واکنش اینانلو به منع ۵ساله شکار و گوسفند بخشیدن به‌ پلنگ/ طبیعت، دنیای صورتی کارتن‌های والت‌دیزنی نیست

محمدعلی اینانلو که در یکی دو ماه گذشته شایعاتی درباره شکار غیرمجاز او منتشر شده بود، امروز در یک برنامه تلویزیونی به تصمیم اخیر سازمان محیط زیست برای منع شکار برای ۵ سال واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ روز گذشته احمدعلی کیخا، معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست از تصمیم این سازمان برای منع شکار در ۵ سال آینده خبر داد. (اینجا و اینجا) او دلیل این تصمیم را روبه انقراض بودن ۷۴ گونه جانوری در ایران اعلام کرده است. 

امروز اما محمدعلی اینانلو، مستندساز و کارشناس محیط زیست و حیات وحش به این تصمیم واکنش نشان داد. البته در یک برنامه تلویزیونی. او همچنین خبری که چند روز پیش درباره یک چوپان و بخشیدن سه گوسفند به یک پلنگ و دو توله اش منتشر شده بود را غیرواقعی دانست. 

او سخنانش را دربرنامه صبح بخیر ایران چنین شروع کرد: من مرده شما زنده، ۵ سال دیگر درباره حرف های امروز من قضاوت کنید و بگویید فردی بود به اسم محمدعلی اینانلو که از چنبره هجوم های احساساتی جسته و اظهار عقیده می کند. ما در فضای صورتی رنگ کارتن‌های والت‌دیزنی زندگی نمی کنیم. طبیعت به همان اندازه که زیباست، به همان اندازه هم خشن است. مثل بامزی و خرس مهربان و پدر پسر شجاع نیست که ببر بیاید. ببر و پلنگ که هویج نمی خورد. در طبیعت روزی را شاهد نیستید که دندان های یک پلنگ، گلوی یک بره را ندرد. کسی که می خواهد بر طبیعت مدیریت کند، باید همه اینها را بداند تا بتواند مدیریت کند. با احساسات لطیف نمی شود مدیریت کرد. 

 

گوسفند بخشیدن به پلنگ، کار غلطی است

اینانلو در ادامه گفت: هراز چندگاهی یک چیزی مد می شود. می دانید الان چی مد است؟  الان یکی یوزپلنگ مد شده، پورشه مد شده، چوپان مهربان مد شده. یک چوپان مهربان چند وقت پیش مد شده بود که گفتند ۴۰ گوسفند را دریده. حالا کاری نداریم به اینکه پلنگ عادت ندارد به ۴۰ تا گوسفند حمله کند.

او گفت: یکی از خبرگزاری ها گزارش داده که یک پلنگ با دو تا توله نزدیک گله چوپان می شود و این چوپان مهربان، سه تا گوسفند به این پلنگ می دهد. یعنی اینها قشنگ نزدیک می شوند و این چوپان مهربان می گوید مادر پلنگ بیا جلو، آن میش قهوه ای برای تو. بچه پلنگ بیا جلو، آن ببعی سفیده مال تو. بچه دوم پلنگ هم می آید جلو و می گوید آن بره سیاه برای تو، بردار ببر! انگار که سبد کالا می دهد. چنین چیزی در طبیعت امکان ندارد. اگر چنین اتفاقی هم افتاده باشد‌، یک مادر می آید و یک پلنگ را با خودش می برد و با توله هایش می خورد. 

این مستندساز گفت: اگر چنین اتفاقی هم افتاده باشد، بسیار حرکت غلطی کرده آن چوپان و بسیار حرکت غلطی کردند آنهایی که این چوپان را تشویق کرده اند؛ پلنگ نزدیک گله شده، یعنی اتفاقی که نباید پیش بیاید. یعنی خرق عادت. اگر پلنگ نزدیک گله شده، صحیح ترین حرکت این بوده که چوپان که گویا مسلح هم بوده، تیراندازی هوایی می کرده. به اطراف پلنگ تیر می زده، پلنگ را می ترسانده و فراری می داده. چون پلنگ عادت می کند به این کار و دفعه بعد سراغ گله دیگری می رود. پلنگ باید بداند خطرناک است نزدیک شدن به انسان.

او از رسانه ها خواست خبرهای این چنینی را با دقت و وسواس بیشتری منتشر کنند: چنین اتفاقاتی اگر نیفتاده است، باید رسانه ای ها بیشتر توجیه شوند. وگرنه می شود همان اتفاقی که روز گذشته در نشست خبری معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست افتاد؛ در آنجا برحسب عادت من را بی نصیب نگذاشتند از الطاف خودشان.

اشاره اینانلو به سخنان تعدادی از خبرنگاران در نشست خبری معاون سازمان محیط زیست بود که خواستند سازمان محیط زیست درباره شایعه شکار غیرمجاز اینانلو و همچنین حواشی نقش بستن تصویر یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی در جام جهانی، موضع گیری کند.  

 

منع شکار، مدیریت نیست

اینانلو که خود زمانی شکارچی بوده است، اما به موضوع دیگری که در نشست خبری روز حیات وحش مطرح شد، اشاره کرد و گفت: دراین جلسه گفته اند سازمان قصد دارد شکار را به مدت ۵سال ممنوع کند. حالا دوباره نیایند بگویند اینانلو می خواهد حیوان‌کشی را ترویج کند. من می‌گویم باید علمی حرف زد، علمی کارشناسی کرد و علمی مدیریت داشت. تعطیل کردن کار راحتی است. سازمان محیط زیست باید مدیریت کند. جایگاه سازمان محیط زیست با جایگاه انجمن حمایت از حیوانات اشتباه شده. حمایت از حیوانات در هر مملکتی هم هست. نظرشان درست. اما سازمان محیط زیست علاوه بر حفاظت و حراست، وظایف دیگری هم دارد. آن هم مدیریت است. یعنی باید حفاظت کند برای بهره برداری. حفاظت کند برای هدفی. نه اینکه فقط برای اینکه حیوان کشته نشود. حیوان کشته می شود، سازمان محیط زیست چه بخواهد چه نخواهد. سازمان محیط زیست باید مدیریت کند.

او گفت: می دانید در سال چند حیوان حلال گوشت چهارپا کشته می شود؟ غیرقابل باور است؛ بالای ۱۰۰ هزار راس در سال کشته می شود. هرکسی مخالف است بیاید و خلافش را ثابت کند. آمار هست در سازمان محیط زیست که ۱۰ سال پیش ۱۱۶ هزار شکار چهارپا (قوچ و میش، کل و بز و گوزن و آهو) وجود داشته، الان هم ۱۱۶ هزارتاست.

اینانلو گفت: من با عدد و رقم ثابت می کنم ۱۱۶ هزار تا در هرسال اگر ۴۰ درصد زاد و ولد داشته باشد، در ۱۰ سال می شود دو میلیون و ۸۰۰ هزارتا. یعنی در ۱۰ سال گذشته حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار حیوان چهارپای حلال گوشت در ایران کشته شده. اما چقدر پروانه شکار داده اند؟ سالی ۴۰۰ تا. یعنی ۴هزار جواز در ۱۰ سال و فقط همین تعداد مجاز کشه شده اند. بقیه غیرمجاز بوده. می دانید چه کسی این شکار غیرمجاز را زده؟ آن کسی که خانه اش در کوه است. تفنگش را هم مخفی کرده. و مانند اینها. با تعطیلی شکار بخشی از همان تعداد شکارچی مجاز هم می رود متخلف می شود.

به عقیده اینانلو، ممنوع کردن ها راه مقابله با انقراض حیوانات نیست: البته بگویم در ۱۰ سال که دو میلیون و ۸۰۰ هزار تا حیوان باقی نمی ماند به هر حال، چون طبیعت جمعیت را کنترل می کند. همان اتفاقی که چند سال پیش در سیاه کوه به مرگ دسته جمعی دچار شدند. این خلاف موازین طبیعت است.  اما سازمان محیط زیست با این قدغن کردن فقط شکار مجاز را تعطیل می کند. وگرنه که بقیه همینطوری ممنوع هستند. چه چیزی را می خواهد سازمان ممنوع کند؟ ممنوعیت، مدیریت نیست. حفاظت هدف دار مدیریت است.

او در پایان چنین پیشنهاد داد: سازمان محیط زیست به جای اینکه برود بالا، تهدید کند و بگیر و ببند کند، بیاید پایین، حرف بزند با شکارچی ها. حرف بلدند و حرف دارند برای زدن. با شکارچی باید رفیق شد. مدیریت سازمان محیط زیست فقط با تهدید و بگیر و ببند و با کارهای غیرکارشناسی پیش می رود. به همین دلیل است که مجلس دو تا طرح داده؛ یکی انحلال سازمان حفاظت محیط زیست و دیگری تحقیق و تفحص از این سازمان. انحلال فوق العاده کار خطرناکی است. من از دوستان مجلس درخواست می کنم امضاهای این طرح را پس بگیرند. چون بودن همین سازمان نصفه و نیمه هم بهتر از نبودنش است. اما تحقیق و تفحص کار خوبی است.

۴۷۴۷

کد خبر 341784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 54
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بی نام A1 ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  آقای محترم، گویی شما در صدا و سیما خیلی پارتی داری که با وجود همه این حرفهای غیرکارشناسی ات و رفتارهای بدت با طبیعت باز هم در تلویزیون درباره محیط زیست حرف می زنی، اما ما حرف شما را به هیچ وجه قبول نداریم... آقای محترم شما را به دادگاه عدل الهی می سپریم، این جمله از مادربزرگ های ما را هم یادت باشد که شکارچی هیچ وقت عاقبت بخیر نمی شود...
  • بی نام A1 ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
   من هم وقتی تیتر را خواندم نظر شما را داشتم ولی وقتی متن را خواندم دیدم برخی جاهایش خیلی هم پربیراه نگفته. یعنی واقعا می شود چوپان سه تا گوسفند به پلنگ بدهد برای احترام به حیات وحش؟
  • محمد IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
   29 6
   من نیز طرفدار سر سخت و دو آتشه دولت تدبیر وامید و رئیس سازمان محیط زیست منصوب این دولت سر کار خانم ابتکار هستم،اما داشتن دید منطقی برای حفظ و حراست از طبیعت و فرهنگ و همه ی مقولات مربوط به جامعه انسانی بسیار بهتر از بر خورد قهری و ممنوع کردن است،هنوز شکار ممنوع نشده ببینید چه بلایی بر سر شکار بانان آورده اند این موضوع نیاز به مدیریت صحیح دارد باید دید تبعات این تصمیم چه کسانی را دچار خسران و زیان می کند.
  • بی نام A1 ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
   47 49
   رک میگم اینانلو کیه واسه ما تعیین تکلیف کنه شکار باید ممنوع بشه تا حیات وحش ایران احیا بشه وسلام. گوشت میخوای برو از قصابی بخر اقای اینانلو شکار ممنوعه عزیز برادر.
  • بی نام A1 ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
   31 4
   همین اینالو اگر نبود در سال 100تا محیط بان کشته میشد وهمین فرهنگ سازی این مرد بزرگ بود که یه خرده رابطه ماشکارچیانرا با محیط بان عاطفی تر کرد
 • بی نام A1 ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  90 87
  خیلی خوب بود. تو کشور ما بجای فکر راه حل اساسی اولین چیزی که به ذهنشون میرسه محدودیت بیشتر و منع و ازین چیزاس در همه ی موارد میگم
 • نیما IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  اگر این طرح فقط منجر به جلوگیری از شکار 400 قوچ و میش، کل و بز و گوزن و آهو و یوز و ببر بشه خودش کار بزرگی هست و قابل احترام.
  • بی نام A1 ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
   14 4
   این پولدارهای عرب شیخ نشین هم هی می آمدند عقاب و قرقی ها را شکار می کردند. آن پرندگان هم نجات پیدا می کنند.
  • سحر A1 ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
   19 8
   واقعیت این است که جریمه ها این قدری سنگین نیست و نظارت لازم برای جاوگیری از شکار موجود ندارد. خیلی چیزها در ایران جریمه دارد، از جمله قطع درختان سالم. ولی این اپسیلونی مانع تخریب باغهای و چنارهای جلوی ساختمانها در تهران شد؟ متخلّف از جریمه نمی ترسد. چه از آقای اینانلو خوشمان بیاید و چه نه، شکار در ایران یک واقعیت است. با انکار شکارچی تخلّف بیشتر می شود. همین طور که خود اینانلو در مصاحبۀ دیگری گفته بود (با روزنامۀ آسمان) این کار محیط بان و شکارچی را با هم درگیر می کند و نتیجه اش همین می شود که محیط بانها کشته می شوند یا به جرم قتل و تیراندازی به شکارچی دادگاهی می شوند.
 • بی نام A1 ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  اینانلوی عزیز اینهمه سال فکر طبیعت و حیات وحش ایران بودی ایجور جوابتو میدن شما هم مثه دکتر میر فخرایی پاشو برو استرالیایی جایی زندگیتو بکن!! اینجا هر کی منطقی فکر و دلسوزی کنه راه به جایی نمی بره!!!!!!!
  • بی نام IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
   70 22
   پاشن برن اونجا چیکار کنن دقیقن؟ کانگورو و کوالا شکار کنن؟ ایشون مدرک دانشگاهیشون لیسانس ادبیاته برن استرالیا حیات وحش تدریس کنن؟ لطفا کمی فکر کنید انقدر الکی از هرکی تریبون دستش گرفت حمایت نکنید دوستان محیط زیستی هم که ریسک صجبت علیه ایشون رو به جون نمیخرن نظرات مارو هم تازه تایید نمکنن اقای اینانلو مصونیت اهنی دارن انگار
 • بی نام A1 ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  تفنگت را زمين بگذار آقاي اينانلو .
  • بی نام IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
   27 18
   به داداشت هم بگو تفنگشو بذاره زمين آقاي اينانلو... به سرايدار ويلاي داداشت هم همينو بگو !!!!!!
 • امیر IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  من نه اهل شکارم و نه علاقه ای به این کار دارم، ولی کاملا مشخصه ممنوعیت شکار هیچ نتیجه ای به جز افزایش شکار غیرقانونی نداره، همیشه که راحت ترین کار بهترین کار نیست
 • بی نام A1 ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  36 59
  اين روزها جو زدگي و افراط و تفريط كار هر روز ماشده، همه جاي دنيا شكار هست و در كنارش حفاظت از محيط زيست و حيوانات تحت حفاظت هم هست، هر جاي دنيا كه برويد فصل شكار و فصل ماهيگيري دارند، با اين روال حتما فردا ماهيگيري را هم ميخواهيم ممنوع كنيم، خواهش ميكنم بياييم اينقدر هيجان زده نشويم
  • بی نام A1 ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
   15 9
   کاش می تونستم اینجا برایت عکس هایی از رودخانه های آلمان بفرستم که پر از ماهی قزل آلاست که حتی با دست هم می توان آنها را گرفت ولی کسی این کار را نمی کند چون می گویند اگر آنها را شکار کنیم دیگر در این رودخانه ماهی نمی ماند. یا از پرندگان رنگارنگ و خوش صدایی که مردم در حیاط خانه هایشان برایشان آشیانه نصب می کنند و در سرما برایشان غذا می گذارند، چون می خواهند عصرها که از کار برگشتند آنها را ببینند که برای جوجه هایشان غذا می آورند و آواز می خوانند. یا از سنجاب هایی که شیطنت وار از درخت ها بالا و پائین می روند و همسایه ما گردوهای درختش را نمی چیند که برای آنها بماند تا آنها را از حیات و پنجره ببیند... عصر شکار تمام شده، برای "یک وعده غذا" رودخانه ها را از ماهی خالی نکنیم...
  • بی نام IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
   1 11
   اشتباهی مثبت دادم .
 • بی نام A1 ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  89 16
  پیامبران ما چوپان بوده اند و کشاورز اما هیچ وقت شکارچی نبوده اند... امام رضا (ع) هم که ضامن یک آهو شدند. شما بگویید با وجود این همه مرغ و گاو و گوسفند و غذا و نباتات، آیا خدا را خوش می آید که حیوانی را که در طبیعت با همه سختی ها برای حفظ بقای خود تلاش می کند به تیر سربی گرفتار کنید و جانش را بگیرید و نسلش را منقرض کنید؟ خدا را خوش می آید برای تفریح یا خوردن یک آهو با چشمان زیبا که زیبایی جنگل را دوچندان می کند بکشید؟ اینها هم زاده همین آب و خاک اند. نمی خواهم بگویم ثروت ملی اند، چون این حیوانات را هم ایرانی می دانم، آنها هم حقی از این طبیعت دارند. آنها جزئی از اکوسیستم اند.
 • بی نام A1 ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  73 13
  شما با این همه ادعا نمی دانید که وقتی حیوانات گیاه خوار را بکشید، غذای حیوانات گوشت خوار کم می شود و به گله ها حمله می کنند؟ دلیل منع شکار هم همین است.
 • بی نام IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  71 22
  این منع 5 ساله سالهاست که ارزوی کسانی است که عاشق محیط زیست هستند بعد از سالها تلاش به این مهم دست پیدا کردیم
 • بی نام A1 ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  8 2
  زبان تحریم و تهدید جوابگو نیست چقدر خوبه به جای تهدید و تحریم به آموزش و توضیح برای حفاظت از آفرینش خداوند برسیم شکارچی که با زبان دوستی برای حفظ طبیعت آشنا بشه نه تنها خود که سایرین را هم تشویق به طبیعت دوستی می کند
 • وحید طهماسبی A1 ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
  11 5
  چرا تفنگ قاچاق وارد میکند بعد از چند سال جواز میدن .که نسل همه حیوانات کمیاب رو منقرض کنند.
 • توران IR ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  8 16
  ممنوع شدن شكار بسيار هم خوب است هيچ زياني به 99.99 درصد مردم نمي رسد بلكه منافعي هم براي طبيعت دارد انهايي هم كه خلاف مي كنند بايد قانون با انها برخورد كند و دليل نمي شود به خاطر چهار نفر كه اسم شكار را ورزش گذاشته اند حيات وحش مملكت را به باد داد
 • عباس IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  10 36
  متاسفانه خیلی از شکارهای غیرقانونی در سایه شکار های قانونی انجام می شود.شکار نه تنها برای 5سال که باید برای همیشه ممنوع شود وجایگزین آن از ایجاد فضاهای تیراندازی با دیسک پرنده و سیبل های تیراندازی و....استفاده کرد.90 درصد حیات وحش کشور در 40 تا50 سال اخیرنابود شد.تصمیم سرکار خانم ابتکار وآقای کیخا ومدیریت سازمان محیط زیست تصمیم بسیار بجا وشایسته ای است وهمه ایرانیان ازآن حمایت می کنند
 • بی نام IR ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  12 25
  شکارچی بودن افتخار نیست
 • بی نام IR ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  15 13
  کار های افراطی برعکس جواب می ده آقای اینالو خودش کارشناس برنامه هاشو نگاه کرده بودید این حرفا رو نمی زدید تو روزنامه محلی خواندم شکارچی متخلف دستگیر شد با سه لاشه گنجشک و دو کبوتر وحشی آخه برنامه حفظ و احیای کشورهای دیگر و ببنید اصلا برای جذب توریست تو آفرقا و حفظ محیط زیست مناطقی را برای پرورش حیوانات وحشی و شکار اختصاص دادن با سرمایه بخش خصوصی و خارجی - برای تقاضا باید عرصه کرد چه بخوایم چه نخوایم شکار هست پس بهتره ما هم اینکار رو بکنیم و بجای ضرر رسوندن سود ببریم
  • بی نام A1 ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۵
   5 2
   نظر. بسیار خوبیست. اگر در هر شهرستان منطقه ای مشخص شود حیوانات. جهت شکار در آنجا پرورش داده شود پایه قضیه فرهنگسازی بشه هم میتونه ایجاد در آمد بشه هم از انقراض گونه های جانوری جلوگیری میشه
 • سپیده IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  20 15
  دوستان عزیز چرا الکی شلوغ میکنید ممنوع کردن شکار بدون مدیریت غلطه چون باعث به هم خوردن چرخه محیط زیست میشه. نباید هیچ گونه جانوری بیش از حد در طبیعت باشه و توازن به هم بخوره باید مدیریت بشه. گونه های در حال خطر محافظت بشن. وگرنه ممنوع شدن شکار بلدرچین و گونه های فراوان نظم طبیعت رو به هم میزنه همه جای دنیا شکار هم .قانونی هم هست. اما مدیریت میشه.
  • ناشناس IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   5 5
   عزیز دل، اون گون جانوری که الآن بیش از حد روی زمینه انسانها هستند که با جمعیت بیشتر از 7 میلیارد نفری شون به هیچ جک و جونوری رحم نمی کنند و همه ی گونه های جانوری و حتی گیاهی رو دارند قلع و قمع می کنند. فعلاً که حیوانات دیگه یکی یکی توسط انسان منقرض شده و دارن از بین می رن. فکر می کنم طبق استدلال شما احتمالاً باید مجوز شکار انسان هم داده بشه!!! چرا که تعدادشون خیلی زیاد شده!
 • بی نام IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  7 6
  عزیزان بهتر نیست خبرانلاین از یک کارشناس محترم متخصص بیطرف دعوت کنند تشریف بیاورد ودر این زمینه نظر بدهد چون ما نه از شکار سر رشته داریم ونه نسبت به آقای اینانلو بی حب وبغضیم
 • بی نام A1 ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  10 4
  تا فرهنگ نگهداری از محیط زیست و طبیعت در بین تمامی افراد ایجاد نشود با این بگیر و ببندها کار درست نمی شود .به نظر من یکی از دلایل اصلی تخریب محیط زیست واز بین رفتن حیات وحش دخل و تصرف افراد صاحب نفوذ و شکار بی رویه توسط این افراد است که هرگونه و به هر تعداد که دوست دارند شکار می کنند و کسی جرات اعتراض ندارد در ضمن باید محیط بانان حمایت کافی شوند نه اینکه اسلحه بعنوان چوبدستی به انها داده شود
 • بی نام IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  23 16
  زنده باد اینانلو با صحبتهایی که از تجربه گرانبهاش میاد
 • ناشناس IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  8 20
  اگه سازمان محیط زیست تصمیم گرفته که 5 سال کلاً شکار ممنوع بشه تصمیم بسیار به جا و خوبی گرفته و به نظرم با شکارچی های متخلف باید شدیداً برخورد بشه حتی اگه فرد شکارچی کسی مثل خود جناب اینانلو باشه. بهتره جناب اینانلو هم نگران افزایش تعداد حیوانات گیاهخوار نباشند، حیوانات گوشتخوار طبیعت مثل شیر و گرگ و روباه و ببر و پلنگ و ... خودشون می دونند چطور تعادل رو برقرار کنند.
 • بی نام A1 ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  23 3
  شکار به خودی خود بد نیست ولی باید کنترل شود.
 • رضا مستوری US ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  9 18
  سلام آقای اینانلو ابتدا تفنگت را زمین بگذار تا بعد حرفهایت را گوش کنیم. هنوز شما از قصه شکارتان مبری نشده اید که حالا به عنوان کارشناس صحبت می کنید. سازمان حفاظت محیط زستی که مسئولش یک خانم ایمنولوژیست(خون شناس) باشد کارشناس محیط زیست تلویزیونش هم یک شکارچی از آب در می آید!
 • امیر ناصر ارام A1 ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
  26 4
  با سلام اقای ایلانلو چرا به این اساتید نگفتید از سال 1388 تا 1390 بعلت انفو لانزا پروانه ندادن و تا امسال هم 2 ماهه دادن طبیعت استراحت نکرده در ضمن 4 سال قبل از انقلاب تا الان شکار شوکا ممنوع بود چرا نسلش زیاد نشد لابد مگویند شما شکارچیها کشتید نه خیر بدلیل ضعف مدیریت است الان تمام دنیا انواع شکار را پرورش میدهند هم کار افرینی میشود هم درامد سازمان بالا میرود هم شکار چی راضیست طبیعتم کمتر اسیب میبیند با کمال تشکر از جناب اقای ایلانلو
 • ناشناس IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
  22 9
  صحبت های این اقا بسیار پر محتوا و با تجربه است و در اینده ثابت می شود این کار باعث ترویج خلاف میگردد و شکارچیان مجاز هم بطور غیر مجاز شکار میکنند بهتر است مسئولین گوش بنمایند
 • مجید US ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  26 0
  این قوانین وضوابط سازمان محیط زیست فقط برای 30درصد شکارچیهاست که با پروانه شکار به شکار میرن انهم به دفعات خیلی کم.مشکل اصلی شکارچیهای بومی که نه براشون قانون نه ممنوعییت ونه محدودیت است ونه اصلا پیگیر این جور قضایا هستند.خیلی راحت ودرهرفصلی و به هر تعدادی که می توانند شکار می کنند.وهیچ کس و هیچ ارگانی نمی تواند جلوشونو بگیره.این تصمیم محیط زیست فقط تعداد این افرادو زیاد می کنه و از انجا که سازمان محیط زیست هیچ توانایی در کنترل انها نه دارد ونه خواهد داشت .خواهشا کسانیکه نه شکار ونه شکارچیو و نه سازمان محیط زیستو نمی شناسند در مورد اقای اینانلو اظهار نظر نکنندواین قدر حرفهای بچه گانه نزنند
 • امین منصوری A1 ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
  23 7
  آقای اینانلو خداوکیلی یه دونه ای کارت درسته دمت گرم دوست داریم فراوان
 • امیر ناصر ارام A1 ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
  20 0
  با سلام افای ایلانلو پروانه شکار دیر میدادند الانم میخواهند ممنوع کنند دل شان خوش است شکار زیاد میشود نه خیر خیلی از شکار چیها به فکر اسلحه بادی خیلی قوی هستن که نه صدا دارد هم قدرت بیشتری از اسلحه شکاری خدا بداد طبیعت برسد چرا باشکارچیها لج بازی میکنند کسانی که دو روز در هفته اونم سه ماه درفصل شکار به کوه میروند با مجوز حالا پای اینها را از طبیعت ببرند شکار زیاد میشود پس چرا در مناطق شکار ممنوع که سالیان سال است زیاد نشده
 • مجتبی A1 ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۱
  17 1
  آقایان وخانمهای محترمی که بدون منطق و گاهی با بی ادبی به یکی از دلسوزان ودوستداران واقعی طبیعت ایران می تازید با احترام بعرض می رسانم بزودی پس ازصدور پروانه شکار جای شما را در دل طبیعت و در سفر های شکار خالی میکنیم. حالا بحث ونقد ابکی بکنید تا خسته شوید
 • ارش A1 ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۴
  24 1
  در پیشرفته ترین کشورهای دنیا هم شکار مجاز ممنوع نیست .ممنوع کردن شکار یعنی پاک کردن صورت مساله . باید مساله را منطقی حل کرد .
 • ناشناس2 A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۶
  26 2
  شکار نباید ممنوع شود همه میرن شکار غیرمجاز. اگر شکار ممنوع شود خودشون هم سود نمیکنند ازبعضی موارد مثلا از گرفتن 60هزار برای صدور پروانه شکارپرندگان وحشی در سال گذشته .درسال های گذشته مثلا83از شهریور شروع به صدور پروانه شکار میکردن اما الان از آبان شروع میکنند وتااسفند اعتبار دارد این محدودیت شکار بس نیست البته در سالهای 83 پروانه شکار ارزانتر بود مثلا5هزار و...اگر دوست دارید فروش تمام وسایلی که با ان شکار میکنند ممنوع کنید تا...
 • مجید A1 ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۷
  15 2
  شکار ممنوع تخریب محیط زیست چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر جلوی تخریب محیط زیست گرفته شود تمام گونه ها احیا می شوند. در هر منطقه ای به بهانه هاتی مختلف از سوی جهاد کشاورزی ، صنعت و معدن و....... جاده هایی احداث شده که مساحت آنها چندین برابر خود طرح است . برای یاد آوری سرنوشت آهوان جزیره های کیش و قشم که بدون شکار در مدت دو سال به ثلث تقلیل یافت رجوع کنید.
 • مینا A1 ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۶
  13 2
  توروخدا شکار رو ممنوع نکنین تمتم دلخوشی وتفریح بابام شکار هستش تازه ما اگه گوشت کبک نخوریم میمیریم
 • بی نام A1 ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۸
  16 1
  برو بابا دلتون خوشه چه بخوایید و چه نخوایید این مردم شکار خودشون میرن چه بهتره که مجوز شکار به مردم بدید که مردم به محیط بانا احترام بزاره
 • امیر ناصر ارام A1 ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۱
  15 1
  سلام میشود شماره ای از اقای اینانلو بدید تا از ایشان برای لغو ممنوعیت شکار کمک بگیریم
 • امیر ناصر ارام A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۸
  15 2
  انصافا یه دونه ای اقای اینانلو دیروز در مصاحبه با طالقانی گل کاشتی ای کاش از شماره ای داشتم .......
 • بی نام A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۲
  12 1
  ممنوعیت شکار باعث ویرانی حیاط وحش. میشود
 • رسول IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۳
  17 0
  سلام به اقای اینانلو اقای اینانلو واقعا خسته نباشی همین که شما حرف دل شکارچیان را که واقعیت دارد را میزنی و به گوش مسئولین میرسانی از شما کمال تشکر را دارم کسانی هستند که بی تجربه وکار بلد نیستند و هر از گاهی صحبتهای ناشایستی در مورد شما میکنند من خود شکارچی هستم و ما شکارچیان قانونمند میدانیم که با عدم صدور پروانه شکار هیچ کمکی به احیایی گونه جانوری نمیکند به خطر افتادن هر گونه از حیوانات رسیدگی نکردن به ان گونه است چرا الان زوم شده بر روی یوز اسیایی باید همه گونه های حیوانات تحت حمایت قرار بگیرند من در کرمان زندگی میکنم عده خیلی زیادی هستند که هیچ وقت پروانه نمیگیرند و همیشه به طور غیر مجاز به شکار میروند و خیلی خوشحال میشوند که پروانه شکار پرنده صادر نشود متخلف متخلف است .
 • بی نام IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۵
  14 0
  سلام کارکنان محیط زیست میخواهند حقوق مجانی برای بیکاری بگیرند ؟؟؟؟ دولت به شما حقوق نمیده که شکار ممنوع کنید وبشینید پشت میزتون چایی بخورید به حساب دولت شکار قانونی در همه دنیا هست نظارت میشه کنترل میشه با متخلف بر خورد میشه ... به شکار و شکارچی قانونی احترام گذاشته میشود با ممنوعیت شکار کنترل از دست میره و متخلف زیاد میشه و باعث تشنج بین شکارچی و محیط بانان میشود ... شما زور میگویید اینانلو هم که راستش میگه بد میشه
 • بی نام A1 ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۵
  10 0
  اطمينان داشته باشيد محيطبان ها كوشت از قصابي نميخرند كه شكارجي ها برن بخرن
 • بی نام A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  10 0
  با ممنوعیتت شکار هیچی درست نمیشه
 • نیما A1 ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
  2 0
  نمیشه شکار کردن رو ممنوع کردن باید واقع بین بود. اگر از شکارچی های مجاز حمایت نشه آنها شکار رو تعطیل نمی کنند بلکه این کار رو به صورت غیر مجاز انجام می دهند. شکار جانوران گوشتخوار به ویژه پلنگ، یوزپلنگ، گرگ و کفتار چون سر هرم غذایی هستند به طور کلی به اکوسیستم آسیب میرسونه و درخور نکوهش و فرهنگ سازی در این زمینه است. ولی با محاسبه دقیق پویایی جمعیت مرگ و میر، زاد و ولد و مهاجرت به درون و بیرون گیاه خواران می توان شکار آنها را مدیریت کرد. حرفای اینانلو درست بود البته در عدد و رقم کمی اغراق وجود داشت.