ستاری  در کرج : صدور نخستین محصول نانو کشور به کره پس از لغو تحریم ها

به گزارش ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه باید از فرصت بی نظیری که درتعامل با کشورها به وجود آمده استفاده کامل ببریم، گفت: نخستین محصول کشور در بخش نانو پس از لغو تحریم ها به کشور کره صادر شده است.

سورنا ستاري روز سه شنبه دربازديد ازسازمان فضايي ايران در ماهدشت كرج، گفت:‌ 15سال پيش نگاه ساختماني به نانو داشتيم و امروز با 96 پژوهشكده در كشور توانستيم پس از لغو تحريم ها نخستين محصول در بخش نانو را به كره صادر كنيم.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري همچنين گفت كه ما در نانو در جهان رتبه هفتم داشتيم كه اكنون به رتبه ششم جهان صعود كرده ايم.
وي با اشاره به اينكه بايد از اين فرصت بين المللي با سرعت بيشتري استفاده كنيم، اظهار داشت:‌ از فرصت هايمان بارها استفاده كنيم اما اين بار بايد زودتر فعال شويم و به ويژه در بخش ماهواره از فرصت به وجود بهره ببريم.
ستاري با تاكيد بر اينكه بايد بخش خصوصي را در همه زمينه ها فعال كنيم، گفت:
سرمايه گذاري در اين زمينه ها بايد ادامه يابد زيرا تابخش خصوصي را در پژوهش شركت ندهيم، راندمان بالا نمي رود.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري اختصاص حداقل 70درصد بودجه پژوهش به بخش خصوصي را ضروري دانست و گفت:‌ اگر ساختار جز اين باشد كارها به پيش نمي رود.
وي در عين حال تاكيد كرد: دولت تا جايي مي تواند بايد زيرساخت ايجاد كند. حوزه پژوهش بدون حمايت دولت جلو نمي رود، اما بايد توجه ويژه به بخش خصوصي شود.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري خاطرنشان كرد: اگر ساختارمناسبي ايجاد كنيم مي توانيم به پيشرفت قابل توجهي برسيم. بنابراين راهي جز استفاده از ظرفيت بخش خصوصي نداريم.
ستاري گفت:‌ دولت بودجه هاي پژوهشي را در بخش هاي علمي و فناوري متمركز مي كند كه فضا نيز يكي از آن ها است. زيرساخت ها كاملا در اختيار شما است.
ستاري با تاكيد بر اينكه بايد نگاه جديد به موضوع فضا داشت و از شعار كناره گيري كرد، گفت:‌ ما نيروي انساني فوق العاده اي داريم و يكي از كارهاي حوزه پژوهش اين است كه از تمام ظرفيت ها استفاده كنيم.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري اظهار داشت:‌ نبايد بخش فضا را دولتي ببيينم. اين مركز فضايي بايد به يك مركز شتابدهي فضايي تبديل شود. حوزه پايش بايد از سوي مركز فضايي مورد توجه و توسعه قرار گيرد تا از امكانات به خوبي استفاده شود.
ستاري ادامه داد:‌ معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري تنها دستگاهي است كه سه درصد بودجه جاري را دارد. بايد روش هاي مديريت جديد در كشور معرفي كنيم تا از امكانات به بهترين نحوه بهره ببريم.
وي تاكيد كرد: با اضافه كردن نيروي انساني اهداف محقق نمي شود بلكه بايد به به فكر تامين زيرساخت هاي فكري باشيم تا فعاليت در حوزه فضا شتاب بيشتري بگيرد.
معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري گفت:‌ گر چه از سوي رسانه ها كم لطفي شده اما اميدواريم توسعه خوبي در اين بخش داشته باشيم.
وي با اشاره به ضرورت حضور بخش خصوصي در بخش هاي مربوط به علم و فناوري از جمله فضا، گفت: در اين زمينه حمايت لازم صورت مي گيرد و آمادگي تمام حمايت ها را در حوزه دانش بنيان داريم.
ستاري در عين حال گفت: در حوزه فضا كه به دو بخش توسعه و تجاري سازي تقسيم مي شود، عقب ماندگي داريم كه بايد جبران شود.

کد خبر 535287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =