ژنرال امریکایی با رد ادعای جمهوری‌خواهان در نسبت دادن این موفقیت به جورج بوش تاکید کرد که هنوز برای قضاوت زود است

انتخابات در عراق برگزار شد و اکنون نوبت به عکس العمل‌ها رسیده است . فارغ از این بحث که چه کسی در چند روز آینده موفقیت در انتخابات را در آغوش بکشد و چه کسی با شکست شب را صبح کند، مشارکت 60 درصدی عراقی‌ها در سومین انتخابات پارلمانی و در سایه ترور و خشونت همگان را متعجب کرده است . تحلیل‌های فراوانی از این موفقیت می‌شود . برخی آن را به امریکایی‌ها نسبت می‌دهند و تعدادی ادعا می‌کنند که عراقی‌ها با حضور در پای صندوق‌های رای نشان دادند که خواهان به ثبات رسیدن کشور و استقلال و البته خروج سربازان امربکایی هستند . در این میان در جمع هواداران باراک اوباما هم عده‌ای سعی می‌کنند عکس‌ العملی منطقی نشان دهند و عده‌ای هم نمی‌توانند شادی خود را پنهان سازند . ژنرال ریموند اودیرنو که فرماندهی نیروهای امریکایی در عراق را بر عهده دارد از جمله افرادی‌ست که وزنه منطقش بر احساسش چربیده است . او درست چند ساعت پس از برگزاری انتخابات در عراق در گفتگو با شبکه خبری ای . بی . سی تاکید کرد که هنوز برای اظهار نظر و نتیجه‌گیری از این انتخابات بسیار زود است .


باراک اوباما از نخستین روزهای حضور در قدرت اعلام کرد که آمریکایی‌ها تابستان 2011 عراق را ترک می‌کنند . هنوز هم آقای رئیس‌جمهور همین اعتقاد را دارد . اودیرونو در این خصوص می‌گوید : ممکن است سال‌ها طول بکشد آمریکا بتواند ارزیابی کند که آیا مبارزه نظامی طولانی‌اش در عراق به موفقیت رسیده یا خیر.
مجله نیوزویک اما از جمله نشریه هایی بود که انتخابات عراق را ماحصل زخمات جورج بوش دانست . تیتر انتخابی پرطمطراق این مجله این بود: " سرانجام پیروزی: ظهور عراق دموکراتیک" . البته همه چیز به این تیتر ختم نشد و عکس جورج بوش بود که در زیر این تیتر آتشین رقاصی می‌کرد . اودیرنو با مخالفت با این نوع خبررسانی و اشتباه محض خواندن این برداشت از شرکت عراقی‌ها در انتخابات گفت : فکر نمی‌کنم که همه ما بدانیم آیا در عراق موفق بوده‌ایم یا خیر، این مساله سه تا پنج یا حتی 10 سال ممکن است طول بکشد. آیا عراق یک کشور دموکراتیک قادر به مشارکت در صلح و ثبات منطقه‌ای است؟ این یک آزمون واقعی خواهد بود.

ژنرال اودیرنو تاکید کرد که آمریکا در مسیر کاهش سربازان خود و رساندن آنها به 50 هزار تن تا اول سپتامبر و هم‌چنین خارج کردن تمامی ارتش آمریکا از عراق تا پایان سال آینده میلادی قرار دارد: تنها یک رخداد فاجعه بار می‌تواند این جدول زمانی را به هم بریزد.
این مقام امریکایی نیز مانند بسیاری از نزدیکان به اوباما تصریح کرد که ماموریت امریکا در عراق با خر.ج سربازان از خاک این کشور پایان نخواهد یافت : حمایت آمریکا از دموکراسی نوپای عراق تا زمانی که تمام سربازان آمریکایی عراق را ترک نکرده‌اند به پایان نخواهد رسید. این یک دوره طولانی خواهد بود. ما فکر می‌کنیم که فرصتی را در اختیار داریم که احتمالا هرگز تکرار نخواهد شد.
ژنرال اودیرنو در ادامه تاکید کرد :‌آن طور که من امروز می‌بینم ما معتقدیم که در مسیر کاهش سربازان و رساندن آنها به 50 هزار نفر هستیم، امروز هیچ چیز وجود ندارد که بگوید ما معتقدیم عراقی‌ها قادر به تشکیل دولت در یک مسیر مسالمت آمیز نیستند.

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 48487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =