دیگر همه می‌دانند که به صورت غریزی گوش کردن به صداهایی مانند امواج دریا،رودخانه یا بادی آرام باعث آرامش می‌شود. محققان اما برای افراد که در خوابشان دچار مشکل هستند ام پیشنهاد استفاده از این صداها را کرده‌اند.

اين صداها اما چرا آرامش‌بخش هستند و باعث مي‌شوند تا مانند يك لالايي ويژه شما سريع‌تر و راحت‌تر بخوابيد؟ نتيجه تحقيقات دانشمندان نشان مي‌دهد كه مغز انسان صداها را تفسیر کرده و آنها را در دو دستۀ «خطرناک و بی‌خطر» قرار می‌دهد. صداهاي ناگهاني و ناآشنا با ناخودآگاه انسانها از سوي مغز به  عنوان تهديد و خطر محسوب مي‌شود و سيستم هوشياري را فعال مي‌كند. به صورت كلي انسانها از ابتدا به چنين صداهايي حساس بوده‌اند تا از تهديدهاي احتمالي در امان بمانند.

اورفیو باکستن، استادیار دانشگاه پنسیلوانیا براي همين موضوع آزمايشي بر روي گروهي از داوطلبان انجام داده است. آزمایشِ پروفسور باکستن در یک بیمارستان انجام شد و او دریافت یک صدای هشدار دهنده با قدرت 40 دسی‌بل، چیزی همانند یک نجوای آرام، می‌تواند در 90 درصد موارد افراد را از خواب سطحی بیدار کند و در 50 درصد موارد نیز این حجم از صدا می‌تواند برای بیدار کردن افراد از خواب عمیق کافی باشد. در مقابل صداهايي مانند صداي آب،موج دريا و باد از سوي مغز به عنوان صداهاي بي‌خطر تفسير مي شود و همين مسئله آرامش را به دنبال دارد.

5454

کد خبر 501187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کوروش درخشان IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  10 0
  آلبوم باران عشق منوچهر چشم آذر مخصوص همین کاره.... پیانو و صدای دریا و باد ...بسیار آرامبخشه... انسان بطور ذاتی میل به طبیعت داره ولی خودش رو محبوس شهر کرده...
  • صاحبدل A1 ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۲
   1 0
   نظر شما محترمه ولی اون منوچهر نیست ناصر هستش
 • بی نام IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  16 0
  خدا رو شکر که این صداهای ارام و زیبا رو آفریده. خدا رو شکر که نعمت شنیدن رو بهمون داده. خدا رو شکر بخاطر کلی چیزهای دیگه ای که نمیدونیم اما باید شکرشو بکینم. ممنون خدا جون