ایالات متحده باز هم در برابر دستورهای اسرائیل سرخم کرد

ایالات متحده چاره‌ای ندارد جز سر سپردن به فرامین اسرائیل. در شرایطی که رابطه میان تل‌‌آویو و واشنگتن در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به شدت مشتنج شده‌است، اعراب در حال استفاده از غیبت اسرائیل در این صحنه هستند . اصلی‌ترین دلخوری تل‌آویو از واشنگتن هم عقد قراردادهای تسلیحاتی میان ایالات متحده و کشورهای عربی است. در حالی که ایالات متحده پرونده هسته‌ای ایران را عامل بر هم خوردن توازن قدرت نظامی در منطقه می‌داند، اسرائیل با در اختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای ادعا می‌کند که اعراب نباید در تجهیز ارتش از این رژیم جلو بیفتند.
روزنامه اسرائیلی هاآرتص از تسلیم پذیری آمریکا در برابر اعمال فشارهای اسرائیل مبنی بر ایجاد تغییرات در قراردادهای تسلیحاتی با کشورهای عربی میانه رو خبر داد.

دولت آمریکا در پی اعتراض اسراییل با قراردادهای سلاح این کشور با کشورهای عربی میانه رو که در دوره‌ ریاست جمهوری جورج بوش، رییس‌جمهور سابق این کشور امضا شد با انجام تغییرات در این قرار دادها موافقت کرد تا به نوعی برتری نظامی اسراییل در خاورمیانه محفوظ بماند.
دولت آمریکا در دوره‌ بوش ضمن نادیده گرفتن توافق نامه‌های امنیتی با اسراییل مبنی بر حفظ برتری ارتش اسراییل بر ارتش‌های کشورهای عربی اقدام به عقد قرار دادهای سلاح با کشورهای عربی نمود و بر همین اساس ایهود باراک، وزیر جنگ اسراییل ماه سپتامبر در سفری محرمانه به آمریکا با دولت جدید آمریکا در خصوص انجام تدارک برای دستیابی به راهکاری که مورد رضایت اسراییل باشد به توافق رسید.

ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز طی هفته‌ جاری در سفر به اسراییل این موضوع را در کنار مسائل امنیتی دیگر بررسی می‌کند. بوش در آخرین سال ریاست جمهوری‌ با توجیه تحکیم قدرت این کشورها در رویارویی با ایران، توافق نامه‌های فروش سلاح‌های پیشرفته را با برخی از کشورهای میانه رو عرب همچون عربستان، ‌مصر و امارات امضا کرد و همین مساله موجب شد که مایکل اورن، سفیر تل آویو در آمریکا در کنفرانس شورای دموکرات یهود تاکید کرد که این مشکل را با دولت جدید آمریکا در میان گذاشته و پاسخ دولت آمریکا نیز مثبت بوده است. مهمترین سلاحی که موجبات نگرانی اسراییل را فراهم کرد فروش هواپیمای جنگی پیشرفته از نوع f15 بود که نیروی هوایی اسراییل از آن استفاده می کند و بنابه بررسی های انجام شده در صورت اجرای قرار داد سلاح، عربستان 200 تا 250 هواپیما از این نوع را در اختیار خواهد داشت. 

کد خبر 36215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =