۰ نفر
۱۳ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۲

مهر نوشت:

دبیر سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال از تغییر در ترکیب هیئت علمی این جایزه با صدور احکامی از جانب وزیر ارشاد برای اعضای جدید خبر داد. همچنین به گفته حبیبی، با توجه به نامگذاری سال 2014 به نام سال همبستگی با ملت فلسطین، به احتمال بسیار زیاد این جایزه یک بخش جنبی با موضوع فلسطین خواهد داشت.

نجفقلی حبیبی دبیر سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، از تغییر در ترکیب اعضای هیئت علمی این جایزه خبر داد و گفت: با مشورت بنده و سایر دوستان و به پیشنهاد آقای صالحی (معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد)، وزیر ارشاد اعضای هیئت علمی این دوره از جایزه کتاب سال را منصوب کرده و بر این اساس ترکیب هیئت علمی دچار تغییراتی شده است.

وی با بیان اینکه «بیشتر اعضای هیئت علمی در مسئولیت خود باقی مانده‌اند و چند نفر از آنها تغییر کرده‌اند» درباره معیارهای انتخاب اعضای هیئت علمی در دوره جدید هم تاکید کرد: همه اعضای هیئت علمی این جایزه، تجربه داوری در کتاب سال را دارند و از نظر علمی هم دارای شایستگی‌های علمی هستند. اما آنچه مسلم است و ما هم تاکید کرده‌ایم، این است که هیچ یک از داوران نباید سلایق و خط و خطوط سیاسی را در ارزیابی آثار دخالت دهند.

حبیبی در عین حال بدون نام بردن از اعضای هیئت علمی کتاب سال و یا کسانی که به ترکیب قبلی این هیئت اضافه شده‌اند، حساسیت اعضای این ترکیب را نسبت به اعلام نامشان یادآور شد و افزود: من در این مقطع مجاز به اعلام این اسامی نیستم و چنانچه وزارتخانه در این باره تصمیم بگیرد، این اسامی اعلام خواهد شد.

دبیر سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: تعداد اعضای هیئت علمی کتاب سال بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنان 9 نفر است و اولین جلسه هیئت علمی هم بعد از ظهر روز یکشنبه 15 دیماه برگزار خواهد شد.

حبیبی با این حال از تداوم این جلسات و برگزاری حداقل یک یا دو جلسه دیگر هیئت علمی جایزه کتاب سال تا زمان مشخص شدن آثار منتخب این دوره خبر داد.

بر اساس این گزارش، صادق آیینه‌وند، محمدتقی خانی، محمدباقر قهرمانی، محمود کمره‌ای، یحیی طالبیان، عبدالله نصری، احمد مؤمنی‌راد، ابراهیم فتح‌اللهی، حمید طالب‌زاده، محمد اللهیاری و محمدرضا وصفی، اعضای هیئت علمی دوره پیشین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.

دبیر جایزه کتاب سال در بخش دیگری از گفتگوی خود با مهر، همچنین درباره پیشنهاد افزوده شدن بخش فلسطین به عنوان بخش جنبی جایزه کتاب سال در دوره سی و یکم هم تاکید کرد: از آنجا که سازمان ملل متحد سال 2014 را سال همبستگی جهان با ملت فلسطین اعلام کرده است و با توجه به سابقه ما در حمایت از این ملت مظلوم، نهادهایی که در باب فلسطین فعالیت می‌کنند، درخواست کرده‌اند که به عنوان بخش جنبی جایزه کتاب سال، کتابی هم با موضوع فلسطین انتخاب شود.

حبیبی افزود: بنده در همین راستا نامه‌ای به وزیر ارشاد نوشتم تا از نظر ایشان هم مطلع شویم و در صورت موافقت با این پیشنهاد، کار جمع‌آوری آثار مرتبط با این موضوع و داوری آنها را در جایزه کتاب سال شروع کنیم.

 سی و یکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران بهمن‌ماه امسال برگزار می‌شود. این جایزه آثاری را بررسی می‌کند که برای اولین بار در سال 1391 منتشر شده باشند. کتاب‌های درسی و کمک درسی در چرخه داوری کتاب سال قرار ندارند. مجری این جایزه، موسسه خانه کتاب وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

5757 

 

کد خبر 330526

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =