شهروند نوشت: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به بی‌انضباطی مالی شهرداری گفت: حجم تخلفات به قدری بالاست که نمی‌توان در مقابل آن سکوت کرد و شهردار تهران باید پاسخگوی وضع موجود باشد.

دبیر حرف‌های دیگری هم زد ازجمله اینکه: «اگر این حجم تخلفات را می‌دانستم به قالیباف برای شهردارشدن در این دوره رأی نمی‌دادم.»

علیرضا دبیر که در ماه‌های گذشته از منتقدان شهرداری تهران درباره مسائل مالی بوده و به نوعی درباره حسابرسی سازمان‌ها و شرکت‌ها نقد و نظرهای زیادی را مطرح کرده است، دیروز در یک نشست خبری حرف‌ها و ادعاهایش درباره تخلفات مالی در شهرداری را تأیید و اعلام کرد که حجم تخلفات بسیار بالاست.

پیش از این شهردار تهران گفته بود که ادعای تخلفات مالی را نمی‌‎پذیرد اما دبیر که زمانی از همراهان قالیباف در شورای سوم شهر تهران بود، حالا اصرار دارد که او هم سکوت نخواهد کرد تا مسأله تخلفاتی که به گفته او بسیار گسترده است، به نتیجه برسد.

دبیر عضو شورای شهر تهران، درنشست خبری دیروز خود گفت: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر طی نامه‌ای به کمیسیون بودجه و رئیس سازمان رفاه عنوان کرده که برنامه ساخت مراکز بهاران در بودجه امسال نبوده است. این درحالی است که شهرداری تهران برای اجرای بهاران اجازه‌ای از شورا نگرفته است، باید هرگونه هزینه درشهرداری با اجازه شورا باشد.

دبیر افزود: از معاون فرهنگی شهرداری خواسته‌ایم مستندات خود در این زمینه را اعلام کنند. او در ادامه با اشاره به حجم تخلفات درشهرداری و عدم عزم جدی مدیران برای حل این تخلفات گفت: من شخص قالیباف را مسئول این همه بی‌انضباطی مالی می‌دانم و شنیده‌ام که دو عضو شورای شهر کارت زرد به شهرداری نشان دادند.

دبیر در پاسخ به اصرار برخی از خبرنگاران مبنی بر این‌که آیا شما هم از ابزار قانونی اعضای شورا مبنی بر طرح سوال از شهردار استفاده می‌کنید، با بیان این‌که من به‌عنوان یک عضو، اطلاعات مالی شهرداری را برای نخستین‌بار برای بررسی به شورا آوردم، گفت: من به دنبال اصلاح امور هستم و از همه ابزارهای قانونی برای اصلاح وضع استفاده می‌کنم. امیدوارم مابقی اعضای شورا خود را به خواب نزنند چراکه آخرت آدم هم مهم است.

دبیر در مورد شایعه سهم‌خواهیش از شهردار تهران گفت: من دنبال چه سهم‌خواهی از شهرداری می‌توانم باشم. شایعه شده من به دنبال انتصاب مدیران شهری هستم اما زمان این موضوع را ثابت می‌کند و محکم ایستادم. من با این حجم بی‌انضباطی مالی و فساد تا آخر مبارزه می‌کنم.

او با بیان این‌که فساد را با حرف‌های قشنگ نمی‌توان جمع کرد و باید در عمل با فساد مبارزه کنیم، گفت: وقتی که شفافیت مالی کم باشد، فساد ایجاد می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان این‌که اهانت به حسابرس مانند شکستن آینه است که عیب‌ها و زیبایی‌های اطراف را نشان نمی‌دهد، گفت: قالیباف بارها در صحبت‌هایش عنوان کرده که در زمان مدیریت وی، حسابرسی‌اش از شهرداری آغاز شده اما باید بگویم که همیشه شهرداری حسابرسی می‌شده و از‌ سال ٧٥ سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری مورد حسابرسی قرار می‌گرفتند و از‌ سال ٨٢ شورای شهر نیز اقدام به حسابرسی از شهرداری کرده، اما شهرداری تهران همیشه مورد حسابرسی سازمان‌های مربوطه قرار گرفته است اما جواب قانع‌کننده‌ای ازسوی شهرداری درخصوص مغایرت‌ها نگرفته‌ایم.

او در پاسخ به این سوال که چرا دبیر همیشه یاور شهردار تهران بوده، تخلفات شهرداری را به یاد آورده است، گفت: آیا من باید در برابر این حجم تخلفات سکوت کنم؟ بنده اول به صورت شفاهی و پس از آن به صورت کتبی تذکرات خود را اعلام کردم، اما هنگامی که پاسخی نشنیدم، آن را در صحن شورای شهر اعلام کردم. حجم تخلفات به قدری بالاست که نمی‌توان در مقابل آن سکوت کرد و من وظیفه‌ام این است که آن را بیان کنم.

او گفت: شورا باید تصمیم بگیرد که در برابر این حجم بی‌انضباطی چه می‌کند؟

دبیر با بیان این‌که من بسیار با شهرداری تهران راه آمده‌ام، افزود: پارسال مشکل دیگری با شهرداری داشتیم که رسانه‌ای نشد و آن هم ساخت تونل میدان سپاه بود که با بانک پاسارگاد به توافقات نهایی رسیده بودند و درحالی ‌که ٦ الی ٧‌هزار‌میلیارد تومان هزینه صرف این تونل بود و می‌خواستند این تونل را بسازند، اما زیر بار نرفتم، چراکه به نظرم توسعه مترو واجب‌تر بود.

اوبا بیان این‌که از ١٨ سازمان شهرداری تهران ٦ سازمان مشروط، ٢ مقبول، ٣ مردود و ٧ شرکت عدم اظهارنظر داشتند، گفت: روز اول ١٤ الی ١٥ شرکت عدم اظهارنظر داشتند و در ٥ مرحله این آمار کسب شده و آیا این آخر شفافیت آنهاست؟

دبیر با بیان این‌که با مقایسه گزارش دو حسابرس متوجه شدیم که برخی تخلفات در گزارش دو حسابرس شورا و شهرداری یکسان است، گفت: درخصوص فروش تپه‌های عباس‌آباد خود حسابرس شهرداری نیز این موضوع را اعلام کرده است. جای سوال است که چرا مسئولان شهرداری پاسخ تذکر رئیس کمیسیون سلامت را نمی‌دهند. شهردار تهران عنوان کرده که مجمع حسابرسان باید گزارش حسابرسی را تأیید کند اما براساس قانون در شهرداری، بالاترین نهاد بالادستی که اجرایی نیست، می‌تواند این گزارش را تأیید کند که مرجع بالادستی شهرداری شورای شهر است.

دبیر درخصوص پاداش ٣٨٠‌میلیارد تومانی نیز گفت: شهرداری معتقد است که این پاداش را به پلیس راهور داده اما نگفته‌اند که این پاداش به چه منظور و چه زمانی و برچه اساسی ارایه شده است چراکه ما برای پلیس راهور بودجه لازم را منعقد کرده‌ایم. او تاکید کرد: آرزوی من این است که حسابرسی‌ها در صحن علنی و حتی به صورت پخش زنده درحضور مردم بررسی شود.

دبیر با بیان این‌که شخص شهردار را مسئول بی‌انضباطی می‌دانم، گفت: شنیده‌ام که حافظی و قناعتی می‌خواهند موضوع کارت زرد به شهرداری مطرح کنند اما اجازه دهید گزارش حسابرسی مناطق شهرداری نیز واصل شود و امیدوارم برخی از اعضای شورا خود را به خواب نزنند. بنده دنبال اصلاح امور هستم و از همه ابزارهای قانونی یک عضو در راستای این اصلاح استفاده می‌کنم، چراکه معتقدم آخرت آدم‌ها نیز مهم است.

او با بیان این‌که چرا مهر محرمانه بر گزارش حسابرسی می‌خورد، گفت: از چه چیزی می‌ترسند؟ آیا مردم نباید از شهرداری سوال کنند که پول عوارض آنها چه می‌شود و باید مسئولان در پاسخ‌دادن دقت‌نظر داشته باشند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که شایعه شده است، علیرضا دبیر از شهرداری امتیازخواهی کرده و آیا از قالیباف حمایت می‌کند، گفت: اگر می‌دانستم حجم بی‌انضباطی‌های مالی آن‌قدر بالاست، حمایت نمی‌کردم. من به دنبال چه امتیازی می‌توانم باشم، درحالی‌ که تمام بودجه شهرداری در کمیسیون من تخصیص داده می‌شود و اگر من اهل بستن بودم این‌جا نبودم.

او در پاسخ به این سوال که آیا مجددا برای شهردارشدن قالیباف رأی خواهید داد، گفت: باید بنشینیم و با هم حرف بزنیم اما اگر این حجم تخلفات را می‌دانستم، رأی نمی‌دادم.

۴۷۴۷

کد خبر 495986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسام A1 ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  15 1
  جوگير شده بودي آقاي ورزشكار
 • عطا IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  6 5
  عزیزم کجا خلاف نیست که شهرداری نداشته باشد
 • بی نام IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  11 2
  اقای دبیر این که بدانید و ممانعت کنید ، وظیفه شما است من هم اگر میدانستم شما کار کردن بلد نیستید به شما رای نمی دادم
 • بی نام IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  9 0
  خب اگر اینطوریه استیضاحش کنیدکه اگر جواب هایش قانع کننده بود رای میاره و گرنه برکنار میشه
 • کارشناس حمل و نقل A1 ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  8 2
  در هیچ دوره ای به اندازه دوره آقای قالیباف به حمل و نقل شهر تهران خیانت نشد. ساخت تونل ها و بزرگراه ها ی متعدد که فقط برای جولان خودروها مناسب است و عدم توسعه کافی مترو و اتوبوس. ساخت تونل هایی به مانند تونل سپاه با هزینه 7000 میلیاردی از دیگر نابخردی های شهردار تهران است که اگر مقاومت نمی شد تاکنون ساخته شده بود. متاسفم همین
 • کیوان A1 ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  8 2
  جناب دبیر شما یکی از با سابقه ترین عضو شورای شهر وهمچنین یاران اقای قالیباف بودید .ایا این تخلفات در یکی و دو سال اخیر روی داده که شما از ان سخن می گوید.لطفا به مردم توضیع دهید در این ده سال مدیریت اقای قالیباف ساکت بودید.