به رغم تبلیغات گسترده رییس دولت دهم، مشاور پژوهشی سازمان فضایی معتقد است شرایط فعلی کشور به صورتی است که هم دولت و هم مجلس در خصوص اعزام انسان به فضا جواب منفی می‌دهند

ایسنا نوشت:

به رغم تبلیغات گسترده و وعده های گاه و بیگاه رییس دولت دهم در خصوص پروژه پرهزینه اعزام انسان به فضا که تا اعلام آمادگی احمدی نژاد برای سفر به فضا پیش رفته بود، مشاور پژوهشی سازمان فضایی ایران با تاکید برعدم اولویت سرمایه گذاری گزاف در چنین طرحی با توجه به نیازهای فوری کشور در حوزه ماهواره‌ها و دیگر فناوری‌های فضایی اظهار داشت: در حال حاضر شرایط کشور به صورتی است که در زمینه این پروژه هم دولت و هم مجلس به ما جواب منفی می‌دهند.

دکتر فتح الله امی، مشاور پژوهشی سازمان فضایی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس که در میزگرد «فضانورد ایرانی» در حاشیه چهارمین نمایشگاه ملی توانمندی‌های صنایع هوایی و فضایی ایران سخن می‌گفت با بیان این که با توجه به پیشتازی کشورهایی مثل آمریکا و روسیه و چین در این حوزه نمی توانیم جایگاهی میان کشورهای پرتاب کننده داشته باشیم، اظهار داشت: در سال 88 پروژه‌ای را تحت عنوان پروژه پرتاب انسان به فضا به صورت همزمان به دو دانشگاه صنعتی خواجه نصیر و تربیت مدرس ارائه کردیم که هر دو دانشگاه در سال 89 پروژه را به اتمام رساندند که طی آن نتایج یکسانی را به دست آوردند.

مشاور پژوهشی سازمان فضایی افزود: براساس تحقیقات صورت گرفته توسط این دو دانشگاه، 14 سال طول می کشد تا بتوانیم انسان را به فضا پرتاب کنیم و هر دو دانشگاه به این نتیجه رسیدند که زیرساخت‌های این پروژه نیازمند 10 میلیارد دلار هزینه است. همچنین اجرای خود پروژه براساس بررسی دانشگاه تربیت مدرس 2.7 میلیارد دلار و براساس ارزیابی دانشگاه خواجه نصیر 3.2 میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت که گزارش‌های تهیه شده توسط دو دانشگاه به رییس جمهور نیز ارائه شده است.

وی با بیان این که دولت جدید در شرایط کنونی کشور معتقد به پیگیری این پروژه نیست، اظهار داشت: در حال حاضر شرایط کشور به نحوی است که هم دولت و هم مجلس در زمینه این پروژه به ما جواب منفی می‌دهند. به عنوان نمونه زمانی که این بحث را با مجلس عنوان کردیم پاسخ شنیدیم که با وجود صد هزار میلیارد تومان کسری یودجه نمی‌تواند بودجه‌ای را به پروژه‌ پرتاب انسان به فضا اختصاص دهد.

امی با اشاره به تست اولین موشک ایران در سال 70 گفت: این موشک که تحقیقاتش از سال 65 آغاز شده بود 13.5 تن تراست داشت و در حال حاضر با گذشت 22 سال از آن موقع توانسته‌ایم که تراست خود را از 13.5 تن به 32 تن افزایش دهیم و درواقع تنها 20 تن آن را ارتقا داده‌ایم.

به گفته وی، برای پرتاب انسان به فضا نیازمند به 400 تن تراست هستیم و در واقع باید از 32 تن به 400 تن تراست برسیم.

وی با طرح این سوال که در شرایطی که طی 22 سال تنها توانستیم 20 تن ارتقای تراست داشته باشیم با وضع اقتصادی فعلی چگونه می توانیم تراست خود را به 400 تن ارتقا دهیم، گفت: نباید در زمینه پروژه پرتاب انسان به فضا برای مردم خود توقع ایجاد کنیم؛ بلکه در وهله اول باید نیازهای موجود کشور در زمینه ماهواره‌ها را رفع کنیم و موبایل‌های خود را با ماهواره‌های موجود پوشش دهیم و در مرحله بعد وارد بحث پرتاب انسان به فضا شویم.

امی با اشاره به برگزاری هشت جلسه در سازمان فضایی گفت: در آنجا نیز عنوان کردم که برای پرتاب انسان به فضا نیازمند توان تکنیکی و بنیه اقتصادی هستیم و در واقع پرتاب انسان با پرتاب موجود زنده متفاوت است.

وی در پایان تاکید کرد: باید آهسته آهسته و گام به گام در این مسیر حرکت کنیم تا بتوانیم به اهداف تعیین شده در اسناد بالادستی دست یابیم.

محمد ابراهیمی، مدیر پروژه اعزام انسان به فضا هم طی سخنانی در این نشست با بیان این‌که کشور چین حدود 30 تا 40 سال برنامه اعزام انسانش به فضا به طول انجامید گفت: کشور ما نیز با توجه به بلوغ جوانانش می‌تواند این برنامه را در زمانی کوتاه‌تر به دست آورد اما باز در این مسیر راهی طولانی دارد.

مدیر پروژه اعزام انسان به فضا با بیان این‌که پروژه پرتاب انسان به فضا هزینه‌ای بالایی را در برخواهد داشت گفت: باید گام‌ها را آهسته برداریم. درمرحله اول بحث اعزام موجود زنده و فضانورد به زیر مدار مطرح است که این بحث نیازمند 800 میلیارد تومان بودجه است و در مراحل باید وارد بحث مدارگرد شویم.

وی با بیان این‌که در سال جاری 145 میلیارد تومان بودجه به طرح اعزام موجود زنده و فضانورد به زیر مدار توسط دولت اختصاص یافت گفت: مجلس نیز با این بودجه موافقت کرد ولی به دلیل شرایط اقتصادی سخت این بودجه تخصیص نیافت.

وی با اشاره به آخرین جلسه صورت گرفته با شریعتمداری معاون توسعه ریاست جمهوری گفت: ایشان به ما عنوان کردند که هر قولی در دولت گذشته در بحث اعزام انسان به فضا داده شده است ما به این قول پایبند هستیم و اگر بودجه‌ی ذکر شده امسال تخصیص نیابد تلاش می کنیم تا سال آینده آن را در اختیارشان قرار دهیم.

ابراهیمی با تاکید بر این‌که پروژه اعزام انسان به فضا مایه اقتدار ملی بوده و باعث توسعه علمی کشور می‌شود گفت: براین اساس انتظار داریم تا همه بخش‌ها دراین زمینه حمایت کنند.

در ادامه این میزگرد، علی اکبر گل‌رو، عضو هیات علمی گروه حقوق هوافضا پژوهشگاه هوافضا نیز طی سخنانی با بیان این‌که با بحث‌های مطرح شده به نظر می رسد اعزام فضانورد به فضا منتفی است و اعزام به زیر مدار خواهد بود به اعتبارات پژوهشی سالانه کشور اشاره کرد و گفت:‌ اگر میزان اعتبارات پژوهشی ایران را سالانه 3.5 میلیارد دلار در نظر بگیریم و تنها یک میلیارد تومان آن را صرف پروژه اعزام انسان به فضا کنیم در واقع 30 درصد اعتبارات صرف پروژه اعزام انسان به فضا خواهد شد.

وی با مقایسه ایران با سایر کشورهای جهان در بحث فضانوردی گفت: به غیر از کشور ایران تمامی کشورهای دیگر یک ماهواره در فضا دارند ولی ایران فاقد ماهواره است همچنین سه کشور چین، روسیه و آمریکا دارای فضانورد نیز می‌باشند.

به گفته گل‌رو، در اروپا 500 میلیون یورو صرف تربیت فضانوردان می شود که به ایستگاه بین المللی فضایی اعزام می‌شوند و کشور ایران نیز با وجود آن که از کشورهای فعال پرتاب کننده به شمار می رود اما بعید است با این 3.5 میلیارد دلاری که صرف بودجه پژوهشی می شود بتوان برای پروژه پرتاب انسان به فضا سرمایه‌گذاری کرد.

همچنین محمود کریمی، عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر نیز طی سخنرانی دراین مراسم با بیان این‌که بحث پروژه پرتاب انسان به فضا به نوعی یک اقتدار ملی است به جایگاه حوزه فضانوردی در اسناد بالادستی کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه باید متناسب با فرایند بومی سازی فن‌آوری های فضایی و دانش آن در کشور ساماندهی‌هایی صورت گیرد و در راستای ارائه خدمات فضایی پایدار تمرکز باید بر روی بومی سازی فرآوری‌های فضایی باشد.

وی همچنین بر تدوین اهداف کلان فضایی در افق 1404 مبتنی بر اسناد بالادستی تاکید کرد.

در خاتمه این مراسم، ابراهیمی رییس پژوهشکده سامانه‌های هوافضا با تاکید بر این‌که اعزام پروژه انسان به فضا براساس اسناد بالادستی وظیفه ما به شما می رود گفت: با علم به تمامی مشکلات موجود ما باید با گام بندی و فازبندی این پروژه را دنبال کنیم. این که بودجه کشور چه میزان است و ما نیز چه میزان توانمندی داریم باید مورد بررسی قرار گیرد تا در جهت این پروژه حرکت کنیم و در ابتدا در بخش موجودات کوچک، بزرگ، اعزام زیر مدار و ... درنهایت نیز بحث پروژه اعزام انسان به فضا مورد پیگیری قرار گیرد.

5353

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 324715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عرشیا A1 ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  عوامفریبی و دیگر هیچ .
  • بی نام A1 ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   عوامفریب اونه که برای رای آوردن وعده های غیرقابل اجرا به مردم میده.
 • بی نام A1 ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  آن مرد با خیالهای باطلش رفت
  • بی نام A1 ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   فکر کنم از این به بعد دولت جدید جلوی رشد قابل توجه علم در ایران را بگیره.
  • رسولی A1 ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   عددش چقد شبیه سه هزار میلیارده........
  • بی نام A1 ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   57 6
   خداییش از کامنتی که یکی راجع به جلوگیری دولت از علم!!!نوشته معلوم میشه خیالباف زیاده.
  • بی نام A1 ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
   15 4
   جان!!!! رشد قابل توجه تولید علم!!!!!!!!!!!!!! جلوگیری!!!!! ها!! آقاجان کجایه کپی کردن و ترجمه ی مقالات و ثبت مجدد به عنوان مقاله آی اس آی میشه تولید علم!!!!!!!!!!!!!!!؟ ...
 • بی نام A1 ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  67 7
  بهتر است الویت اول ما توسعه ی حامل های ماهواره باشد،قبل از هر چیری نیاز به ماهوراه های مخابراتی و نظامی داریم،تلاش برای فرستادن انسان به فضا کار خوب و غرور افرینی است اما نباید الویت اول باشد بلکه باید در الویت دوم یا سوم باشد.البته این که عده ای می گویند فرستادن انسان به فضا را پیگیری نکنیم و کلآ درش را تخته کنیم نیز نظر غلطی است به هر حال تمام کشورهای پیشرو در زمینه ی فضایی (امریکا،چین و روسیه) دارای چنین فناوری هستند و ما نیز اول واخر باید به این فناوری پیچیده دست پیدا کنیم. می دونم که نشان نمی دی.
  • احمد IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   50 7
   نشان دادن و ندادن نظر مهم نیست. مهم تفکر درست و منطقی شماست که امثال بنده را بسیار خوشحال می کند. متاسفانه غالب نظرات منتشر شده یک طرفه و به دور از انصاف و فقط از سر تعصب است.
 • بی نام A1 ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  53 11
  یعنی با این نرخ پیشرفت حداق 200سال بعد مامیتوانیم انسان را به فضا بفرستیم و دنیا کی فرستاد پس خیلی عقبیم
  • بی نام A1 ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   25 9
   200 سال نه 2000 سال.
 • رضا A1 ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  من پيشنهاد ميكنم رييس دولت دهم رو بذاريم تويه موشك بفرستيم فضا...
  • بی نام IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   108 8
   خخخخخخخخخخ ایووووووول:)))))))))))
  • بی نام A1 ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   کار تکراری چرا؟
  • بی نام A1 ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   77 10
   کار تکراری عالی بود!
  • بی نام IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   19 85
   اونوقت تمام مشکلات کشور رو بندازیم گردن کی ؟
  • بی نام A1 ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
   14 5
   واقعا ارزش داره اينهمه خرج كنيم واسه كسي كه دوره‌اش گذشته؟ اگه چند سال قبل بود مي‌ارزيد و ملت اينهمه بدبختي نمي‌كشيدند.
 • بی نام IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  100 7
  خبر اینو دیگه سانسور نکن فقط پیشنهاد میکنم بخشی از بودجه پرتاب بشر به فضا رو به کاهش تلفات تصادفات جاده ای اختصاص بدیم تا بعد برسیم به فضا
 • بی نام IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  37 2
  یکی بخونه میشه 30 چی:))))؟
  • بی نام A1 ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   2 4
   ینی هیشکی نتونست بخونه؟!
  • آریا A1 ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
   4 1
   سی هزار میلیارد احتمالا ریال که میشه سه هزار میلیارد تومان.
 • بی نام A1 ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  27 3
  متاسفانه طراحی در کشور ما چندان معنی خاصی نداره ( بجز چند تا سازمان نظامی ) ما مهندسین ارشد و طراح هم محکوم به رفتن هستیم ( با ناراحتی تمام ) چون در این کشور گویا به علم ارزشی قائل نیستند( چه در دولت قبل و چه الان ) صرفا یه درد و دل بود می تونید جدی نگیرید ( مثل همیشه !)
 • بی نام A1 ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  8 72
  آدم بدی نبود ، فقط بدرد ریاست جمهوری نمیخورد ...همین ...
  • بی نام IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   13 97
   ولی اگرم نبودا اونوقت رییس دولت جدید توی گزارش 100 روزه همه کاسه کوزه ها رو سر کی میشکست ؟ هان ؟
  • دانشجو A1 ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
   24 2
   تو 3000 روز رو ول کردی چسبیدی به 100 روز؟ به قول رییس جمهور: رفتار صداوسیما تو این صد روز اول، مثل برخوردش در ماههای آخر دولتهای قبلیه... 100 روز کجا 8 سال کجا ؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  85 3
  اول سرعت انترنت درست کن فضا پیشکش
 • مسعود A1 ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۵
  42 3
  شاید اگر احمدی نژاد مارا 50 سال به عقب نمی راند، در آینده نزدیک این رویا رو می شد برآورده کرد! احمدی نژاد تورا فراموش نمیکنم! تو جوانیم را از من گرفتی!
 • شهروز IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  6 1
  ایران عزتش از بین رفت علم رو به نابودی / پیش غربی ها خارررر
 • مهندس IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  2 3
  اولآ این به قول ایشون 14 میلیارد دلار دو سال پیش زمانی که مطرح شده بود با ارزش تبدیل 900 تومان به بک دلار بود زمان محاسبه 14 هزار میلیارد تومان زمانی بود که هر دلار 900 تومان بود و می گفتن 14 میلیارد دلار و اگر با دلار 3000 تومانی محاسبه کنیم میشه حدود 4.2 میلیارد دلار دوما وقتی ایران توان واقعی پرتاب ماهواره های سنگین مخابراتی سنجشی و...رو به دست بیاره خود به خود توان پرتاب انسان رو به دست خواهد آورد
 • ali SE ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  1 2
  یعنی بریم فضا اونجا غذا هست!!؟
 • بی نام A1 ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  8 3
  تراست نه، پیشرانه، نیروی پیشران پارسی را پاس بدار خبر
  • جیم جارموش IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
   2 1
   در این مورد حق با شماست ولی در بعضی موارد خیلی بی معنی میشه اگه ترجمه بشه...مثل بالگرد و گرد لقمه . کش لقمه و چیزای عجیب غریبی که هیچ وقت هم جایگزین کلمه اصلی نشد...
 • کارشناس سازمان فضایی IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
  3 2
  با توجه به کلان بودن این پروژه در حال حاضر بحث پرتاب زیر مداری را در دستور کار داریم که هزینه اجرای آن 800 میلیارد تومان برآورد شده است. منبع خبر گزاری مهر... 800 میلیارد تومن دوست عزیز نه 14 میلیارد دلار یا 42 هزار میلیارد تومن ادعایی.....آنهم نه در طول یک سال بلکه 8 سال یعنی با سالی در حدود 100 میلیارد تومن.. جالبه بدونید هزینه پرتاب یک ماهواره مخابراتی سنگین به ژئو برای ایران حدود 60 میلیون دلار هست... موفق باشید...
 • خدا ميدونه IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  4 2
  بريم فضا كار و پول و زندگي و اينا هست؟ نمودارو منحني واقعي هست؟ واردات از اون كشور شلوغه نيست؟؟ سه برابر نميشه يهو قيمتا؟؟ چهره جهانيمون درست ميشه؟! و هشت سال عمرمون برميگرده؟؟ مثلا با سرعت نور بريم كه از زمان جلو بزنيم.. هه
 • کارشناس بیکار A1 ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
  2 9
  کارشناس فضایی جان چقدر بیکاری شما احیانا توهم زدی
  • کارشناس سازمان فضایی IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
   5 2
   همینکه شما در این توهم ساختگی هستی کافیه.......
 • بی نام US ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۶
  8 5
  من دختری 12 ساله هستم از نظر من خیلی هم به درد میخورد بعضی لز جوون هاه مامملکتو خراب کردن وبعضی ها چشم دیدن نداشتن من از اقای احمدی نژاد تشکر میکنم