نگاه لیبرالی یا انقلابی، فهم واقعی یا آرمانی؟/ موانع اعتدال گرایی در گفت‌وگو با محمود سریع القلم

موانع و چالش های تحقق عقلانیت و اعتدال در جامعه ایرانی در گفت وگوی خبرآنلاین با دکتر محمود سریع القلم، عضو هیئت علمی و استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی

محمدرضا اسدزاده -  "اعتدال گرایی، چالش ها و موانع تحقق آن در ایران"، موضوعی است که با پژوهشگر حوزه توسعه، علوم سیاسی و تاریخ معاصر ایران مطرح کردیم. استادی که فوق دکتری روابط بین‌الملل از دانشگاه اوهایو آمریکا دارد و برخی آثار تحقیقی اش مانند "عقلانیت و آینده توسعه‌ یافتگی ایران" و "اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار" در بازار نشر کمیاب است.

گفت و گو با "محمود سریع القلم" البته هم سهل است و هم سخت. آسان است چون او نگاه و ذهنی متمرکز دارد و به پرسش هایت دقیق پاسخ می دهد، بی آنکه بخواهد جایی موضوع را عوض کند و به حاشیه برود؛ و سخت است چون در گفت و گو با یک ذهن منظم، نمی توانی هرگونه و هرجایی بپرسی.

درس آموز ترین بخش رفتاری در این گفت و گو زمانی بود که او یک ساعت زودتر از قرار ما در محل حاضر شده بود و در خیابان، داخل اتومبیلش نشسته بود و مطالعه می کرد. وقتی دلیل این رفتار را پرسیدیم، گفت: "ممکن بود در ترافیک صبحگاه بمانم و دیرتر از زمان مقرر برسم" حالا شما با چنین آدم منظمی در رفتار و عمل روبرو هستید...

گفت و گوی خبرآنلاین را با دکتر سریع القلم می خوانید:

***************

 • شیوه حکمرانی و مشترکات بین المللی، مقدمه بحث موانع اعتدال گرایی

محمدرضا اسدزاده - اجازه بدهید بحث موانع گفتمان اعتدال‌گرایی را با این پرسش آغاز کنیم که ضرورت این بحث در جامعه ما چیست و چرا امروز به این رویکرد رسیده ایم؟ آیا وقتی می گوییم اعتدال‌گرایی، این یک واژه انتخاباتی مثل همه واژه های دیگر برای یک دولت است یا مبحثی با یک پشتوانه گفتمانی و اندیشمندانه است؟ آیا تحقق این موضوع فقط ضرورت جامعه ماست یا یک ضرورت جهانی؟

محمود سریع القلم- پرسش درستی را مطرح کردید. اجازه بدهید با یک مقدمه وارد این بحث شویم. من معتقدم که تا آن جایی که مسائل علمی در جهان حالت جهانشمول به خودش گرفته، مسائل هوانوردی نیز حالت جهانشمول دارد، کشتیرانی جهانشمول است، صنعت و آی تی جهانشمول است، موضوع حکمرانی هم در جهان الان در مسیر جهانشمولی قرار گرفته است. یعنی اگر ما کار دقیق مقایسه ای کنیم میان مبانی حکمرانی در سنگاپور، با مبانی حکمرانی در برزیل، مبانی حکمرانی در کره جنوبی و مبانی حکمرانی در لهستان به مشترکات بسیاری می رسیم. در هیچ مقطعی از تاریخ مکتوب بشر، ما به این اندازه که امروز شاهدش هستیم در جهان مشترکات نمی بینیم و این دنیای مجازی، ذهن انسان ها و نحوه کارکرد ذهن ها را خیلی به هم نزدیک کرده است.
در داووس امسال، پنج میزگرد در رابطه با ارتباط میان دنیای مجازی و ذهن جدید بود که این دنیای مجازی چه نوع انسان جدیدی را به وجود آورده که باعث شده انسان دقیقی شود. حس انتخاب فردی و نیازهای فردی در دنیا ارزش پیدا کرده است. انسان ها در معرض انبوهی از اطلاعات و داده ها هستند.

دلیل این که من از واژه حکمرانی و مشترکات بین المللی آن بحث را شروع کردم به این دلیل است که عرض کنم مسئله عقلانیت که آن روی سکه اعتدال‌گرایی است، یک بحث بین المللی و جهانی است. شما اگر یک هفته در شهر دبی وقت صرف کنید می بینید که تا چه میزان مدیریت این شهر و مدیریت کشور امارات براساس فکر، مطالعه، محاسبه، مشورت، رفع نیازهای عامه مردم، بین المللی کردن کشور امارات و تسهیل فعالیت های تجاری و صنعتی و اقتصادی مردم برنامه ریزی شده است. از این رو بحث اعتدال از امسال شروع نشده که ما بخواهیم آن را یک واژه و رویکرد و مرام نوینی در ایران بدانیم. من فکر می کنم اعتدال یا عقلانیت رویکردی است که در دوره جهانی شدن متأخر مطرح شده است. کشورهایی مانند چین که دنیای جدید صنعتی، از جمله کره جنوبی، سنگاپور، مالزی، اندونزی، برزیل و ترکیه در آن قرار می‌گیرند، همه راه عقلانیت و اعتدال را رفتند.

 • کمتر کار مقایسه ای کرده ایم

ما در مطالعات ایران شناسی کمتر کار مقایسه ای کرده ایم. یعنی تجزیه و تحلیل در کشور ما نسبت به مسائل ایران بیشتر این حالت را دارد که تصور می کنیم مسائل ایران خاص هستند و ما باید به ایران به طور خاص نگاه کنیم. اما خیلی کشورهای مشابه ما مانند ترکیه، مالزی و کره جنوبی وجود دارند که بسیار می توانیم از آنها بیاموزیم و کار مقایسه ای باعث می شود که خیلی راحت به راه حل ها برسیم و مسائل کشور را خیلی سریع تر حل کنیم.

بنابراین، گفتمان اعتدال‌گرایی یک گفتمان بین المللی است، یک بحث رایج و جهانشمول است و اکثر کشورهای در حال ظهور دنیا از آن بهره برداری می کنند. من به آماری اشاره می کنم تا این نکته را خدمت شما منتقل کنم که تا چه میزان کشورها براساس فکر و محاسبه جوامعشان را مدیریت می کنند. به طور مثال کشور ترکیه در سال 2012، 62 میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی داشت. در همین سال، 36 میلیون نفر توریست به ترکیه رفته اند و شما اگر محاسبه کنید و یک میانگین 500 دلاری برای توریستی که به ترکیه رفته است بگیرید، می ببینید چه رقمی از درآمد، کار، اشتغال و گردش کار در ترکیه فقط از طریق توریسم به وجود آمده است.

درآمد سرانه در ترکیه ده هزار و پانصد دلار است و اقتصادی با حدود هشتصد میلیارد دلار گردش کاری دارد، این نشان دهنده این است که مدیران و مجریان ترکیه با یک عقلانیت جهانشمول دارند کشورشان را مدیریت می کنند. امروز اکثریت مطلق مردم ترکیه نسبت به وضعیت و آینده کشورشان بسیار امیدوارند و این بزرگترین سرمایه ای است که یک حکومت می تواند داشته باشد و آن این است که عامه مردم نسبت به آینده جامعه بسیار امیدوار باشند. این را ما در چین می‌بینیم. چندسال پیش مطالعه‌ای در رابطه با دانشجویان مالزی در آمریکا شده بود و نتیجه مطالعه که در رابطه با دانشجویان کشورهای مختلف بود خیلی جالب است نتیجه مطالعه این بود که حتی یک دانشجوی مالزیایی در آمریکا نمی ماند و همه به مالزی برمی گردند. این معرف این است که تا چه میزان جوانان مالزیایی و مردم مالزی نسبت به وضعیتی که دارند و آینده ای که این کشور دارد امیدوارند و کار و زندگی در کشور خودشان را بهترین انتخاب می دانند.

 • اطلاعات بسیار ضعیفی نسبت به جهان داریم/ تصور می کنیم جزیره خاصی هستیم

من علاوه بر اینکه معتقدم ما کار مقایسه ای بسیار کم می کنیم در میان نهادهای مدیریتی در کشور، ما اطلاعات بسیار ضعیفی نسبت به جهان داریم. فهم این جهان خودش یک تخصص است و فرض کنید ما الان در یک شرایطی پیش می رویم که طی سال های 2012 تا 2017 چین حدود 34 درصد از نرخ رشد اقتصادی جهان را خواهد داشت و طی حدود چهار سال آینده همین نرخ رشد در آمریکا فقط 14 درصد خواهد بود.
چین تا این اندازه در صحنه جهانی اهمیت پیدا کرده، اما ما حتی یک مرکز چین شناسی در ایران نداریم. الان در آمریکا مهم ترین زبان خارجی که متخصصین اقتصاد، علوم سیاسی، روابط بین الملل و ارتباطات می خوانند زبان چینی است، حدود سی تا چهل سال پیش زبان روسی می خواندند و الان زبان چینی می خوانند.

ما تصور می کنیم یک جزیره خاصی هستیم که در این منظومه جهانی زندگی می کنیم در حالی که سرنوشت ما به شدت به این منظومه گره خورده و اتفاقاتی که در پنج ماه پیش افتاده نسبت به مذاکراتی که ایران با پنج به علاوه یک داشته معرف این حقیقت است که تا چه میزان مسیرهای پیش رو به تحولات بین المللی گره خورده است و ما در کانون تحولات جهانی هستیم. نتیجه ای که می خواهم از این بحث بگیرم این است که ما تا چه میزان فکر می کنیم و آینده نگری می کنیم. البته اعتدال‌گرایی جزئیاتی دارد که می توانیم بعدا به آن بپردازیم اما مبنای اعتدال‌گرایی فکر، مطالعه، محاسبه، آینده نگری، رقمی و آماری فکر کردن و واقعی بودن است.

محمود سریع القلم

 • موانع فرهنگ اعتدال گرایی در شخصیت و جامعه ایرانی

محمدرضا اسدزاده - اشاره کردید که عقلانیت و اعتدال دو روی یک سکه هستند. پس راه عقلانیت، ما را به اعتدال می رساند. تحلیل های جامعه شناسی و انسان شناسی که حتی خود شما با رویکرد تازه ای در کتاب "فرهنگ سیاسی ایران" تشریح کرده اید، این را مطرح می کنند که موانع فرهنگ اعتدال گرایی در شخصیت ایرانی و جامعه ایرانی نهفته است. از نگاه شما مهمترین مولفه هایی که می تواند مبانی و بنیان های عدم تحقق گفتمان اعتدال گرایی باشد چیست؟ از سوی دیگر اگر به قول شما سراغاز این بحث به مساله حکمرانی برمی گردد، پس به زعم شما حکمرانی با چه مولفه هایی در مسیر عقلانیت و اعتدال‌گرایی قرار می گیرد؟

محمود سریع القلم - اولین مسئله در حکمرانی فهم واقعیت هاست. یک وقت هست که ما آرمان هایی و آرزوهایی داریم که بسیار خوب و انسانی است. انسان بدون آرمان قابل تصور نیست. افراد افق هایی را برای خودشان و سیستم ها تصور می کنند ولی آنها صرفا می توانند تصاویری از آینده را شکل دهند اما برای مدیریت و حکمرانی باید آنچه را که واقعی است، مبنای تصمیم‌گیری قرار دهیم.

 • مسئله اول: خیلی با آرزوهایمان زندگی می کنیم نه با واقعیت ها

به دلایل پیچیده روانی و تاریخی، ما خیلی با آرزوهایمان زندگی می کنیم نه با واقعیت ها. البته من احساس می کنم که نسل شما و نسل جوان متفاوت است و بهتر واقعیت ها را لمس کرده و با آن زندگی می کند. شما تصور کنید یک جوان دهه سی شمسی در ایران چه تلقیاتی از زندگی و جهان و سیاست داشت و سر از ایده آلیسم چپ در می آورد که می خواست تمام جهان را پر از عدالت کند. اما به نظر من می رسد که امروز اکثریت جوانان ما افراد واقعی هستند و به رشد فردی خودشان فکر می کنند. ذهنشان ذهن واقعی‌تری است برای همین هم هست که شاید ما به یک تغییر نسل نیاز داریم. این دنیای مجازی هم خیلی موثر است و می تواند اثرات مثبتی بگذارد و انسان ها را واقع بین کند، این است که من مبنای عملیاتی اعتدال‌گرایی را تصمیم گیری بر اساس واقعیت ها می دانم.

 • مسئله دوم: کارامدی را فراموش کرده ایم

مسئله دوم اینکه در اعتدال‌گرایی مبنا بر کارآمدی است. کارآمدی در جاده سازی، کارآمدی در بانکداری، کارآمدی در آموزش، کارآمدی در حمل و نقل عمومی، کارآمدی در اتوبوسرانی، کارآمدی در تولید و کارآمدی در تمام شئون زندگی. این باعث می شود که افراد، سیستم ها، بنگاه ها و دولت ها مزیت نسبی خودشان را خوب تشخیص دهند، به روش حساس باشند و با امکاناتی که در اختیار دارند بهترین بهره برداری ها را کنند. این است که ذهن انسان جدید در جهان فرق نمی کند چه در فرانسه، چه در ویتنام، چه در نیجریه، چه در کره جنوبی، متوجه کارآمدی است که بهترین استفاده را از امکاناتی که در اختیارش هست ببرد.

 • مسئله سوم: تناسب و توازن منطقی بین مقدورات و اهداف

مورد سوم که به نظر من می تواند مشتق همین بحث دوم باشد این است که باید یک توازنی بین مقدورات و اهداف وجود داشته باشد. هر فردی، هر بنگاهی، هر موسسه ای، هر نهادی، هر وزارتخانه و هر دولتی باید بین آنچه که در اختیارش هست، مقدوراتی که دارد و اهدافی که برای خودش تعیین می کند یک تناسب و توازن منطقی وجود داشته باشد.

 • مسئله چهارم: اعتدال و عقلانیت از طریق گفتار درمانی به دست نمی آید

مولفه چهارم این است که اعتدال‌گرایی، یک فاصله بسیار جدی با هیجان، احساس و مزاج دارد. اعتدال‌گرایی که هم اکنون در دنیا هم رایج هست یعنی حداکثر استفاده از قوای عقلی انسان. بی دلیل هم نیست که خداوند عقل انسان را در بالاترین نقطه جسم انسان آفریده است یعنی حاکمیت عقل حتی بالاتر از چشم، بالاتر از گوش، بالاتر از کلام و بالاتر از حس. این است که هر وقت ما سراغ رشد، توسعه، بهبود و تمام مشتقات توسعه یافتگی بخواهیم برویم باید از فکر، عقلانیت و مطالعه استفاده کنیم.
درست در مقابل این عقلانیت، احساسات و هیجان و به خصوص مزاج است. اینها می توانند مشتقاتی در مقابل عقلانیت و اعتدال‌گرایی باشند.

من در جمع بندی این بحث این نکته را هم اشاره کنم که ما تربیت عقلی را دست کم نگیریم، فکر نکنیم با چند تا کتاب خواندن و مدرک گرفتن و چند تا میزگرد شرکت کردن انسان عقلانی می شود، عقلانی شدن پروسه های بسیار سختی دارد. کره ای ها در نظام آموزشی شان نزدیک نیم قرن سرمایه گذاری کردند تا مردم را در مسیر عقلانی بودن، منطقی بودن و محاسباتی بودن تربیت کنند و آموزش دهند.

تصور نکنیم که عقلانیت از طریق گفتار درمانی به دست می آید. یعنی این که ما هر چقدر بیشتر سخنرانی کنیم جامعه را می توانیم عقلانی کنیم. عقلانی کردن یک جامعه هم از طریق آموزش و از طریق ایجاد سیستم ها به وجود می آید یعنی ما همه جا باید سیستم به وجود بیاوریم تا این که بتوانیم عقلانیت را عمومی کنیم، سیستم در نظم اجتماعی، سیستم در دانشگاه ها، سیستم در ترافیک، سیستم در اقتصاد و سیستم در مدیریت عمومی جامعه. ما به واسطه تاریخ بسیار پیچیده ای که داریم، افراد در جامعه ما بیشتر مهم بودند تا سیستم ها و برای همین هم هست که تربیت عقلانی از طریق فرد انجام نمی شود بلکه از طریق سیستم ها انجام می شود.

دنیای مجازی هم یک نوع سیستم است شما اگر بعضی از این پارکینگ های جدید را بروید می بینید که ورود و خروج از پارکینگ بر اساس یک سیستم طراحی شده و حتی یک فرد هم در ورود و در خروج نایستاده است. این نحوه پارک کردن اگر به تمام ابعاد زندگی تسری پیدا کند نقش افراد و مزاج و حس افراد کم می شود و مبانی سیستم ها افزایش پیدا می کند. این، هم باید از مدارس ابتدایی شروع شود و هم از طریق فضای عمومی، تلویزیون و سیستمی که در کل زندگی انسان ها می تواند بر آنها احاطه داشته باشد، ترویج شود.

محمود سریع القلم

 • پارادوکس های پیش رو: رویکرد انقلابی یا اعتدالگرایی؟ علم بهتر است یا ثروت؟

محمدرضا اسدزاده -

آقای دکتر! ما هم در سیر تطور تاریخ فکری و فلسفی مان و هم در زندگی اجتماعی مان و هم در تربیت فردی و نظام آموزشی مان با پارادوکس های خیلی جدی روبرو هستیم.  جدی ترین پارادوکس های موضوع اعتدال گرایی این است که: زندگی آرمانی یا زندگی عقلانی؟ عشق آسمانی یا عشق زمینی؟ از بچگی به کودک می گویند بابایت را بیشتر دوست داری یا بستنی را؟ یعنی یک بستنی هست، یک پدر. یا علم بهتر است به عنوان یک پدیده آرمانی یا ثروت به عنوان یک پدیده واقعی؟ در زندگی اجتماعی و نظام سیاسی هم همین طور است. اعتدال‌گرایی در جامعه ایران با پارادوکس های متعددی روبروست.

مثلا رویکرد انقلابی یا رویکرد اعتدال‌گرایی؟ در اقتصاد می گویند توسعه آرمانی یا توسعه غربی؟ می گویند حاصل توسعه دستاورد است. "دست آورد" رویکرد زمینی دارد. اما توسعه آرمانی رویکرد تربیت معنوی انسان را دارد. می بینید باز هم با پارادوکس روبرو می شویم. فکر نمی کنید عقلانیت و خردورزی در جامعه ما دچار یک چنین چالش ها و پارادوکس هایی است؟ عموما جریانی جدی در جامعه ما وجود دارد که به نگاه ها و تحلیل های امثال شما این انتقاد را وارد می کنند که محورها و تحلیل های مورد نظر شما با آرمان گرایی و اهداف آرمانی در حکمرانی کشور ما تطابق ندارد. جای آرمان گرایی در گفتمان اعتدال گرایی کجاست؟ ما با این پارادوکس ها چگونه می توانیم کنار بیاییم؟

محمود سریع القلم - اگر بخواهیم به سوال بسیار خوب شما، یک رویکرد علمی داشته باشیم، اول باید به تعریف از زندگی بپردازیم. تعریف ما از زندگی باید واقعی شود تا اینکه عقلانیت اهمیت پیدا کند. من چند نمونه از مسائل مختلف را خدمت شما عرض می کنم الان ببینید ما با خشک شدن دریاچه ارومیه روبرو هستیم. در جاده های کشور سالانه حدود 25 هزار نفر کشته می شوند. گفته می شود که فقط در تهران هر سال حدود 3 هزار نفر پیک موتوری کشته می شوند، بعد بالاترین نرخ فرار مغزها را در دنیا داریم و نزدیک به صد روز از سال در شهر تهران هوا بسیار آلوده است و طبق آن چه که در طی همین چند هفته اخیر در رسانه های کشور گفته شده تعداد کسانی که به واسطه آلودگی هوا به بیماری سرطان مبتلا می شوند، در حال افزایش است. آیا اینها مهم هست یا نه؟ طبیعی است که باید سعی شود به صورت سیستماتیک این مسائل تعدیل شده و حل و فصل شوند.

آماری خدمتتان عرضه کنم؛ حدود سی سال پیش، 31درصد رشد اقتصادی در جهان نزد کشورهای در حال توسعه بوده و امروز درصد تولید کشورهای در حال توسعه به 74 درصد رسیده است. یعنی این که یک بخشی از این جهان کار کرده، فکر کرده، زحمت کشیده و مردمش خیلی خوب زندگی می کنند. شما اگر ده سال پیش در فرودگاه های دنیا رفت و آمد می کردید به ندرت توریست چینی می دیدید اما امروز همه جای دنیا توریست چینی داریم و در سال 2012 چینی‌ها 102 میلیارد دلار در توریسم پول خرج کردند. امروز درصد رشد اقتصادی جهان توسعه یافته 26 درصد است در حالی که سی سال پیش 69 درصد بوده است.
ما در طی یکی دو دهه آینده نیاز به نرخ رشد اقتصادی پنج درصدی داریم تا این که هم جمعیت کشور بیشتر شود، هم ثروت تولید شود و هم مردم خوب زندگی کنند. ثروت یک ملت باعث می شود که حتی فرهنگش هم گسترش پیدا کند و نقش مهم تر فرهنگی در منطقه و جهان پیدا کند.

همین وضع را الان ما در مورد چینی ها می بینیم. هنر چینی، فرهنگ چینی، زبان و ادبیات چینی در دنیا نسبت به سی سال گذشته خیلی معتبرتر شده، چون مردم چین دارند مسائل بنیادیشان را حل می کنند تا به مسائل مهمتر در زندگی توجه کنند. بنابراین، ما این پارادوکس را به این صورت می توانیم حل کنیم که در کشور یک جهت گیری کلان تولید ثروت به وجود بیاید تا اینکه همه، حداقل ها را داشته باشند و هر ایرانی به این نتیجه برسد که ایران بهترین جا برای زندگی و کار هست.

 • شما را متهم می کنند که غرب زده و لیبرال هستید/ آیا این ها با دیانت ما در تناقض است؟

محمدرضا اسدزاده - چون به مدل زندگی اشاره کردید اجازه بدهید با یک مثال از تحقیقات خود شما به صورت مصداقی به همان موضوع چالش ها و پارادوکس های اعتدال‌گرایی و آرمان گرایی برسم. شما 30 ویژگی را برای یک زندگی عقلانی و شخصیت فرد عاقل در جامعه امروز استخراج کردید که خیلی در مجامع فرهنگی بازتاب داشت.

جریانی در مقابل این نوع تفکر و اندیشه های شما این را مطرح می کند که همه فرازهای همان 30 ویژگی عقلانی، از فرهنگ لیبرالیستی گرفته شده است. انتقاد می کنند که پس جایگاه دینداری و سبک زندگی دینی در مدل هایی که شما مطرح می کنید، کجاست؟مثلا کسی مطرح کرده است که در این 30 ویژگی مطرح شده توسط آقای سریع القلم، شنیدن موسیقی هست، دیدن تاتر هست، طبیعت گردی هست اما مثلا نماز نیست. صدقه نیست. بعد می گویند اندیشه های شما برای سبک زندگی و مدل توسعه اقتصادی و سیاسی در ایران، غربی و لیبرالیستی است. مطرح می کنند که ما برای تعیین مسیر توسعه ایران به اندیشه های بومی و اسلامی نیاز داریم نه افکار آقای سریع القلم که غربی است. به نظر خودتان این نوع انتقادها چقدر وارد یا درست است؟

محمود سریع القلم - اجازه بدهید من فرازهایی از آن سی ویژگی را خدمتتان عرض کنم بعد از دوستانی که این سوالات را مطرح کرده اند، سوالاتی را می پرسم. فرض کنید من بخواهم در مورد فردی قضاوت کنم. اگر من بگویم که شناخت عمیقی باید از آن فرد پیدا بکنم و سپس در مورد او قضاوت کنم آیا این با مبانی دینی ما در تناقض است؟

اگر از من سوالی بشود و من پاسخی برای آن سوال نداشته باشم چون اطلاعات کافی و دانش کافی نداشته باشم و بعد در جواب او بگویم که من نمی دانم باید مطالعه کنم، باید بپرسم، باید به کتابخانه بروم، باید مشورت کنم، آیا اینها با تفکر عقلانی در دین ما تناقض دارد؟

اگر من هر روز برنامه ای بگذارم که در مورد موضوعات مختلف مطالعه کنم و سطح دانش خودم را بالا ببرم، آیا این با دیانت در تضاد است؟ اگر کسی که با من معاشرت می کند و من بیشتر سعی می کنم از او سوال کنم تا اینکه سطح دانش خودم را بالا ببرم آیا این با دیانت ما در تناقض است؟ هدف از نماز خواندن چیست؟ هدف از دیندار بودن چیست؟ هدف این است که انسان راستگو باشد. درست عمل کند. پیش قضاوت نکند.

این که انسان در مورد موضوعی که اطلاع ندارد و دانش ندارد و حرف های کلی می داند اظهارنظر نکند عین تربیت و اخلاق دینی است. اما بستگی دارد که دیانت را چه تلقی می کنیم، من دیانت را صرفا مجموعه ای از آداب فردی ظاهری نمی دانم که هیچ اثری بر رفتار انسان نداشته باشد. آداب دینی باید بر رفتار ما اثر داشته باشد. اگر ما بین خودمان مطرح کنیم که باید به محیط زیست ایران توجه کنیم و آشغال بیرون پرت نکنیم آیا این با دیانت ما در تناقض است؟

اگر من از حضرتعالی بخواهم که ده درصد از وقتتان را در حوزه تخصصی تان رایگان برای جامعه صرف کنید که در همان سی ویژگی آمده است، آیا این با دیانت ما در تناقض است؟ اگر یک پزشک، یک مهندس، یک استاد دانشگاه، یک خبرنگار، یک متخصص تغذیه، هر کسی در هر حرفه ای، ده درصد از تخصص، انرژی و وقتش را رایگان برای مردم یک جامعه صرف کند، آیا این خارج از دیانت است؟

بنابراین فکر می کنم دوستانی که نقد می کنند باید به ابعاد اجتماعی متدین بودن توجه کنند. ما یک رسالتی در سطح اجتماعی نسبت به جامعه و مردم داریم. بنابراین، من تصورم این است که باید برای جامعه مان وقت بگذاریم. ضمن اینکه من در آن تحقیق فقط سی ویژگی نوشته بودم و معتقدم این بخشی از ویژگی هاست که استعداد این را دارد که سیصد ویژگی بشود. در عین حال، چرا وقتی کسی مؤدب است، منظم است، معطر است، دقیق است، راستگو است، به فکر جامعه‌اش است، به منافع ملی فکر می‌کند و بسیار زحمت می‌کشد، ما او را غرب‌زده تلقی می‌کنیم؟ اینها عین فرهنگ اصیل ملی و دینی ماست.

محمود سریع القلم

 • تعارض جدیدی به نام مساله بومی سازی

محمدرضا اسدزاده - آقای دکتر این فرمایش شما کاملا متین و درست است. اما مساله این است که جریان مقابل، با یک شعار و تابلوی دیگری، روبروی شما می ایستد و در جواب این پاسخ ها، باز در مجموع می گوید، شما یک لیبرال مسلمان هستید. عده ای معتقدند سیاست های توسعه و فرهنگ سازی در ایران باید لیبرالیستی باشد و عده ای دیگر معتقدند باید ایرانی - اسلامی یا به تعبیر دیگر بومی باشد. همین ها ریشه های تعارضات جدیدی را به وجود آورده است. نظر شما چیست؟

محمود سریع القلم - در کار علمی می‌گویند بحث، جدی می‌شود وقتی ما وارد جزئیات می‌شویم. عموم رویکردها و رهیافت ها باید وارد جزئیات شوند تا محتوا دقیق‌تر شود. در غیر این صورت، عدالت، آزادی، معنویت، انصاف و همه خصایص خوب را عموم رویکردها مدعی هستند. چه بومی‌گرایی و چه غیر بومی‌گرایی باید ریز و جزئی شوند تا خود را نشان دهند. عموما افراد متخصص و مجرب می‌توانند این جزئیات را مکتوب کنند. به همین دلیل، عام‌گرایان و حرف‌های کلی مساعدتی به رشد نمی‌کند.

 • جامعه ای که انقلاب کرده و  می گوید انقلابی ام، می تواند اعتدال گرا باشد؟

محمدرضا اسدزاده - مساله بعدی که به عنوان مانع اعتدال‌گرایی مطرح می شود، انقلابی گری است. جامعه ما روی این کلمه خیلی حساسیت دارد. انقلابی بودن سال هاست که هم به عنوان یک فکر و هم به عنوان یک راهبرد مطرح است. در جامعه‌ای که انقلاب کرده و تفکر انقلابی حاکم است همه چیز منتهی به انقلابی بودن یا ضد انقلابی بودن می شود و همه افراد در این دو دسته بندی خلاصه می شوند. در چنین جامعه ای که رویکرد انقلابی دارد، چقدر اعتدال‌گرایی و گفتمان اعتدال می تواند محقق شود و اساسا آیا این موضوع مانع تحقق گفتمان اعتدال‌گرایی نیست؟

محمود سریع القلم - بله. پرسش مهمی است. من دانشجوی سال دوم دانشگاه بودم که انقلاب شد و تلقی من از انقلاب این بود که ما با جامعه ای روبرو خواهیم شد که در آن آحاد مردم می توانند یک زندگی معقول داشته باشند. تلقی جهان از ما یک تلقی خواهد بود که ایرانیان می خواهند یک سیستم جدیدی را بسازند که در آن عدالت اجتماعی و توزیع ثروت باشد، انسان های معنوی در آن وجود داشته باشند، حقوق شهروندان رعایت شود، یعنی انقلابی گری خارج از این مبانی نیست هدف از انقلاب این است که یک سیستم بهتر، یک جامعه معقول تر، یک انسان پیشرفته تر و معنوی تر به وجود بیاید. مگر اینکه ما از انقلابی گری یک تعریف دیگری داشته باشیم یعنی نسل ما که در معرض انقلاب قرار گرفت همه در پی کیفیت ها بودند، کیفیت زندگی بهتر، نه صرفا مادی بلکه معنوی، انسانی و خیلی مسائل دیگر.

 • ما تعاریف مختلف از این مفاهیم داریم

به نظر می رسد که ما تعاریف مختلف از این مفاهیم داریم و تا زمانی که با هم دیالوگ نداشته باشیم و با ذهنیت قضاوت کنیم نه با تبادل فکر، نمی توانیم به تفاهم برسیم. من فکر می کنم کسی که می گوید من یک فرد انقلابی هستم یعنی یک فردی است که معقول رفتار می کند، به فکر کشورش هست، از ماشینش آشغال بیرون پرت نمی کند، دوبله پارک نمی کند، اگر ماشینش به یک ماشین پارک شده برخورد کرد حتما شماره تلفنش را روی برف پاک کن آن ماشین می گذارد و می رود به دلیل این که می خواهد درست رفتار کند، می خواهد منطقی رفتار کند، راستگو باشد، وظایف خود را به خوبی انجام دهد و به کسی که با او تفاوت فکری دارد، احترام بگذارد.

اینها ربطی به لیبرالیسم ندارد. افراد هر آنچه را که با آن آشنایی ندارند فکر می کنند که باید با آن مبارزه کنند، این را هم عرض کنم که تلقی من از انقلابی گری صرفا بحث های سیاسی نیست بلکه رسالت های اجتماعی و فرهنگی است.
اتفاقا چپ ها قبل از انقلاب و در اوایل انقلاب بودند که خیلی مسائل انقلابی را با کار سیاسی و صرف سیاسی مترادف دیدند. ما باید یک کاری کنیم که انسان های اجتماعی باشیم.

 •  ما تفاوت های اساسی در فهم وضع موجود داریم

محمدرضا اسدزاده- فکر نمی کنید این تعریف شما از انقلاب، یک مقدار ذهنی و آرمانی باشد و با واقعیت تعاریف موجود در تضاد است؟

محمود سریع القلم - حداقل من دانشجوی علوم انسانی، می توانم این را مطرح کنم که نسل ما به دنبال افزایش کیفیت ها بود، ما کم در این کشور مشکل نداریم و باید متمرکز بشویم که آنها را حل کنیم. من، شما و هر ایرانی دیگر هر چند هفته یک بار می شنویم که عده ای ایرانی سوار بر کشتی از اندونزی می خواهند به استرالیا بروند و کشتی ها غرق می شوند و ایرانی های کوچک، بزرگ، پیر و جوان می میرند و درآب غرق می شوند. این خبر خوشایندی نیست یا اینکه رسما در این کشور اعلام می شود که ما نزدیک به شش میلیون نفر معتاد داریم. این خبر خوبی نیست. هدف از انقلاب ایجاد یک جامعه سالم و الگویی برای جوامع دیگر است. ما اینها را باید حل کنیم اولویت ما حل و فصل مسائل ایران است. شاید بخشی از مسئله این است که ما تفاوت‌های اساسی در فهم وضع موجود داریم.

ما وظیفه داریم که در سطح اجتماعی اینها را مطرح کنیم و یک دیالوگی بین اندیشه ها و گروه های مختلف مطرح شود تا این که مسائل جامعه بهتر مطرح و حل و فصل شوند یا اینکه در مسیر حل و فصل شدن قرار گیرند. قدرت مسئولیت می آورد و مسئولیت کسانی که صاحب قدرت هستند این است که کمک کنند تا مسائل این جامعه سریع تر حل و فصل شوند حالا ما اسم این را هر چه که علاقمند هستیم بگذاریم. من این را مهم ترین مسئله می دانم.

 • ستیز در جامعه و فرهنگ ایرانی، مانع اعتدال گرایی

محمدرضا اسدزاده - یکی از موانع اعتدال‌گرایی، ستیز است. ستیزی که در همه ارکان فرهنگی، اجتماعی، و سیاسی دیده می شود. این ستیز را در همان وقایع پس از سخنرانی شما درباره پوپولیزم هم شاهد بودیم. علت این ستیز ها چیست؟

محمود سریع القلم - این یک طرز تفکر است. این ستیز وجود دارد و پایگاه اجتماعی هم دارد. نکته من این است که مسائل فکری در یک جامعه باید به مناظره گذاشته شوند تا این که یک جامعه آن مسیر منطقی و حداکثری خودش را پیدا کند. یکی از مشکلات بنیادی حوزه فکر در ایران این است که ما مناظره نداریم. مناظره هم این نیست که صرفا در یک دانشگاه باید انجام شود، مناظره باید در تلویزیون و در سطح ملی انجام شود که بتواند جریان های فکری اجتماعی را تولید کند چون مناظره صرفا در میان افراد تحصیل کرده نیست بلکه باید کل اقشار اجتماعی را در بر گیرد و آنها هم مشارکت داشته باشند.

ما در نهایت مسئول مسائل ایران هستیم که آنها را حل کنیم. امیدواریم در آینده نزدیک تمام مسائل ایران حل شود بعد ما برویم مسائل جهان را هم حل کنیم. قاعدتا کسی با حل مسائل در سطح جهان مخالف نیست. بحث، صرفا بحث اولویت بندی است، بحث تقدم و تأخر است، بحث سنجیدن مقدورات با اهداف است، ما اگر مناظره برگزار کنیم بعد جامعه هم مشارکت می کند، وجوه مسئله را بهتر متوجه می شود و خودش مشارکت می کند و بعدا ما می توانیم مسیر خودمان را پیدا کنیم از این جنبه من فکر می کنم راه حل این قضیه مناظره در سطح کلان و به خصوص در تلویزیون است.

 • فقدان اجماع پیرامون مسائل کلان ملی

محمدرضا اسدزاده - در این بین و با یک جمع بندی مهم ترین مانع اعتدال‌گرایی در جامعه ایران در همه سطوح فرهنگی، سیاسی و اجتماعی که فکر می کنید تا اینجا در بحث ما بیان نشد، چیست؟

محمود سریع القلم - مهم ترین مانع اعتدال‌گرایی در ایران را فقدان اجماع پیرامون مسائل کلان ملی می دانم. یعنی ما نیازداریم که در کشور در مراکز تحقیقاتی و در مجامع عمومی بیشتر بحث کنیم و افراد بیایند و صحبت کنند. البته آداب مناظره و نقد را هم باید بدانیم.
این نکته خیلی کلیدی است که ما در نقد و مناظره صرفا با فکر و استدلال افراد کار داشته باشیم. از شرایط مناظره کردن این است که افراد باید در موضوع بحث، متون تولید کرده باشند. به یاد دارم وقتی دانشجو بودم، شاهد مناظره سه استاد دانشگاه در رابطه با ماهیت نظام بین‌الملل بودم که هر کدام از آنها حداقل 5 کتاب، طی بیست سال زندگی علمی تألیف کرده بودند. نقد و مناظره اصولی دارد. آیا می‌شود من دو، سه مقاله در رابطه با مثلا شهرسازی خوانده باشم و نسبت به کسی که چندین دهه مو سفید کرده و زحمت کشیده و متون تولید کرده، شروع به نقد و انتقاد و تشکیک کنم؟ نقاد بدون متون، معتبر نیست. حس داشتن، تعصب داشتن، ذهنیت داشتن نسبت به یک موضوع با فکر کردن، چندین دهه مطالعه کردن و متون دقیق علمی تولید کردن بسیار متفاوت است.

 • رواج پوپولیسم علمی در ایران

پوپولیسم علمی هم که خیلی رایج شده، این است که افراد با دو، سه مقاله خواندن تصور می‌کنند می‌توانند استنباط و استنتاج کنند. یک وقت هست من با همسایه خودم در پارکینگ در رابطه با اقتصاد آلمان هر دو اظهار فضل می‌کنیم. این اشکالی ندارد. همه می‌توانند هر حرفی را بزنند. اما در رسانه‌ها، اظهارنظرها باید تخصصی باشد. همان طوری که ما برای فهم مسائل دینی نزد مجتهدین و علما می‌رویم، فهم مسائل اجتماعی، اقتصادی، بین‌المللی و غیره محتاج تخصص است. خودپنداری و خوددرمانی و گفتاردرمانی با تخصص متفاوت است. پنج ششم فهم و دانش فرد باید مبتنی بر سؤال و درک و دقت باشد.

آموزش طولانی نیز خود بخشی از درک و فهم عمیق موضوعات است. بعضی‌ها افکارسنجی را با اظهارنظر تخصصی خلط می‌کنند. از مردم سوئیس سوال می‌کنند آیا اجازه می‌دهید در محله‌ای که زندگی می‌کنید مجتمع مسکونی سیصد واحدی ساخته شود؟ آنها نظر خود را می‌دهند و سپس دولت طبق آن عمل می‌کند. به عبارتی پیرامون موضوعی افکارسنجی و رفراندوم می‌کنند که مستقیما به منافع مردم مربوط می‌شود اما در میان مردم سوئیس افکارسنجی نمی‌کنند که نظر شما در مورد صنعت نساجی در کره‌ جنوبی چیست؟ این یک سوال تخصصی است. افکارسنجی نمی‌کنند که نقدینگی مجاز در گردش اقتصادی باید چه میزان باشد؟ این هم یک سوال تخصصی است.

 • ظرف و الزامات تربیت عقلی در ایران

نکته بعدی و نهایی که بسیار تعیین کننده است، ظرف و الزامات تربیت عقلی است. در تربیت منطقی، عقلانیت، معقول و معتدل بودن، منصف بودن، واکنشی نبودن، افراط و تفریط نکردن، مؤدب و منظم و منزه بودن، سقف تربیت، دوازده سالگی است و به همین دلیل نهاد خانواده و دبستان بنیادی هستند. در هفت سالگی می‌توان آموخت که اگر فرد، پاسخ به سؤالی را نمی‌داند، بگوید «من نمی‌دانم»، «من اشتباه کردم»، «من به اندازه کافی اطلاع ندارم»، «من باید مطالعه کنم و بعد اظهارنظر کنم»، «به من فرصت دهید به کتابخانه بروم و دانش کسب کنم و بعد اظهارنظر کنم». در سنین بالا، این نوع تربیت عقلانی نه اینکه محال باشد، ولی مشکل است. معتدل بودن و عقلانی بودن نیاز به تربیت دارد و زمان می‌برد. به هیچ وجه سهل نیست. شرایط بسیاری باید تجمیع گردد تا عقلانیت حاصل گردد. در کشورهای صنعتی، شهروندان از طریق رقابت، تخصص‌گرایی، مطالعه و کسب دانش معقول می‌شوند و بیماری‌هایی مانند حسد، کینه و خشم تقلیل پیدا می‌کنند. این نوع تربیت، مبانی فلسفی کارکردگرایی دارد. در مقابل، مبارزه با نفسانیات در رهیافت دینی و ورود به عقلانیت و استدلال و فکر و دانش، مبانی فلسفی متافیزیکی دارد. اگر این دو با هم تلفیق شوند، کما اینکه در مالزی شده، انسانی جذاب و آرام و معقول به ارمغان می‌آورد.

/6262

کد خبر 342141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یک دوست نزدیک A1 ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  46 8
  با عرض ارادت خدمت استاد گرامی جناب سریع القلم. به نظر من جامعه ایران تا زمانیکه وارد مرحله انتقاد از خود (رفتارها، کنشها و نحوه زیست) نشود عملا پیشرفت واقعی به چشم نخواهد دید و این قضیه خیلی ربطی به حاکمیت ندارد. مثال واضح آن نوع نگاه ایرانیها به مقوله فرهنگ است. در حالیکه هر آدم منصفی با مشاهده رفتارها در سطح جامعه و مقایسه آن با سایر کشورها اذعان می دارد که متاسفانه ما دارای فرهنگ اجتماعی بالایی نیستیم و سالها باید در این بخش در جامعه کار شود ولی متاسفانه سردمداران فرهنگی همیشه این تلقی را به جامعه القا می کنن که شما متمدن ترین، بافرهنگترین و ... مردم دنیا هستید. یا در حوزه افتصاد و میزان کلاهبرداریهایی که روزانه مردم از هم صورت می دهند. وظیفه عقلا و روشنفکران در مورد این واقعیت تلخ چیست؟
  • الناز سعیدی A1 ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   34 6
   دکتر سریع القلم یک انسان وارسته و فرهیخته و مسلمان واقعی است
 • منتقد A1 ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  8 35
  اقای دکتر ،ایا صرفا مقاله نوشتن باعث ورفتن به کنفرانس های بین المللی باعث خردگرایی جامعه می شود؟ سوال جدی ام این است که چرا افراد متشخصی مثل جنابعالی نمی توانند در کف جامعه اثر گذار باشند و گفتارشان موثر نمی شود؟ فکر نمی کنید علت رشد خردگرایی در جوامع دیگر رفتار متناسب با محیط جامعه توسط نخبکان باشد.به نظرم علت انقطاع مردم ونخبگان درجامعه ایران ، رفتارهای اشرافی گرییست که نخبگان دارند.اگر از سارتر یادبگیرید برخی از کارها را شاید حال وروز مانیز بهتر شود.بعبارت دیگریکی از علت های اصلی عقب ماندگی ما ،نخبگانی مثل شماهستندکه تافته جدابافته ای ازمردم اندو دل خوش به کرسی تدریس وکنفرانس های پر زرق وبرق شده اند.
  • بی نام IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   25 4
   برخلاف نظر شما ایشان دائما در میان مردم هستند. حداقل هر ماه دو تا سه جلسه را به صورت رایگان در نقاط مختلف شهر برگزرا می کنند و با سعه صدری که در میان نخبگان ایرانی کم نظیر است به سوالات مخاطبانشان پاسخ می دهند. من خودم در یکی از این جلسات شاهد بودم که ایشان پس از اتمام جلسه به مدت بیش از یک ساعت به سوالات کسانی که بر گرد ایشان حلقه زده بودند با مناعت طبع و روی گشاده پاسخ دادند. این در حالی بود که پیش از آن و در همان جلسه ایشان به مدت یک ساعت به سوالات حاضرین پاسخ داده بودند. در ضمن یک مقدار وقت بگذارید و کتاب های ایشان را بخوانید، مقالات و مصاحبه های ایشان را مطالعه کنید و یا در یکی دو تا از جلسات ایشان شرکت کنید تا درک کنید که بزرگترین دغدغه ایشان ملت ایران است.
  • معین IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   11 3
   علت این رفتار دوست عزیز این نیست که انسانهای متشخضی مانند جناب آقای دکتر وجود دارند...علت اصلی آن این است که ما ایرانیها(که خود من هم جزیی از آن هستم)هرگز به سمت مطالعه و فکر کردن نمیریم و اصلا نیازی به خواندن کتاب و خواندن افکار دیگزان نمیریم...شما اگه حتی یه کتاب از آقای دکتر خوانده بودی اینجوری نمیگفتی...به عنوان برادر کوچکتر توصیه میکنم که نه تنها کتابهای آقای دکتر سریع القلم بلکه کلا درمورد بحث توسعه یکم مطالعه بفرمایید اون وقت کاملا متوجه می شوید که چرا ما با گذشت 35 سال از انقلاب هنوز پیشرفت نکردیم
 • سعید A1 ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  16 43
  آقای دکتر سریع القلم،ضمن عرض ادب. من تقریبا تمامی مباحثی که مطرح فرموده اید را مطالعه کرده ام.سوال جدی ای برایم پیش امده است و اینکه عنصر دین در اندیشه های شما چه نقشی ایفا میکند؟ چه میزان منابع دینی در شکل گیری این اندیشه های شما تاثیر گذار بوده اند؟ بطور کلی می خواستم نظر جنابعالی را درخصوص اسلام و کارکرد ان را بدانم. با عرض احترام مجدد.
  • بی نام IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   16 7
   برادر سعید شما دوباره بخون، مثل اینکه خوب نخوندی، دوباره بخون... سوالت بوی انحراف میده اخوی! بسته بندی اش خوبه ولی بو میده... توصیه می کنم دوباره بخون...بدون پیشداوری و با فکر باز بخون... خبرآنلاین شما هم منتشر کن سانسور کار خوبی نیست!
  • عباس A1 ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   32 3
   برادر من چرا تا زمانی یک نفر از اصول ثابت توسعه و اندیشه به عنوان میراث مشترک دانش بشری حرف می زنه سریعا برخی پای دین رو وسط میکشن!!! بابا ما همه دین دار هستیم خصوصا استاد که بسیار شریف هستند! پذیرش تجربه جهانی و میراث مشترک دانش بشری منافاتی با دین نداره!
  • صعب اندیش A1 ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   7 17
   اسلام و اسلامیت چیزی جز انقلاب اعتدال و عقلانیت نیست . ایران اسلامی برای قوی شدن و پیشرفت باید چنین راهی را بپیماید . از یاس و ترس به دور باشد تا بتواند به بسیای از تناقضات بین انقلابی بودن و لیبرالی بودن غلبه کند چون انسان پاستوریزه مالزیایی در ایران بوجود نمی آید . نباید غفلت کنیم که کشوری که به خاطر پیشرفت هسته ای و .... مورد بازخواست و تحریم قرار می گیرد صرفا کلاس گذاشتن با عطر و راستگویی و دقت و نظم و تربیت عقلی ما را به اعتدال و پیشرفت نمی رساند . برای غلبه بر پارادوکس ها باید صعب اندیش باشیم نه سهل اندیش .
 • س. محمدی A1 ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  16 7
  چرا شما فکر می کنید بدون توسعه سیاسی میتوان به توسعه اقتصادی دست یافت؟ جامعه ای که دموکراسی در ان نهادینه نشده از کجا معلوم پس از مدتی توسه دوباره یک پوپولیست را در راس کار ببیند؟ اعتدال گرایی فقط یک شعار دولتی است. با این دولت تمام می شود
 • امید A1 ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  44 17
  تا وقتی این افراد که از پشت کوه می آیند و مسوول و نماینده مجلس و مدیران عالی رتبه ما را تشکیل می دهند و برای همه ملت و دولت تعیین تکلیف می کنند اعتدال گرایی فقط یک حرف است و واژه. آقای دکتر این مملکت اصلاح بشو نیستو کوه به ناخن می کنید با این حرف ها.....
 • ر.ج A1 ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  92 23
  مملکتی که در آن امثال احمدی نژاد می شوند رئیس جمهور و وزیر و وکیل، عقلانیت و اعتدال یعنی حرفی بیهوده.
  • بی نام IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   18 6
   این چه حرفیه اعتدال نیازمند هرینه است تا جامعه با افراد تندرویی که شما یک نمونه از آن ها را نام بردید درگیر نشود و در مقابلشان هزینه نپردازد امکان عقلانی فکر کردن ایجاد نمی شه شما باید دوباره متن رو دقیق بخونین چون توی همین متن هم اشاره به واقع گرایی شده خود کشوری مثل چین هزینه های خیلی سنگین تری پرداخت کرده واقع گرایی اولین گامش شناختن محیطیه که داریم توش زندگی می کنیم توی همین انتخابات اخیر مردم روستا ها به خاطر تجربه تندروی های دولت قبلی به یک جریان اعتدال گرا رای دادن
  • حمید دوستی A1 ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   53 5
   عالی بود استاد سریع القلم. مثل همیشه حرف های نو و تازه دارید
  • بی نام IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   1 12
   وقتی امثال خاتمی ها و مشارکتیها و کاگزارانیها میشن همه کاره مملکت دم از اعتدال زدن بیهوده است. راستی نکنه به اسم اعتدال تند روی کنی.و همه منتقدان را بی سواد بخوانی؟ نکنه به اسم دموکراسی قاعده دموکراسی را به هم بزنی و اگر رای نیاوردی بگی دموکراسی نیست
  • احمد A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
   7 0
   گفت وگوی بسیار عالی ای بود . ممنونم ازشما
 • حق گو A1 ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  39 9
  جناب آقای دکتر سریع القلم شما یکی از نابغه های ایران هستید که به وجود شما در ایران نیازی نیست و باید در همون آمریکا بمانید ایران برای مردم و افرادی با طرز فکر کراوات بد است و حرام است و غربی است خوب است شما هم یکی از هزاران نابغه ایرانی هستید که همگی در کشور های غربی زندگی میکنند، در جاهایی مثل ناسا، پارلمان ها و غیره پس برگردید و کشورمون رو به دست همون آقایان بسپارید که میگویند کراوات غربی است!!! اخه نه انرژی هسته ای اسلامی است!!! میخوام به اون آقایایون بگم علم هسته ای از کجا اومده از آلبرت انیشتن مسلمان!!
 • احمد A1 ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  14 3
  با سلام و احترام استادگرامي تقريبا از سال 76 به بعد مساله «چه بايد كرد؟» به دنبال «چراچنين شديم» مطرح شد اما متاسفانه تاكنون تمام تئوريها عليرغم تاكيد بر آموزش به عنوان مساله اصلي اصلاحات پايدار و توسعه پايدار هيچ دولتي نتوانست اين مهم را عملياتي كند و واقعيت تلخ جامعه ما وجود دستگاه عريض و ناقص آموزش و پرورش و آموزش عالي نامطلوب است شما به عنوان مشاور عالي رئيس جمهور فكر ميكنيد چگونه بايدبا اين چالش مهم مقابله كرد؟
 • از سمنان A1 ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  30 4
  در کشوری که دروغ آسان گفته می شود، سخن از عقلانیت و اعتدال گفتن چه فایده ای دارد؟
  • صبا A1 ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   13 2
   مگه فقط دروغه. اختلاس. ریاکاری. رشوه. رانت و صدها مورد دیگه نشونه ای از ناکارآمدی مدیریت جامعه ایران است
 • حیدر IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  17 1
  با این اوصاف تنها راهش اینه که منقرض شیم
 • بی نام A1 ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  27 2
  درود بر سریع‌القلم
 • بی نام A1 ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  14 4
  شما مقالاتی پیرامون افزایش بی رویه ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در ایران مقالاتی رو نوشتید و همین طور از افزایش کمیت و کاهش کیفیت مقاله ها نیز آگاه هستید و به طور قطع می دانید که بسیاری از اساتید دانشگاه متاسفانه از دانش زبان انگلیسی لازم برخوردار نیستند (احتمالا مقاله های حاوی این اشتباهات را ملاحظه نموده اید). با توجه به اینکه تحصیلات تکمیلی نیز نیازمند دانش زبانی و تخصصی توام است، آیا بهتر نیست به جای برگزاری طرح ضیافت اندیشه برای اساتید دانشگاه برای آن ها دوره های آموزش زبان انگلیسی برگزار شود؟چرا وزارت علوم از اساتید دانشگاهی که راهنمای پایان نامه دکتری هستند، نمی خواهد که مدرک زبانی معتبری نظیر تافل یا آیلتس داشته باشند؟ با تشکر
 • سارا A1 ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  14 8
  خبرآنلاین جان! از این مصاحبه خوب و پر مغز متشکرم. واقعا حرف ها تازه داشت برام
  • مرتضی A1 ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
   7 6
   حرفای تکراریه عزیزانِ اصلاح طلب از زمان خاتمی تـــــــــا الان حوصله مارو حســــــــــــابــــــی سر برد! الانم که یه پوست جدید پوشیدن به اسم اعتدال!! چرا استاد عزیز شما به انتقاد پذیری بیـــــــش از حد دولت محترم نگاهی نفرمودن تا ما بیسواد ها در رکاب جامعه مدنی پیاده روی کنیم که شاید متن مذاکرات ژنو عیان گردد !!؟
 • علی RO ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
  4 2
  یکی از موانع عقلانیت در جامعه ایرانی عدم امکان استفاده از همه راهکارها و سیستم هاییه که متفکرینی مثل جناب دکتر معتقد به اون هستن.در همین مصاحبه ببینید چطور ایشون رو به لیبرالیست بودن از سوی عده ای متهم می کنن و بعد آقای دکتر باید از خودشون دفاع کنند که چنین نیست و برداشت اشتباه است و ...در حالیکه این تابوی لیبرالیسم باید اول شکسته بشه و از خط قرمز بودن خارج بشه تا بعد در قیاس با تفکرات دیگه قرار بگیره و مدیران متوجه بشن کدوم راهکار بهتری برای تحول فرهنگی یا اجتماعیه.
 • عقل IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
  2 3
  دکتر فرمودند:کشورهایی مانند چین که دنیای جدید صنعتی، از جمله کره جنوبی، سنگاپور، مالزی، اندونزی، برزیل و ترکیه در آن قرار می‌گیرند، همه راه عقلانیت و اعتدال را رفتند. ببخشید آقای دکتر تعریف شما از عقل چیست؟امام صادق فرمودند:عقل آن چیزیسیت که بدان خدار را پرستش کنند و بهشت را بدست آرند.از ایشان پرسیده شد پس آنچه که معاویه داشت چه نامیده میشد؟ فرمودند: آن شبهه عقل بود و نه عقل. آقای دکتر!!ترکیه به چه قیمتی 36 میلیون توریست را جذب کرده؟؟آیا اگر ما شهری همچون آنتالیا !!!را برای جذب توریست خارجی در ایران درست کنیم از نظر امام صادق عاقلیم یا بی عقل؟ البته از نظر شما عاقلیم اما روایات کتاب "عقل و جهل" در کتاب شریف اصول کافی ما را در اینصورت مصداق بی عقلی خواهند دانست. حرف بسیار است ومجال اندک.
 • بی نام FI ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
  3 2
  اقای دکتر با تمامی حرف های شما موافقم وتلاش شما رو برای تغییر ذهنیت های واپس گرا چه در سطح جامعه چه سطوح بالا ارج می نهم،اما نسبت به تغییر رویه تصمیم گیری های کلان که نقش اصلی رو برای باز شدن پای ایران در میان کشورهای توسعه یافته باز ی میکنه اصلا امیدوار نیستم ،به دلایلی که حتما برای اندیشمندی چون شما لازم به توضیح نیست.
 • بی نام IR ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
  4 3
  ایکاش ما قدر شما رو بدونیم و دچار نخبه کشی نشیم.
 • بیدگلی IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
  4 2
  یکی از ویژگیهای دکتر محمود سریع القلم حرف های نو و تازه است که نشان از مطالعه عمیق ، به روز بودن و تفکر استراتژیک نامبرده است ، امیدوارم دولت تدبیر و امید از تفکر خلاقانه ایشان به نحو مقتضی بهره ببرد .
 • بی نام IR ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
  3 2
  دليل عدم اجماعي که ايشون اشاره کرده اند ناشي از دو نگاه متفاوت در حاکميت است.
 • بی نام IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۵
  2 0
  من حقیقتاً بسیار خوشحال هستم که شخصیتی همچون دکتر سریع‌القم در حلقه مشاوران رئیس جمهور و عقلایی همچون ظریف، زنگنه، جنتی، فرجی‌دانا و ... در کابینه آقای روحانی حضور دارند...