نماینده باراک اوباما درست مانند یک سال گذشته بی‌نتیجه در خاورمیانه گشت می‌زند

فلسطین، اسرائیل، اردن و مصر کشورهایی هستند که در نخستین سفر دوره‌ای جورج میچل در سال 2010 میلادی به خاورمیانه میزبان او بودند. در تمامی این سفرها موضوع بحث تکراری بود و البته بی‌نتیجه: مذاکرات صلح در خاورمیانه. نیم قرن است که میچل‌های بسیاری عزم خود را جزم کرده‌اند تا آرامش را به منطقه بازگردانند.تا‌کنون اما هیچ‌کدام در این مسیر موفق عمل نکرده‌اند.
این‌بار هم یک سال است که جورج میچل به فلسطین و سرزمین‌های اشغالی می‌رود و هر‌بار دست‌خالی‌تر از پیش بازمی‌گردد. هنوز مهر دیدار میان میچل و بنیامین نتانیاهو خشک نشده بود که آقای نخست وزیری اعلام کرد که قرار نیست کرانه باختری را تحت هیچ‌پیمان صلحی واگذار کند . همین ادعا کافی بود تا دیدار میان نماینده اوباما با عباس در کمتر از دو روز و البته این‌بار در اردن بی‌هیچ نتیجه‌ای و با انتقادهای همیشگی از سیاست‌های اسرائیل به پایان برسد .

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، جورج میچل بعد از سفرش به امان، پایتخت اردن و دیدار با پادشاه اردن و رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه سفر دوره‌‌ای خود به کشورهای خاورمیانه، وارد قاهره شد.

جورج میچل، امروز با احمد ابوالغیط، وزیر امور خارجه مصر و عمر سلیمان، رییس سازمان اطلاعات این کشور دیدار کند.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در دیدار با جورج میچل بر ادامه تلاش‌های آمریکا به منظور ازسرگیری مذاکرات صلح به طور فعال که به تحقق تشکیل دو کشور فلسطین و اسراییل منجر شود، تاکید کرد. محمود عباس در چنان شرایط وخیم داخلی و خارجی قرار گرفته است که رهبران جهان عرب در تمامی دیدارهای خود با مقام‌های امریکایی بر لزوم حمایت از او اصرار دارند . پادشاه اردن هم بر لزوم ادامه حمایت‌ها از تشکیلات خودگردان فلسطین و محمود عباس، تاکید کرد.

در نشست ملک عبدالله دوم و میچل بر نحوه رویارویی با موانع در مسیر ازسرگیری مذاکرات فلسطین و اسراییل بر اساس معیارهای صریح و روشن به طوری که موجب تشکیل دو کشور فلسطین و اسراییل بر اساس چارچوب زمانی مشخص شود، تاکید نمودند.

هم‌چنین فرستاده ویژه آمریکا نیز وی را در جریان مذاکراتش با بنیامین نتانیاهو و محمود عباس قرار داد. میچل که از ناز و کرشمه‌های اسرائیلی‌ها به ستوه آمده است ، تاکید کرد: اردن همواره در راستای حمایت از روند صلح تلاش می‌کند و ما نیز می‌خواهیم فرصت‌های صلح برای تمامی کشورها در منطقه را به منظور ایجاد روابط عادی فراهم کنیم.

همزمان صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی‌ها در امان گفت: ما موافق ازسرگیری مذاکرات هستیم و شروطی را برای ازسرگیری این مذاکرات تعیین نکرده‌ایم، بلکه بر عکس ما مواضع مشخصی داریم و هدف‌مان برقراری صلح بر اساس طرح نقشه‌ راه و پایان دادن به اشغالگری اسراییل در اراضی 1967 است. اسراییل باید به تعهداتش عمل کند و زمانی که می‌گوییم شهرک سازی‌ها به طور کامل و از جمله در بیت‌المقدس باید متوقف شود، این یک شرط فلسطینی نیست بلکه تعهدی است که اسراییل باید به آن پایبند باشد.

عریقات تاکید کرد: ما در همکاری با دولت باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا مصمم هستیم و تمام تلاش خود را برای موفقیت اوباما و میچل به کار می‌گیریم و می‌خواهیم که صلحی برقرار شود که به اشغالگری اسراییل پایان دهد.

جورج میچل نیز اذعان داشت که باراک اوباما و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا متعهد به برقراری صلح فراگیر در منطقه به طوری که تضمین کننده راه‌حل تشکیل دو کشور باشد، هستند.

وی افزود: به اعتقاد ما تنها راه‌حل واقعی برای درگیری‌ها برقراری صلح فراگیر است به طوری که تضمین کننده اجرای توافقنامه‌ها میان اسراییل - سوریه؛ اسراییل و لبنان و عادی سازی کامل روابط میان کشورها باشد.

کد خبر 39670

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =