ایسنا نوشت:رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت به آمارهای سازمان بهداشت جهانی اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد افراد سالمند بالای 80 سال از تعداد کودکان زیر چهار سال پیشی گرفته و پیش بینی می‌شود تا سال 2050 تعداد سالمندان از افراد زیر 14 سال نیز بیشتر شود.

پریسا طاهری در نشست خبری روز جهانی سالمند با بیان اینکه بحث سالمندی جدید نیست و سال‌هاست که دنیا با آن مواجه است، گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، سال 2015 حدود 900 میلیون سالمند در جهان وجود خواهد داشت و پیش بینی می‌شود تعداد آنها در سال 2050 به دو میلیارد نفر یعنی دو برابر میزان فعلی برسد. در سال 2015، 11 درصد جمعیت دنیا سالمند بودند و پیش بینی می‌شود که این تعداد در 2050 به 22 درصد افزایش یابد و تعداد افراد 80 سال به بالا به میزان چهار برابر افزایش یابد.

وی به آماری تکان دهنده از سوی سازمان بهداشت جهانی اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد افراد سالمند بالای 80 سال از تعداد کودکان زیر چهار سال پیشی گرفته و پیش بینی می‌شود تا سال 2050 تعداد سالمندان از افراد زیر 14 سال نیز بیشتر شود.

طاهری با بیان اینکه 60 درصد جمعیت سالمند جهان در کشورهای کم درآمد و در حال توسعه هستند، گفت: پیش بینی می‌شود در سال 2050، 80 درصد جمعیت سالمندان در کشورهای کم درآمد و در حال توسعه باشند.

وی همچنین به آماری در زمینه تعداد سالمندان در منطقه مدیترانه شرقی اشاره کرد و گفت:‌ در سال 2000 تعداد سالمندان در این منطقه 5.8 درصد بوده و پیش بینی می‌شود این میزان در سال 2050 به 15 درصد افزایش یابد. در ایران نیز پیش بینی می‌شود که در سال 2025 بیش از 10 درصد جمعیت ما سالمند شوند.

نماد زنانه جمعیت سالمندی در ایران
وی با بیان اینکه در ایران از سال 1335 تا سال 85 مرکز آمار به صورت دوره‌های 10 ساله تغییرات جمعیتی را بررسی می‌کرد و از سال 85 این دوره‌ها به صورت پنج سال یکبار شد، گفت: براساس این آمارها در سال 1335 کل سالمندان 6.2 درصد، در سال 45، 6.5 درصد، در سال 55، 5.2 درصد، در سال 65، 5.4 درصد، در سال 75، 6.6 درصد، در سال 85، 7.3 درصد و در سال 90 این میزان به 8.2 درصد رسیده است. همچنین براساس آمار سال 1390، جمعیت سالمند در کشور 6 میلیون و 160 هزار گزارش شده که 4.17 درصد آنها را زنان و 4.02 درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند و این نشان می‌دهد که جمعیت سالمندی ما نمادی زنانه پیدا کرده است.

طاهری با بیان اینکه افزایش سالمندی در کشور یک چالش نیست، گفت: اما اگر به زیرساخت‌های آن توجه نشود، می‌تواند چالشی بزرگ باشد.

پیرترین و جوان‌ترین استان‌های کشور
رییس اداره سالمندان وزارت بهداشت، گیلان را پیرترین استان کشور با 11.55 درصد سالمند خواند و گفت: سیستان و بلوچستان با 4.72 درصد سالمند جوان‌ترین استان کشور به شمار می‌آید. همچنین تهران 9.05 درصد سالمند دارد و تعداد سالمندانش از میانگین کشوری بیشتر است. 13 استان کشور نیز از میانگین کشوری تعداد سالمندان بیشتر هستند که شامل استان گیلان، مرکزی، مازندران، آذربایجان‌ شرقی، خراسان جنوبی، تهران، سمنان، اردبیل، کرمانشاه، یزد، اصفهان و زنجان می‌شوند. همچنین جوان‌ترین استان‌های کشور به ترتیب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان هستند.

تهران، نهمین استان سالمند کشور
طاهری با بیان اینکه تعداد سالمندان در تهران یک میلیون و 102 هزار و 123 نفر است، گفت: تهران نهمین استان سالمند کشور است. سن امید به زندگی نیز در کشور 72 سال در مردان و 74 سال در زنان است.

برنامه‌های "تحول" برای سالمندان
وی با اشاره بر لزوم تعامل چندین ارگان برای ارتقای سطح سلامت در سالمندان گفت: وزارت بهداشت موظف است برای سالمندان برنامه‌ریزی کرده و به آنها ارائه خدمت کند. در حال حاضر برنامه‌هایی برای این گروه از جامعه تدارک دیدیم که یکی از این برنامه‌ها مراقبت ادغام یافته مختص پزشک و غیرپزشک است که مشتمل بر 15 بیماری است. این برنامه براساس طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت و در تمام دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و هر سالمندی که به خانه بهداشت در روستا و به مراکز بهداشتی در شهر مراجعه کند، می‌تواند خدمت دریافت کند. اقدامات ما در این برنامه به این صورت است که ابتدا سالمند از سوی غیرپزشک معاینه می‌شود و عوامل خطر و علائم بیماری از او سوال می‌شود. اگر عوامل خطر در او وجود داشت به پزشک عمومی ارجاع داده می‌شود و اگر نیازمند ارجاع به سطح تخصصی باشد، این کار انجام می‌شود.

رییس اداره سالمندان وزارت بهداشت افزود: در این برنامه فشار خون، دیابت، بینایی، شنوایی، چربی خون، تعادل، اختلال حافظه و خواب، افسردگی و خواب و واکسیناسیون افراد بررسی و براساس دستورالعمل‌ها به آنها ارائه خدمت می‌شود.

طاهری برنامه دیگر وزارت بهداشت برای سالمندان را اصلاح سبک زندگی عنوان کرد و گفت: براساس یک پروتکل تدوین شده، افراد غیرپزشک را آموزش می‌دهیم و سپس آنها برای سالمندان کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کنند و بعد از آموزش دوباره فراخوان می‌کنیم تا مطمئن شویم که توصیه‌های ما وارد زندگی سالمندان شده است.

وی رصد کردن سالمندان برای کاهش مرگ و میر زودرس را از دیگر اقدامات وزارت بهداشت خواند و افزود: هدف ما در این برنامه پیشگیری از مرگ زودرس در سنین 80 یا 85 سال است و هدف دیگر ما نیز کاهش میزان وابستگی در سالمندان است.

رییس اداره سالمندان وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین برای تعامل با سایر ارگان‌ها سند ملی تحول نظام سلامت، رفاه و منزلت سالمندان مبتنی بر الگوی اسلامی - ایرانی را با سایر سازمان‌ها از جمله بهزیستی نهایی می‌کنیم.

هر 7 دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می‌شود
طاهری با اشاره به روز جهانی آلزایمر که در سی‌ام شهریورماه برگزار می‌شود، گفت: آلزایمر یکی از بیماری‌های دوران سالمندی است و تا سال 2015 ، 46.8 میلیون نفر فرد مبتلا به دمانس در جهان وجود داشت و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال 2050 به 131 میلیون نفر برسد. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی هر دو تا سه ثانیه یک نفر در جهان مبتلا به دمانس می‌شود، در ایران نیز هر هفت دقیقه یک نفر مبتلا به این بیماری می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر 600 تا 650 هزار نفر فرد مبتلا به دمانس در کشور وجود دارد که شایع‌ترین نوع آن آلزایمر است. آلزایمر از نظر بار بیماری، ششمین بیماری است که هزینه‌های زیادی را به جامعه، خانواده، بیمه‌ها و سیستم بهداشتی و درمانی تحمیل می‌کند.

رییس اداره سالمندان وزارت بهداشت درباره ارائه خدمات به سالمندان در منزل نیز گفت: برای ارائه خدمت در منزل نیز پروتکلی وجود دارد که باید در حوزه‌های مختلف ارتقا یابد. در حوزه وزارت بهداشت و در قالب طرح تحول نظام سلامت ما مکلف هستیم خدمات خود را به صورت فعال ارائه دهیم و اگر سالمندی به ما مراجعه نکرد، موظفیم خودمان به سالمند مراجعه کنیم. بنابراین در این زمینه قسمتی که مربوط به وزارت بهداشت است، خدمات را به صورت فعال ارائه می‌دهیم.

۴۲۴۲

کد خبر 459289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۹
  2 0
  اوج بیکاری هم تو همین استانهای جوان است. آیا از قبل برای جوانان برنامه ریزی میکنید؟یا قبل ازینکه به فکر افزایش جمعیت باشید بستر کار و رفاه را آماده میکنید؟؟؟فقط آمار گرفتن کافی نیست
 • رضا GB ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۹
  2 0
  علت اينكه استانهاي جنوبي جوانترين درصد را دارند بخاط شرايط بد آب و هوايي و آلودگي هوا مي باشد كه هيچكس به سن ميانسالي نمي رسد چه برسد به سن پيري