عضو شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر ضرورت نهادیه کردن موضوع پدافند غیرعامل در کشور گفت: پدافند غیرعامل سپر دفاعی کشور در برابر تهدیدات دشمن در همه عرصه های اجتماع است.

به گزارش خبرآنلاین البرز و به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج ،حجت الله غلامرضائی با اشاره به آغاز هفته پدافند غیر عامل، عنوان کرد: : فرهنگ پدافند غیرعامل باید در قالب گفتمانی همگانی و قابل درک در تمامی عرصه های اجتماع جاری و نهادینه شود و همه بخش ها در برابر آموزش و پیشگیری از تهدید نرم دشمن حساس و آماده باشند.
وی، عنوان کرد: پدافند غيرعامل در تعريفي جامع به معناي مجموعه اقدامات غيرمسلحانه است كه موجب افزايش بازدارندگي، كاهش آسيب پذيري، ارتقاي پايداري ملي و تسهيل در امر مديريت بحران در برابر تهديدات نظامي دشمن مي شود.
عضو شورای اسلامی شهر کرج، اظهار داشت: پدافند غيرعامل در تعريف ديگري به مجموعه اقداماتی اطلاق می گردد که مستلزم به کارگیری جنگ افزار نبوده و با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیر نظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.
غلامرضائی در خصوص سياست هاي كلي پدافند غيرعامل گفت: از جمله این سیاستها پیش بینی سازکار لازم براي تهیه طرحهاي مشترك ایمن سازي و ایجاد هماهنگی در سایر طرح ها و برنامه ها و مدیریت نهادهاي مسئول، در دو حوزه پدافند غیرعامل و حوادث غیرمترقبه در جهت هم افزایی و کاهش هزینه ها و ایجاد مرکزي براي تدوین طراحی، برنامه ریزي و تصویب اصول و ضوابط، استانداردها، معیارها، مقررات و آیین نامه هاي فنی پدافند غیرعامل و پیگیري و نظارت بر اعمال آنها می باشد.
این مسئول، رعایت اصول و ضوابط پدافند غیرعامل از قبیل انتخاب عرصه ایمن، پراكنده سازی یا تجمیع حسب مورد، حساسیت زدایی، اختفاء، استتار، فریب دشمن و ایمن سازی نسبت به مراكز جمعیتی و حائز اهمیت بویژه در طرحهای آمایش سرزمینی و طرح های توسعه آینده كشور و فرهنگ سازی و آموزش عمومی در زمینه به كارگیری اصول و ضوابط پدافند غیرعامل در بخش دولتی و غیردولتی، پیش بینی مواد درسی در سطوح مختلف آموزشی و توسعه تحقیقات در زمینه پدافند غیرعامل را از ديگر سياست هاي كلي در زمينه پدافندغيرعامل عنوان نمود.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به برخي روش هاي اجراي پدافند غيرعامل نيز، گفت: ايجاد اختلال در شناسايي از طريق اختفاء، استتار، پوشش، فريب و جابجايي، كاهش آسيب پذيري ها از طريق مكان يابي صحيح و شناسايي نقاط حساس و حياتي همراه با تامين ايمني هاي لازم براي زيرساخت هاي مورد نظر، ايجاد موانع و استحكامات و استفاده از عوارض طبيعي زمين و ساماندهي امكانات و تجهيزات امداد و نجات از جمله مهمترين روش هاي اجراي پدافند غيرعامل است.
ارتقای آستانه پایداری مردم؛ هدف تشکیل کمیته پدافند غیرعامل در شهرداری کرج
عضو شورای اسلامی شهر کرج، بیان کرد: کمیته پدافند غیرعامل در شهرداری کرج با هدف کاهش آسیب پذیری، ارتقای آستانه پایداری مردم و تداوم خدمات ضروری و تامین نیازمندیهای مردم در شرایط بحران ناشی از تهدیدات نظامی دشمن و شناسایی نقاط آسیب تشکیل یافته كه تاكنون اقدامات خوبي را در امر اجراي طرحهاي پدافندغيرعامل در شهر پایه ریزی کرده است.
غلامرضائی، یادآور شد: شناسایی و به کارگیری کارشناسان متخصص و کاردان در پست های مختلف این کمیته، تشکیل کارگروه‌های پدافندغيرعامل و برگزاري جلسات مستمر و منظم اين كارگروهها، تهیه برنامه های پدافند غیرعامل با توجه به تهدیدات دشمنان و احصا و شناسایی مراکز حساس، مهم و قابل حفاظت در سطح شهر کرج از جمله اقدامات کمیته مذکور به شمار می رود که باید به اجرا درآید.
این مسئول با اشاره به برنامه هاي در دست اجرا و برنامه هاي آتي کمیته پدافندغيرعامل شهرداری کرج، خاطرنشان کرد: فرهنگ سازي و ايجاد باور در ميان مديران و در سطح جامعه مبني بر پذيرش پدافند غيرعامل بعنوان يك ضرورت، نهادينه سازي رعايت اصول و ضوابط پدافند غيرعامل، انجام پژوهش در زمينه پدافندغيرعامل و برگزاري جلسات مستمر و منظم قرارگاههاي زيستي و سايبري اداره كل پدافند غيرعامل از جمله برنامه هايي است كه این کمیته باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد و آنها را محقق نماید.
وی در پایان، گفت: پدافند غیرعامل باید سرلوحه امور تمام دستگاه های اجرایی قرار گیرد زیرا این مهم آمادگی در برابر خطرات احتمالی است و به یک دستگاه خاص اختصاص ندارد بلکه همه باید با آن آشنا باشند زیرا حفظ زیرساخت های کشور مهمترین تکلیف پدافند غیرعامل بوده که باید از هر لحاظ در این خصوص آماده باشیم و تهدیدهای دشمن را پیشاپیش شناخته و سپر دفاعی لازم را ایجاد نماییم.

کد خبر 473232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =