۰ نفر
۱۳ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۵

تسنیم نوشت:

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا گفت: بازار فرعی بورس کالای ایران اولین عرضه خود را از روز سه شنبه(۱۵ مهر) تجربه می کند.

علی پناهی با اعلام این خبر گفت: براده فلزی ضایعاتی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در روز سه شنبه، 15 مهر در بازار فرعی بورس کالا برای اولین بار عرضه می شود.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا گفت: درخواست پذیرش براده های فلزی ضایعاتی توسط شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در مرداد ماه به بورس کالای ایران ارائه شد و در دومین جلسه کمیته عرضه بازار فرعی در 25 شهریور ماه سال جاری مورد تصویب قرار گرفت.
او با بیان اینکه از این پس فعالان بازار آهن آلات و صنعتگران شاهد آغاز عرضه و معاملات قراضه آهن از طریق بازار بورس کالای ایران خواهند بود گفت: در اولین عرضه براده فلزی ضایعاتی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، 500 تن از این کالا به قیمت پایه 9200 ریال بر روی تابلوی عرضه می رود. همچنین محل تحویل کالا تهران، فروش به صورت نقدی و سررسید تحویل کالا در تاریخ 26 مهرماه تعیین شده است.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در ادامه بر نقش قراضه آهن به عنوان بخش مهمی از زنجیره تولید فولاد در کشور تاکید کرد و گفت: پذیرش قراضه های فلزی در بورس کالا و کشف قیمت شفاف آن، کمک قابل توجهی به مراحل پسین تولید فولاد در کشور می‌کند و بورس کالا نیز بنا بر رسالت خود برای پذیرش و راه‌اندازی معاملات کالاهای جدید در زنجیره‌ ارزش محصولات فولادی، اقدام به پذیرش این محصول از طریق شرکت راه آهن کرد.
پناهی با اشاره به این که بیشترین کاربرد براده های فلزی ضایعاتی جهت استفاده در کوره های ذوب آهن است، از رایزنی بورس کالا با انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و سایر دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت نفت، شرکت‌های خودروسازی، مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده و شهرداری‌ها برای عرضه بیشتر قراضه در تالار فرعی خبر داد.
او ادامه داد: باتوجه به اینکه تولید فولاد به روش ارزان تر و پربازده تر به همراه کاهش مصرف بی رویه منابع طبیعی و کاهش آلودگی محیط زیست، استراتژی اغلب کشورهای تولیدکنندگان فولاد است، امروزه ضایعات آهنی و فرآوری آن به آهن قراضه به عنوان مهمترین ماده اولیه تولید فولاد در اغلب کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد.
بر اساس این گزارش؛ در شرایطی که کشور با کمبود منابع آب روبه‌رو است، استفاده از آهن قراضه کمک زیادی به کاهش مصرف آب در صنعت فولاد می‌کند و اثرات قابل ملاحظه‌ای نیز در کاهش آلودگی محیط زیست دارد؛ به‌طوری که گفته می‌شود با استفاده از آن برای تولید فولاد در مقایسه با سنگ‌آهن، آلودگی هوا به میزان 85 درصد، مصرف کربن به میزان 95 درصد، مصرف آب به میزان 40 درصد و مصرف انرژی به میزان 75 درصد کاهش می‌یابد.

 


45231

 

کد خبر 379041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =