یکی از کاربران نسبت به بخشنامه منع تحصیل همزمان کارمندان دولت که در سال 93 کرارا صادر شده است، اعتراض کرده. موضوعی که به نظر می رسد قانونی است و باید کارمندان، قید تحصیل همزمان را بزنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وارد شدن به خدمات عمومی دولتی محدودیت های قانونی برای کارمندان به همراه دارد که یکی از این محدودیتها، منع تحصیل همزمان با اشتغال به خدمات عمومی (دولتی) است.
ولی این محدودیتها بعضا مورد اعتراض برخی کاربران سرویس مشکلات مردم قرار می گیرد. به طور مثال کاربری که خود را حسین معرفی کرده در این باره نوشته است: با سلام لطفا در مورد مشکل ادامه تحصیل کارمندان دولت پیگیری کنید. سازمان مدیریت با بخشنامه ای در 23/12/93 ادامه تحصیل را ممنوع اعلام کرده در حالیکه کارمندان در وقت آزاد و با هزینه شخصی خودشان ادامه تحصیل می دهند . پیشرفت یک کارمند در انجام وظایفش بسته به نوع سواد و تحصیلاتش هست. دوره های بی کیفیت ضمن خدمت که آنهم با پول و غیرحضوری گرفته میشود چه تاثیری در بالا بردن راندمان کاری دارد؟
نگاهی به سوابق قانونی صدور این بخشنامه نشان می دهد سالها پیش، این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.
در ماده واحده قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور در ساعات اداری آمده است: از تاریخ تصویب این قانون اشتغال و ادامه به تحصیل کارگزاران شاغل در جمهوری اسلامی ایران اعم از قوه مجریه، قوه مقننه و قوه‌قضاییه و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای تابعه دولت و کلیه مؤسساتی که به نحوی از بودجه عمومی کشور استفاده می‌نمایند در ساعات اداری‌روزهای کاری هفته در داخل و خارج کشور ممنوع می‌باشد و متخلفین به انفصال موقت از خدمت از یک سال تا سه سال محکوم می‌شوند.
این قانون که در چهاردهم دی ماه یک هزار و سیصد و هفتاد و دو مجلس شورای اسلامی‌تصویب و در تاریخ 1372.10.22 به تأیید شورای نگهبان رسیده استثناهایی را برای منع تحصیل همزمان تعیین کرده که یکی از این تبصره ها، مربوط به مجاز بودن ادامه به تحصیل تمام وقت کارکنان با استفاده از مأموریت یا مرخصی با تعیین جانشین ایشان به این شرط است که همزمان با‌تحصیل، اشتغال اداری نداشته باشند. همچنین جانبازان پنجاه درصد به بالا و رزمندگان و آزادگانی که 3 سال تمام متوالیاً یا متناوباً سابقه حضور در جبهه و اسارت داشته باشند از‌شمول این قانون مستثنی شده اند.

بخشنامه ای که تازگی ندارد
دولت نهم نیز بخشنامه ای مشابه به آنچه دولت یازدهم درباره منع تحصیل همزمان کارمندان صادر کرده، داشته است. در بخشنامه شماره 1803/70599مورخ 1387/8/5 معاون راهبردی منابع انسانی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور عدم پذیرش مدارک تحصیلی صادر شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی کشور به دلیل همزمانی اشتغال و تحصیل کارمندان دولت مورد تاکید قرار گفته است. دو تن از کارمندان دولت، با شکایت به دیوان عدالت اداری خواستار لغو این بخشنامه شده بودند که دیوان عدالت اداری نیز در پرونده شماره 421,361/88 رای شماره 61-62 را صادر کرد و در آن، بخشنامه معاون راهبردی منابع انسانی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور را در عدم پذیرش مدارک تحصیلی کارمندانی که همزمان اشتغال و تحصیل داشته اند را تایید کرد.
با دقت در بخشنامه صادر شده جدید از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی مشخص می شود محدودیت جدیدی برای کارمندان وضع نشده و تطبیق وضعیت استخدامی یا ارتقای شغلی کارمندان متقاضی تحصیل همزمان با قانون انجام شده است.

تصویر بخشنامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی

 

 

45231

 

کد خبر 549365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • بدون نام ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  13 2
  در دولت احمدي نژاد كساني هستند كه يكباره دكتر شدند از جمله سعيدلو. اينها كي درس خواندند
 • بی نام A1 ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  11 0
  جالبه حتما همتون مدرک رو اینطوری گرفتید نوبت کارمندان دولت که شد بخشنامه میدید؟؟؟؟
 • دانشجو A1 ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  7 0
  جالب و تاسف بار، یک بام و دو هوای قوانیه من کارمند معمولی برای ادامه تحصیلم، باید مرخصی بدون حقوق بگیرم و حتی اجازه کار پاره وقت ندارم چون تحصیلات تکمیلی باید تمام وقت باشه. اما مسوولین نابغه دانشگاه ... همزمان با سمتهای چندگانه خود، هم ادامه تحصیل میدن، هم ماهی یکی دو تا مقاله علمی منتشر می کنن اگر خبرآنلاین علاقمند باشه، میتونم مستندات کاملی در این رابطه در اختیارتون بذارم.
 • بی نام A1 ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  15 2
  درستش همینه من مدرس حق التدریس دانشگاه هستم دارای بالاترین مدرک تحصیلی هم هستم در به در دنبال یافتن شغل هم هستم این در حالی هست که نصف دانشجویان من کارمند دولت هستند و تازه دارند درس میخونند تا لیسانسبگیرند یعنی بدون تخصص وارد شغلی میشوند و بعد دنبال تخصص گرفتن در اون شغل هستند اون وقت من تخصصش رو گرفتم جایی جایم نیست
 • یاس IR ۰۵:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  10 0
  تو اداراه ما که خیلیا با دیپلم وارد شدن الان دکترن
 • بی نام IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  5 1
  متاسفانه اداره ما هم اعلام کرده هر کارمندی که قبل از سال 93 مدرک دانشگاهی داشته می تونه ادامه تحصیل بده و مدرک جدیدش اعمال می شه ولی افرادی که تازه دارن ادامه تحصیل میدن فقط می تونن برای یک مقطع بالاتر مدرک ارائه کنن و فقط یکبار مدرکشون اعمال میشه و تنها از مزایای مدرک استفاده می کنن و نمی تونن درخواست ارتقا شغلی داشته باشن ....
 • بی نام A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  3 0
  این بخشنامه هیچ ربطی به منع تحصیل کارکنان دولت ندارد و فقط محدودویت درج مدرک را بیان کرده است بخشنامه هایی وجود دارد که صریحا ادامه تحصیل را منع کرده و منوط به اخذ مجوز و منفک شدن از اشتغال با استفاده از ماموریت و یا مرخصی تحصیلی نموده است
 • بی نام A1 ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  5 0
  کارمندان دانشگاه ها و مربیان که بیداد می کنند. طرف کارمند آموزش است و همزمان دانشجوی کارشناسی ارشد همان دانشگاه
 • رضا IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  5 0
  الان 20 سال است میگویند تحصیل کارمندان ممنوع است ولی خیلی از زرنگ ها رفتند دکتری گرفتند هیچ اتفاقی هم نیفتاد. قانون فقط برای ضعیف اجرا میشود....
 • بی نام IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  7 0
  اين قانون فقطم مال كارمندا هست نه مال مديرا
 • بی نام A1 ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  6 2
  برادر این بخشنامه لغو شده است
 • قیس احمدی A1 ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  4 1
  هم اکنون در بدنه دولت تعداد زیادی از کارکنان و مدیران مشغول تحصیلند . در این کشور کی دیده بخشنامه و یا دستورالعمل کارامد باشد.البته برای افراد بدو پارتی صد در صد اجرا می شود.
 • بی نام IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  4 4
  تمام کارمندان دانشگاه دارند فوق لیسانس و دکتری میگیرند و چند روز غیبت میکنند کی مسخوواد رسیدیگی کنه تو این کشور اصلا نظارت نیست
 • بی نام A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  8 3
  قانون مسخره ایست البته به نظر شامل مسئولین رده بالا نمیشه... زگهواره تاگور دانش بجوی
 • سها IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  19 2
  سه تا از وزرای دولت قبلی در حین وزارت دانشجوی دکتری بودند لطفا پیگیری نمایید آقای حسینی وزیر اقتصاد دولت قبل چطور در حین وزارت دانشجو هم بودند