اختلاف کم ایاد علاوی رهبر ائتلاف العراقیه و نوری المالکی رهبر ائتلاف دولت قانون سبب شده تا در روزهای اخیر این دو جای خود را در مقام اول و دوم با هم عوض کنند.

با این همه گزارش روز شنبه شبکه الجزیره از اعلام اولین نتایج رسمی انتخابات پارلمانی که مورد تایید کمیسیون مستقل انتخابات عراق قرار گرفته نشان می دهد که ائتلاف علاوی با اختلاف اندکی جلوتر از ائتلاف مالکی است.

بر اساس این گزارش ، بر اساس نتایج اولیه انتخابات عراق که کمیسیون مستقل اعلام کرده است لیست العراقیه به میزان هشت هزار رای در سراسر عراق از ائتلاف دولت قانون جلو افتاده است.

ایاد علاوی نخست وزیر اسبق عراق اعلام کرد هرگونه شتابزدگی را در تشکیل دولت آینده عراق رد می کند زیرا این امر باعث تکرار فجایع گذشته برای عراق می شود.

الجزیره با اشاره به این که عراقی ها نتایج انتخابات کشورشان را که تعیین کننده سرنوشت سال های آینده آنان است به دقت دنبال می کنند افزود: مردم عراق امیدوارند از طریق برگزاری این انتخابات و نتایج آن دستکم برخی از نتایج جنگ آمریکا علیه کشورشان را پشت سر بگذارند.

نتایج اولیه نشان می دهد لیست العراقیه و ائتلاف دولت قانون با اختلافی اندک بر سر صدر نشینی با یکدیگر رقابت می کنند و با ادامه شمارش آراء پیوسته بر یکدیگر پیشی می گیرند. آمارها نشان می دهد لیست العراقیه به رهبری علاوی که ماهیت لائیک دارد در استان های سنی نشینی که عملکرد خوبی داشته، نتایج خوبی به دست اورده است. علاوی با اشاره به این که تشکل دولت عراق روندی طولانی در پیش خواهد داشت افزود بازگشت حکومت انفرادی مالکی بر کشور را نخواهد پذیرفت و آمادگی مشروط خود را برای همکاری با وی اعلام کرد.

علاوی گفت: اگر وی (مالکی) موضع خود را نه در حرف بلکه در عمل تغییر دهد آماده ایم با وی همکاری کنیم. اوضاع تغییر کرده است و شاید این به منزله هشداری برای وی باشد و به وی بفهماند که اگر بر اقدامات خود اصرار کند آینده ای نخواهد داشت. وی تا کنون بر رویکردهای طایفه ای اصرار کرده است و مسئولان بلندپایه دولت را از اعضای طایفه و حتی حزب خود انتخاب کرده است. به نظر ما این کار خطرناک است و مشکلات زیادی برای کشور به بار می آورد.

در ادامه گزارش آمده است: توازن نهایی قوا بین مالکی و علاوی منوط به شمارش نهایی آراء است که سخنگوی کمیسیون انتخابات عراق از اعلام قریب الوقوع آن در روزهای آینده خبر داد و از همه طرف ها خواست آنرا بپذیرند.

کد خبر 50396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • قنبر CZ ۱۲:۰۵ - ۱۳۸۸/۱۲/۲۹
  0 0
  ای بابا بالاخره کی جلوست؟ کشتید مارو یه بار میگین این یه بار می گین اون. خوب وایستین تا قشنگ معلوم شه کی برده اعلام کنید دیگه
 • بدون نام IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۸۸/۱۲/۲۹
  0 0
  روز به روز ایران منزوی تر میشه