توانمندی های فعلی ساخت وساز مسکن توان جذب 22میلیارد دلار سرمایه در طول یک سال را ندارد.

علی پاکزاد: سال 88 را فارغ از تمام مسائل سیاسی و فراز و فرودهای اجتماعی اش می توانیم سال مسکن هم بدانیم، در این سال مباحث مربوط به اجرای طرح مسکن مهر با وعده هایی که در پایان سال 88 از سوی وزیر مسکن داده شد این مبحث را به یکی از عناوین ثابت رسانه ای تبدیل کرد.

اجرای 1 میلیون و 200 هزار واحد مسکن شهری و روستایی در غالب طرح مسکن مهر که به گفته وزیر مسکن حدود 300 هزار واحد ان در پایان سال 88 به مرحله فونداسیون رسیده اند برنامه ای است که دولت تلاش دارد با تکیه بر آن به گفته رئیس دولت طی سه سال آتی معضل مسکن را از فهرست معضلات مردم حذف کند.

وزیر مسکن در مصاحبه ای در تاریخ 16 فروردین در تبین محورهای طرح مسکن مهر به گفت: با فعال کردن پروژه‌های مسکن مهر در شهرها و همچنین نوسازی و ساخت واحدهای مسکونی روستایی به دنبال آن هستیم تا در کنار ایجاد رونق در بخش مسکن شاهد ثبات در قیمت زمین وملک باشیم. با حضور انبوه سازان در بخش، واگذاری زمین به صورت گروهی، افزایش و همچنین قرض الحسنه شدن تسهیلات مسکن مهر، اجرای این طرح را در سطح کشور پیش می‌بریم.

برای عملی کردن این برنامه دولت با فشار وارد کردن بربانکهای کشور مصوبه اعطای تسهیلات قرض الحسنه به مسکن مهر را به تصویب رساند که این مسئله با توجه به فشارهای مضاعفی که طی سالهای گذشته بر منابع بانکی وارد شده است نشان می دهد که سبیتم بانکی در سال جاری اگر بخواهد مصوبات مربوز به تسهیلات بانکی مربوط به اجرا درآورد به شدت تحت فشار قرار خواهد گرفت و این روند با توجه به آنکه در سال جاری قرار است هدفمندسازی در حال اجرا است این نگرانی وجود دارد که میزان سپرده گذاری وجذب منابع نیز در سیستم بانکی کاهش پیدا کند که این مسئله می تواند به افزایش شدید بدهی دولت به سیستم بانکی و در نهایت رشد نقدینگی منجر شود.

وعده های بزرگ متکی بر منابع محدود
بررسی میزان مانده تسهیلات پرداختی توسط سیستم بانکی طی سالهای 85 تا بهمن ماه سال 88 نشان می دهد با توجه به سیاسیتهای انقباضی در پیش گرفته شده توسط بانک مرکزی میزان تسهیلات جدید پرداختی در هر سال از نقطه اوج 87 هزار میلیارد تومان در سال 86 به رقم 39 هزار میلیارد تومان در سال 87 رسیده است و در 11 ماهه سال 88 نیز این رقم به 27 هزار میلیارد تومان نزول کرده که ناشی از کمبود منابع و رکود حاکم بر فضای اقتصادی کشور بوده است.

حال اگر این ارقام را در کنار براوردهای مربوط به هرینه های اجرایی طرح مسکن مهر قرار دهیم متوجه ابعاد این طرح در مقایسه با منابع و تسهیلات بانکی خواهیم شد.براساس گقته وزیر مسکن میزان تسهیلات هر واحد مسکونی تا 25 میلیون تومان در شهرها خواهد بود و برای مسکن روستایی نیز رقم معادل 15 میلیون تومان است اگر این ارقام را بر اساس ارقام سال گذشته یعنی حدود 20 و10 میلیون تومان در نظر بگیریم با توجه به 1.2 میلیون واحد شهری و روستایی وعده داده شده دولت باید طی سالهای آتی معادل 22 هزار میلیارد تومان یا معادل 22 میلیارد دلار باید در این بخش سرمایه گذاری کند.

این رقم در مقایسه با توجه به سال اوج درامدهای نفتی کشور در سال 87 که معادل 81 میلیارد دلار بود برابر 25 درصد کل بهترین درآمد نفتی کشور طی تاریخ صنعت نفت کشور و معادل 25 درصد کل تسهلات پرداختی سیستم بانکی در سال 86 یا همان سال اوج پرداخت تسهیلات بانکی کشور است.

حال با در نظر گرفتن این مقایسه می توان به خوبی از نظر ابعاد مالی متوجه حجم بالای وعده تسهیلات بانکی این طرح شد که قرار است تنها 25 درصد از کسری عرضه مسکن کشور را که حدود 4 میلیون واحد برآورد شده است را تامین کند.

تسهیلات بانکی

مسکن مهر فراتر از توان صنعت
اما گذشته از مالی عظیم این طرح نگاهی به آمار ساخت و ساز در کشور می توان به این نکته رسید که صنعت ساختمان کشور توان جذب این میزان سرمایه را ندارد یا به عبارتی توان تولید مسکن در کشور با 1.2 میلیون واحد مسکونی که قرار است در غالب مسکن مهر عرضه شود را ندارد.

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد طی سالهای اخیر بیشترین تعداد واحدهای مسکونی عرضه شده در کشور مربوط به سال 87 است که به رقم 6.1 هزار واحد رسیده است که بر اساس امارهای بانک مرکزی معادل 5.5 هزار میلیارد تومان برای به اتمام رساندن این تعدادواحد در سال 87 سرمایه گذاری شده است در همین سال به رغم افزایش حجم عرضه با توجه به نگرانی های ناشی از افت قیمت مسکن در بازار میزان سرمایه معلق مانده در واحدهای نیمه تمام حدود 6 هزار میلیارد تومان نسبت به سال 86 افزایش پیدا کرده این دو رقم نشان می دهد در عمل طی سال 87 میزان سرمایه جذب شده به بازار مسکن معادل 12 هزار میلیارد تومان بوده است و البته به این رقم سرمایه واحدهای تازه آغاز شده اضافه نمی شود زیرا در وحله اول سرمایه گذاری بخش عمده ای از آورده شامل ارزش زمین است و شامل هزینه های مربوط به ساخت و ساز نخواهد شد.

بنابراین حتی اگر فرض کنیم واحهای نیمه تمام سال 87 و واحدهای به اتمام رسیده همین سال سهم ارزش زمین در سرمایه گذاری ثبت شده آنها در آمارهای بانک مرکزی صفر بوده است در وایع در اوج تولید مسکن کشور طی سالهای اخیر صنعت ساخت و ساز توانسته است 12 هزار میلیارد تومان سرمایه را عملیاتی کند و حاصل آن 601 هزار واحد تکمیل شده مسکونی است.

در حالی که براساس ارقام ارایه شده از سوی وزارت مسکن یعنی هر متر واحد مسکونی 300 هزار تومن قیمت تمام شده واحدهای مسکونی مسکن مهر در حداقل قیمت ها 27 هزار میلیارد تومان باید در این بخش سرمایه گذاری شود که معادل 22 هزار میلیارد تومان ان از محل تسهیلات بانکی تامین می شود و باقی آن توسط مردم تامین می شود این سئوال ایجاد می شود که آیا صنعت ساخت وساز کشور می تواند 27 هزار میلیارد تومان یا معادل 27 میلیارد دلار را جذب کند.

این مورد در مقایسه با ابعاد طرح مسکن مهر که برای احداث 900 هزار واحد مسکونی شهری و 300هزار واحد روستایی خیز برداشته است نشان می دهد برنامه ریزی های اعلام شده از سوی وزارت مسکن ابعادی دو برابر واقعیت های صنعت ساخت وساز کشور را نشانه رفته است.

از سوی دیگر انچه در این بخش نگرانی ایجاد می کند تاخیرهای معمولی است که می تواند در صورت ضعف های مدریتی در اجرای این ابعاد عظیم ایجاد اخلال و تاخیر زمانی کند افزایش قیمت تمام شده این واحدها می تواند بازار مسکن دچار بحران قیمتی بسیار شدید تر از سالهای گذشته کند و البته در سوی دیگر این ماجرا اگر وزیر مسکن بتواند به وعده های خود عمل کند به غیر از انکه عنوان مجری بزرگترین طرح ملی کشور را از آن خود کرده است بلکه می تواند مدعی باشد کمر معضل مسکن را در ایران شکسته است.

ساخت وساز

کد خبر 57833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =