مهدی غبرایی نثر موراکامی را هم‌ردیف جمالزاده و هدایت می‌داند و معتقد است که بهترین اثر این نویسنده‌ی ژاپنی رمان «سرزمین عجایب» است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هجدهمین نشست کتاب فروشی هنوز به نقد و بررسی آثار موراکامی اختصاص داشت.  در ابتدای این نشست، اسدالله امرایی با بیان این مطلب که موراکامی را در ایران با نام مهدی غبرایی می شناسند، گفت: اگر چه ترجمه های متعددی از آثار موراکامی روانه بازار کتاب شده، اما غبرایی بیشترین و بهترین ترجمه ها را از آثار موراکامی ارائه داده است.

به گفته اسدالله امرایی؛ موراکامی، ریموند کارور ژاپن است و او مترجم آثار کارور به زبان ژاپنی است، موراکامی یکی از پرآوازه ترین نویسندگان ژاپنی است که بیشتر آثارش به زبان های دیگر ترجمه شده. کازو ایشی گورو با این که به زبان انگلیسی می نویسد اما اقبال او در مقایسه با موراکامی در عرصه بین المللی کمتر است.

این مترجم افزود: هنگام مطالعه ترجمه های غبرایی از موراکامی متوجه می شویم که او با عشق آثار موراکامی را ترجمه کرده است و من مترجم در می یابم او برای جایگزین کردن کلمات هنگام ترجمه چه زحمتی کشیده است.

غبرایی با اشاره به اقبال آثار موراکامی در ایران گفت: زمانی که ترجمه آثار موراکامی را شروع کردم تصور نمی کردم که آثار او این قدر مورد توجه مخاطبان ایرانی قرار گیرد، من دلم می خواهد که سایر آثار موراکامی را به زبان فارسی ترجمه کنم، اما برخی از آثار او در ایران ترجمه پذیر نیستند و لاجرم باید بخش های متعددی از کتاب در ترجمه کنار گذاشته شود که من به چنین چیزی اعتقاد ندارم، اما برخی از مترجمان چنین رفتاری با آثار موراکامی کرده اند.

او با بیان این خبر که در حال حاضر مشغول ترجمه کتاب «1984» موراکامی است گفت: این کتاب یکی از مهمترین آثار موراکامی است که من با شوق مشغول ترجمه آن هستم. موراکامی نویسنده مورد علاقه من است و شاید مقایسه اصلا درستی نباشد اما در نوشته های او من آنی که در شعر حافظ وجود دارد را می بینم.

غبرایی با اشاره به این مطلب که با موراکامی تقریبا هم سن است گفت: موراکامی هم سن و سال من است و ما تجربه های مشترکی داریم، من قصد ندارم خودم را با او مقایسه کنم. یکی از وجوه تفاوت ما در این است که او دونده حرفه ای است. وقتی داستان های او را می خوانیم دقیقا متوجه می شویم که در کنار نویسندگی دونده حرفه ای نیز هست.

او با بیان این مطلب که حتی در خواب هم رویای آثار موراکامی را می بیند گفت: برای من یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیا تجسم بخشیدن است و نثر موراکامی چنین ویژگی را دارد. اگر قرار باشد نثر موراکامی را با نثر نویسندگان ایرانی مقایسه کنم به نظر من نثر او شبیه به جمالزاده و هدایت است.

مترجم کتاب «کافکا در کرانه» گفت: یکی از تفاوت های بارز موراکامی با سایر نویسندگان ژاپنی در این است که او در آثارش به جای پرداختن به سنت های ژاپنی به زندگی شهری توجه داشته است. در آثار او فضای پس از حمله آمریکا به ژاپن مشهود است و موسیقی یکی از بخش های جدایی ناپذیر آثار او به شمار می رود و یکی از دلایل شیفتگی من به آثار موراکامی به واسطه به تصویر کشیدن فضای شهری در آثارش است. اغلب داستان های او در کلان شهرها می گذرد.

به گفته غبرایی، موراکامی هنگام نوشتن «کافه در کرانه» به «ناتوردشت» توجه داشته است. موراکامی جایی عنوان می کند که آدم هایی که زندگی عادی دارند برای او جذاب نیستند، برای او زندگی آدم هایی که گره ای در زندگی شان دارد جذابیت دارد و زمانی که می خواهد بنویسد به سراغ آدم هایی از این جنس می رود.

او با بیان این مطلب که موراکامی از هزار و یکشب تاثیر پذیرفته، گفت: با این که موراکامی در آثارش از هزار و یکشب حرف می زند اما من تاکنون مطلب یا نقدی نخوانده ام که به تاثیرپذیری او از هزار و یکشب اشاره کرده باشند. این تاثیر پذیری را در«کافه در کرانه» و پایبند نبودن موراکامی به زمان و مکان و شکستن قواعد ارسطویی می بینیم.

غبرایی افزود: من نیز همچون موراکامی به موسیقی علاقه خاصی دارم و از زمانی که تمرکزم را روی ترجمه آثار او گذاشته ام به جای موسیقی کلاسیک، جاز گوش می دهم. نوشته های موراکامی برای من مثل آبشاری می ماند که من با لذت زیر این آبشار ایستاده ام و از این حس، احساس شعف می کنم.

او یادآور شد: در آثار موراکامی با از دست دادن ها و فقدان روبرو هستیم و این موضوع در «کافکا در کرانه» مشهود است. موراکامی نویسنده ای است که فرهنگ غرب و شرق را در آثارش پیوند زده است و مخاطبی که ادبیات را جدی دنبال نکرده باشد، در مواجه با آثار او با دشواری روبرو می شود که با مطالعه مستمر می تواند این مشکل را برطرف کند.

غبرایی با مقایسه موراکامی با همینگوی گفت: موراکامی مانند همینگوی زبان سهل و ممتنعی دارد و نثرش مانند فاکنر پیچیدگی ندارد و برای همین می تواند هم مخاطب عام و خاص را با خود همراه کند.

5757

کد خبر 487632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =