پس از آنکه رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران، سال گذشته اعلام کرد، حوادث پس از انتخابات، آمار طلاق را بالا برده است، نظر بسیاری از کارشناسان اجتماعی به این موضوع جلب شد.

الناز محمدی: پس از آنکه محسن زنگنه مدیر سازمان جوانان استان تهران چندی پیش اعلام کرد که  در شش ماهه نخست امسال در تهران 5/3 درصد کاهش ازدواج داشتیم و طلاق در یک رشد بی‌سابقه 21 درصد افزایش یافته است، در جدیدترین آماری که از سوی سازمان ثبت احوال اعلام شده است، طلاق به ثبت رسیده در سال 1388 نسبت به سال قبل از آن 13/8 درصد افزایش داشته و ازدواج حدود یک درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایلنا بر اساس این گزارش که روی سایت رسمی ثبت احوال نیز در دسترس است، در سال گذشته 125هزار و 747 واقعه طلاق به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته 13/8 درصد افزایش داشته است. میانگین سن طلاق مردان 34 سال است که نسبت به سال قبل از آن یک سال افزایش داشته، همین طور زنان نیز در میانگین سن 29 سالگی اقدام به طلاق کردند به نسبت به سال 1387 که میانگین سن 28 را داشتند یک سال افزایش سن داشته‌اند و بیشترین آمار طلاق در مردان 25 تا 29 سال در زنان 20 تا 24 سال بوده است.

طبق این آمار در تمام استان‌های کشور شاهد رشد طلاق بوده‌ایم، حتی این رشد در استان‌هایی که در سال‌های قبل شاهد ثبت طلاق کمتری بوده‌ایم، یا براساس آمارهای قبلی کاهش میزان طلاق را داشته‌اند دیده‌می‌شود. بیشترین میزان افزایش طلاق در سال 1388 نسبت به سال 1377 در استان یزد با 32/2درصد افزایش است، و کمترین میزان ثبت طلاق استان کرمانشاه است که سال گذشته نسبت به سال 1387 افزایش 1/5درصدی طلاق را داشته‌است.

بررسی آماری وضعیت طلاق در سال 88
نخستین هشدارهای رشد نرخ طلاق، به شهریورماه برمی‌گشت. زمانی که محسن زنگنه، رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران در شهریورماه خبر از رشد 21 درصدی طلاق در استان تهران در شش‌ماهه نخست سال 88 داد.

اندکی بعد، ناهید اعظم رام پناهی؛ معاون مرکز اطلاعات و آمار زنان، میانگین نسبت طلاق به ازدواج در کشور در شش ماهه نخست سال جاری را 24/13 درصد اعلام نمود.

انتشار آمار طلاق مربوط به نه‌ماهه نخست سال 88، باعث شد تا نگرانی‌ها دوباره به افکار عمومی باز گردد. سازمان ثبت احول، از ثبت قریب به 93هزار طلاق در 9 ماهه نخست خبر داد. آماری بیشتر از آمار 12ماهه 85 و 84 و با اختلافی کم نسبت به آمار 100هزار طلاق 12ماهه 86. این آمار خبر از رشد سریع نرخ طلاق در ایران می‌داد.

مشکل در تامین حداقل هزینه زندگی، دلیل بسیاری از طلاق ها
هادی مقدسی درباره عوامل رخ‌داد طلاق باور دارد: «مشکلات معیشتی، افزایش خشونت و درگیری های خانوادگی را به دنبال دارد و در نهایت زوجین تصمیم به جدایی می گیرند.»

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران نیز با توجه با افزایش نرخ طلاق در سال گذشته می گوید: «از هر چهار ازدواج در تهران یکی منجر به طلاق و جدایی می شود.»

دکتر مصطفی اقلیما با بیان این مطلب افزود: «براساس آمار ثبت احوال طی 9 ماه اول سال 88، آمار طلاق در تهران 26 درصد اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 درصد افزایش داشت.»

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران بیشترین دلیل افزایش آمار طلاق در کشور را مشکلات اقتصادی می داند:«تامین حداقل هزینه های زندگی اولین نکته ضروری برای زندگی مشترک است که متاسفانه در حال حاضر بسیاری از جوانان از داشتن این امکان محروم هستند.»

کارشناسان علاوه بر مشکلات اقتصادی، مشکلات جنسی و اعتیاد را از جمله دلایل رشد نگران کننده طلاق می دانند.

اقتصاد، اعتیاد، نداشتن تفاهم
پس از آنکه رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران در سال گذشته اعلام کرد که حوادث پس از انتخابات، بیشترین تاثیر را بر خانواده ها گذاشته و آمار طلاق را بالا برده است، نظر بسیاری از کارشناسان اجتماعی به این موضوع جلب شد و خیلی هاشان این موضوع را تایید کردند. زنگنه گفته بود: « یکی از دلایل این مسئله، دوری خانواده‌ها از مسائل اجتماعی و ارتباط مستقیم آنها با مسائل سیاسی است.»

رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران خاطرنشان کرده بود: «افزایش کلاسهای مشاوره، فرهنگسازی و توانمند سازی جوانان در مبحث ازدواج سبب شده طول مدت ازدواج از یک سال به چهار سال افزایش یابد.»

بررسی  تعداد طلاق به نسبت کل جمعیت سال گذشته نشان مى‌داد که استان‌هاى کردستان با 21/0 درصد نسبت به جمعیت، استان تهران با 21/0 درصد و استان‌هاى خراسان و کرمانشاه با 19/0 درصد به ترتیب از نظر تعداد طلاق بیشترین درصد طلاق را داشتتد و در این لیست استان‌هاى سیستان و بلوچستان و ایلام در انتها قرار دارند. اما با افزایش 21 درصدی طلاق در استان تهران در سال جاری، اکنون رتبه اول به این استان رسید.بدین ترتیب، تهران از نظر آما طلاق، کردستان را پشت سر گذاشت.

کارشناسان اجتماعی، مباحث اقتصادی مانند فقر، بیکاری و دغدغه های معیشتی، اعتیاد، تفاهم نداشتن زن و شوهرها را سه دلیل اصلی افزایش طلاق در این سال ها می دانند.

کد خبر 54161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =