رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار اخیرشان با رییس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی همچون همیشه بر برجسته کردن موضوع فرهنگ در جامعه و توجه جدی بر ارتقای سطح کیفی تولیدات فرهنگی بوِیژه در حوزه کتاب، سینما، بازی‌های رایانه‌ای و اسباب بازی تاکید کردند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از بنیاد بازی‌های یارانه‌ای، ایشان در این دیدار رساندن موضوع فرهنگ به جایگاه واقعی خود در جامعه را از وظایف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر این که فرهنگ و ارزش‌های فرهنگی، هویت و روح یک ملت است، یادآور شدند: فرهنگ، حاشیه و ذیل اقتصاد و سیاست نیست بلکه اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل فرهنگ هستند.

تامل در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، اهمیت و جایگاه حوزه فرهنگ و زیر شاخه‌های این عرصه بیش از پیش نمایان می‌سازد و عمل به فرمایشات ایشان در حوزه اجرا بویژه در فصل بودجه‌بندی و اولویت‌گذاری در اموری که در متن رهنمودهای رهبری به خوبی برجسته شده دستیابی به منویات یادشده را میسر خواهد کرد.

به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران، دستیابی به توسعه و ایجاد نشاط و امید در جامعه با تقویت بنیان‌های فرهنگی، ارتقای فرهنگ عمومی و بازتعریف فرهنگ در گستره‌های مختلف از جمله سیاست و اقتصاد امکان‌پذیر خواهد بود.

تحقق این رویکرد فارغ از وجود ظرفیت‌های نرم و سخت‌افزاری در کشور با ایجاد جهش در حوزه کیفی تولیدات فرهنگی بخصوص عرصه‌های پر مخاطب و تاثیرگذار نظیر کتاب، سینما و بازی‌های رایانه‌ای که در طول سالیان اخیر به شدت بر مخاطبان آن افزوده شده، ممکن خواهد بود.

هنر- صنعت گیم به عنوان عرصه‌ای نوپا اما در حال پیشرفت در سالیان اخیر جای خود را در عرصه تولیدات متصل به صنعت سرگرمی در کشور باز کرده و اکنون جمهوری اسلامی ایران به عنوان نخستین کشور جهان اسلام و از کشورهای برتر دارای این صنعت در قاره آسیا و جهان به شمار می‌رود.

بدیهی است تداوم توفیق‌های حاصله و اقناع بازار داخلی و حضور در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی با تولید آثار جذاب، تکنیکی و کیفی حاصل خواهد شد. بخش خصوصی به عنوان بازوی اجرایی در حوزه تولید که از بضاعت ناچیز مالی در تولید و عرضه برخوردار است، چشم امید به دست حمایتی دولت که از طریق بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان متولی حوزه گیم کشور شناخته می‌شود، دارد.

به باور کارشناسان، تولید بازی‌های مفید، جذاب، آموزنده و در عین حال تکنیکی و متناسب با خواست و نیاز جامعه با سرمایه‌گذاری مناسب، امکان‌یابی برای کشف استعدادهای جدید و اختصاص منابع مالی برای شکل‌گیری اقتصاد گیم کشور دارد. تجربه ثابت کرده است که عرصه فرهنگ با سرمایه‌گذاری اصولی و ارتقای ضریب صبر نزد مسوولان و دست اندرکاران در نتیجه بخشی و حصول به اهداف خرد و کلان فرهنگی موفق بوده است.

سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به آن اشاره و تاکید داشتند، از ضروریات کنونی کشور برای مقابله با هجمه فرهنگ و جنگ نرم دشمن و مصون سازی نسل نو در رویارویی با انبوه تولیدات مخرب بیرونی است.

صنعت گیم کشور در طول سال‌های اخیر با تولید بازی‌های قابل اعتنا که با اقبال منطقه‌ای و بین‌المللی نیز روبه رو شده، ظرفیت خود را در عرصه فرهنگ نمایان ساخته و در صورت توجه جدی و مستمر به آن این نهال نوپا به درختی تنومند و افتخار آفرین برای حوزه فرهنگ و در جهت تبیین دیپلماسی فرهنگی بدل خواهد شد.

به عقیده صاحب‌نظران، بازنگری در حوزه بودجه‌نویسی فرهنگی و هدف‌گذاری مناسب در تامین بودجه و امکانات عرصه‌های با اهمیت نظیر گیم با توجه به اهتمام مسوولان بلند پایه کشور به تقویت تولیدات فرهنگی و کیفی‌سازی این بخش ضروری بوده و هست.

اکنون بسیاری از ایده‌ها و طرح‌های فرهنگی بویژه در حوزه بازی‌های رایانه‌ای به دلیل برخی تنگناهای مالی و نبود بودجه مناسب از تبدیل به کالای فرهنگی متناسب با نیاز جامعه بازمانده و نگاه ویژه و حمایت خاص برای حمایت از تولید کنندگان و فعالان این بخش را طلب می‌کند.

 

56503

کد خبر 327511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =