مراسم سوگواری اربعین حسینی 13 دسامبر 2014 در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی، رييس مرکز اسلامی انگليس طی سخنانی در این مراسم مطالبی را در خصوص نشانه های ایمان عنوان کرد.

وی در تشریح اهمیت مطلب به این نکته اشاره کرد که ارزیابی ایمان کار ساده ای نیست و حتی فرد در ارزیابی ایمان خود نیز نمی تواند همواره مطمئن باشد. آیا ایمان ما در حدی هست که ما را در دادگاه الهی که هیچ نیت و قصدی از آن پوشیده نیست، روسپید کند؟ آیا ایمان ما در روز رستاخیز پذیرفته خواهد شد؟

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی در ادامه این بحث به ذکر روایتی از امام حسن عسکری (ع) پرداخت. در این روایت، امام عسکری (ع) نشانه های ایمان را در پنج مورد بر می شمارد. به گفته سخنران باید توجه داشت که علائم مومن منحصر به این پنج علامت نیست؛ با این حال این ها نشانه های مهمی هستند. نشانه اول مومن بر اساس این روایت، برپاداشتن 51 رکعت نماز در شبانه روز است. مومن راستین علاوه بر 17 رکعت نماز واجب 34 رکعت نافله نیز به جا می آورد تا شمار نمازها به 51 رکعت برسد. نشانه دوم آن است که مومن در روز اربعین قبر حضرت امام حسین (ع) را زیارت کند. نشانه سوم مومن بر اساس این روایت در دست داشتن انگشتر به دست راست و نشانه چهارم بر خاک نهادن پیشانی در زمان سجده است. نشانه آخر و پنجم مومن در این روایت بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در نماز است.

وی در خصوص اینکه چرا زیارت اربعین سفارش شده و نه زیارت در روز عاشورا توضیح داد: شاید علت این باشد که مومنین روز عاشورا را در وطن خود به عزاداری پرداخته و روز اربعین همه در کربلا گرد هم آمده و آنجا عزاداری کنند. آنطور که در روزهای اخیر گفته می شود، حدود 17 تا 18 میلیون نفر در مراسم زیارت اربعین در کربلا شرکت کرده اند. این گردهمایی به این ترتیب بزرگتر از مراسم حج است و فرصت بزرگی است که می توان به نحو احسن از آن استفاده کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی در ادامه گفت: این نشانه ها، نشانه های ظاهری مومن بوده و برای شناخت طرف مقابل به کار می آمده و این ها نشانه ها و شرایط لازم مومن است اما شرایط کافی نیست. در حدیثی از امام باقر (ع)، حسن تقدیر در معیشت یا به عبارت دیگر برنامه ریزی خوب اقتصادی در زندگی به عنوان نشانه مومن شناخته شده است. در ادامه همین حدیث، از صبر بر مصیبت و تفقه در دین نیز به عنوان علائم مومن نام برده شده است. بدون شناخت دین نمی توان دیندار بود و برای تفقه و شناخت عمیق در دین نباید به آنچه در کودکی یا در مدرسه آموخته ایم اکتفا کرد، بلکه باید مطالعه مستمر و نظام مند داشت.

ريیس مرکز اسلامی انگلیس در ادامه سخنان خود عنوان کرد: گاه ممکن است نماز و روزه برای فردی به صورت عادت در آمده و ترک آن موجب اضطراب او شود. اما همین فرد می تواند فردی نادرست و خیانتکار در امانت باشد. پیامبر اسلام (ص) حتی در موقعیت حساسی مانند لیله المبیت، شبی که حضرت علی (ع) برای پاسداری از جان پیامبر در بستر او خوابید نیز به فکر امانت های مردم بود. یکی از وصایای پیامبر(ص) در هنگام ترک مکه به حضرت علی(ع) این بود که امانت های اهل مکه را که در نزد ایشان بوده به صاحبانشان برگرداند. اهالی مکه با اینکه به حضرت محمد (ص) به عنوان پیامبر ایمان نیاورده بودند، اما همچنان به امانتداری او ایمان داشته و امانات خود را حتی تا سال 13 بعثت هم به او می سپرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی در پایان سخنان خود ضمن دعا برای قرار گرفتن در زمره مومنان واقعی آرزو کرد که در این جهان و جهان آخرت با مومنان همنشین باشیم. به گفته او بخشی از لذت بهشت همنشینی با مومنین است و این نعمتی است که در این جهان هم می توان به آن چشم امید داشت. وی در پایان سخنان خود اشعاری در رثای امام حسین (ع) و با موضوع اربعین قرائت کرد.

این برنامه با مرثیه خوانی مداح اهل بیت آقای اسماعیلی ادامه یافته، در پایان شرگت کنندگان از سفره با برکت حضرت سید الشهدا (ع) پذیرایی شدند. همچنين در جلسات جداگانه ای برای مسلمانان انگليسی زبان و عربی زبان نيز مراسم عراداری اربعین برگزار شد و در اين مراسم حجج اسلام والمسلمين بهمن پور و منیر الطريحی سخنرانی کردند. 

/6262

کد خبر 390004

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =