‌ها تکیه دادن به صندلی اداره یا به اصطلاح پشت‌میزنشینی اگرچه کمی باکلاس به نظر می‌رسد اما خیری برای سلامتی و تناسب اندامتان ندارد. بعضی از مشاغل مانند کشاورزی، پرستاری و... برای سلامتی و تناسب اندام سود بیشتری دارند.

پستچی‌ها
رژیم غذایی سالم و دور از پرخوری
پستجی‌ها یا مأمورین زحمتکش اداره‌های آب، برق و تلفن برای رساندن نامه‌ها یا قبوض چند کیلومتر راه می‌روند؟ از قدیم‌الایام پستچی‌ها زحمتکش با پای پیاده، دوچرخه یا موتور و ماشین جابه‌جا می‌شدند تا نامه‌ها و محموله‌های پستی را به دست صاحبانشان برسانند. پستچی‌ها و یا قبض رساندن‌هایی که پیاده یا با دوچرخه وظیفه‌شان را انجا می‌دهند در چهارچوب مشاغل سالم قرار می‌گیرند. آنها بیشتر روز را در هوای آزاد به سر می‌برند به همین دلیل پرخوری نمی‌کنند و سالم‌تر هستند.

غریق‌نجات‌ها
آمادگی جسمی و قدرت واکنش بالا
اگر عاشق دریا هستید، شخصیت برونگرا و اجتماعی دارید و می‌خواهید سالم و خوش‌هیکل باشید، می‌توانید غریق‌نجات شوید. غریق‌نجات‌ها برای نجات دادن جان یک انسان مجبورند ورزش‌های سختی انجام دهند و آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند. این‌گونه نیست که همیشه روی صندلی بلندی کنار دریا بنشینند و نگاه کنند. آنها مدام گوش به زنگ هستند و باید آماده باشند. برای کسب این آمادگی جسمانی نیز مدام شنا می‌کنند و می‌دوند. در واقع این ورزش‌ها بخشی از حرفه غریق‌نجاتی است. برای همین هم غریق‌نجات‌ها افراد سالم و دارای تناسب اندام هستند.

نظامی‌ها
آمادگی جسمی و روحیه قوی
شاید با دیدن این آیتم تعجب کرده و پیش خودتان بگویید جان نظامی‌ها که همیشه در خطر است. بله حق با شماست. نظامی‌هایی که در میدان جنگ هستند بدون شک هرلحظه در معرض خطر و حتی مرگ قرار دارند. اما همه نظامی‌ها که هر روز معرض خطر و حتی مرگ قرار دارند. اما همه نظامی‌ها که هر روز در مأموریت و جبهه‌های جنگ نیستند اما چرا نظامی بودن جزو سالم‌ترین شغل‌ها و نظامی‌ها جزو خوش‌اندام‌ترین افراد جامعه هستند؟ یک نظامی باید همیشه روی فرم باشد؛ بنابراین باید هر روز ورزش کند و تمرین‌های آمادگی جسمانی بسیار سختی را انجام دهد. علاوه بر این نظامی‌ها زمان زیادی در هوای بیرون هستند، روحیه گروهی بالایی دارند و مجبورند نظم و اصول خاصی را راعایت کنند. از این گذشته نظامی‌ها شکم‌شان را در فست‌فودها پر نمی‌کنند و همان چیزی را که در پادگان سرو می‌شود می‌خورند. هرچه باشد غذایشان باز بهتر از غذاهای فست‌فودی سرشار از چربی و قند و نمک است.

پیشخدمت‌های رستوران
مهارت در حفظ تعادل
به ندرت پیش می‌آید که پیشخدمت‌های رستوران یک جا بند شوند. حتماً دیده‌اید که پیشخدمت‌ها چطور با یکدست چندین بشقاب را حمل می‌کنند؟ آنها مدام از این میز به آن میز می‌روند و سفارش مشتری‌ها می‌گیرند و سرویس‌ می‌دهند. به همین دلیل هم کالری زیادی می‌سوزانند. اگر شما هم مدتی است که بیکار هستید و البته کمی اضافه‌وزن پیدا کرده‌اید، می‌توانید به این شغل را انتخاب کنید.

کارگران اسباب‌کشی
کالری‌سوزی بالا
مستاجرهایی که هر سال مجبورند اسباب و اثاثیه خود را جمع کرده و به خانه دیگری نقل مکان کنند بهتر می‌دانند که اساب‌کشی چه کار سخت و طاقت‌فرسایی است و هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد هر سال این کار را تکرار کند. بدون شک، این افراد فردای اسباب‌کشی احساس خستگی و کشیدگی ماهیچه ها را به خوبی احساس می‌کنند. کارگرهای حرفه‌ای اسباب‌کشی به دلیل شغلی که دارند به راحتی کالری می‌سوزانند و گرفتار اضافه وزن و مشکلات بعدی آن نمی‌شوند. البته امکان مشکلاتی مانند کمر درد برای افراد زیاد است، به همین دلیل لازم است تا جایی که می‌توانند بهداشت کاری خود را رعایت کنند.

کارگران ساختمان
بنیه قوی و قدرت بدنی زیاد
کار کردن در بخش ساخت‌و ساز نیاز به بنیه قوی و شرایط بدنی خوب دارد. در واقع کار کردن با مصالح سنگین، کار کردن نیست و نیاز به تجربه و قدرت‌بدنی بالا دارد. کارگرهای ساختمانی مدام در حال تکاپو هستند. به همین دلیل هم امکان چاقی آنها خیلی پایین و حتی صفر است. اگر می‌خواهید کمی چربی بسوزانید، می‌توانید چند روزی هم که شده این حرفه را امتحان کنید. البته اگر پایه هستید.

کارشناسان تغذیه
متناسب و خوش تیپ
به ندرت یک متخصص تغذیه را می‌بینید که خودش گرفتار اضافه وزن باشد. از ما به شما نصیحت اگر متخصص تغذیه‌ای را دیدید که چاق است به تخصص او شک کنید. چه کسی بهتر از یک متخصص تغذیه خواص و میزان کالری‌های مواد غذایی را می‌داند و راه و چاه کنترل وزن را بلد است؟ برای همین هم متخصصان تغذیه همیشه افراد سالم و خوش‌تیپی هستند.

مربی ورزش
شاد و خوش‌اندام
آدم وقتی قدم به باشگاه می‌گذارد و مربی‌ها را می‌بیند به اولین چیزی که فکر می‌کند این است که آیا من هم روزی مثل او خواهم شد؟ به ندرت می‌شود مربی ورزشی را دید که بی‌حال و مریض‌احوال باشد یا اینکه تناسب‌اندام نداشته باشد. مربی‌های ورزشی افراد سرحال و خوش‌تیپی هستند. انتظار داریم ربی ورزش پا به پایمان ورزش کند. البته آنها نیز این انتظار را برآورده می‌کنند و هر جلسه ورزشی پا به پای شاگردان می‌دوند و همراه آنها عرق می‌ریزند. مربی‌ها به میزان زیادی آب می‌نوشند، غذاهای سالم می‌خورند و به اندازه کافی تحرک دارند. به همین دلیل هم چاقی و بیماری‌ها از انها دور می‌شود.

خدمتکار و نظافتچی
لاغر و پرتکاپو
کسانی که در کارهای خدماتی فعالیت می‌کنند و کارهایی مانند نظافت منزل انجام می‌دهند، همیشه افراد لاغرتری هستند. باوجود اینکه کارهای خانه و نظافت مشکلاتی برای کمر ایجاد می‌کند اما با این حال، این افراد مدام در حال تکاپو و جنب‌وجوش هستند. از طرف دیگر این افراد مجبورند در مدت زمانی کوتاهی کارهای زیادی انجام دهند و به همین دلیل زمان کمتری برای ریزه‌خواری یا پرخوری دارند؛ بنابراین چاقی از این افراد دور است. البته این افراد باید بیشتر به وضعیت سلامتی و تغذیه خود برسند تا بعد از مدتی بدنشان دچار فرسودگی نشود.

45301

 

کد خبر 322867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =