بررسی های آماری نشان می دهد، رکود بخش مسکن در نیمه اول سال آینده با بحران کمبود واحدهای مسکونی هم روبرو می شود.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، براساس اطلاعاتي که مرکز آمار ايران منتشر کرده ميزان صدور پروانه هاي ساختماني به شدت کاهش يافته است. گزارشي که پيش از اين منتشر شده بود نيز نشان مي داد که 40 درصد پروانه هاي ساختماني صادر شده در سال 91 در سال 92 به مرحله ساخت نرسيده است. مدتي قبل معاون وزيرراه و شهرسازي نيز خبر داده بود که يک ميليون و 600 هزار واحد مسکوني خالي روي دست کشور مانده است.

با اين وجود بررسي اطلاعات مرکز آمار ايران تاييد مي کند همچنان روزانه 300 واحد مسکوني جديد در کشور به مرحله ساخت مي رسد. با اين وجود تحليلگران بازار اعتقاد دارند با توجه به وضعيت ساخت و سازها در نيمه دوم سال آينده بازار با کمبود شديد مسکن مواجه مي شود. از سوي ديگر اقتصادداناني مانند سعيد ليلاز اعتقاد دارند با توجه به کاهش قدرت خريد شهروندان، همچنان مشتري جديد براي مسکن پيدا نمي شود. هرچند که بيت الله ستاريان کارشناس ديگر بازار اعتقاد دارد در نيمه دوم سال 94 قيمت ها در بازار مسکن با جهش مواجه مي شود. گزارش هاي رسمي مرکز آمار ايران تاييد مي کند، ميزان رشد قيمت مسکن در فصل پاييز به عدد 9 درصد رسيده که اين نرخ نيز از عدد رسمي تورم پايين تر است.

آمارها مشخص مي کند که حتي ميزان زيربناي ساخته شده نيز کاهش قابل توجه اي را تجربه کرده است. بهار امسال 3/4693 هزار مترمربع ساختمان در سراسر کشور ساخته شده که اين عدد در قياس با فصل گذشته 3/33 درصد و در مقايسه با سال گذشته 5/50 درصد کاهش داشته است. براساس همين ميزان متراژ، در بهار امسال بايد 26 هزار و 493 ساختمان ساخته مي شد که اين رقم نيز در قياس با سال قبل 3/53 درصد کاهش را تجربه کرده است.

صنعت ساختمان ايران در حال حاضر به ميزان بيش از 90 درصد در اختيار بخش خصوصي و سازندگان خرد قرار دارد. آمار صدور پروانه هاي ساختماني هم نشان مي دهد مطلوب ترين تعداد طبقات براي اين گروه ساختمان هاي 5 طبقه است. اين نوع ساختمان ها به طور معمول توسط سازندگان خرد به بازار ارائه مي شود. اطلاعات مرکز آمار نشان مي دهد 94.4 درصد ساختمان ها به گروه پنج طبقه اختصاص دارد. در همين دوره زماني زيربناي ساختمان هاي احداث شده در قياس با سال گذشته 40.9 درصد کاهش را تجربه کرده است. اين آمارها نشان مي دهد ميزان ساخت و سازها در تهران نيز در نسبت با سال هاي گذشته کاهش داشته است. برهمين مبنا از ميان ساختمان هاي احداث شده تنها 24.2 درصد ساختمان ها به تهران اختصاص يافته و 75.8 درصد ساختمان هاي ديگر در ساير شهرهاي کشور احداث شده اند.

به گفته کارشناسان بازار، طي فصل زمستان ميزان ساخت و سازها به دليل تغييرات جوي کاهش قابل توجهي را تجربه مي کند. برهمين اساس در اين دوره زماني بازار بازهم با رکود ساخت مواجه مي شود.

3535

 

کد خبر 394608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  68 28
  بيت الله ستاريان که می گفت نیمه دوم 93 جهش پیدا می کنه اگه قرار باشه بگند سال بعد افزایش پیدا می کنه دیگه این که پیش بینی حساب نمیشه
 • اقتصاددان IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  96 18
  خبرآنلاين پيشنهاد ميكنم در يك گزارش پيش بيني افراد مسئول و مشهور در حوزه مسكن را در يكسال گذشته مرور كنيد تا معلوم شه چه كساني منطقي پيش بيني كرده اند و چه كساني جو داده اند. اين باعث ميشه مردم بدونند به حرف چه كسي ميشه اعتماد كرد.
 • بی نام A1 ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  قدرت خرید مردم در حدی نیست که قیمتها بالا بره ..تا 23 سال اینده مسکن راکد خواهد ماند
 • بی نام IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  27 15
  دبیر محترم سرویس اقتصاد، با تشکر از دقدقه شما از بازار مسکن. خواهش میکنم در انتخاب تیتر و نوع خبری که تهیه می کنید "از بی سامانی که در وضعیت مسکن به وجود آمده" تنظیم شود نه اینکه خبر تهیه شده به نفع دلالان و زمین خواران محترم باشد. کمی هم به قدرت خرید و توانایی قشر کارگر و متوسط جامعه بیاندیشید..... با تشکر
 • بی نام IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  48 34
  ممکن بره بالا ولی بجای سال 1400 سال 1420 رونق میگیره
 • بی نام IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  24 22
  برای مردم قدرت خرید مسکن نمانده است
 • پ IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  12 14
  مگه قراره هم بنگاهها وهم رسانه ها هر دو دولبه قیچی باشند
 • بی نام A1 ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  23 22
  یک سری دلال برای جیب خودشان جو میدهند
 • کی کجا IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  29 26
  مسکن یه 5 یا 6 سالی سر جاش میمونه یه 40 درصد هم حباب داره . تا اون 2ملیون اپارتمان که تو تهران خالی مونده به فروش بره . ملت تو خرجشون موندن حالا تو به فکر گرونتر فروختن اپارتماناتی؟
 • hadi RO ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  24 23
  هیچکس مثه خبرآنلاین دوست نداره قیمت مسکن افزایش پیدا کنه1
 • بی نام EU ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  31 16
  واقعا چرا باید گرون بشه . چرا نباید قیمت ها ثبات داشته باشه . امثال من کارمند چه گناهی کردند ؟
 • حمید A1 ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  18 11
  مشکل مسکن، سنتی سازی آن و عدم اعتقاد به صنعتی بودن این فعالیت دارد. صنعتی سازی ساختمان باعث کاهش هزینه، افزایش سرعت و افزایش تولید آپارتمان می گردد.
 • بی نام A1 ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  21 21
  این ها همه توطئه دلالان و بنگاهداران و انبوه سازان هست ولی قطع یقین بدانید تا قیمت ها که نا مردانه در دولت عدالت محور دو برابر کرده اند حد اقل چهل در صد در عمل نه شعار کاهش نیابد امکان رونق مسکن غیر ممکن است دلالان اگر کمتر از صد در صد سود ببرند انرا زیان اعلام می فرمایند بنده یک مهندس باسی سال تجربه اجرایی هستم منطقی ترین قیمت در گیشا نو ساز حدود چهار میلیون تومان برای هر متر مربع و بقیه مناطق متناسب با ان باید باشد بدلالان باید گفت که دورانی که یک شبه پول یک ملت را بی اعتبار کردند تمام شده است
 • بی نام A1 ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  13 21
  جناب ستاریان در یک سال گذشته همیشه پیش بینی افزایش قیمت مسکن را اعلام نموده که خوشبختانه در کشور قیمت ها هموار کاهشی بوده مطمعنا" اینبار نیز با کاهش بیشتر قیمتها بدلیل عدم قدرت خرید مردم مواجه خواهیم بود.
 • محمد A1 ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  36 20
  به خدا مسکن گرون میشه
 • حمید A1 ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
  6 10
  این ستاریان من 1ساله حرفاشودنبال میکنم وتاامروزهمیشه حرف ازجهش میزنه.اخه بگوتوروچه به این حرفها.نمیتونی ساختموناتوبفروشی چرامیفتی جون ملت بدبخت.بسه ازبس خون مردم کردیدتوشیشه.من خودم خداییش میخوام خونه بخرم ولی تا1سال اینده هم نمیخرم.چون توان من ومردم اینقدر÷ایین اومده که حالاحالاها راکده.بمونیدتادلال بازیهاتون به اخربرسه
 • saeid A1 ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۲
  9 0
  خشت اول چون نهد معمار کح تاثریامیرود دیوار کج
 • بی نام IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۲
  3 12
  چرا خدا رو قسم میخوری کی گفت گران نمیشه ولی تا 1420 تو رکوده
 • user12 IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۲
  5 9
  با سلام اميدوارم كه اينگونه نشود اگر هم شد ملت كه توان خريد نخواهد داشت ميماند رانتخواها و آنهايي كه پول را از راه ناصواب بدست ميارن جالب ميشه خودشون ميخرن و به خودشون ميفروشن ملت هم بالاخره راهي براي خودش رقم خواهد زد ، بزرگان ميگويند مبارزه با گراني نخريدن است منا... توفيق
 • بینام IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۲
  20 11
  منتظر گرانی مسکن باشید
  • بی نام A1 ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۵
   4 5
   شما هم منتظر باش