فناوری جدید «تشخیص حرکت سه‌بعدی» با استفاده از مجموعه‌ای از نرم‌افزارها و یک دوربین سه‌بعدی، حرکات فرد را تحلیل کرده و از آنها برای روشن و خاموش کردن تلویزیون یا تغییر برنامه‌ها فرمان می‌گیرد.

محبوبه عمیدی: فکر میکنید روزگار ابزار‌های لمسی گذشته؟ کنترل از راه دور قدیمی شده است؟

به گزارش دیسکاوری، در آینده نزدیک برای کنترل تلویزیون‌ها یک اشاره دست کافیست! این فناوری تازه که «تشخیص حرکت سه‌بعدی» نام دارد، به شما اجازه می‌دهد با حرکات ساده بدن یا انگشتان شبکه‌های تلویزیون را عوض کنید یا صدای آنرا کم یا زیاد کنید. چیزی مانند بازی‌های ویدئویی که در آنها این شما هستید که با تکان‌دادن دست یا پا حرکات آواتارتان را کنترل می‌کنید.

شاید این فناوری در سال جاری میلادی در دسترس نباشد، اما چند شرکت فناوری قول داده‌اند آنرا در تعطیلات سال 2011 به بازار عرضه کنند.

سافت‌کینتیک یکی از شرکت‌های نرم‌افزاری پیشرو در این زمینه به همکاری با غول صنعت نیمه‌هادی «تگزاس اینسترومنت» و چند شرکت دیگر متخصص در تلویزیون‌های تعاملی، سازنده دوربین‌ها و حسگرهای سه‌بعدی و ایجاد اتوماسیون خانگی پرداخته تا بتواند رؤیای تلویزیون‌های بدون ابزار کنترلی را تحقق بخشد.

میشل تامبروف مدیر اجرایی سافت‌کینتیک می‌گوید: «از دیدگاه مصرف‌کنندگان بازاری سه‌گانه وجود دارد: بازار تلویزیون، بازی‌های ویدئویی و کامپیوتر‌های خانگی. ما می‌خواهیم این محصول پایان سال آینده در اختیار مشتریان قرار بگیرد و جزیی از بازار کریسمس آینده باشد. این محصول تازه می‌تواند همانطور که نینتندو Wii موج تازه‌ای در بازی‌های ویدئویی ایجاد کرد، برای همیشه نوع تعامل افراد با تلویزیون را تحت‌الشعاع قرار دهد».

راجر کی مدیر‌عامل Endpoint Technologies Associates می‌گوید: «یقین دارم به کارگیری فناوری شناسایی حرکت در تلویزیون‌ها انتخاب درستی است، چرا که هر چه تعامل با انسان طبیعی‌تر باشد، مورد استقبال بیشتری قرار خواهد گرفت. ما داریم به سمت آینده‌ای حرکت می‌کنیم که در استفاده از حرکت برای کنترل ابزارها کاملا‌ طبیعی خواهد بود. در دنیای بازی‌ها این موضوع کاملا تجربه شده است. یک دوربین در لحظه دارد حرکات فرد را ثبت می‌کند و همان حرکات هم‌زمان به آواتار شخص انتقال پیدا می‌کنند».

اگر اخبار بازی‌ها را دنبال می‌کنید، احتمالا می‌دانید که شرکت نرم‌افزاری مایکروسافت «پروژه ناتال» را برای کنسول بازی Xbox 360 در نمایشگاه ای‌تری 2009 عرضه و اعلام کرد که این برنامه شناسایی حرکت سال 2010 به بازار عرضه خواهد شد.

تامبروف می‌گوید: «شرکت سافت‌کینتیک از یک دوربین 3بعدی  در ابعاد یک وب‌کم کوچک که بالای دستگاه تلویزیون یا صفحه کامپیوتر نصب می‌شود، برای این منظور استفاده خواهد کرد. این دوربین سه‌بعدی علاوه بر اینکه تمامی حرکات فرد را می‌بیند، قادر به تحلیل آنها نیز هست. نیازی نیست چیزی در دست بگیرید یا از ابزار ویژه‌ای استفاده کنید، این یک محصول شناسایی حرکت تمام عیار است. در نینتندو Wii باید ابزاری را در دست بگیرید، اما اینجا دوربین تمامی حرکات شما را زیر نظر دارد، کافی است از روی مبل بلند شوید یا دست‌تان را تکان دهید تا بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای تلویزیون فرمان شما را شناسایی و اجرا کند».

تامبروف معتقدست این فناوری قدرت تغییر کاربری تلویزیون را دارد. او می‌گوید: «تلویزیون می‌تواند با این ترفند به جزیی فعال از اتاق‌نشیمن شما تبدیل شود. داریم در مورد تعامل با یک ابزار صحبت می‌کنیم. این تلویزیون شما را می‌شناسد و اگر جلوی دوربین آن بایستید تشخیص می‌دهد که این شما هستید. شاید با یک خلاصه سریع از ایمیل‌هایتان شروع کند، از پیش‌بینی‌های آب و هوایی یا از ترافیک بگوید، چرا که می‌داند باید به محل کارتان بروید».

او ادامه میدهد: «این نوعی از شخصی‌سازی ابزارهاست و پس از آن ممکنست برنامه‌های تعاملی به تلویزیون اضافه شوند. در این صورت شما به جای نشستن و تماشای آن قادر خواهید بود بازی کنید یا در برنامههایی که به نمایش درمی‌آیند شرکت کنید. همانطور که آی‌فون تجربه‌های تازه‌ای را به کاربرانش هدیه کرد، این تلویزیون هم می‌تواند دنیای متفاوتی را پیش‌ روی کاربران ترسیم کند، یک تجربه جدید و کاملا‌منحصر به فرد که مبتنی بر تعامل میان ماشین و انسان است».

کد خبر 32722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =