۰ نفر
۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۹

اگرچه بی خوابی، از شایع ترین اختلالاتی است که مردمان بسیاری از آن رنج می برند اما به نظر می رسد این روزها، بیش از همیشه، فرهنگ مصرف دارو در کشور نیازمند آموزش مبتنی بر دانشِ روز پزشکی است.

نگارنده معتقد است اگرچه برخی بیماری ها همچون بی خوابی یکی از شایع ترین اختلالاتی است که بسیاری از مردمان ما، امروزه، بنا به دلایلی، از آن رنج می برند اما به یقین، آموزش مبتنی بر دانشِ روز پزشکی، یک ضرورت فرهنگی - اجتماعی است تا به اصلاح فرهنگ مصرف دارو در کشور بینجامد. در علم پزشکی، اصل بر ممنوع بودنِ فروش دارو بدون نسخه ی پزشک است چرا که فروش دارو بدون نسخه ی پزشک نه فقط به دلیل عوارض ذاتی دارو - در صورت مصرف - ممکن است آثار تخریبی بر بیمار داشته باشد بلکه گاهی بایستی صِرف استفاده از دارو بدون مراجعه به پزشک و تهیه ی دارو بدون نسخه ی پزشک ولو از داروخانه را به عنوان یک معضل فرهنگی - اجتماعی، بر عداد آسیب های اجتماعی و حتی اقتصادی قابل تأمل و بررسی دانست. ولیکن از طرفی دیگر، دیده می شود که گاهی برخی داروها از نقطه نظر پزشکی، در شمارِ فهرست داروهای بدون نسخه ی پزشک محسوب اند که این مهم باید به نحو مطلوبی اطلاع رسانی شود تا هم فرهنگ مصرف دارو در کشور اصلاح شود و هم میزان بالندگی و رشد علمی ایران و ایرانی در تولید داروها - خصوصاً داروهایی که برای نخستین بار به مرحله ی تولید و توزیع می رسد - خبری شود.

اخیراً در خبر معرفی اولین داروی ضد درد خواب آور در ایران، آورده شده بود که؛ بی خوابی یکی از شایع ترین اختلالاتی است که بسیاری از آن رنج می برند. در حال حاضر، انواع مختلفی از داروهای بدون نسخه برای مدیریت و درمان بی خوابی گذرا و کوتاه مدت وجود دارد ولیکن برای آن دسته از افرادی که بی خوابی ناشی از دردهای خفیف تا متوسط دارند، محصولات ترکیبی آنتی هیستامین + ضد درد، بسیار مناسب می باشد .

 

خبر یادشده، اشاره دارد به این که؛ شرکت داروسازی دکتر عبیدی، برای اولین بار در ایران، داروی جدیدی را به منظور برطرف نمودن این نوع بی خوابی تولید نموده است. این دارو، "کدیمال شب" (Codimal Night)  نام دارد که در اردیبهشت ماه سال جاری، به فهرست داروهای بدون نسخه پیوست.

کد خبر 360558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =