این کنگره 4 روزه که بزرگ‌ترین رویداد دنیای ارتباطات همراه است، امسال روی نرم‌افزارها و سرویس‌های خدماتی متمرکز شده است.

ذوالفقار دانشی: کنگره جهانی گوشی‌های همراه در بارسلونا درحالی آغاز شد که صنعت ارتباطات همراه در سالی که گذشت، شاهد منفی‌شدن نرخ رشد بود!

اما به‌نظر می‌رسد این صنعت به‌زودی بتواند رشد شتابان خود را از سر بگیرد. کارشناسان حدس می‌زنند شبکه‌های ارتباط همراه با پهنای باند وسیع و برنامه‌های کاربردی گوشی‌های همراه در کنار محاسبات ابری، نخستین بخش‌هایی باشند که بتوانند از رکود فعلی خارج شوند.

اگر این مهم‌ترین دستاورد کنگره جهانی بارسلونا برای کارشناسان و خبرگان فناوری اطلاعات باشد، بازدیدکنندگان و کاربران گوشی‌های همراه چشم به این کنگره دوخته‌اند تا جدیدترین گوش‌های همراه عرضه شده را از نزدیک ببینند.

اما گذشته از همه این‌ها، رکود اقتصاد جهانی در همه‌جا، اولین موضوع بحث و گفتگو میان افراد است. از وقتی که نوکیا، بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی‌های همراه در جهان که بیش‌از 40 درصد این بازار را در اختیار دارد، پیش‌بینی کرده که فروش گوشی‌های همراه در سال 2009 تا 10 درصد کاهش می‌یابد، همه احساس کرده‌اند که دنیای ارتباطات همراه واقعا با رکود اقتصادی روبرو شده است.

نوکیا به‌تنهایی 15 درصد کاهش فروش را در سال‌های 2007 و 2008 تجربه کرد. دیگر شرکت‌ها کاهش به مراتب شدیدتری را شاهد بودند؛ به‌طوری‌که موتورولا، پنجمین تولیدکننده گوشی‌های همراه با 53 درصد افت فروش، شرایط سختی را تحمل کرد.

اما این بدان معنی نیست که صنعت گوشی‌های همراه کاملا زیان دیده باشد. شاید این‌طور به‌نظر برسد که افراد کمتری تمایل به خرید گوشی‌های جدید داشته باشند، اما تحلیل‌گران معتقدند بازار نرم‌افزارها و خدمات گوشی‌های همراه هیچ‌گاه روی رکود را نخواهد دید.

شرکت‌کنندگان امسال کنگره جهانی بارسلونا 10 درصد کاهش یافته، اما مایکل اوهارا، مدیر بازاریابی انجمن جی.اس.ام امیدوار است امسال بتواند میزبان پنجاه‌هزار بازدیدکننده باشد. انجمن جی.اس.ام که از 16 تا 19 فوریه هر سال میزبان کنگره جهانی بارسلونا است، سازمانی حمایتی است که فعالیت‌های صنعت ارتباطات همراه را در سراسر جهان هماهنگ می‌کند.

اوهارا، رشد چشمگیر خطوط ارتباطی با پهنای باند وسیع را نشانه این می‌داند که بخش‌هایی از صنعت ارتباطات همراه نیازی به نگرانی ندارند. او در گفتگو با خبرنگار بی.بی.سی گفت: «در اجلاس امسال، صحبت‌های فراوانی در این مورد مطرح خواهد شد که چگونه می‌توانیم از بحران اقتصادی نجات پیدا کنیم. اما من فکر نمی‌کنم که در این کنفرانس، شما حرفی از کاهش هزینه‌ها بشنوید! این، صنعتی است که حتی اکنون هم آماده سرمایه‌گذاری است.»

گام بعدی
درحال حاضر، نزدیک به یکصد میلیون کاربر تلفن همراه در سراسر جهان، مشترک شبکه‌های ارتباطی با پهنای باند وسیع هستند و جی.اس.ام، تخمین می‌زند که تا سال 1389 / 2012، این تعداد به بیش از یک میلیارد مشترک افزایش خواهد یافت.

بنابراین، انتظار منطقی بسیاری از کارشناسان این است که یکی از مهم‌ترین موضوع‌های اجلاس امسال، زیرساخت‌های ارتباطی باشد. دوره ده ساله زیرساخت نسل سوم فعلی (تری.جی) رو به پایان است (این درحالی است که هنوز شبکه ارتباطی نسل سوم به ایران وارد نشده!) و تنها چند بازار تک و توک، آمادگی خود را برای استفاده از تنها جایگزین احتمالی اعلام کرده‌‌اند. کارشناسان، این جایگزین احتمالی را تکامل بلند مدت یا ال.تی.ای می‌نامند.

زیرساخت رایج اچ.اس.پی.ای که هم‌اکنون شبکه ارتباط همراه با پهنای باند بالا بر اساس آن توسعه یافته، توانایی انتقال اطلاعات را تا سرعت 7.2 مگابیت بر ثانیه دارد و نسل بعدی این شبکه که اچ.اس.پی.ای پلاس (+HSPA) نام گرفته، می‌تواند این سرعت را تا 20 مگابیت بر ثانیه افزایش دهد. قرار است در ماه‌های آینده، این شبکه نسل جدید در بعضی از بازارها راه‌اندازی شود.

اما ال.تی.ای قرار است به سرعتی حیرت‌انگیز دست یابد و نرخ انتقال اطلاعات را به 100 مگابیت بر ثانیه برساند. این همان سرعتی است که بسیاری از شبکه‌های متصل به سیم از آن استفاده می‌کنند! اما برای دست‌یابی به این توان بالا، تغییرات گسترده‌ای باید در ایستگاه‌های مرکزی ارتباطات همراه روی دهد.

چنین تغییراتی، نیاز به سرمایه‌گذاری گسترده خواهد داشت و اینجاست که مشکلات اقتصادی، خود را نشان می‌دهند. آیا اپراتورهای شبکه ارتباطات همراه حاضرند در این شرایط بحران‌زده اقتصادی، چنین سرمایه‌گذاری کلانی را انجام دهند؟

بنگت نوردستورم، مدیرعامل شرکت مشاوره ای نورث‌ستریم، معتقد است که در شبکه‌ای با این سرعت انتقال حیرت‌انگیز، مهم نیست چه کسی اولین باشد: «من تاکنون نمونه‌‌ای ندیده‌ام که کسی صرفا به‌دلیل این‌که اولین کسی بوده که از فناوری جدید استفاده کرده، سود برده باشد. آنها صرفا موش‌های آزمایشگاهی هستند.»

وی ادامه می‌دهد: «هروقت که دوره گذار از فناوری قدیمی به فناوری جدیدتر فرا می‌رسد، برخی از بازیگران هستند که علاقه‌ای به این کار نشان نمی‌دهند. احتمالا در دوره پیش‌رو نیز برخی از اپراتورها زیرساخت خود را تغییر نمی‌دهند.»

به نرم‌افزارها توجه کنید
کنگره جهانی بارسلونا میزبان تمام شرکت‌های بزرگ دنیای ارتباطات همراه است، البته میهمانی بزرگ به‌نام اپل در این میان غایب است. اما اگر در نمایشگاه معرفی که پیش‌از آغاز کنگره برگزار شد، گشت می‌زدید، نگاهی به نام‌ها و عناوین شرکت‌کنندگان که اغلب سازندگان و نویسندگان نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی بودند، این نوید را می‌داد که برنامه‌های کاربردی و سرویس‌های خدماتی ابزارهای همراه به زودی به برگ برنده این صنعت بدل خواهند شد.

گوشی‌های جدید با ماهیت چند رسانه‌ای و توانایی کامل در ارتباط با شبکه‌های مختلف، نشان می‌دهند که ترکیبی به‌مراتب غنی‌تر از اطلاعات شخصی و سازمانی دارند. توانایی آنها در انتقال، به اشتراک گذاری، تهیه نسخه‌های پشتیبان (بک‌آپ) و به‌روز رسانی اطلاعات، جزو مواردی است که سازندگان برای ارایه بهترین عملکرد در آنها تلاش می‌کنند.

نبرد میان گوشی‌های همراه نیز کماکان ادامه دارد. تولیدکنندگان بزرگ و نویسندگان گمنام برنامه‌های کاربردی، با انتخاب‌های متعددی به میدان آمده‌اند و در این میان، اقبال عمومی به سوی استفاده از کدهای منبع باز است.

انتظار می‌رود موفقیت فروشگاه نرم‌افزاری اپل، اپ‌استور، سبب شود بسیاری دیگر از تولیدکنندگان بزرگ نیز از چنین ایده‌ای استفاده کنند. چشم‌انداز فروشگاهی از نرم‌افزارهای کاربردی که نرم‌افزارنویسان حرفه‌ای و آماتور بتوانند در کنار یکدیگر، محصولاتشان را برای گوشی‌های همراه ارایه دهند و با فروش آنها، سرمایه کافی برای توسعه فعالیت‌هایشان را بدست آوردند؛ به‌سرعت در این صنعت پخش می‌شود. شایعات بسیاری پخش شده است مبنی بر این‌که نوکیا و مایکروسافت، اولین غول‌هایی خواهند بود که در این بازار جدید با اپل به رقابت خواهند پرداخت.

آقای نورداستورم می‌گوید: «اگر تعداد زیادی از گوشی‌های هوشمند امروزی را روی یک میز بگذارید و یکی دو متر از آنها فاصله بگیرید، نمی‌توانید آنها را از یکدیگر تشخیص دهید. به همین دلیل است که بازار نرم‌افزاری این‌قدر اهمیت دارد. » تفاوت گوشی‌های هوشمند در توانایی آنها برای اجرای برنامه‌های متنوع است.

علی‌رغم این اقبال عمومی به استفاده از نرم‌افزارها و خدمات در صنعت ارتباطات همراه، مگر می‌شود کنگره‌ای جهانی با موضوع گوشی‌های همراه برگزار شود و مدل‌های جدیدی ارایه نشود؟ همه تولیدکنندگان بزرگ با محصولات برگزیده خود به میدان آمده‌اند.

در میان برجسته‌ترین این محصولات، پالم با محصول تحسین‌برانگیز خود، پِری، نگاه‌ها را به خود جلب کرده است. ایسر که پیش‌از این صرفا در صنایع کامپیوتری حضور داشت، ورود خود را به دنیای دیجیتال با عرضه اولین گوشی خود رسما اعلام کرده است.

البته برخی از تولیدکنندگان هم محصول جدید خود را پیش‌از آغاز این کنگره جهانی اعلام کرده بودند، مانند ال.جی که چند هفته‌ای است مدل آرنا را تبلیغ می‌کند. نوکیا نیز پیش‌از این، تبلیغات گسترده‌ای را برای نوکیا 5800 راه انداخته بود تا در این کنگره، فضای کافی برای معرفی N73 فراهم باشد.

کد خبر 3964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =