تیتر سه وبلاگ‌ها

 • تبعیض، ممنوع؛ تفاوت، ممنون!

  تبعیض، ممنوع؛ تفاوت، ممنون!

  هیچ فقیهی، در مقام ضرورت، پیوند قلب زن را به مرد و یا پیوند قلب مرد را به زن، حرام ندانسته است. حکم شرعی پیوند قلب یا مغز مرد به زن و برعکس، با ابتنای عقلی، جایز و بلامانع است و این حکم، بلامنازع است بین فقها و جملگی ایشان و حقوق‌دانان اسلامی بر این نگاه، اتفاق‌نظر دارند. بدون تردید، نتیجه‌ی این دیدگاه،‌ آن است که دریابیم بین زن و مرد، تبعیض، ممنوع! ولیکن تفاوت را با جان و دل پذیرا باشیم.

 • پیشنهادهایی به نخستین رویش ایده‌های خدمت‌آفرین قضایی

  پیشنهادهایی به نخستین رویش ایده‌های خدمت‌آفرین قضایی

  نیک‌بختانه، نخستین رویش ایده‌های خدمت‌آفرین قضایی ازسوی کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برگزار شد که حتماً حداقل نتیجه‌ی آن، کسب تجربه‌ی بسیار مفیدی برای قوه‌قضائیه و به‌ویژه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضائیه است و انتظار می‌رود پس‌از این، در جهت تأمین حقوق شهروندی و افزایش صلاحیت حرفه‌ای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، گام‌های مؤثرتری برداشته شود.

 • از تقاعد تا بازنشستگی

  از تقاعد تا بازنشستگی

  چندی پیش، در پیامک‌های چند خبر ایرنا آمده بود؛ علت آلودگی فعلی هوای تهران، کاهش ضریب تخلیه آلودگی هوا به‌دلیل سرد شدن هوا، افزایش تعداد خودرو و عدم بازنشستگی خودروهای فرسوده و در نتیجه، افزایش مصرف بنزین است.

 • نه شرقی ، نه غربی، تهران؛ پایتخت ایران

  نه شرقی ، نه غربی، تهران؛ پایتخت ایران

  خبر، بسیار کوتاه بود ولیکن عمیق و دردآور! که چرا مسؤولان، تا این اندازه به اصول کشورداری و اهمیت امور راجع‌به امنیت و تمامیت ارضی و استقلال کشور و سیاست‌های حاکم بر جغرافیای درون‌مرزی و تقسیمات کشوری و نیز مسایل کلان و اساسی پایتخت کشور، ناآشنایند. تهران، جزو ایران و پایتخت جمهوری اسلامی ایران است و عمری گران را داریم فریاد می‌زنیم که؛ نه‌شرقی، نه‌غربی، جمهوری اسلامی ایران عزیز.

 • جراحی زیر نور چراغ‌ قوه تلفن‌ همراه

  جراحی زیر نور چراغ‌ قوه تلفن‌ همراه

  وقتی صحبت از جنگ می‌شود، صلح، خانه‌نشین می‌شود و قدرت، خود را نمایان می‌کند و بالاخره، یک‌طرف قضیه، یک جنگ‌جوی تمام‌عیار دیده می‌شود که آوار شده است بر سرِ طرف‌دیگر. این، قاعده‌ی جنگ است که بی‌قاعده و بی‌قانون به‌نظر برسد. اما هر جنگی که بی‌قاعده‌تر، نمایش داده‌ شود، غیرانسانی‌تر می‌نمایاند.

 • بین خطوط برانید

  بین خطوط برانید

  همه‌ی ما، ازآن‌جاکه عقل داریم و اهل منطق و خردورزیم، نیک می‌دانیم که باید بین خطوط برانیم.

 • اشتغال به سردفتری بدون گذراندن دوره کارآموزی یعنی مرگ دفاتر اسناد رسمی

  اشتغال به سردفتری بدون گذراندن دوره کارآموزی یعنی مرگ دفاتر اسناد رسمی

  حرفه‌ی سردفتری دفتر اسناد رسمی، حرفه‌ای ذوجنبتین است. هم فن و هنر و مهارت است و هم درآمیخته با دانش حقوق. نویسندگی، هنر است. پس، سردفتری هم هنر است. زیرا تنظیم یک سند تخصصی همانند سند صِداق غیرمنقول، کار هر سردفتر نیست. و تا آگاهی‌های حقوقی سردفتر، بر قوانین و مقررات حاکم بر مهریه و انتقال قطعی غیرمنقول و نیز تسلط او بر اصول نویسندگی، کافی نباشد، سهل و ممتنع است. سردفتر، بدون اشراف بر فنون سردفتری و مهارت‌های حرفه‌ای که عملاً در دوره‌ی کارآموزی، آموزش لازم را می‌بیند، نمی‌تواند حتا یک سند حرفه‌ای تنظیم کند.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد(قسمت ششم)

  تحلیل حقوقی یک قرارداد(قسمت ششم)

  در پنج قسمت پیش‌گفته، بیان شد که علی‌القاعده، هر قراردادی، می‌تواند با مقدمه‌ای شروع و با توضیحات، به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. و به‌دنبال آن، طرفین قرارداد از حیث نام و نام‌خانوادگی، مشخصات فردی، سمت حقوقی هر یک از طرفین یا اطراف قرارداد و موضوع قرارداد و سپس ابعاد حقوقی مدت و مبلغ قرارداد و شرایط و چگونگی پرداخت، مورد بررسی حقوقی قرار گرفت. یادداشت تحلیلی پیشِ رو، تلاش دارد که زیر هر متن و قسمتی از قرارداد، نظر کارشناسی نگارنده قید شود و برای تمییز و تشخیص، متن قرارداد به‌صورت برجسته مشخص شده است.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد(قسمت پنجم)

  تحلیل حقوقی یک قرارداد(قسمت پنجم)

  در چهار قسمت پیش‌گفته، بیان شد که هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. و به‌دنبال آن، طرفین قرارداد از حیث نام و نام‌خانوادگی، مشخصات فردی، سمت حقوقی هر یک در قرارداد و موضوع قرارداد و سپس ابعاد حقوقی مدت و مبلغ قرارداد، واکاوی و تحلیل شد. و بیان شد که چگونگی پرداخت مبلغ قرارداد، نکته‌هایی دارد که در تعیین وضعیت حقوقی قرارداد و تحلیل آن اثرگذار است.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد (قسمت چهارم)

  تحلیل حقوقی یک قرارداد (قسمت چهارم)

  در سه قسمت پیش‌گفته، بیان شد که هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. و به‌دنبال آن، طرفین قرارداد از حیث نام و نام‌خانوادگی، مشخصات فردی، سمت حقوقی هر یک در قرارداد و موضوع قرارداد و سپس ابعاد حقوقی مدت قرارداد، واکاوی و تحلیل شد.

 • ژاپن، فوتبال آلمان را ربود

  ژاپن، فوتبال آلمان را ربود

  نه آلمان، آن آلمان همیشگی بود و نه ژاپن. با این تفاوت که آلمان، با ژاپن ناشناخته روبه‌رو بود. اما ژاپن، آلمان را کامل شناخته بود.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد( قسمت سوم )

  تحلیل حقوقی یک قرارداد( قسمت سوم )

  در دو قسمت پیش‌گفته، بیان شد که هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌ قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد و به‌دنبال آن، طرفین قرارداد از حیث نام و نام‌خانوادگی و مشخصات فردی و سمت حقوقی هر یک در قرارداد و نیز موضوع قرارداد، واکاوی و تحلیل شد. در این یادداشت تحلیلی، تلاش بر این است که زیر هر متن و قسمتی از قرارداد، نظر کارشناسی نگارنده قید شود و برای تمییز و تشخیص، متن قرارداد به‌صورت برجسته مشخص شده است.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد/ قسمت دوم

  ضرورت تبیین موضوع؛

  تحلیل حقوقی یک قرارداد/ قسمت دوم

  در قسمت نخست، بیان شد که هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. در این یادداشت تحلیلی، تلاش بر این است که زیر هر متن و قسمتی از قرارداد، نظر کارشناسی نگارنده قید شود و برای تمییز و تشخیص، متن قرارداد به‌صورت برجسته مشخص شده است.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد

  تحلیل حقوقی یک قرارداد

  متن هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. در این یادداشت تحلیلی، تلاش بر این است که زیر هر متن و قسمتی از قرارداد، نظر کارشناسی قید شود و برای تمییز و تشخیص، متن قرارداد به‌صورت برجسته مشخص شده است.

 • مهریه پرداختنی است؛ حتا بعد از فوت مرد

  مهریه پرداختنی است؛ حتا بعد از فوت مرد

  از سوی خبرگزاری وزین "خبرآنلاین"، به‌نقل از باشگاه خبرنگاران، در قالب "دانستنی حقوقی"، به‌تاریخ ۱۸ خردادماه جاری (سال ۱۴۰۲) مطلبی زیر عنوان "درصورت فوت یکی‌از زوجین تکلیف پرداخت مهریه چه می‌شود؟" منتشر شد که نگارنده را بر آن داشت توضیحی درباره‌ی این مهم یعنی مهریه بدهد.

 • واکاوی حقوقی قید "ولو کراراً" در وکالت‌نامه‌های رسمی

  واکاوی حقوقی قید "ولو کراراً" در وکالت‌نامه‌های رسمی

  عبارات و جملاتی هم‌چون "وکیل، حق توکیل به غیر ندارد ولو یک‌بار."؛ "وکیل، ولو یک‌بار، حق توکیل به غیر ندارد."؛ "وکیل، حق توکیل به غیر ندارد ولو کراراً."، عبارت‌هایی است چه‌بسا معروف و صدالبته هنوز شایع در متن‌های وکالت‌نامه‌های رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی که بی‌آن‌که طرفین سند و به‌ویژه وکیل و موکل، مفهوم دقیق و کارشناسانه و حقوقی آن‌را بدانند، زیر سند را امضا می‌کنند که آثار حقوقی آن، به‌یقین، متفاوت خواهد بود.

 • کوچک‌ترین بازدیدکننده‌ی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

  کوچک‌ترین بازدیدکننده‌ی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

  از شب عید نوروز، مترصد این بودم که نمایشگاه بین‌المللی کتاب، چه‌وقت آغاز به کار می‌کند تا این نمایشگاه، نخستین نمایشگاه کتاب باشد که به‌عنوان مشتری و خریدار واقعی کتاب، آن‌هم به‌اتفاق خانواده، مراجعه و یکی‌دوسه کتاب برای دختر هفت‌هشت‌ماهه‌م تهیه کنم.

 • پرتوهایی از عماد افروغ

  پرتوهایی از عماد افروغ

  آموزه‌هایی که از لایه‌ی بیرونی زندگی فرهنگی و اجتماعی و سیاسی "عماد افروغ"، آشکارا می‌توان آموخت، کم نیست ولیکن از باب اندیشه‌ورزی، شماری از آن‌چه به‌زعم نگارنده، قابل اشاره است، به‌منظور ویژگی خاص ایشان که "آگاهی‌بخشی" بود، بیان می‌شود؛ شاید که نومیدی بمیرد و امید فروغِ افروغ‌ها، روزافزون، بر تارک این مرز و بوم بدرخشد.

 • تلویزیون خصوصی؛ آری! 

  تلویزیون خصوصی؛ آری! 

  دقیقأ سه‌هزار روز پیش از این، در یادداشتی با عنوان "تلویزیون فقط به درآمد می‌اندیشد"، نگارنده‌ی این یادداشت نوشت که؛ رعایت حقوق مخاطبِ تلویزیون، حتی در تبلیغات، یک ضرورت است.و نوشت که؛ این یادداشت، راه‌اندازی "تلویزیون خصوصی" را دنبال می‌کند.

 • برای "برای"

  برای "برای"

  "برای"، نماد اعتراض بود. "برای"، مطلع بود. "برای"، مطلع اعتراض بود؛ اعتراض به چند دهه بی‌اعتراضی. اعتراض به چند دهه اعتماد. اعتراض به دهه‌های گذشته بود؛ نه اعتراض به رویدادهای تاریخی و اجتماعی و سیاسی ایران در دهه‌های گذشته‌ی اخیر.

 • احساس کاذب دانایی نزد همه‌چیزدانان

  احساس کاذب دانایی نزد همه‌چیزدانان

  امروزه، در حکمرانی خوب، هم مردم بهره‌مندی از خدمات ارزشمند مدیران فرهیخته را جزو حقوق خود برمی‌شمارند و هم گماردن مدیر فرهیخته بر مناصب حاکمیتی، بر دولت‌مردان و حاکمان تکلیف است.

 • واکاوی حقوقی حاکمیت و مالکیت جزایر سه‌گانه

  واکاوی حقوقی حاکمیت و مالکیت جزایر سه‌گانه

  آنان‌که نمی‌دانند، بدانند؛ دیرزمانی است که ایران‌زمین از نابخردیِ درگذشتگان در گذشته، از بحث بر سر جزایر سه‌گانه‌ی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، در رنج بوده است! هر صبح را با ترس و نگرانی به شب می‌رساند و شب، نومیدانه منتظر حمله و هجمه‌ی دشمنِ همسایه و همسایه‌ی دشمن بود.

 • انقلاب کردیم که «دعایی» شویم

  انقلاب کردیم که «دعایی» شویم

  در مسیر انقلاب اسلامی، زنده‌یاد حضرت مستطاب حجت‌الاسلام‌ و المسلمین جناب حاج‌آقای سید محمود دعایی( علیه‌الرحمه) همچنان «دعایی» ماند.

 • محمدعلی اسلامی ندوشن؛ وجدان بیدار ادب فارسی معاصر

  محمدعلی اسلامی ندوشن؛ وجدان بیدار ادب فارسی معاصر

  چهل روز از درگذشت زنده‌یاد استاد دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن گذشت و ضایعه‌ای دیگر اما اسفناک و عمیق بر ژرفای ساحت فرهنگ و ادب ایران‌زمین باقی ماند و جملگی فرهنگ‌دوستان و علاقمندان به ادب فارسی را داغ‌دار کرد.

 • سازمان زیباسازی شهر و تبلیغات بدون اخلاق

  سازمان زیباسازی شهر و تبلیغات بدون اخلاق

  یکی بود، یکی نبود. غیر از خدای مهربون هیشکی نبود. ملاحظه می‌کنید حتا آن موقع هم که هیچ‌کس جز خداوند مهربان نبوده، اخلاق بوده؛ که متخلق به اخلاق الهی بودن، زیبنده‌ی انسان‌های کامل و خواسته‌ی دیرین ادیان آسمانی است.

 • برنامه عصر جدید ؛ نیازمند مرام‌نامه‌ اخلاقی

  برنامه عصر جدید ؛ نیازمند مرام‌نامه‌ اخلاقی

  هر مجموعه‌ساز و سازنده‌ی برنامه و کار تلویزیونی اعم‌از برنامه‌های اجتماعی و سرگرمی و غیر آن، نیک می‌داند که وقتی کارش جزو برنامه‌های پرمخاطب محسوب می‌شود، برای پرهیز از هرگونه رفتار مخاطره‌آمیز و در جهت کاهش ریزش مخاطب، بایستی لزوماً مرام‌نامه‌ی اخلاقی داشته باشد.

 • خزینه‌ حقوق جامعه بهارانه می‌خواهد

  خزینه‌ حقوق جامعه بهارانه می‌خواهد

  یادداشت نوروزی خبرآنلاین در آغاز بهار سال 1401 خورشیدی

 • بهاره رهنما را تخطئه نکنید!

  بهاره رهنما را تخطئه نکنید!

  سال‌ها می‌گذرد از پژوهش‌های علمی و مطالعات میدانی نگارنده که به این نتیجه رسیده‌است؛ افزایش سطح آگاهی‌های عمومی و نیز آگاهی‌های حقوقی برای جامعه‌ی کنونی ما، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

 • مبادا که از پدر، یتیم شوی و از مادر، فقیر!

  مبادا که از پدر، یتیم شوی و از مادر، فقیر!

  اگر که "پدر" نداشته باشی، "یتیم" خوانندت اما با رفتنِ "مادر"، "فقیر" می‌شوی.

 • آزمون و خطاهای آزمون متمرکز؛ با رویکرد تأمین حقوق دانشجو

  آزمون و خطاهای آزمون متمرکز؛ با رویکرد تأمین حقوق دانشجو

  دانشگاه جامع علمی کاربردی، در نیم‌سال اول 1400-1399، وفق بخش‌نامه‌ی ستاد آن دانشگاه، به اطلاع دانشجویان رساند که آزمون‌های متمرکز آن دانشگاه، از 27 دی‌ماه تا 4 بهمن‌ماه به‌صورت غیرحضوری و صرفاً ازطریق دو سامانه‌ی آزمون متمرکز برگزار می‌شود.