راهکارهای گلزاری برای فرار جامعه از غم و غصه/ هشدار برای خندوانه‌ای‌ها

یک روان‌شناس تاکید کرد: برنامه‌های طنز مانند خندوانه می‌تواند روحیه شادی را به مردم تزریق کند اما سازندگانش باید مراقب باشند به ضد اهدافی که ترسیم کرده‌اند، نرسند.

فهیمه حسن‌میری: آمارهایی كه از خشم و خشونت ایرانی‌ها حكایت می‌كند، این پرسش نگران‌كننده را ایجاد می‌كند كه چه شده امروز با چنین وضعیتی مواجهیم و اگر كاری برای بهبود اوضاع صورت نگیرد، چه سرنوشتی در انتظار مردمانی است كه به مهربانی و بخشش شهرت داشته‌اند.

در این زمینه با دكتر محمود گلزاری، معاون سابق امور جوانان وزارت ورزش و جوان، روان‌شناس و مدیرمسئول مجله روانشناسي «سپیده دانایی» گفت‌وگو كردیم كه در ادامه می‌خوانید:

آقای دكتر با مرور اخبار حوادث به نظر می‌رسد شاهد نوعی عصبانیت و كم‌تحملی در میان مردم هستیم. نظر شما در این زمینه چیست؟

بله همانطور كه اخیرا اعلام شده ایرانی‌ها بعد از عراقی‌ها خشن‌ترین و عصبانی‌ترین مردم دنیا هستند، می‌توانیم ببینیم كه تمام شاخص‌های خشونت در جامعه ما در حال افزایش است؛‌ قتل‌ها، قتل‌های خانوادگی، نزاع‌های خیابانی، همسرآزاری، كودك‌آزاری و سالمندآزاری به مراتب افزایش پیدا كرده است. در شرایط فعلی، جامعه‌ای پر از بدبینی، خشونت و درگیری داریم كه حتی ساده‌ترین كارها مانند رانندگی را دچار تنش می‌كند. این موضوع هم تنها چیزی نیست كه در آمارهای كشورهای دیگر به آن اشاره شده باشد بلكه حتی مسئولان امنیتی هم به این موضوع اشاره می‌كنند و دیدیم كه معاون پیشگیری از جرم قوه قضاییه اعلام كرد خشونت،‌ امسال پررنگ‌تر از سال‌های گذشته بوده است.

ریشه‌ این پرخاشگری‌ها را در كجا می‌بینید؟

باید وضعیت خشم و خشونت در ایران به طور جدی مورد بررسی قرار بگیرد. مسلما تنها یك عامل نیست كه به این وضعیت دامن زده و سهم عوامل متعدد را باید بررسی كرد. مسائل امنیت اقتصادی مردم، اشتغال جوانان،‌ استحكام خانواده، تغییرات اقلیمی، خشكسالی،‌ گرما و بسیاری از موارد پیدا و پنهان دیگر در بروز چنین وضعیتی تاثیرگذارند. مهم این است كه برای برطرف كردن این مسائل و در عین حال تزریق روحیه شادی و صبوری به مردم كارهایی انجام شود.

مثلا چه كارهایی؟

هم نیاز به برنامه‌های بلندمدت داریم و هم كوتاه‌مدت و میان‌مدت. در برنامه‌های سطحی می‌توان اقداماتی را در جامعه نهادینه كرد از جمله برنامه‌هایی مانند عفو زندانیان و كمك مردم و هنرمندان در كمپین‌هایی برای بخشش زندانیانی كه جرایم غیرعمد انجام داده‌اند، اقداماتی برای بهبود فضاهایی مانند استادیوم ورزشی كه بالاترین سطح خشونت و توهین را در آن محیط شاهدیم، افزایش مهارت‌های اجتماعی كه چطور می‌توان حق را گرفت اما نه لزوما با پرخاشگری و توهین، راه‌اندازی كلینیك‌های كنترل خشم و استفاده از تجارب كشورهای دیگر در این زمینه، ایجاد فضای شادی در كشور، تهیه برنامه‌های تلویزیونی كه روحیه شادی را در مردم ایجاد كند و بسیاری از اقدامات دیگر كه با طرح‌های كارشناسی قابل انجام هستند.

برنامه‌های طنز تلویزیون را در كمتر كردن سطح پرخاشگری موثر می‌دانید؟

ببینید، شوخ‌طبعی یكی از راه‌های كنترل خشونت است و پیوندهای صمیمانه را زیاد و تنشها را كم می‌كند. این خیلی مهم است كه خندیدن با دیگران را تمرین كنیم نه خندیدن به دیگران را، از این رو برنامه‌های طنز تلویزیون مانند خندوانه خوب است اما در عین حال سازندگان چنین برنامه‌ای باید مراقب باشند كه به ضد اهدافی كه ترسیم كرده‌اند نرسند. در این برنامه می‌بینیم كه از وقتی وارد جریان رقابتی استندآپ كمدی شد، چه كامنت‌هایی در فضای مجازی گذاشته شد و چقدر طرفداران هر كدام از این افراد به دیگری توهین كردند. برنامه‌ای كه با هدف خنداندن و ایجاد فضای پیوند و دوستی میان مردم تشكیل شده،‌ باید خیلی مراقب باشد كه فضای مسمومی ایجاد نكند. برنامه‌هایی مانند خندوانه اگر به افراد یاد بدهد كه بخندند و شاد باشند خوب است اما دیدیم كه وقتی ماجرا به رقابت برسد، افراد چطور نسبت به همدیگر خشونت می‌ورزند بنابراین به عنوان یك روانشناس هشدار می‌دهم كه چنین برنامه‌هایی در رقابت‌هایی از این قبیل نیفتند و به روال قبلی كارشان را ادامه دهند.

همانطور كه به فضاهای مجازی اشاره كردید، گاهی می‌بینیم پیام‌هایی كه ظاهرا مضمون شوخی و طنز دارند تبادل می‌شوند اما درواقع توهین‌هایی به جنسیت و قومیت و گروه خاصی هستند.

بله با این كه تاكید می‌كنم شوخ‌طبعی و طنز نیاز جدی امروز جامعه ماست، اما باید نوع شوخی كردن را هم به مردم یاد بدهیم. باید مواظب باشیم شوخ‌طبعی‌ها به سمت لودگی نرود، شوخی‌های مضر و قومیتی و جنسیتی نباشد و به قیمت خندیدن افراد هر اتفاقی صورت نگیرد. شوخی‌های ما نباید مسخره كردن، به كار بردن الفاظ نادرست، توهین كردن، هدف گرفتن ابعاد مختلف ظاهری و شخصیتی یك فرد، جنس یا گروه باشد. باید این را به مردم یاد بدهیم كه شوخی‌ نباید تیز باشد، دیگران نباید از شوخی‌های ما وحشت كنند و در دلشان ترس ایجاد شود یا رنجیده‌خاطر شوند.

این آموزش‌ها كجا باید انجام شود؟

لازم است از تجربه كشورهای دیگر در زمینه ایجاد باشگاه‌های خنده یا كنترل خشم كمك بگیریم. برای این منظور باید ظرفیت دانشگاه‌ها را به كمك بگیریم و رسانه‌ها هم از دستاوردهای دانشگاهی در حوزه روان‌شناسی مثبت كمك بگیرند. دانشگاه‌های ما در حوزه روان‌شناسی، روان‌شناسی بیمارمحور را تدریس می‌كنند، آسیب‌شناسی روانی، اضطراب، افسردگی و ... را تدریس می‌كنند در حالی كه در كنار اینها، لازم است روان‌شناسی مثبت را هم آموزش و ترویج دهیم. دستاوردهای روان‌شناسی مثبت به عنوان رویكرد جدید روان‌شناسی بر هیجان‌های مثبت كار كرده و یاد می‌دهد كه چطور می‌توان به القاء هیجان مثبت در افراد پرداخت. روان‌شناسی مثبت نشان داده شوخی بهترین راه مبارزه با استرس است، دردهای روان‌شناختی یعنی دردهایی كه منشاء جسمی ندارند را كاهش می‌دهد و لازم است مشاوران و حتی پزشكان هم از شوخی استفاده كنند تا در سلامت روان بیماران تاثیر بیشتر و بهتری بگذارند.

47234

کد خبر 462650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • بی نام A1 ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  52
  كاملا درست .... خندوانه در مقاطعي فقط مردم رو به جون هم انداخته البته هدفشون اين نبود ...
  • بی نام IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   3
   آقاي روانشناس شما داري صورت مسئله رو پاك ميكني،حالا گيريم رقابت خندوانه حذف شد توي رقابت انتخاباتي يا فوتبال و فيلم و خوانندگي و جاهاي ديگه هم مياي اينكارو ميكني؟بايد فرهنگ مسالمت و احترام توي جامعه تزريق كرد نه اينكه همه ش از رقابت فرار كرد
  • بی نام A1 ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   4
   من که هر وقت دلم میگیره به سرودهای انقلابی بخصوص آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو گوش میدم و کمی هم لبنیات تازه پالم دار مصرف میکنم تا جسم و روحم هر دو ریلکس بشن
  • بی نام A1 ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
   4
   من تعجب می کنم، این که مردم یه رقابت معمولی رو تبدیل به جنگ و زمینه ای برای توهین به همدیگه می کنن، مشکل داره، نه خود رقابت. نمی شه صورت مساله رو حذف کرد. اتفاقا نبود چنین برنامه هایی یکی از علل این جنگ و دعواس.
 • دلسوز بجای دلواپس A1 ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  68
  میگن هوای آلوده احتمال سکته تو سن پایینو بالا می بره... بخاطر آلودگیهایی که وارد خون میکنه....کاش حالا که کمپین راه میندازیم کمپین کاهش سهم ما در آلودگی هوا راه بندازیم ...و هرکدوممون به سهم خودمون معاینه فنی ماشینامونو و تک سرنشینی رو و جدی تر بگیریم تا شاید یکم آلودگی هوا کمتر شه
 • علی از تبریز A1 ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  140
  برنامه های ملال اور تلویزیون ؛و تزریق افسردگی توسط این رسانه یکی از عوامل برچیدن شادیها در جامعه است .
 • بی نام A1 ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  41
  اتفاقا اقای روانشناس همگی باید یاد بگیریم چگونه از رقابت لذت ببریم نه اینکه رقابت به خشممون بیاره ... من خودم به شخصه به دنبال ایجاد فضای مفرح واسه خودم با هر دو استند اپ هستم
 • آرش A1 ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  116
  این نتیجه 30 سال تصمیمات غلطیه که گرفته شد.
 • آریا IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  47
  یعنی چی برنامه به روال عادی خودش برگرده؟؟؟ آقای به اصطلاح روانشناس بهتر نیست یه راه چاره پیدا کنی نه اینکه صورت مساله رو پاک کنی
  • مهرداد A1 ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
   1
   به اصطلاح ... برو یه کم تحقیق کن بنده خدا راجع به دکتر گلزاری بعد بیا حرف بزن ، تو خودت نشانه بارز یک بیمار عصبی هستی ، برو پیش یه به اصطلاح روانشناس طرز بیان یادت بده بعد بیا اینجا نظر بده ، همه نظر بده شدن ، امان از اینترنت مفت...
 • بی نام IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  39
  فقط برنامه های تکراری.....غمگین.....والا بخدا بعدا میگن تهاجم فرهنگی..از همینجا نشات میگیره که برنامه ندارن مردم میرن سمت برنامه های ماهواره که فقط خیانت به خرد مردم میدن....بعدا فقط همش تو حامعه میشششنویم خیانت زن به شوهرش و بالعکس
 • بی نام IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  14
  به نظرم ایشون درست میگن. شاید جامعه در حال حاضر کشش رقابت های اینچنینی رو نداشته باشه و به جای شادی به سمت خشونت پیش بره
 • عباس A1 ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  1
  این رقابت ها در خندوانه خیلی خوب می تونه رقابت در عین احترام رو به مردم یاد بده. شادی بدون محتواست که راه غلطی خواهد بود. نه شادی خندوانه که دارای محتوای مثبته، و یکی از همون محتواهای مثبت می تونه یاد دادن فرهنگ درست رقابت باشه.
 • asad CA ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  1
  أكثر روانشناسان از رو ي كتاب و بخصوص در فضاي سياسي ايران نظر و علت واقعي را نميتوانند أعلام كنند و به خصوص مثل اين اقا كه وابسته به جناح خاص بأشد كه ديگر. .......
 • حمید A1 ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  0
  دکتر گرانقدر و محترم یک چیزی رو فراموش یا اشاره نکردند درکشورهایی مانند ویتنام و تایلند و همینطور فیلیپین مقدار گرسنگی و حتی بیکاری چندین برابر کشور من است به عنوان فردی که در این کشورها زندگی کردم میتوانم بگویم تمام مواردی که برای دامن زدن خشم در کشور من بیان شد را نیز به حد بالایی دارند اینجانب یکبار هم چیزهایی که در کوچه و خیابان درروز و محل کارم از افراد میبینم در سال درون این کشورها ندیدم باید بدون رو دربایستی مسئله بررسی بشه.باید مسئله علمی داشتان فقط و فقط بررسی بشه ایا باید از دبستان شروع کرد ایا مدیریت خشم رو در چه سنی باید بررسی کنیم
 • محمودمحی IR ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  2
  ماایرانیها فقط یادگرفتیم جنبه های منفی مسایل رو ببینیم. خی معلومه وقتی یک فرهنگی ازصفرشروع میکنه قطعا اشکالاتی وکاستیهایی داره .این اقای دکترهمه حاشیه های مثبت رو رهاکرده وچسبیده به جنبه منفی برنامه .
 • رضا IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  1
  من یک بار قبلا گفتم که متاسفانه تمام برنامه های تلویزیونی در مثلث تکراری بیمارستان ، قبرستان و مجالس ترحیم خلاصه میشود و خبر انلاین هم از آن استقبال کرد . حالا در چنین فضای غمگین و پر از حوادث بد ، تلویزیون چه مشکلی را از مردم حل کرده ؟ حتی در چهره افرادی که در برنامه خندوانه شرکت میکنند به سختی لبخند می نشیند و یا خانمها به سختی دست می زنند و شادی میکنند .
 • مهدی A1 ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  2
  وقتی کل تفریحات در ایران رفتن به پارک و ساندویچ خوردن باشه. از این بهتر نمی شه..
 • بی نام IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  0
  برنامه خندوانه هدفش خنداندن مردم نبوده. بلکه نشانه ها حاکیست که اهداف جناحی و سیاسی مد نظرش بوده. وقتی از شخصیتهایی دعوت میشه که اکثریت مردم آگاه نسبت به اونها حساسیت دارن مگه میشه انتظار داشت که از این برنامه شاد بود. این برنامه به دنبال محبوب کردن رسانه ملی با اصرار بر موجه نشان دادن بعضی از کاراکترهای خاص در میان مدعوینش هست.
 • محمودمحب IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0
  بنظرمن اقای رامبدجوان قصدجاانداختن فرهنگ شادی رادرجامعه داره ولی این صداوسیما با اهداف سیاسی واقتصادی قصدسواستفاده ازاین برنامه راداره ونمونه ان حضورحدادعادل ویا تبلیغات آنچنانی برای دیجی کالا وایرانسل میباشد.
 • بی نام IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۷
  1
  به نظر من نظم وترتیب ورعایت مقررات وانسان دوستی شادی بدنبال خواهد داشت بچه ها بیایید از فردا شاد باشیم