شهروند نوشت:

بورس‌های فروش یک کالا یا محصول خاص در تهران از قاعده و اصول خاصی پیروی می‌کنند. در این اماکن رقابت برای فروش بسیار بالاست و مصرف‌کنندگان به صورت غریزی و حتی بی‌اطلاع از قیمت اجناس در مناطق دیگر، برای خرید به این اماکن هجوم می‌برند. بازار موبایل علاءالدین از جمله این اماکن است که به صورت تخصصی و با تنوع بسیار بالا اقدام به فروش گوشی‌های تلفن‌همراه و لوازم جانبی آن می‌کند.
پاساژ علاءالدین که در تقاطع خیابان حافظ و جمهوری واقع شده است از معروف‌ترین مراکز خرید و فروش گوشی تلفن‌همراه در تهران است. «حاج آقا علاءالدین» مالک این مجموعه که از ابتداى دهه ۵۰ در این محل کاسب بوده با وسعت بخشیدن به ملک خود، در ‌سال ۷۴ ساخت آن را آغاز کرد. این ساخت‌وساز ۴‌سال طول ‌کشید و از ‌سال ۷۸ تا ۷۹ واگذاری حدود ۱۱۰۰ مغازه در ۱۱طبقه و طی سه فاز انجام شد. اسناد این مجموعه روی سه کالاى کامپیوتر، صوتى و تصویرى و موبایل تنظیم شده‌اند. روزانه حدود ۳۰‌هزار نفر به این پاساژ مراجعه می‌کنند.
گفته می‌شود تمامی مغازه‌های این پاساژ تنها برای اجاره به متقاضیان واگذار می‌شوند و اتفاقا این سبک تحویل مغازه برای فروش کالا موجب بروز حاشیه‌های بسیاری برای «علاءالدین» شده است.
چند سالی می‌شود که تبلیغات منفی علیه این مجموعه موجب کاهش مخاطبان و خریداران موبایل از آن شده است، حال آن‌که افتتاح یک مجموعه عظیم و شیک‌تر در همین زمینه در چند متری علاءالدین رقابت تنگاتنگی را در تقاطع حافظ و جمهوری برای موبایل‌فروشان ایجاد کرده است.

کاسبی با طعم تقلب و تخلف
اما علاءالدینی‌ها که خود را تحصیلکردگان رشته موبایل‌فروشی در پایتخت می‌دانند در ذهن خریداران خاطرات خوبی را به یادگار نگذاشته‌اند. بحث فروش برگه‌های ضمانتنامه که از اعتبار حداقلی برخوردارند یکی از موضوعاتی بوده که این بازار را به حاشیه برده است و خریداران همیشه از موبایل‌های ارایه شده در این مرکز با گارانتی یا بدون‌گارانتی گلایه داشته‌اند.
استفاده از لوازم جانبی غیراصلی و بی‌کیفیت که اکثر آنها تولیدات چین هستند یکی دیگر از مواردی است که در بازار علاءالدین به صورت اپیدمی درآمده و خریداران از همه‌جا بی‌خبر هم مجبور به قبول این لوازم هستند بی‌آن‌که بدانند ارزش قیمتی لوازم اصلی و غیراصلی فاصله‌ای حدود ۵۰‌درصدی دارد.
گذری هرچند کوتاه به این بازار به وضوح گویای آن است که در این حوزه واقعا نمی‌توان به راحتی به فروشندگان و تعمیرکاران اعتماد کرد؛ موضوعی که حتی خود فروشندگان هم نسبت به آن اخطار می‌دهند و زمانی که شما برای قیمت گرفتن از آنها وارد مغازه شان می‌شوید، بابت گران‌فروشی یا اصل نبودن گوشی‌های همکارانشان به شما هشدار می‌دهند. در چنین شرایطی این موضوع واقعا جای سوال دارد که فردی که با هزینه‌هایی به نسبت بالا وارد این بازار می‌شود در صورت بروز مشکل به کدام مرجع می‌تواند مراجعه کند.
در طبقه زیرین این مرکز اکثر مغازه‌ها اقدام به فروش گوشی‌های کارکرده می‌کنند که به گفته فروشندگان سود فروش این نوع گوشی‌ها به مراتب بالاتر از گوشی‌های نو است، زیرا مغازه‌داران علاءالدینی زمان خرید گوشی‌های کارکرده از مشتریان قیمت‌های ناباورانه‌ای را در عین بی‌انصافی پیشنهاد می‌دهند که به دلیل بی‌اطلاعی، مصرف‌کننده به همان قیمت می‌فروشد. همان گوشی خریداری شده پس از تمیزکاری و یک تعمیر حداقلی دوباره به پشت ویترین‌ها بازمی‌گردد و به قیمتی به مراتب بالاتر به مشتریان فروخته می‌شود. در مواردی هم گوشی‌های کارکرده‌ای که به موبایل‌های نو بسیار نزدیک هستند و خط و خشی روی آنها نیست به جای محصول آکبند به مشتریان فروخته شده است.
اما به واقع دلیل وجود تخلفات گسترده اینچنینی در مرکز بزرگ فروش گوشی‌های تلفن‌همراه در قلب پایتخت چیست؟ آیا موبایل‌فروشان علاءالدینی تنها برای کسب سود بیشتر این نوع تخلفات را به کسب‌وکارشان گره می‌زنند یا این‌که شرایط دیگری آنها را مجبور به انجام انواع تخلفات در یک معامله ساده می‌کند.

همه برای یک نفر
بررسی‌های خبرنگار ما از ساختار واگذاری مغازه‌ها در علاءالدین و گفت‌وگو با برخی از مغازه‌داران در این مجموعه نشان می‌دهد، بالا بودن نرخ اجاره در مغازه‌های علاءالدین و کرایه‌های میلیونی آن موجب شده است تا مغازه‌داران برای پرداخت اجاره بهای مغازه‌هایشان به هر کاری در این پاساژ معروف دست بزنند، زیرا بدون وجود این رفتارها (تخلف و تقلب در معامله) سخت می‌توان کرایه‌های میلیونی و نجومی علاءالدین را پرداخت کرد.
علی یکی از مغازه‌داران در طبقه اول این پاساژ در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: کرایه‌ها در علاءالدین خیلی بالاست، البته به راحتی هم نمی‌توان در این پاساژ مغازه اجاره کرد، با وجود این کرایه‌های نجومی همچنان برای اجاره مغازه در علاءالدین طرفداران زیادی وجود دارد، زیرا به هر جهت و به هر طریقی که فکر آن را بکنید معاملات گوشی در این پاساژ انجام می‌شود و بحق هم که سود خوبی دارد. اکثر گوشی‌های موجود در این پاساژ به صورت قاچاق وارد کشور و در پارکینگ مجموعه یا در اطراف ساختمان تحویل مغازه‌داران می‌شوند.
او ادامه می‌دهد: برای مثال مغازه خود من که در یکی از بخش‌های پرتردد پاساژ در طبقه اول قرار دارد با متراژ ۱۲متر ماهانه ۳۰‌میلیون تومان اجاره دارد، اگرچه رقم بسیار بالایی است اما از لحاظ اقتصادی برای ما به‌صرفه است.

خاموشی نیم‌ساعته و صدای اعتراضی که فایده نکرد
محمد مغازه‌دار دیگری است که در قسمت دست‌دوم‌فروش‌های علاءالدین در طبقه زیرین این پاساژ چند سالی است مشغول است. او می‌گوید: زیرزمین علاءالدین در همه جای تهران شناخته شده است. در این طبقه همه کاری انجام می‌گیرد و همه نوع گوشی خرید و فروش می‌شود. از گوشی‌های بدون جعبه و خراب گرفته تا گوشی‌هایی که از خارج از کشور آمده‌اند و به نوعی در ایران فعال نیستند.
وی نیز به قیمت بالای کرایه مغازه در علاءالدین اشاره می‌کند و می‌گوید: به جرات می‌گویم هیچ مرکز موبایل دیگری در ایران به اندازه این پاساژ قیمت مغازه‌هایش گران نیست و این‌جا همه برای صاحب پاساژ در حال کار و فعالیت هستند زیرا به نوعی تمامی مغازه‌ها اجاره داده شده و صاحب اصلی هم هر ماه برای اخذ کرایه‌های میلیونی به سراغشان می‌آید.
این فروشنده موبایل ضمن اشاره به یک مورد خاص در علاءالدین می‌گوید: گران‌ترین مغازه و بزرگ‌ترین مغازه علاءالدین حدود ۷۵متر است که به قیمت ماهی ۱۱۰‌میلیون تومان اجاره داده شده و بدون‌شک اگر صاحب آن قادر به فروش و کسب سود در این مغازه نبود به طبع باید آن را خالی می‌کرد، اما وی در حال کار است و مشتریان بسیاری هم دارد که این به خاطر تنوع بالای مدل‌های موجود در مغازه‌اش است.
چهارشنبه گذشته در اوایل روزهای خردادماه اما اتفاق جالبی در علاءالدین افتاد. اتفاقی که به دلیل برخورد شلاقی مدیران پاساژ، صدای آن شنیده نشد و تنها با پس‌لرزه بیرون انداختن دو تن از مغازه‌داران از پاساژ خاتمه یافت.
یکی از فروشندگان قدیمی این پاساژ درخصوص این موضوع می‌گوید: حدود ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه بود که در اعتراض به قیمت‌های نجومی کرایه در پاساژ، اقدام به خاموش کردن برق مغازه‌هایمان کردیم، البته این کار فقط در طبقه همکف و به مدت حدود ۳۰ دقیقه انجام شد و دیگر هم کسی حرفی از این اتفاق به میان نمی‌آورد.
وی ادامه می‌دهد: بعد از این اتفاق دو نفر از افرادی که مبتکر این اعتراض در پاساژ بودند، از کار در مجموعه اخراج شدند و مغازه‌هایشان هم از ایشان پس گرفته شد.


23231

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 358273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  6 2
  به نظر بنده باید ابتدا یک بررسی داشت و دید که حاج رضا علاءالدین و انصاریانبازار موبایل از کجا آمده و چگونه ثروتمند شده اند؟ و بعد این موضوع اینگونه کارشناسی شود که مگر فروش موبایل چه به صورت رسمینمایندگی و چه به صورت قاچاقاز مبادی غیر رسمی مگر چقدر سود نصیب عده نموده است؟
 • امیر تبریز اوغلی ضد لنگ و کیسه IR ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  4 21
  اسم فوتبالیست بد در رفته
 • امیر IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  10 0
  متاسفانه دروغ و دغل در بین موبایل فروشان پاساژ علاءالدین بشدت رواج دارد. ضمن اینکه همدیگر را قبول ندارند،برای فروش بیشتر و سود بالاتر دروغ و کلک بسیار دارندو همین ماه گذشته یکدستگاه موبایل ششضد هزارتومانی از یکی از مغازه های طبقه دوم گرفتیم و طرف حتی روی فاکتور گارانتی داد ولی فردای آنروز باطری خراب شد و دیگر کسی پاسخگو نبود که نبود. اعتراض کار بجایی نبرد و مجبور شدیم پنجاه هزارتومان پرداخت کنیم و باطری اصلی پیدا کنیم. حتی صنف موبایل فروشان هم کاری نتوانست بکند..... متاسفم که برای یکی دو تومن بیشتر این کارهای حراح انجام میشود و کسی هم نگران نیست
 • سین شین A1 ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  16 3
  مالک یا مالکان این پاساژ چه کسانی هستند که اینهمه قدرت دارند؟ مگر بیرون کردن مستاجر به همین راحتی است؟ مردم نباید از این پاساژ خرید کنند تا از رونق بیفتد
 • رضایی IR ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  10 1
  تو پاساژ علاالدین هم نمیشه اعتراض کرد، خیلی مسخرست....
 • بی نام IR ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  1 1
  با توجه به اینکه اکثر فروشنده های همه صنف ها توانایی خرید مغازه رو ندارن و اجاره کرده مغازه رو و با این مبالغ اجاره کلا نه فقط علاائدین هر جایی اگه بخوای منصف باشی و زیر و رو نکشی توی کاسبی متاسفانه کلات پسه معرکه است من خیلی هارو دیدم با حرف های قشنگ قشنگ اومدن و گفتن به کم قانعیم و منصفانه میخوایم کار کنیم و اینا که سره سه ماه با کلی ضرر جمع کردن رفتن
 • بی نام RO ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  0 22
  دوست من از بچه های بزرگمهر بغل علاءالدین وجدانا هم خودش هم همکارش آدمای با وجدانی هستن
 • وحید EU ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  6 3
  110 میلیون اجاره. یعنی حداقل ماهیانه یک میلیارد فروش داشته باشه تا فقط بتونه اجاره رو بده. به عبارتی میکنه روزانه حداقل 30 میلیون فروش فقط برای صاحب پاساژ :
 • حمید A1 ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  1 0
  دیروز قیمت یک نوع گوشی را توی مغازه های مختلف این پاساژ و بازار موبایل پرسیدم و جالبه که بین 500 هزار تومان تا 690 هزار تومان نوسان داشت
 • بهروز جلیلوند IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  8 0
  بازار علاء الدین بی حساب و کتاب ترین بازار موبایل است ... هر قیمتی که دلشان بخواد ... کلی تخلف و تقلب ... بدون هیچ کنترلی ...
 • بی نام IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  7 0
  اگه شهرداری مجوز ایجاد چند پاساژ رو صادر کنه این اتفاقات نم افتد . این انحصار ملت را بیچاره کرده
 • رادين IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  4 0
  حالم ديگه از پاساژ علاء الدين به هم مي خوره. وقتي وارد اونجا مي شي احساس بسيار بدي بهت دست مي ده. فكر مي كني مغازه دارها همه كلاه بردار و مشتريان همه احمق هستند. فعلا بازار موبايل ايران خوبه به شرطي كه فروشندگان علاء الدين به اين پاساژ نقل مكان نكنند. اگر اين اتفاق بيافته اونجا هم به زودي خراب مي شه
 • مینو A1 ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  3 0
  یعنی این «حاج آقا علاءالدین» مافیا درست کرده ...؟
 • بی نام IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  5 0
  آقای علا الدین پولاشو چه طوری خرج میکنه؟
 • بی نام IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  5 2
  آخه مگه مجبورید مغازه ای اجاره کنید که برای بدست آوردن هزینه اش سر مردم کلاه بذارید؟ مثل اینکه همه بی خیال آخرت شدن
 • بی نام A1 ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  7 1
  خوب وقتي گرونه مگه مجبوري كرايه كني / جالبه كرايه ميكنند و بعدش اعتراض ميكنند كه چرا گرونه / ناراحتي برو جاي ديگه
 • ali EU ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  44 1
  اين اجاره ها از جيب خريداران مفلوك پرداخت شده و به نوعي سركيسه مي شوند.
 • بی نام IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  4 0
  واویلا. حاجی مگه چقدر سود میکنی که زورت نمیاد ماهی 30 تومن فقط اجاره بدی؟ فقط بدبخت کارمندها. با حقوق کم و مالیات زیاد...
 • بی نام A1 ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  4 1
  وقتی گرانی باشد فقط یک عده خاص سود میکنند و بقیه به اجبار باید برای این عده کار کنند ۰۰وظیفه تمام مردم است که جلوی گرانی بایستند و حداقل نخرند
 • بی نام A1 ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  2 51
  حالا شماها بازار گرمی نکنید لطفا
 • بی نام A1 ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  3 1
  هیچکسی نیست نظارت کنه,مردم در حال تاوان دادن هستند
 • بی نام A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
  6 3
  خدا شاهده لنگ 1000 تومنم
 • خسرو IR ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۰
  2 1
  باید به مسئولین امر بازرسین صنعت معدن تجارت و سازمان تعزیرات حکومتی و اتحادیه شون تبریک گفت دمتون گرم خداییش؟؟؟ واقعا این مسئولین چکار میکنن ؟؟ کجایین ؟؟؟؟
 • مهدی A1 ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  3 0
  اگر میانگین اجاره 15 میلیون تومان باشد،برای 1100 واحد ،چیزی معادل 16 میلیارد اجاره در ماه میشه؟؟؟؟