قرص «درمان عاشقی» کشف شد: تضمینی، بدون درد

از روزگاران قدیم، عشق را درد بی‌درمان می‌دانستند، اما با پیشرفت‌های علمی و آشنایی دانشمندان ما به پایه‌های عصبی عشق، به یافتن راهی برای درمان این درد نزدیک‌تر می‌شویم!

مجید جویا: «دوش سودای رخش گفتم ز سر بیرون کنم ... گفت کو زنجیر تا تدبیر این مجنون کنم». حافظ هم از جمله کسانی بوده که عشق را درد بی درمان دانسته‌اند، اما با پیشرفت‌های علمی و افزوده شدن ما به پایه‌های عصبی عشق، به یافتن راهی برای درمان این درد نزدیک‌تر می‌شویم.

به گزارش نیوساینتیست، شاید خیلی‌ها چندان مایل به استفاده از درمان‌های دارویی برای دل شکستگی نباشند، اما گروهی از کارشناسان با این استدلال که استفاده از چنین درمان‌های ضد عشقی برای درمان افرادی که به دلیل شکست در عشق، افکار توهم‌آمیز یا میل به خودکشی را در خود می‌پرورند، یا کسانی که کینه‌ای عمیق به دل گرفته‌اند، می‌تواند مفید باشد. اخلاقی بودن یا نبودن استفاده یا سوء استفاده از این داروها، بحثی پیچیده است، ولی اگر از این مسائل بگذریم، اصلا دوای عشق چگونه خواهد بود.

قبل از هر چیزی باید یک مسئله روشن شود: اصلا عشق چیست؟

از دید شکسپیر، «عشق یک نشان ابدی است، که هیچ طوفانی آن را از جا تکان نخواهد داد». اما از دید عصب‌شناسان، عشق این‌قدرها هم شاعرانه نیست و پدیده‌ای عصبی است که به سه دسته تقسیم می‌شود: هوس، کشش و وابستگی که هر سه، موفقیت تولید مثلی و والدینی ما را افزایش می‌دهند.

هر کدام از سه جنبه فوق، قسمت‌هایی از مغز را درگیر خود می‌کنند که با هم همپوشانی هم دارند. به گفته هلن فیشر از دانشگاه راتگرز در نیوجرسی، راه‌هایی برای کاستن از هر کدام از این سه وجود دارد، ولی همیشه دلپذیر نیستند.

درمان هوس
هوس را در نظر بگیرید. هیچ گاه شده که احساس کنید کوچک‌ترین جزئیات یک نفر برایتان مهم است؟ مثلا موهایش یا تعداد دانه‌های قند که امروز با چای خورده است؟ این نگاه محدود، یاداور برخی از نشانه‌های اختلال عقده‌ای وسواسی (OCD) است.

برای بررسی دقیق‌تر این موضوع، دوناتلا مارازاتی از دانشگاه پیزای ایتالیا، مغز 20 نفر در مرحله اول عشق را با مغز 20 نفر مبتلا به OCD مقایسه کرد. سطح پروتئینی که سروتونین (هورمونی که در خلق و خوی انسان نقش دارد) را در مغز جابجا می‌کند، در هر دو گروه به طور غیر عادی پایین بود. گروه عشاق یک سال بعد دوباره آزمایش شدند و این بار، سطح سروتونین در آنها افزایش یافته بود، و دیگر نشانی هم از تمرکز وسواسی بر شریک زندگی خود نداشتند.

داروهایی که سروتونین را افزایش می‌دهند می‌توانند بیماری مبتلایان به OCD را کنترل کنند، پس منطقی است که فکر کنیم این داروها بتوانند به کسانی که شور شدید عشق دارند هم کمک کنند. این داروها شامل داروهای ضد افسردگی هستند که بازدارنده‌های انتخابی سروتونین نامیده می‌شوند و می‌دانیم که با کنترل احساسات شدید، مانعی در برابر تشکیل پیوندهای رومانتیک هستند. این یک اثر جانبی ناخواسته برای افراد مبتلا به افسردگی است، ولی برای کسانی که می‌خواهند از عشقی نافرجام خلاص شوند، درمان خوبی است.

درمان وابستگی
ولی اگر مشکل ما هوس و شور اولیه عشق نباشد و به جای آن، درد پیوندی طولانی مدت باشد چه؟ مواد شیمیایی زیادی هستند که به ما در درمان وابستگی کمک می‌کنند، و تحقیقات روی حیوانات نشان می‌دهد که چگونه باید برای نیل به مقصود از آنها استفاده کرد.

موش صحرایی به تک همسری معروف است و پیوند این جانور با همسرش را تنها مرگ می‌شکند. ولی وقتی لری یانگ از دانشگاه اموری آتلانتا، دارویی به موش ماده تزریق کرد که جلوی دوپامین یا اوکسیتوسین را می‌گرفت، دوران وفاداری به پایان رسید. یانگ می‌گوید: «این نشان می‌دهد که با مختل کردن اوکسیتوسین، می‌توانید پیوند چندین ساله یک زوج را از بین ببرید».

ولی حوزه عملکرد اوکسیتوسین فقط عشق و عاشقی نیست، و همه انواع ارتباط‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این روش درمان شاید بتوانید قلب شکسته را درمان کنید، ولی با توجه به این که رابطه شما با بقیه اعضای خانواده هم مختل می‌شود، آیا ارزشش را دارد؟

گروه یانگ همچنین نشان داد که اختلال در عامل آزادکننده کورسیتروفین (CRF، هورمونی که در عکس‌العمل به فشار درگیر است) علایم افسردگی موش‌های صحرایی را که همسرشان مرده، از بین می‌برد. یانگ استفاده از این روش را برای درمان عشق شکست خورده توصیه نمی‌کند، ولی می‌گوید که می‌تواند برای رفع افسردگی ناشی از مرگ عزیزان مناسب باشد.

از آنجا که بعضی علایم عصبی عشق با علایم اعتیاد مشابهت دارند، باید اوکسیتوسین یا دوپامین از دست رفته را به نحوی جایگزین کرد. به گفته یانگ، می‌توان این کار را بدون دارو انجام داد. ورزش کردن سطح دوپامین را بالا می‌برد، و تماس جسمی (مثل دست دادن یا بغل کردن) و ارتباطات اجتماعی می‌تواند ترشح اوکسیتوسین را بیشتر کند.

بازار سیاه
آیا این همه بدان معنی است که باید انتظار عرضه داروهای برطرف کننده عشق را در بازار سیاه ضد عشق داشته باشیم؟ یانگ می‌گوید: «فکر می‌کنم که بازاری واقعی برای این محصولات به وجود خواهد آمد، ولی قطعا مصرف آنها را توصیه نمی‌کنم».

به گفته فیشر، در نهایت این گذر زمان است که پاسخ را مشخص خواهد کرد. گروه او اولین کسانی بودند که مکانیزم‌های عصبی را هنگامی که عشق ناپدید می‌شود، بررسی کردند. او دریافت افرادی که در اندوه عشقی از دست رفته به سر می‌برند، در مقایسه با کسانی که زندگی عشقی شادی دارند، فعالیت مغزی بیشتری در بخش قدامی مغز خود دارند، که وابستگی هم مربوط به همان بخش از مغز است. این فعالیت با گذر زمان به حالت عادی برمی‌گردد که می‌توان از آن نتیجه گرفت وابستگی هم از میان رفته است.

گروه‌های دیگر تلاش دارند که به افراد مبتلا به فشار روانی پس از جراحت شدید کمک کنند که این خاطره را با خاطره دیگری که کمتر ترسناک باشد، عوض کنند. فیشر می‌گوید: «می‌توان درمان مشابهی را برای تعدیل خاطره عشق در نظر گرفت». به گفته او، شاید حتی روزی برسد که استفاده از تحریک مغزی برای کاهش فعالیت در بخش قدامی مغز، روند بهبودی از بیماری عشق هم امکان پذیر شود.

اما رسیدن به آنجا هنوز راهی طولانی در پیش است. بنابراین اگر شکست عشقی خورده‌اید، بهتر است به همان روش‌های سنتی ادامه دهید که هرچند دردناک و زمان‌بر هستند، اما قرن‌هاست کارایی خود را نشان داده‌اند.

53271

کد خبر 338467

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حامد A1 ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  67 13
  با این اوضاع عادم از گشنگی نمیره خوبه چه برسه به عاشقی
  • بی نام A1 ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
   آدم از گشنگی بمیره ولی آدمو با عین ننویسه.
  • حامد A1 ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
   20 15
   بی نام جان یعنی واقعا نفهمیدی که از عمد نوشتن ؟! ...
  • هیچکس A1 ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
   15 15
   دو نوع اختراع داریم:1.یا دنیا رو نابود میکنه.2 یا دنیا رو میسازه این ازونایی که دنیا رو نابود میکنه چون احساس رو از انسان میگیره و زندگی آدم ها مثل ربات حالت ماشینی به خودش میگیره عشق میتونه عشق مادر به فرزند باشه یا هر چیزه دیگه ای که دوسش دارین جاندار یا بی جان
 • مهشيد A1 ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  43 6
  درمان عشق چى ميگه......
  • بی نام IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۸
   8 8
   عشق...كدوم عشق...(بخشى از ديالوگ خانوم دارابى از فيلم ورودآقايان ممنوع)
 • امین IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  41 7
  من به این دارو ها نیاز دارم :(
 • بی نام CH ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  77 8
  بیاین رو من امتحان کنید داوطلبم.فشاری این مدت تحمل کردم که فقط خدا میدونه.شکست عشقی درست مثله مرگ یه عزیزه.خیلی سخته خیلی
 • بی نام A1 ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  30 8
  دیگه از بیکاری نمیدونن چیکار کنند!
 • سعید A1 ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  36 10
  کدوم عشق؟ عشق های خیابونی یا ... دوستش دارم ولی قصد ازدواج ندارم !!!!!!!!!! البته با این اقتصادی که داریم.
 • بی نام A1 ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  24 4
  اینجانب به خاطر سربازی و بیکاری به عشقم نرسیدمم..این داروها کی وارد بازار میشه؟
 • بی نام EU ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  14 3
  درمان سنتی عاشقی دیگه چه کوفتیه؟!بگید ما بیچاره ها بریم خودمونو درمان کنیم :)
 • غــزلــ6 IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  19 5
  اگه همچین قرصی هست..بشدت بهش احتیاج دارم,نه واسه خودما..یه پسری از آشناهامون عاشق دوستمه..دوستمم که کلا آدم حسابش نمیکنه...بخدا روانیم کردپسره روزی صد بار اس ام اس میده بهم که من عاشقشمو .چیکار کنمو.این حرفا.... اونقد فاز منفی داده بهم تصمیم دارم برم از دستش خودکشی..به عاشق به تمام معناست به مجنون گفته برو من جات وا میستم..وااااااااااااای سرسام گرفتم از دستش!!!
 • امیر IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  12 2
  راست میگه. مدتهاست که داروی ضد افسردگی شدید مصرف میکنم و تقریبا بیماری کنترل شده اما همینطور که این مقاله میگه "درد بی عشقی ز جانم برده طاقت" و احساسات رمانتیک زندگی من در حد یه عنکبوت اومده پایین. البته هم راضیم هم ناراضی. تا ببینیم چه پیش آید ...........
 • بردیا US ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
  20 8
  من به همه توصیه می کنم که هرگز عاشق نشوید زیرا بعدا متوجه می شوید که چقدر احمقانه عمل کردید . در حالی که دوست داشتن اساس و پایه قوی تری دارد و کسانی که بعد از ازدواج بتدریج به مرحله دوست داشتن واقعی می رسند هرگز پشیمان نمی شوند و این احساس هرگز از بین نمی رود . بلکه قوی تر هم می شود . خود دانید از تجربه ما استفاده کنید .
 • نیلو IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۶
  2 6
  just great
 • بی نام A1 ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۵
  30 9
  به نظر من اگر عشق نباشه زندگی خیلی بهتره
 • دانیال IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  4 14
  من مدت ها هست که عاشق یه دختری از اقوام شدم روم نمیشه به کسی بگم دارم دیوونه میشم از زندگی دو بار دست به خود کشی زدم نمی دانم چه کار کنم
  • سینا IR ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
   2 1
   بهتره هر چ زود تر اقدام کنی منم تجربه تو رو داشتم ولی از روی ترس و خجالت و... دیر شد اون دیگه کس دیگه ای دوست داشت اگه زود تر حسم می‌گفتم داشتمش ولی....
 • دیوانه FI ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  6 13
  تا حالا شده عاشق یه بازیگر از یه کشور دیگه بشین؟من شاید تا 10 سال دیگه هم نتونم اونو ببینم.هروقت بقیه بازیگرا رو می بینم حالم بهم میخوره وبه سنگدل شهرت دارم اما حالا فقط باید با دیدن عکس کسی که دوسش دارم زندگی کنم.
 • بی نام IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
  13 1
  گریه کردن زیاد هم از علعم افسردگی؟؟
 • کوروش IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
  20 1
  ای کاش دارویی بسازن که خوردی پاشی هیچی از گذشته به یاد نیاری
 • بی نام A1 ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
  13 2
  عشق چیزیه که همه همه اسیرشن وای از درد عشق
 • حسین RO ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۱
  7 6
  عشق خوبه ولی با منطق باید همراه باشه
 • نفیسه IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
  7 3
  من ی بار شکست عشقی خوردم رفتم روان پزشک داشتم از بی قراری می مردم اما دکتر واسم قرص ضد افسردگی سیتالوپرام نوشت بعد از دو هفته حالم عوض شد و دیه عشق واسم معنی نداشت آزاد آزاد.. واقعا این تحقیق درسته چون من تجربه اش کردم..
 • بی نام A1 ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
  1 4
  اگه پول نداشته باشی عشق که چه عرض کنم قصاب سر کوچه بهت دلم نمیده پولداری همه چی داری اگه پول نداری برو کف مرگتو بزاریه گوشه ای بمیر همه چیز این دنیا فانیه فکر کن بازیگری نویسنده هم خداست پس به دل نگیرهرچی که خدا بخاد همون میشه تاجایی که تونستی خوب نقشتو بازی کن این دکترا روانشناسا همش الکیه قرصاشون همه چیزشون دروغه یا خلاصه بگم همه چیزایی که میگن فکرو عقایدو خرافات خودشونه که با پولو پارتی اثباتش کردن هممون بعد مردن میریم زیر خاک یا با حسرتو آرزو یا با امیدو خوشبختی بالاخره هممون مردنی هستیم دیروزود داره ولی سوختو سوز نداره
 • زهرا A1 ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۶
  4 2
  داروي سديم والپروات سندوز واسه اختلالات عشقي خوبه من ديروز شروع كردم حالم بهتره البته بايد پزشك بده
 • پریسا IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۵
  6 1
  حدود 7 سال پیش عاشق یه آقایی بودم دورادور و هیچوقت هم به ثمر نرسید منم غم عشق و گریه و زاری و ازین حرفا... از آنجا که آدمی هستم که به خیلی به علم اعتقاد دارم و واسه مشکلاتم از راه علمی وارد میشم. پیش روانشناس رفتم ولی روش هاش رو "نتونستم" پیاده کنم واقعا نتونستم چون مشکلم پیشرفته بود، من برای اینکه دانشجو بودم به شدت افت تحصیلی داشتم. رفتم سراغ روش های سریع دارویی. به دکترم روم نشد بگم خرعاشق شدم، خود دکترم حال و روز افسرده ام رو دید، پرسید: شوک روانی نداشتی؟ مرگ عزیز یا شکست عشقی؟ من سکوت کردم و فقط اشک ریختم خلاصه خودکار رو برداشت و برام دارو نوشت و منم خوردم، خداشاهده طرف رو میدیدم نه قلبم به تپش میوفتاد نه هیچی فقط از خودم میپرسیدم من که عاشق این بودم چرا الان عادیه برام ؟
 • بی نام DE ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
  2 1
  من بعد از ۳۰سال فراموشش نمی کردم چپان عشقش درقلبم فرورفته بود که به هرچی برمی خوردم اوبود شب روز آنجا ایجا ومکانی نبود که در آنجا نباشد خسته شده بودم زندگیم مختل بود تا اینکه برای علاج دستگاه گوارش که مشکل داشت درکنار داروهای مخصوص یک ورق قرص اعصاب ۱۰مبلی هم نوشت شبی یک عدد باور می کنید بعد از مصرف چند عدد وقتی به خودم آمدم دیدم عشقم از سرم پریده ودیگر یک آدم عادی ویک آشنای دیرین است که هیچگونه وابستگی وعشقی به آن ندارم ودرحقیقت به زندگی عادی برگشتم
 • بی نام A1 ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۵
  3 0
  سلام من نمیدونم عاشق شدم یانه اما هر وقت میبینمش قلبم به تپش میوفته و حالم بد میشه اما نمیتونم قبول کنم عاشق شدم چون هنوز سنم کمه اما حالم خیلی بده و تازگیا شنیدم میخواد بره زن بیگره داغونم تورو خدا راهنماییم کنید
 • نازی A1 ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
  5 2
  عشق درد بدیه درمونی نداره وقتی هس به درد وقتی نیس یه درد دیگه