تسنیم نوشت: روزنامه پاکستانی تریبیون با انتقاد از پیوستن اسلام آباد به ائتلاف ضد ایرانی ریاض نوشت: دنباله روی پاکستان از عربستان مانع تقویت همکاری های پاکستان با ایران می شود و دهلی‌نو به سرعت این خلأ را پر خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تریبیون، سفر ماه مارس حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان اتفاق مهمی پس از لغو تحریم های غرب بود.

تهران قصد دارد بعد از بیش از یک دهه تحریم، مجددا روابط دوجانبه خود را با سایر کشورها استحکام بخشد.
با لغو تحریم ها غرب، سرمایه گذاران خارجی برای منتفع شدن از فرصت های موجود در اقتصاد 400 میلیارد دلاری ایران، که دومین اقتصاد بزرگ منطقه است، راهی این کشور شده اند.

بر اساس آمارهای بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی این کشور امسال 6 درصد و سال آینده تقریبا 7 درصد رشد خواهد داشت.
حسن روحانی برنامه ای را برای تنوع بخشی به اقتصاد وابسته به نفت ایران در دستور کار قرار داده است. این کشور دارای مزیت های متعددی نظیر منابع عظیم نفت و گاز و مواد معدنی، جمعیت 80 میلیون نفری و پایه تولیدی بی رقیب در خارومیانه است. نفت و گاز تنها ذ10 درصد تولید ناخالص داخلی ایران را به خود اختصاص می دهد.
حدود 150 شرکت از 50 کشور جهان اخیرا با سفر به ایران نسبت به تزریق سرمایه به این کشور ابراز تمایل کرده اند.
در این وضعیت، پاکستان نیز باید از فرصت های موجود در اقتصاد ایران استفاده کند و نیازهای انرژی خود را تامین نماید. کمبود برق موجب کاهش سالانه 3 درصدی رشد اقتصاد پاکستان شده است.

بر اساس برآوردها، تولید گاز پاکستان در طی یک دهه گذشته در حد 4 میلیارد فوت مکعب در روز باقی مانده، اما میزان تقاضا به 6 میلیارد فوت مکعب افزایش یافته است. تولید گاز این کشور به دلیل قدیمی بودن میادین گازی احتمالا به 2 میلیارد فوت مکعب کاهش خواهد یافت.

توسعه همکاری ها بین ایران و پاکستان در حوزه انرژی در سفر روحانی به اسلام آباد مورد تاکید قرار گرفت.
اما علیرغم تلاش ها برای رساندن روابط ایران و پاکستان به سطحی جدید، اسلام آباد به ائتلاف ضد تروریزم به رهبری عربستان پیوسته که عملا در مقابل ایران است. این اقدام احتمالا موجب خواهد شد که تهران اسلام آباد را به مثابه یک «شریک همیشگی و همسایه قابل اعتماد» تلقی نکند.

روشن است که مشارکت پاکستان در ائتلاف به رهبری عربستان به شدت به روابط با ایران آسیب می زند و مانع از تقویت همکاری ها به ویژه در حوزه انرژی می گردد.
به اعتقاد کارشناسان، این خلاء در روابط ایران و پاکستان به سرعت توسط هند پر خواهد شد. تحولات اخیر نشان می دهد که اقتصاد ایران در سال های آینده با روندی سریع رشد خواهد کرد و همسایگان این کشور به راحتی می توانند از این توسعه سریع بهره برداری کنند.

52261

کد خبر 532826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =