ایرنا نوشت:

رییس کل دادگستری استان بوشهر گفت: با تلاش پاسداران حریم امنیت سپاه امام صادق (ع) و همکاری دستگاه قضایی این استان بخشی از مهمترین عناصر و شبکه های مروج فساد در فضای مجازی استان دستگیر و شبکه منهدم شد.

حیدر بحرانی گفت: این شبکه در زمینه ترویج فساد و استحاله سبک زندگی ایرانی - اسلامی با هدف قرار دادن نهاد خانواده به طور گسترده فعالیت می کرد.

او یادآور شد: در نیمه دوم امسال عملیات انهدام شبکه تولید کنندگان محتوای غیراخلاقی در شبکه های اجتماعی که به عملیات عنکبوت معروف است در حوزه های مستهجن و غیر اخلاقی، شکل دهی به مسایل ترویج ابتذال به وسیله مدلینگ و در نهایت قبح شکنی از مقدسات دین در دستور کار پاسداران حریم امنیت سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر قرار گرفته بود.

رییس کل دادگستری بوشهر گفت: این شبکه با سوء استفاده از فضای مجازی و با حمایت گروههای مخفی توانسته بود در مدت دو سال فعالیت در پوشش موضوعات فرهنگی و اجتماعی جوانان بسیاری را در بوشهر و برخی دیگر از استانها با شیوه های جذاب و فریبنده به دام خود گرفتار کرده و آسیبهای جدی به خانواده ها وارد کند.

بحرانی گفت: بیشترین متهمانی که در این فضا فعالیت داشتند در مرکز استان بوشهر بوده به طوریکه تاکنون در مجموع سه فاز 170 سوژه شناسایی شده که 110 مورد آن مربوط به فاز نخست مدلینگ است.

او با بیان اینکه تاکنون براساس اولویت بندی 34 مورد عملیاتی شده است یادآور شد: در همین راستا تاکنون 17 مورد بازرسی از محل کار و منزل، 16 استودیو تعطیل، 9 متهم بازداشت، 34 نفر به دادگاه احضار و بازجویی، 10 نفر در نوبت احضار و به بیش از 40 نفر نیز تذکر داده شده است.

بحرانی گفت: تلاش برای ترویج فرهنگ اباحه گری، سست کردن و نفی نهاد خانواده، تمسخر اعتقادات و ارزشهای دینی، ترویج روابط خارج از قواعد اخلاقی، انتشار تصاویر خصوصی، سوء استفاده از دختران و پسران برای مطالب غیراخلاقی و ضد دینی در قالب مطالب زرد و عامه پسند در شبکه فیس بوک برخی از عناوین فعالیتهای مجرمانه این شبکه بوده است.

رییس کل دادگستری بوشهر گفت: بیش از 110 صفحه و پروفایل در حوزه های یادشده در فضای مجازی استان بوشهر در حال فعالیت بودند که گردانندگان اصلی آنها شناسایی و 44 نفر برای پاسخگویی به مراجع قضایی احضار شده و بخشی از صفحات مدنظر با دستور قضایی مسدود شد و بخش دیگری نیز در حال حذف هستند.

او ادامه داد: شکل گیری پدیده مدلینگ توسط برخی عکاسی ها، آرایشگاه ها، مزون ها و مدلهای خانم با ترغیب برخی از زنان و دختران و الگو برداری از شبکه های غربی و ماهواره ای اقدام به عکاسی و فیلمبرداری مغایر حریم خانوادگی و مبتذل می کردند.

رییس کل دادگستری بوشهر گفت: این شبکه با تکثیر عکسهای مدلینگ، عروس و داماد، فیسبوکی و اسپرت بصورت عکاسی زیر زمینی و یا در استودیو عکاسی، آنها را برای تبلیغ و جلب مشتری به واحدهای صنفی مزون عروس و آرایشگاه زنانه ارسال کرده و یا این تصاویر و فیلم ها در سایتها و شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام منتشر می شد.

بحرانی گفت: برخی از متهمان با برگزاری مسابقه مدلینگ در یکی از شبکه های اجتماعی غیرمجاز و تعیین جایزه برای نفرات اول تا سوم، کاربران عضو این شبکه ها را به مدل شدن و گرفتن عکسهای غیر اخلاقی و بارگذاری آن در پروفایل خود ترغیب می کردند.

او با اشاره به اینکه میانگین سنی دستگیر شدگان بین 18 تا 28 سال است گفت: اغفال زنان و دختران عضو فیس بوک و اینستاگرام، زمینه کسب درآمد نامشروع و تامین معاش اعضای این شبکه را فراهم کرده بود.

رییس کل دادگستری بوشهر گفت: انهدام این شبکه توسط سپاه و مرجع قضایی این استان هشداری جدی به کسانی است که فکر می کنند در شبکه های اجتماعی توانسته اند خانه ای امن برای فعالیتهای مجرمانه خود ایجاد کنند.

بحرانی یادآور شد: مردم نسبت به فیلمبرداری و عکاسی از مجالس عروسی یا مجالس خانوادگی و گرفتن عکس در آتلیه های معتبر باید هوشیاری کامل داشته باشند تا از سوء استفاده و انتشار توسط سودجویان و مجرمان سایبری جلوگیری شود.

او گفت: جوانان بوشهری حضور پررنگی در شبکه های اجتماعی مجازی دارند که این امر باعث شده تا شبکه های فساد تلاش زیادی برای استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی برای شناسایی سوژه ها و به گمراهی کشاندن و سوء استفاده از افراد ناآگاه کنند.

بحرانی با قدردانی از فعالان فضای مجازی که با گزارشهای مستمر خود زمینه برخورد با سوءاستفاده کنندگان از این شبکه ها را فراهم می کنند گفت: پیرو گزارشهای مردمی دریافت شده و اشراف حاصله از آن، در آینده نزدیک پروژه دیگری در برخی از شبکه های اجتماعی تحت موبایل در استان بوشهر اجرایی خواهد شد.

 


45231

 

کد خبر 405240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =